Cinema, movie, cinéma, film, kino - BD, GN, comics, fumetti

eankara

Onursal Üye
24 May 2010
1,070
6,308
Bir Sherlock Holmes hayranı olan Hitchcock' un gerilim filmlerinden başka türde filmler çekmesi sanırım beklenemezdi. Kendisinin sinema dünyasının kazandığı büyük yetenek olduğu konusu , sanırım tüm sinemaseverlerin birleştiği fikirdir. Rebecca'yı ilk seyrettiğimde çok etkilendiğimi hatırlıyorum. Kuşlar filmini izledikten sonra , uzun süre yakın çevremle o tür kuşlardan nasıl gerilim çıktığına hayret etmiştik. Üstelik , seyircileri tüy diken eden Hitchcock , filmlerinde gerilimi aşama aşama oluşturup , zamanla zirveye taşırken , içten içe mizah unsurunu da ihmal etmiyordu !

Filmin bazı sahnelerinde , birden bire ses efektiyle uçan kuş , ya da benzeri korku unsurları , günümüz sinemasında kullanılmaya devam ediyor. Sn. @Osidi 'nin paylaştığı çizgi romanın 6. sayfasındaki '' Sapık '' filmindeki efsane sahneyi ne zaman görsem, aklıma usta ressam Munch'un '' Çığlık '' tablosu gelir !! Hitchcock filmlerini izlerken , bir taraftan da artık alışıldığı gibi, kendisinin filmin hangi sahnesinde görüneceği heyecanını taşımıştık !

Kronolojik olarak ilerleyen , temalarla bölümlerin oluştuğu bu çizgi romanı çok beğendim. Bunda çizimler kadar , geçenlerde sözünü ettiğimiz Noel Simsolo'nun senaryosunun da payı var kuşkusuz. Son sayfalarda usta yönetmenin filmografisinin liste şeklinde okura sunulması , kitabın benim için bir başka '' artı '' değeri .

Teşekkürler @Osidi

kemalettin

Onursal Üye
13 Eyl 2011
532
2,781

13e5r1cz76d9eyz9g.jpg

Tüm filmlerini ve de (belki de 100 lerce) dizilerini izlemiş hakkında çıkan (belki de 100 lerce) kitabını gözden geçirmiş veya okumuş birisi olarak
konu Hitchcock olunca
(ve de Sinema kitaplığım veya erişimim 12.000 i geçmesine rağmen)
bence tüm sular durur

bu ne karagarga ne de bende bile olmayan kitap için emeğinize, zamanınıza ve gayretinize sağlık sn @Osidi

Osidi

Onursal Üye
14 Eyl 2009
1,458
17,449
Ankara
üstad azar azar ver sonra şok olmasın bünyede varol
Daha kolay indirmeniz ve daha uzun ömürlü olması için mediafire'da yer açıp yükledim.

Tüm filmlerini ve de (belki de 100 lerce) dizilerini izlemiş hakkında çıkan (belki de 100 lerce) kitabını gözden geçirmiş veya okumuş birisi olarak
konu Hitchcock olunca
(ve de Sinema kitaplığım veya erişimim 12.000 i geçmesine rağmen)
bence tüm sular durur

bu ne karagarga ne de bende bile olmayan kitap için emeğinize, zamanınıza ve gayretinize sağlık sn @Osidi
Benim paylaştıklarımla 12.001 olursa ne mutlu bana .... :)

Bunlar son zamanlarda toparladıklarım, Agah Özgüç'ün ve başkalarının Türkçe kitapları da var aslında. Arşivde Pete Tombs'un Kabalcı'nın yayınladığı kitaplarını ararken paylaşmak geldi aklıma. Bu arada aradığım kitapları taranmışını bulamadım. Belki birinden çıkar .....

serdary67

Onursal Üye
18 Eki 2009
8,731
25,994
ordu-turkey

epub dosyalarını PC üzerinde açtığınızda yazılar karışık gözüküyorsa font ayarı yapmalısınız. .mobi ve azw3 dosyalarını epub okuyucu ile açabilirsiniz.
Kalan kısmın kapakları
g6c0ab3ui8zdtfv5g.jpg

is0iw2vhmbkxe4g5g.jpg

v89mty5x7sjeel65g.jpg

fabp6426eh3rf535g.jpg

pmtt4opa1nvqfkq5g.jpg

bh9xqwepuzkp7k45g.jpg
bunu indirmek gece boyu sürer bence büyük emek var varolunuz osidi

eankara

Onursal Üye
24 May 2010
1,070
6,308
Çok ilginç bir paylaşım. Sinema tarihinde , buna benzer , hakkında çok konuşulan fakat hiç yayınlanamamış filmler var. Örneğin , bu kategoride ilk aklıma gelen Jodorowsky'nin Dune filmi. Dali'nin senaryosunu yazdığı bildirilen , yukarıdaki kitaba konu olan film çalışması da , başka bir vaka ! Kitabın sayfaları boyunca Groucho'yu gördüğümden , zaman zaman Dylan Dog 'da gözlerimin önünde canlandı !!

