Darwin'in Günlükleri - v01 - Keltlerin Gözü (Çeviri & Balonlama)

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,231

Darwin'in Günlükleri - v01 - Keltlerin Gözü (Çeviri & Balonlama)
Les carnets de Darwin 1 - L'oeil des celtes (Fransızca)
Darwin's Diaries v01 - The Eye of the Celts (İngilizce)

Çıkış Yılı: 2010 (Fr); 2011 (En)
Senaryo: Sylvain Runberg
Resimleyen: Eduardo Ocana
Renklendirme: Tariq Bellaoui
Çeviri & Balonlama: scanfan
Yayıncı: Dargaud-Lombard (Fr) Cinebook (İngiltere)
57 sayfa, 97 MB, 2112 px, 300 dpi, CBR
Fontlar: Attic Antique, Garamond, Georgia (kapak); CCWildWords (balonlar)

52385504712_af0465f37f_o.jpg

(MediaFire)

Peşinen belirteyim, ünlü İngiliz biyolog ve doğa bilimci Charles Darwin'in (1809-1882) başrolünde olduğu bu çizgi roman serisinde, bu bilim adamının bütün dünyada tartışmalara neden olmuş ve olmaya devam eden ünlü "Evrim Teorisi" fazlaca ön planda değildir. Onu daha çok Sherlock Holmes'vari bir rolde görürüz. Yani, yeni üstlendiği görevi bir tür dedektifliktir.

Olaylar 1860'larda Victoria İngiltere'sinde geçiyor. Yorkshire'da bir demiryolu inşaatı şantiyesinde meydana gelen meçhul saldırıda iki işçi ve birkaç at parça parça edilerek katledilir. Bunun vahşi bir hayvan tarafından yapıldığını düşünen yöre halkı panik içindedir, demiryolu işçileri de bunu bahane edip greve giderler. Olay başbakanın kulağına kadar gider, zira İngiltere Sanayi Devrimi'nin zirvesindedir ve başta demiryolları olarak ilerleme aksamadan devam etmelidir. Bu nedenle eserlerine sempatiyle baktığı Charles Darwin'i makamına davet ederek ona olayın çözülmesinde yardımcı olma görevini verir. Başbakanın aksine Anglikan Kilisesi'nin başında olan dindar kraliçe bir agnostik olan Darwin'den hoşlanmaz. Yorkshire'a giden Darwin kendi teorisinin doğal düzenine uymayan fantastik canavarlarla karşı karşıya kalacaktır.

Albümde bağımsız bir kadın karakter de bulunmakla birlikte erkek egemen Victoria çağı dönemi gerek inandırıcı çizimler gerekse diyaloglarla çok iyi yansıtılıyor. Karakterlerin bir derinliği var. Ana karakter Darwin ilerleyen sayfalarda farklı bir yüzüyle karşımıza çıkıyor ve bizi biraz şaşırtıyor. Spoiler vermemek için bunun ne olduğunu albüme bırakıyorum. Renklendirme, çizimlere müthiş bir derinlik kazandırmış. İç mekanlardaki loş ışıklandırma da o devri çok iyi yansıtıyor. Renklendirmeci Tariq Bellaoui, adından da tahmin edilebileceği gibi Faslı bir sanatçı.

İyi okumalar,
Saygılarımla.

Ciltler şöyle:

Darwin'in Günlükleri V01 - Keltlerin Gözü (Bu albüm)
Darwin'in Günlükleri V02 - Bir Canavarın Ölümü
Darwin'in Günlükleri V03 - İkili Doğa

Son düzenleme:

direnc11

Yönetici
11 May 2009
10,078
36,676
İstanbul
Üstadım, yine her zamanki gibi muazzam bir iş çıkarmışsın. Tebrik ederim. Keyifle okudum.

Darwin'in farklı yüzü sahiden farklıymış. Senaristin böyle bir seçim yapmasının gerekçesini belki takip eden sayılarda öğrenme şansımız olur.

Celal Şengör'ün şu konuşmasında vermek istediği mesajdan bağımsız olmak üzere, scanfan üstadımın bu kıymetli çalışmasından sonra Şengör'ün sorusunun cevabını hemen verebilecek şanslı azınlıktan olmak ne güzel... :)

www.youtube.com/watch?v=x-417NzK81k

Teşekkür ederim, üstadım.

kemalettin

Onursal Üye
13 Eyl 2011
489
2,338
Harika bir paylaşım olmuş. Çok teşekkür ediyorum
Benzeri temada paylaşımların devamını diliyorum
(örneğin daha önce de paylaşılmış Othello gibi eserler)

Ayrıca burada daha önce benim post uma yanıt veren Arzu Gebes arkadaşın
https://www.cizgidiyari.com/forum/members/arzu-gebes.110305/
verdiği linkte
ingilizce pek çok hoşuma giden öyküleştirilmiş çizgi romanı indirip zevkle okuduklarından birkaç örnek:
(İngilizce bilmeyenler için çevirisi yapılabilecek şunları da öneririrm)

--Aristo

--Storyboarding for Wim Wenders - Visions of Wenders (2022)

--Beethoven - A Stand for Freedom (Humanoids 2022)
--Young Agatha Christie (Humanoids 2022)

Son düzenleme: