Evrenin Çizgi Tarihi

gandor08

Yönetici
6 Ocak 2013
18,364
141,460
file

EvreninCizgiTarihi1.Bolum.jpg

EvreninCizgiTarihi1.Bolum.gif

Dünyayı farklı bir açıdan görmek isteyenler muhakkak okusunlar bu kitabı. Tarihi zekice ve espri anlayışıyla işlemiş yazar. Benim hoşuma gitti.

350 sayfa toplamda, 7 bölüm, bölüm bölüm tarayıp paylaşacağım. Sonunda herkes birleştirir.

EvrnCzgTrh001.rar 62.6 MB

2 nci bölüm
EvreninCizgiTarihi2.Bolum.jpg

EvreninCizgiTarihi2.Bolum.gif

EvrnCzgTrh002.rar 57.7 MB

fd04900000.jpg

EvreninCizgiTarihi3.Bolum.jpg

EvreninCizgiTarihi3.Bolum.gif

EvrnCzgTrh003.rar 58.5 MB

EvreninCizgiTarihi4.Bolum.jpg

EvreninCizgiTarihi4.Bolum.gif

EvrnCzgTrh004.rar 62.9 MB

EvrnCzgTrh005.cbr 64.40 MB

EvrnCzgTrh006.cbr 70.96 MB

EvrnCzgTrh007.cbr 68.10 MB

Moderatör tarafında düzenlendi:

Shoryuken

Yönetici
9 Nis 2013
4,043
20,201
Kamlançu
Teşekkürler üstadım, eline sağlık.
7 bölümün hepsi de bu başlık altında mı yayınlanacak? Yoksa ayrı başlık mı açacaksınız?

Hellblazer

Onursal Üye
31 Mar 2012
751
1,581
Gotham
Bilim bölümünde okuyan ve bu konulara bu kadar meraklı olan benim için kaçırılmayacak güzellikte bir eser. Tüm bölümler birleşince okuyacağım çok teşekkürler :)

dedo11

Onursal Üye
8 Nis 2013
1,791
4,702
Sayın gandor08 ;

Bilim çizgilerle bu kadar güzel anlatılır. Bu kadar güzel çizgi romanı da ancak "gandor08" bulur ve sunar.

Senden korkulur arkadaş. Çıkınında ne kitaplar var böyle. İnan şaştım kaldım.

Emeğine ve paylaşım isteğine teşekkür ederim.

( Not : Yeri değil ama ben "Big Bang" kuramının spekülatif bir teori olduğunu kabul ediyorum. Gerekli görülür ve ortam olursa bu konudaki eleştirilerimi sunarım. Şimdilik bu konuda bu kadar. )

gandor08

Yönetici
6 Ocak 2013
18,364
141,460
Bu kitabın sanırım başka kitaplarıda var, hele bunu bir tarayalım, elinde olan varsa tarar bizde yararlanırız yoksa alırız.

7 bölüm her bölümü burda paylaşacağım. Her akşam bir bölüm tarayabilirim diye düşünüyorum şu anlık.

gandor08

Yönetici
6 Ocak 2013
18,364
141,460
2 saattir kapıya çağırdı komşular çaya, 2 nci bölümü tarayacaktım. Hemen başlıyorum. Yarına 2 nci bölüm de yüklenmiş olur.

2 nci bir kitabı daha varmış, onuda alacağım. Gerçekten enfes çizim ve yorumlarla dünya tarihini anlatmışlar.

mustibey

Süper Üye
23 Ara 2010
2,161
4,967
Elinize, emeğinize sağlik. "Eğitim çağındaki yavrucaklarımıza özellikle tavsiye edilmeli" derim.

KARAOĞLAN

Onursal Üye
2 Şub 2010
3,004
20,630
Gaziantep
Yıldız Işığıyla Yolculuk

Sevgili "gandor08"; Aynı seriden, bu kitap var bende ama kitabın 4. sayfasında yukarıdaki uyarı var. (Aynı uyarı taradığınız kitapta da var) Bu nedenle taramada tereddütlüyüm. (Birde kitap 204 sayfa. Bunun yerine 2 tane Hızlı Gazeteci, 4 tane Yıldız taranır.)

Yönetici arkadaşlara küçük bir not: Joker ve Leman Yayınları'ndan çıkan birkaç kitapta da aynı uyarı var. Paylaşıma sunduğumuzda herhangi bir olumsuzluğa neden olur mu?

gandor08

Yönetici
6 Ocak 2013
18,364
141,460
Telif süresine bakmak lazım, bizim forum gereği 2 yıl dolduktan sonra yayınlayabiliyoruz.

Benim taradığım bu kitap 2 nci basım 2010 tarihli.

Onu öyle düşünürsek hiç bir kitabı tarayamayız.