Teşekkürler @Osidi

kemalettin

Onursal Üye
13 Eyl 2011
532
2,781
Hem sn @Osidi tarafından paylaşılan konular/temalar/kitaplar,
hem de kitaplarla ilgili özellikle
başta sn @eankara, sn @Calligrapher, ve sn @İnanna Salome nin
değerli incelemelerini/araştırmalarını paylaşmaları,
ayrıca da eğer konu ise
ortak paydalarımızdan birisi olan sinema olunca
benim için bu kitapları ayrı bir boyuta taşıyor

Tüm bu konunun/temanın/başlığın güncellenmiş pdf lerini almak
benim için artık standard olmaya başladı

Osidi

Onursal Üye
14 Eyl 2009
1,458
17,449
Ankara
Senaryo :Fermin Solis
Editör:Rackham
Yayınlanma tarihi (Fransa): 16 Nisan 2011
Çevirmen:Thomas Delooz
Özet: Solís'in hikayesi, Buñuel'in 1932'de Extremadura'nın Las Hurdes bölgesinde yaptığı belgesel Ekmeksiz Toprak'ın çekimleri etrafında dönüyor. Bu yapıt, Buñuel'in en iyi bilinen yapıtı olmasa da, yine de onun engin filmografisinin en simgesel yapıtlarından biridir. Aslında Ekmeksiz Toprak, Buñuel'in sürrealist "ortodoksluktan" kopuşuna ve daha sosyal temalara olan bağlılığına işaret ediyor; İspanya'nın bu izole bölgesinde yaşayan köylülerin sefaletini filme alarak. Onların durumunu dramatize ediyor ve onları yüzyıllarca tamamen sefalet içinde tutanları kınamak için kasıtlı olarak en kaba planları sahneye koyuyor. En saf sürrealist gelenekte, burjuva toplumuna karşı isyanı körüklemek için skandal silahını kullanıyor. Ekmeksiz Ülke özellikle biçimsel güzelliği, düzenlemenin yenilikçi kullanımı, yakın çekimler ve ses bandıyla dikkat çekicidir.

a0woip8omd7tsho9g.jpg

eankara

Onursal Üye
24 May 2010
1,070
6,308
Sn. @Osidi 'nin '' Sinema '' konusundaki son paylaşımları , yine çok ilginç . Bunuel'in sinemasını konu edinen çizgi roman sadece konusuyla değil, 70'lerin Underground çizim tarzını hatırlatan grafik yapısıyla da göze çarpıyor. '' Film hatıraları '' nda ise, sadece filmlerle ilgili çizimleri değil , bir yerde ünlü çizerler geçidini gördüm. Clive Barker'ın korku romanı Cabal'da ise ''Constantine ''i hatırladım. Ama , yorum konusundaki tercihim, bu akşam '' Arabalar '' , yani '' Les Voitures '' kitabı !!

Ancak konu her ne kadar sinema olsa da, çizim açısından '' Arabalar ''a bakmak amacım ! 007 James Bond'un Aston Martin'i , Magnum'un Ferrari'si ya da Mad Max'in Ford'u , Batmobil'i unutmak tabii mümkün değil . ( Film dünyasından daha bir çok araba belirtilebilir , ama Michael Knight karakterinin '' Kara Şimşek ''ini bence mutlaka eklemek gerekir ! )

Çizgi romanlarda ulaşım teknolojisi, günümüzde önemli ilgi noktası. Bunu , özellikle Tenten konusundaki araştırmalarda görmek mümkün. Herge'in maceralarda kullandığı arabaların markalara göre çizimlerinin listesi bu konuya güzel bir örnek. Michael Valiant'ın yarış arabalarından Oğuz Aral'ın '' Hafiyesi Mahmut'' unun efsane arabasına , hatta Jetgillerdeki gelişmiş uçan araçtan Fred Çakmaktaş'ın arabasına ne kadar çok araba '' okuduğumu '' düşündüm!

Sn. @Osidi'nin sunduğu '' Arabalar'' kitabı, hem film hem de çizim dünyasını içeren , 1970'lere kadar neredeyse kronolojik olarak ilerleyen ,çok hacimli olmayan bir '' guide '' niteliğinde, oldukça hoş bir yayın. Arabaların yanlarındaki temsili karakterler , filmleri izleyenler için güzel bir nostalji duygusu dizisi canlandırıyor. Louis de Funes'i , Sean Connery'yi , Ursula Andres'i ve diğer yıldızları görmek güzeldi. Ama, ünlü Aşk böceği VW'ı görünce , o filmi yeniden izlemeyi kararlaştırdım !

Teşekkürler @Osidi

Little Guitars

Yeni Üye
21 Ağu 2019
76
173
Dostlar, forumdaki diğer üye ve konu başlıklarına saygısızlık etmek gibi olmasın ama sizlerin açtığı konu başlıklarını gördükçe takibe alıyor ve çok büyük bir ilgi ile yazılanları okuyorum, bir yandan da notlar alıyorum. 'Çizgi roman sadece çizgi roman değildir' diye bir söz var mıdır bilmiyorum (yoksa da şimdi ben söylemiş olayım) ama gerçekten her paylaşımınız bunun kanıtı gibi.
Lütfen yazmaya devam edin.
Sevgiler

eankara

Onursal Üye
24 May 2010
1,070
6,308
Bugün Sn. Osidi'nin '' bir çok koldan '' paylaşım sağanağında , gecenin '' Sinema '' paylaşımlarında bir ismi görünce birşeyler yazmak istedim. Sinema sanatına gönül veren sanatseverler herhalde bu ünlü ismi görünce '' Yurttaş Kane '' demişlerdir. Çok doğru bir tanım , ama ben zincirleme bir çağrışımla , çizgi roman sanatını ön plana çıkararak , bu kez farklı bir karakteri söylemek istiyorum ; '' Yellow Kid '' !!

Büyük sinema dahisinin bu uzun metrajlı filminde konu ettiği kişi, bilindiği gibi A.B.D.'nin basın alanındaki 1 numaralı ismi William Hearst'tü. Birçok gazete ve dergi yayınlayan Hearst'ün çabalarıyla , birbiri ardına yayınlanan çizgi bantlar çizgi roman sanatına büyük katkı sağlamışlar, bu sanatın tarihine bir çok isim kazandırmışlardır. Ama , bana göre Yellow Kid'in yeri farklıdır. Kimilerince , Oğuz Aral'ın efsane karakteri Avanak Avni ile karşılaştırılan Yellow Kid karakteri , aslında oldukça farklı çizim yapısı ve senaryo yapısına sahipti. Sanatçısı Richard F. Outcalt tarafından yaratılsa da , onun sanat dünyasında doğumuna neden William Herast'ün rolü unutulmamalıdır. Yayınlanışından günümüze , aradan yıllar geçmiş olsa da, her Yellow Kid sayfası benim için bir tablo niteliğindedir.

Sn. @Osidi tarafından sunulan Orson Welles çizgi roman kitabı, yine tam bir arşivlik kitap . Bu sonuçta, son günlerde diyarımızda paylaşılan diğer çizgi romanlardaki senaryo çalışmalarıyla dikkatimi çeken, senaryo yazarı Noel Simsolo'nun büyük payı var. Ama, her kareyi ayrı bir tablo olarak okurların dikkatine sunan Alberto Locatelli'nin oluşturduğu, rengarenk grafik yapı da harikulade.

Kitabın başlığı da akılda kalıcı ; '' Orson Welles - Rüyaların Mucidi '' Teşekkürler Sn. @Osidi .

serdary67

Onursal Üye
18 Eki 2009
8,731
25,994
ordu-turkey
Bugün Sn. Osidi'nin '' bir çok koldan '' paylaşım sağanağında , gecenin '' Sinema '' paylaşımlarında bir ismi görünce birşeyler yazmak istedim. Sinema sanatına gönül veren sanatseverler herhalde bu ünlü ismi görünce '' Yurttaş Kane '' demişlerdir. Çok doğru bir tanım , ama ben zincirleme bir çağrışımla , çizgi roman sanatını ön plana çıkararak , bu kez farklı bir karakteri söylemek istiyorum ; '' Yellow Kid '' !!

