05 Nisan Ve Günler Yürümeye Başladı, Müzikli Resimli Edebiyat Takvimi

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,067
76,164
hiçbiryerde :)
www.youtube.com/watch?v=Nco_kh8xJDs
05nisan.jpg

005nis.jpg

005niss.jpg

image.jpg

Son düzenleme:

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,473

Polonyalı yönetmen "Andrzej Wajda"nın 1983 tarihli "Danton" filminden alınmış Fransız Devrimi'nin bu ünlü simasının giyotinle infaz edilme sahnesi. Bu filmde Danton'u "Gerard Depardieu" canlandırdı. Müziğe dikkat!: "Jean Prodromides"in müziği atmosferi tam manasıyla hissettiriyor. Bir avukat ve politikacı olan Danton Fransız Devrimi'nin (1789) önemli liderlerindendi. Başlangıçta "Robespierre"le birlikte "Jakobenler"den biriydi ve kral dahil çok kişiyi giyotine göndermişti. Ama sonradan insafa gelerek kendi grubuyla birlikte terör dönemine son vermek istedi ama Robespierre tarafından ezildiler. İyi bir hatipti, mahkemede halk jürisini etkilemeye başlayınca kapalı oturuma geçilmiş ve idama mahkûm edilmişti.

Danton_Wajda_giyotin.jpg

Danton'un Giyotinle İdamı (Wajda'nın-Danton Filminden, 1983)

Son düzenleme:

savok

Admin
30 Eki 2009
19,998
84,001
Kasımpaşa

avukatlar_gunu_etkinlikleri.jpg

İstanbul Barosunun ilk Genel Kurulunun 5 Nisan 1878 tarihinde yapılması ve tesadüfi olarak 5 Nisan 1958 tarihinde İzmir’de toplanan Baro Başkanlarının toplantısında alınan ortak karar ile "5 Nisan" gününün "Avukatlar Günü" olarak kabul edilmesi kararlaştırılmıştır.

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,473

5 Nisan Avukatlar Günü Vesilesiyle
En İyi 25 Mahkeme Filmi
2008'de Amerikan Barolar Birliği Seçmişti

"Amerikan Barolar Birliği"nin (American Bar Association) yayın organı olan dergi ("ABA Journal") 2008 yılında kayıtlı üyeleri arasında yaptığı bir anket sonucunda en iyi 25 hukuk konulu filmi seçmiş (haliyle ABD filmleri bunlar), ben bunlara bizdeki yaygın adıyla "mahkeme filmleri" dedim. Geçtiğimiz tarihlerde forumda yine bir "Edebiyat Takvimi" sayfasında bu konuya bir kez daha ama çok daha kısa olarak değinmiştim. Ama bugün "Avukatlar Günü" (5 Nisan) olduğu için bütün filmleri bir araya toparlayıp, başta forumumuzun saygın avukat üyeleri ve avukat adayı olan hukuk öğrencileri olmak üzere hukukla ilgili tüm üyelerimiz için sunuyorum. Bu vesile ile daha adaletli bir dünya için gayret sarfeden avukatlarımızın Avukatlar Günü'nü kutluyorum. Her 5 Nisanda daha kolay hatırlayalım diye de konuyu "Günler Yürümeye Başladı, Müzikli Resimli Edebiyat Takvimi" sayfasında açtım. Bunun bir de Türk filmleri için olan versiyonunu toparlayabilsek iyi olacak.

Zaman içinde ben bu filmlerin galiba tamamını seyretmişim (bir tanesini tam hatırlayamadım). Zaten TRT Televizyonu bu tür kaliteli filmler gösterirdi zamanında.
ABA_25_Mahk_Filmi.jpg

hggurak

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
8 May 2015
1,133
8,152
İstanbul
Elinize sağlık scanfan dostum. Harika bir liste olmuş.
Çok teşekkür ederim bu paylaşımınız için.

savok

Admin
30 Eki 2009
19,998
84,001
Kasımpaşa
Sevgili dostum mükemmel bir çalışma olmuş.
Bir kaç filmi de ben seyretmiştim.
Şimdi umarım geri kalanını da seyrederim.