2024 Ocak - Yeni çıkan çizgi romanlar

afu

Onursal Üye
1 Şub 2011
680
5,020
İstanbul
53500847191_4eafd03cac_o.jpg

53501178039_e26f4ba3b3_o.jpg

53501295670_43a6e97883_o.jpg

2024 ilk ay bitti.
Bu ay çıkan yayınları görselleri ve detayları ile birilikte (pdf dosya olarak) ilgilenenler için yayınlamak istedim.
;)

Son düzenleme:

memospinoz

Yeni Üye
19 Ağu 2017
104
462

CZN

Çeviri & Balonlama
17 Mar 2021
204
3,109
Uzak doğu çizgi romanı çok basılmaya başladı
Manga ile bir derdim yok ama bana göre çok gereksiz seriler basılıyor. İşin kötü tarafı popüler diye eline geçen her türlü ucuzluk mangayı basıyorlar. Yetmezmiş gibi animesi çıkmış olanlar daha çok basılıyor ve çoğu insan izlediği şeyi neden alayım diyerekten de almayınca sektör zarar ediyor. Zararı kapatmak içinde yine yayınevleri ucuza kaçıp mangaya yöneliyor (ya da kağıt kalitesini düşürüyorlar ve bu hiç hoşuma gitmiyor).

Manga olarak belli başlı iyi serileri okumama rağmen hem çizim hemde konu zenginliğinden dolayı comic veya frankofon tercih ederim.

Yine belirtmek isterim ki mangaya olan önyargı aşırı gereksiz buluyorum çünkü Vagabond, Bersek, Koukou no Hito, Vinland Saga, Sayanora Eri ve Chainsaw man gibi birçok eserler çoğu fumetti, frankofon ve comic serilerini büyük bir farkla geçer.

Sadede gelecek olursak zamanında ne popüler ise o çok basılır. Elbet şimdiki gençler arasında ki popüler kültür seviyesinin baya düşük bir seviyede olduğunu düşünüyorum.

Zowie

Yeni Üye
4 Kas 2019
46
220

afu

Onursal Üye
1 Şub 2011
680
5,020
İstanbul
Kapak resimlerini ekleyene kadar, çıkanların listesini görsel olmadan hazırlayarak yayınlıyorum.
MS Access kullanarak daha hızlı ve daha az zaman harcayarak yaptım.
Görseller ile ilgili listeyi henüz Access'ten alamıyorum, Eski sistem devam edecek.

Lami Tiryaki

Onursal Üye
21 Nis 2009
513
3,729
Bu tip çizgi romanları değil okumak elime bile almıyorum. Çizgi film karakterleri sanki hepsi birbirine benziyor. Basit basit çizimler. Bedava verseler okumam. Bana çok uzak. Fumettiler olmasa muhtemelen çizgi roman okumazdım.
Temelde yerli/fumettisever birisi olarak ben de mangaları okuyamıyorum maalesef. Ancak dönem şartlarını da gözardı etmemek gerek. Bizim zamanımızın yerli/fumettisi neyse şimdinin mangasıda o...

Bu arada her şerrin bir faydası vardır mutlaka :) :) Benim kızım manga koleksiyoncusu. Dün akşam beraberce koleksiyon odasını düzenliyorduk. Kendisine okuyacak fumetti önermemi istedi. Önerilerimi sıralarken "ya bizim çizgi romanlar siyah beyaz. Sizin kuşağa biraz ters gelir" deyiverdim, ve daha bende jeton düşerken(!) kızım cevapladı: "Baba, benim mangaların da çoğu siyah beyaz ve ben bayılıyorum, renklilerden daha çekici... Biz mangacılar bu konuda sizinle birlikteyiz!.." dedi...

Esenlikler
Lami