Büyük sinema dahisinin bu uzun metrajlı filminde konu ettiği kişi, bilindiği gibi A.B.D.'nin basın alanındaki 1 numaralı ismi William Hearst'tü. Birçok gazete ve dergi yayınlayan Hearst'ün çabalarıyla , birbiri ardına yayınlanan çizgi bantlar çizgi roman sanatına büyük katkı sağlamışlar, bu sanatın tarihine bir çok isim kazandırmışlardır. Ama , bana göre Yellow Kid'in yeri farklıdır. Kimilerince , Oğuz Aral'ın efsane karakteri Avanak Avni ile karşılaştırılan Yellow Kid karakteri , aslında oldukça farklı çizim yapısı ve senaryo yapısına sahipti. Sanatçısı Richard F. Outcalt tarafından yaratılsa da , onun sanat dünyasında doğumuna neden William Herast'ün rolü unutulmamalıdır. Yayınlanışından günümüze , aradan yıllar geçmiş olsa da, her Yellow Kid sayfası benim için bir tablo niteliğindedir.

Sn. @Osidi tarafından sunulan Orson Welles çizgi roman kitabı, yine tam bir arşivlik kitap . Bu sonuçta, son günlerde diyarımızda paylaşılan diğer çizgi romanlardaki senaryo çalışmalarıyla dikkatimi çeken, senaryo yazarı Noel Simsolo'nun büyük payı var. Ama, her kareyi ayrı bir tablo olarak okurların dikkatine sunan Alberto Locatelli'nin oluşturduğu, rengarenk grafik yapı da harikulade.

Kitabın başlığı da akılda kalıcı ; '' Orson Welles - Rüyaların Mucidi '' Teşekkürler Sn. @Osidi .
bilgi dağarcığınıza saygı duydum üstadım sayende yellow kid öğrendim varolunuz.

eankara

Onursal Üye
24 May 2010
1,070
6,308
Sn. @Osidi bu akşam paylaşımlarınızla, yine farklı konularla '' Sinema Dünyası '' ortamında buldum kendimi. Yorum yapacağım kitabı seçme konusunda her zamanki gibi zorlansam da , Manara ustadan yana tercihim. Manara kitaplarını diyarımızda gördüğümde , Sn. @Osidi 'nin efsanevi Manara külliyatı paylaşımı ile , Sn. @kudretsabancı 'nın Manara'nın Fellini'yi konu ettiği '' Voyage a Tulum '' kitabı paylaşımını hatırlıyorum.
'' Fellini Sognatore '' albümünün kapağına baktığımda , kitabı Manara çalışmaları olarak düşünmüştüm. Ama , kapağını açtıktan sonra , ünlü sinema devine yönelik bir nevi '' Tribute '' çalışmaları niteliğinde , farklı sanatçıların çizimleriyle karşılaştım.

Kitap benim için çok önemli bir başka özelliğe sahip. Çünkü, aynı konuyla ilgili olarak ; Moebius , Prat , Manara ve de Liberatore imzalarını barındırıyor . ( Bu arada Liberatore 'den konu açılmışken , diyarımızdakı Sn. @aitor dostun paylaştığı Ranxerox ciltlerinin linklerinin kırık olduğunu belirtmiş olayım. )

Çok teşekkürler @Osidi . Paylaşımlarınızla, diyarımız kadar zengin içerikte '' Manara Külliyatı''na sahip, başka forum alanı varsa da sayılı olduğunu tahmin ediyorum. Sağ olun.

eankara

Onursal Üye
24 May 2010
1,070
6,308
Sinema konusunda , her sanatseverin sevdiği farklı yönetmenler bulunabilir. Ancak , Sn. @Osidi 'nin paylaştığı son günlerin çizgi romanlarının öznesi olan Fellini'yi sevenler, sanırım çoktur. '' La Dolce Vita '' dan '' Amarcord '' a estetik harikalar resmi geçidi bana göre !

Ama , bu kez diyardaşlar kusura bakmasın , ben de Sn. @serdary67 gibi , '' Pesss '' diyeceğim. Nedeni var , tabii !!

Fellini'nin , ömrünün sonlarına doğru , çekmeyi reddettiği bir filmi vardı. '' G. Mastorna'nın Yolculuğu '' . Reddetmesinin nedeni , söz konusu film taslağındaki '' Ölüm '' temasıydı. Daha sonra Fellini yakın arkadaşı Manara'yla ne konuştu , ne anlaştılar bilmiyorum .Ama, gördüğüm şey , projeyi Manara'ya anlatmış olmalı. O da benzersiz tarzıyla çizimleriyle bu projeye hayat vermiş olmalı !!

Bence Sn. @serdary67 '' çizgiroman dedektifliği '' ile Sn. @Osidi 'yi tanımlamasında , tamamen haklı !! ( Aklıma bir an, geçenlede Sn. @balkan 'ın , Jodorowsky'nin yine çekilemeyen Dune filminin storyboard paylaşımı geldi ! ) Düşünülen , ama çekilmesi reddedilen filmin çizgi romanının diyarımıza kazandırılmasını sağlayan Sn. @Osidi 'ye teşekkürlerimi sunuyorum.

kayıntı

Yeni Üye
19 Haz 2022
80
385
Birkaç hafta kadar önce kısa dokümanter film dalında 2024 Oscar adayı müzikle ilgili bir film seyrettim ama film tam olarak müzikle ilgili değil; müzik enstrümanları ile ilgili. Ama tam olarak müzik enstrümanları ile de ilgili değil; durumu olmayan insanların müzik enstrümanlarını tamir etmeyi hayatlarının merkezlerine koymuş dört fedakar insanla ilgili.
İnsanın kalbine dokunan bir eser, öneririm.

Los Angeles Times YouTube kanalında mevcutmuş.
Ben torrentten indirdim. Henüz Türkçe altyazı yok.

eankara

Onursal Üye
24 May 2010
1,070
6,308
Her sanat dalının '' aykırı '' kişiliği , düşününce bulunur kuşkusuz. Yıllar önce ,'' Salo ya da Sodom'un 120 Günü '' adlı filmi seyredince ; '' çok değişik bir film '' dediğimi hatırlıyorum. '' Çok iğrenç bir film '' diyenler olduğu gibi, '' bu film sinemada bir devrim niteliğinde '' diyenler de vardı. Ama , sanırım çoğunluk '' absürd '' bulmuştu. Pasolini , farklı erotizm dünyası hayalleriyle , sanki sinema dünyasının Manara'sindan öte, Jodorowsky'siydi ! Eşcinsel kişiliği yaşamının erken yaşta sone ermesine neden olmuş , yaşamı belgesellere konu olmuştu.

Callas ve Pasolini isimleri yanyana geldiğinde şüphesiz , '' Medea '' filmi akla geliyor. Kapadokya bölgesinde çekilen film için '' Diva '' da ülkemize gelmişti. Bu ikilinin '' imkansız aşk '' başlığıyla çizgi romana konu olması oldukça önemli . Bilindiği gibi Dufaux ismi , çizgi roman sanatının senaryo dalının iddialılarından. Çok bilinen '' Murena '', '' Cin '' dışında da dostların emekleriyle diyarımızda okuduğumuz eserleri var.

Ancak, bu eserde Sara Briotti'nin çizimlerinden bir hayli etkilendim. Sanatçı , böyle bir çalışma için Dufaux'un kendisine yaptığı teklife teşekkürlerini sunuyor. Pasolini'nin hayatını detaylarıyla araştıran sanatçı , onun futbol oynadığı alanları bile gezdiğini anlatmış.

Umarım , sanatçının Dufaux ile birlikte çalıştığını belirttiği, polisiye çizgi romanı yine diyarımız sayfalarında görürüz. Sanatçının bu kitaptaki özellikle portre çizimlerini çok başarılı buldum.

Çok teşekkürler @Osidi

İnanna Salome

Aktif Üye
4 Eki 2023
256
1,644
Her sanat dalının '' aykırı '' kişiliği , düşününce bulunur kuşkusuz. Yıllar önce ,'' Salo ya da Sodom'un 120 Günü '' adlı filmi seyredince ; '' çok değişik bir film '' dediğimi hatırlıyorum. '' Çok iğrenç bir film '' diyenler olduğu gibi, '' bu film sinemada bir devrim niteliğinde '' diyenler de vardı. Ama , sanırım çoğunluk '' absürd '' bulmuştu. Pasolini , farklı erotizm dünyası hayalleriyle , sanki sinema dünyasının Manara'sindan öte, Jodorowsky'siydi ! Eşcinsel kişiliği yaşamının erken yaşta sone ermesine neden olmuş , yaşamı belgesellere konu olmuştu.

Callas ve Pasolini isimleri yanyana geldiğinde şüphesiz , '' Medea '' filmi akla geliyor. Kapadokya bölgesinde çekilen film için '' Diva '' da ülkemize gelmişti. Bu ikilinin '' imkansız aşk '' başlığıyla çizgi romana konu olması oldukça önemli . Bilindiği gibi Dufaux ismi , çizgi roman sanatının senaryo dalının iddialılarından. Çok bilinen '' Murena '', '' Cin '' dışında da dostların emekleriyle diyarımızda okuduğumuz eserleri var.

