Esinlenmeler...

oktayyapıcı13

Onursal Üye
29 Haz 2015
1,386
15,708
KqqtCQUv_o.jpg

N.B.: Zorlamalı olmayan ve markasızlıkta anlamlı Mandrake bir başkadır...

bN0MVzrO_o.gif

Sadık Mustafa

Süper Üye
1 May 2014
140
823
Sanatın her dalında geçerli, hatta insan yaşantısında karşılaşabileceğimiz bir durumdur bu. İnsan, özendiği beğendiği
kişiyi kendi bünyesine yerleştirip onun gibi davranışlar içine girebilir. Müzikte, şiir de, resimde aklınıza ne gelirse bu
vardır. Geçenlerde tesadüf izlediğim bir video da bizim ünlü ses sanatçılarımızdan aşırılmış 380 tane yabancı şarkı
konusu işleniyordu. Bir çok film, dizi, Bilgisayar oyunlarında da aynı durumla kaç kez karşılaştığımın sayısını unuttum.

Sevgili arkadaşım, seninle mazimiz birazcık eskiye dayanıyor. yıllar önce ''Çizgili forum'' orada ''Ruh adam'' olarak
yöneticiydim. Paylaşımlarına, bir kaç yazı yazdığımı hatırlıyorum. Bu yaptığına karşı değilim, lakin; sinek pis mide
bulandırır misaline dönüşüyor iş. Yani; bir nevi ''Hırsızlık'' ve sen hafiyelik yaparak bu hırsızları yakalıyorsun! o zaman,
Türkiye'de ne kadar yazar çizer var hemen hemen hepsi hırsız! burada, örneklerini teker teker paylaşmaya kalksam
aylar yetmez...

Bir yabancı arkadaşım ''Siz Türkler hırsızsınız! bizim ürettiğimiz ne varsa sanat da hep çalıyorsunuz. Çizgi roman
Panelleri de bunlar arasında'' deyince, ben de ''Tencere dibin kara, benim ki senden kara!'' demiştim. Doğruda
demiştim. Sadece, biz Türklere has bir şey değil ki bu, yabancılar daniskasını yapıyor. Sadece onlar ''Ayşe hanım
sakız çiğner, Fatma hanım güzel çıtlatır'' misali yapıyor hepsi bu...

Kendimizi aşağılık görmekten, üreten sanatçıya kulp takmaktan büyük keyif alan bir milletiz. Azıcık bir açığını
yakaladığımız zaman, Sazan balığı gibi üzerine atlıyoruz hemen. Hatta; yeri geliyor üzerinde tepiniyoruz. Ben,
Çizgi roman sanatçısıyım, bu günlerde ortaya bir eser koymaya çalışıyorum. 4 yıldır bir Çizgi roman üzerinde
uğraş veriyorum. Kolay değil bu işler, hele hele yazmak çizmek. Ara sıra facebook da bazı panellerimi sayfamda
paylaşıyorum; beni tanıyan dostlar hemen telefon açıp başlıyor bana akıl vermeye ''Sen kimsin? bana akıl veri
yorsun! ömründe bir tane resim çizdin mi? bu işlerden anlıyor musun?'' ağzı olan konuşuyor! ezik kişiliğini
benim üstümde tatmin etmeye çalışıyor. Biz, Millet olarak her şeyi biliyoruz! bilmediğimiz hiç bir şey yok!
bilmediğin konuda sus be kardeşim! sus... ''Can çıkar huy çıkmaz!'' böyle gelmiş böyle gidiyor...

Son söz: ilk insandan bu tarafa, bu esinlenme, araklama, hırsızlık, adını ne koyarsan koy dünyanın her tarafında
var olmaya da devam edecek, zaten bu olmasaydı ortaya hiç bir icat hiç bir sanat eseri çıkmazdı. İnsanlık bir
adım ilerlemezdi. Sadece, burada itiraz edeceğim nokta birebir kopyalama olayıdır. Yoksa; karpuz kabuğuna
bakıp gemi çiziyorsan bence hiç bir sorun yoktur.

Verdiğin emekler için kocaman teşekkür ettim güzel kardeşim. Eline, yüreğine, bileğine sağlık.