1955-HAFTA-sayı-47 ( 25 Kasım 1955 )

dedo11

Onursal Üye
8 Nis 2013
1,886
5,170

Sayın murtaza5 ;

HAFTA okuma günlüğü : HAFTA OKU(YORUM) :

Daha ilk sayfada :
JANET LEIGH PARİS'TE
Meşhur Amerikan film yıldızı Janet Leigh, kocası Tony Curtis ile birlikte geçenlerde Paris'e gitmişlerdir. Resimde mes'ut karı-koca fotoğrafçılara aşıkane poz verirken görülüyor."
Dedo11 Yorumu : Janet Leigh ve Tony Curtis'i tanımayan var mı? ( Yeni kuşak tanımayabilir )

4. pdf Sayfasında : Kağıthane'de İstihkam Okulu'nda ve Tuzla'daki Topçu Atış Okulundakil yedek subayların eğitimlerinin bitip ordu saflarına katılışlarına değiniliyor.
Dedo11 Yorumu : 1979-1981 arasında Tuzla Piyade Okulu'nda hem yedek subay öğrencilik hem de ( kurada Tuzlayı çektim ) yedek subaylığımı yaptım.
Bu dönemde Tuzla'da Yedek Subay Okulu vardı. Topçu Okulu yoktu. Topçu Okulu Ankara Polatlı'daydı. ...
Şimdi mi ? Tuzla Piyade Okulu ( daha sahile yakın yerde Tank Fabrikası vardı ) yıkılıp RANTA AÇILMAK İSTENİYOR.
TANK FABRİKASI satıldı. Hem de kimlere... Daha geçenlerde teğmenlerden biri ( Tuzla'da ) Atatürk'ün rozetini göğsüne takmayı reddeti diye sorun çıkan yer de Tuzla...

5. pdf Sayfasında : Oğuz Özdeş "Atatürk'ün Filmi Çevrilebilir mi?" başlığında çok önemli saptamalarda bulunuyor... Hemen önyargı ile yaklaşmayınız. Doğru şeyler söylüyor...

Dedo11 Yorumu : Bakın doğru dürüst ve haklı tek savaşı olmayan ABD binlerce savaş filmi yapıyor... Bütün dünya da ağzının suyu akarak içi kıpır kıpır bu filmleri seyrederken içinden Amerikalılar kazansın diye istek duyuyor...
Bir de bizi düşünün DÜNYANIN İLK ANTİ-EMPERYALİST KURTULUŞ SAVAŞINI vermiş bir halkız. Kurtuluş Savaşımız bu kadar tarihi öneme ve kahramanlıklara ve insanlığa örnek olacak binlerce olaya sahip bir savaş ve başımızda gelmiş geçmiş en büyük asker, en büyük dahi, en büyük devrimci ( bunları hameset olsun diye yazmıyorum. İnanmayacaksınız ama gerçek bunlar , gerçek .... ) Mustafa Kemal (ATATÜRK) ve silah arkadaşları ve bu amansız savaşın adsız binlerce kahramanı... Bunlardan yapa yapa Atatürk'ü anlatan birkaç film , kurtuluş savaşını anlatan birkaç film veya dizi... İnanın ABD böyle bir konumda olsaydı bu konuların detaylarından bile binlerce ( yüzlerce değil binlerce ) film üretirdi.

17. sayfada : "Havacı Kızlarımız" da Hava Harp Okuluna kabul edilen kadınları anlatıyor.

Emeğine ve paylaşım isteğine teşekkür ederim...