Ancak, bu eserde Sara Briotti'nin çizimlerinden bir hayli etkilendim. Sanatçı , böyle bir çalışma için Dufaux'un kendisine yaptığı teklife teşekkürlerini sunuyor. Pasolini'nin hayatını detaylarıyla araştıran sanatçı , onun futbol oynadığı alanları bile gezdiğini anlatmış.

Umarım , sanatçının Dufaux ile birlikte çalıştığını belirttiği, polisiye çizgi romanı yine diyarımız sayfalarında görürüz. Sanatçının bu kitaptaki özellikle portre çizimlerini çok başarılı buldum.

Çok teşekkürler @Osidi
Muhteşem Pasolini'ye dair her şey muhteşemdir. Çok teşekkürler Sayın @Osidi .
Sayın @eankara'nın SALO vurgusu önemli. Mussolini'nin yasakladığı Sade'ın Sodom'un 120 günü eserini; Mussolini'nin Salo Faşist Cumhuriyeti'ne uyarlayan, anti-faşist, insanları meta yerine koyan yozlaşmış aristokrasi&burjuvazi nicesine karşı ,"Kral Çıplak" filmi. Teorema ile ulaştığı zirveyi daha da yükselten bir haykırış. Pasolini de gerçeği arayan bir çok aydın gibi öldürüldü. Ölüm nedeni cinsel kimliği değil, solcu kişiliği. Aslen solcu, sistem karşıtı, doğrudan yana olan aydın sanatçı Pasolini, bir arsa yolsuzluğunu deşifre etmek üzereyken derin yerlere dokunacağından ortadan kaldırılıyor ama cinsel kimliğinden dolayı; gay sevgilisi ile anlaşmazlık sonucu öldürüldü vs. denilip kapatılıyor dosya.

Pasolini cinayeti üzerine Marco Tullio Giordana'nın 1995 yapımı filmi; - Pasolini: Bir İtalyan Suçu .
Filmin sonunda kendi sesinden La Guinea şiirini okuyusu çok hüzünlü. Film müzikleri Ennio Morricone.

eankara

Onursal Üye
24 May 2010
1,070
6,308
Cinegeek çalışması ilginç bir derleme niteliğinde. Bazen bir artisti ( Nicolas Cage'in saç stilleri ) , bazen bir temayı ( örneğin etek giyen erkek aktörler , ya da Batman oynayan aktörler, setlerde aşık olan ünlüler ) ele alan , farklı sayfalarda farklı konuları eğlenceli olarak işleyen bir derleme .

İnfografik çalışmaları hep ilgimi çekmiştir. Bu kitaptaki sayfalar infografikleri hatırlatan tarzda, bu kez mizahi bakış açısından sinema meraklılarını bilgilendirmek üzere , akılda kalıcılığı sağlamak amacıyla hazırlanmış. Geniş yaş aralıklı kitleye hitap ediyor. Sanatçı olarak görülen kişi Pluttark 'ı merak ettim. 1974 doğumlu '' Pluttark '' nickli Fransız sanatçı Rudy Spiessert'in Herve Bourhis ile yaptığı çalışmalar dikkat çekici.

Teşekkürler @Osidi .

Calligrapher

Onursal Üye
5 Nis 2021
1,199
7,121
Gerçekten de çok eğlenceli bir kitap! Değerli @eankara 'nın çok isabetli olarak benzetmiş olduğu gibi, infografik tarzı resimler farklı bir hava katmış kitaba. İçinde sinema ile ilgili çok ilginç bilgiler yer alıyor. Örneğin, James Bond rolü teklif edilip de reddeden yıldızlar diye bir başlık bile var (Cary Grant'tan Burt Reynolds'a, Clint Eastwood'dan Ewan McGregor'a kadar isimler var; kimisi rolü bir İngiliz'in oynaması gerektiğini düşündüğü için, kimisi ise kariyerini mahvetmekten korktuğu için reddetmiş!). Bir gazete veya dergide sinema yazıları yazıyor olsaydım, yazılarımda bu kitaptan ilginç bir bilgiye de yer verip yazının okunurluğunu artırmaya çalışırdım.
Değerli @Osidi 'ye bu ilginç paylaşımı için teşekkürlerimi sunuyorum.