Tabi bu işten anlayanlar daha güzel ceap yazarlarsa bende sevinirim.

Neden 2 yıl mesala?

dedo11

Onursal Üye
8 Nis 2013
1,791
4,702

Sayın gandor08 ;

3. Bölümü de fazla geciktirmeden bize sundun. Bir şey demiyorum. Sanırım benden size doğru gelen sevgi huzmesi ( her nerede isen ) sana ulaşmış ve sarıp sarmalamıştır. Bu nedenle bu konuda söze gerek kalmamıştır.

3. Bölüm Nehir Ülkeleri” alt başlığı taşıyor. 105. Sayfada ; Kadın “Evet , fırsat bulduğun yerdedir.” Diyor. Tam yazılıp panoya asılacak türden bir cümle.

Bu bölümün başında anlatılan Dicle ve Fırat arasında taş bulunmaması anlatılıyor. Bunun ne kadar sorun yarattığını ama fırsatlar da sunduğunu okuyoruz. Yazılanlar bu yöre için ne kadar doğru anlatamam. Nereden mi biliyorum ? Çünkü ben Ceylanpınarı diye bir yerde yaşadım ( Orta okulu bitirene dek ). Bizim orada tarım çok iyi idi ( Dünyanın en büyük çiftliklerinden DÜÇ = Devlet Üretme Çiftlikleri , şimdilerde TİGEM olmuş. Ama ne olmuş ne siz sorun ne ben anlatayım. Sadece bir ara İsraile satılmak istendi de SHP tarafından mahkeme kararı ile durdurulduğunu , bu dönemde yine İsraile satılmak istendiğini , şimdilerde ise Araplara satılmak istendiğini. Neyse konumuz bu değil. ) ama taş yoktu. Evlerimiz bu bölümde de bahsedildiği gibi saman ve çamur karışımından yapılan “kerpiç”lerden inşa edilmişti. Evlerin “damı” ( çatı diyemedim ) bile loğ ( silindirik taş ) ile sıkıştırılmış topraktandı. Kışın her taraftan şıp, şıp diye sular damlar zavallı anamız ( anne değil ) altlarına su toplama kapları yetiştirmeye çalışırdı. Biz ise damlamayan küçücük bir yer bulmaya çalışırdık. Bazen dışarısı içeriden daha iyi olurdu. Buraya 57 kilometre uzaklıkta Viranşehir vardı. Orası ise karataş ( bazalt ) bakımından o kadar zengindi ki anlatamam. Bütün evleri , bahçe duvarları bu taştan inşa edilirdi ( taşların arasındaki harç elbette ki yine çamur idi. ) Ceylanpınarı’nda ilaç için taş yoktu. Viranşehir’den taşımak diye bir olanak yoktu. Yıllar , yıllar sonra kum ( Habur Çayı ) hemen yanıbaşımızdaki çaydan elde edildi çimento getirlidi “biriket” elde edildi de biriket evler inşa edilebildi. Elbet bunu da çok zengin olanlar yapabiliyordu. Fakir halk ( ki neredeyse herkes fakirdi. ) yine kerpiç evler yapmaya ve orada yaşamaya devam ediyordu. ( Kerpiç evler’in ne kadar sağlıklı olduğunu yıllar sonra öğrendim. )

Bu bölümdeki bazı bilgiler beni bu anılara götürdü. Veee bu kitabı yazan , çizenlerin ne kadar iyi bir bilimsel eser ürettiklerine bir kez daha tanık oldum.

Emeğine ve paylaşım isteğine teşekkür ederim.

dedo11

Onursal Üye
8 Nis 2013
1,791
4,702
Sayın gandor08 ;

Hani 7 bölümdü ? Ben 4 bölüm kaydedebildim. Gerisini beklemekteyim. Acaba ben mi kaçırdım diye hep baktım bulamadım. 5. Bölüm de var ama nereden gelmiş bilmiyorum. Senden değil galiba.

Beklemedeyim. Gözlerim yollarda.

Umarım bu notumu görürsün.

En içten duygularımla esenlikler dilerim...

gandor08

Yönetici
6 Ocak 2013
18,364
141,460
7 bölümüde yüklemiştim ama sanırım kayıplardan şimdi tekrar yüklüyorum.

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,231
Ellerine sağlık sevgili "gandor08".
Sanırım hard diskte bu seri için daha çok yer ayırmamız gerekecek.
Zira orijinalinde (İngilizce seri) 5 ana bölümde 21 cilt çıkmış. Umarım hepsi Türkçeye çevrilir, biz de sayende hepsini kendi dilimizde okuma fırsatı buluruz. Bu arada serinin yazarı ve çizeri Larry Gonick aynı zamanda bir matematik profesörüymüş.
Cartoon-History-World-tamseri.jpg