Oyunuz Değerlidir! [Your Vote is Vital!] - 1952 (Çeviri ve Balonlama)

gitarisyen

Çeviri & Balonlama
7 Ara 2016
457
3,785
Hiçbir Şey Ülkesi

OYUNUZ DEĞERLİDİR!
(Your Vote is Vital!)

1952

(Çizgi Öykü)

Bu eserin çeviri ve balonlaması sevgili büyük beyaz'a ithaf edilmiştir...

01/02/2018 tarihinde Çizgi Diyarı'mızda "Adını Hatırlayamadığımız Maceralar İçin Soru Başlığı" etiketiyle açtığım ve http://www.cizgidiyari.com/forum/du...ayamadigimiz-maceralar-icin-soru-basligi.html linkinde bulunan konuda "Mister No'nun Dev Böceklerle Olan Macerası"nı aradığımı belirtmiş ve "Mister No'nun bu macerasının adını ve/veya hangi sayıda / fasikülde / seride olduğunu hatırlayan / bilen varsa ve paylaşabilirse, önümüzdeki bir ay içinde çeviri ve balonlamasını yapacağım bir çizgi öyküyü kendisine ithaf edeceğimi bildirerek şimdiden teşekkürlerimi sunuyorum." demiştim. Bu mesajımdan birkaç dakika sonra sevgili büyük beyaz hemen maceranın kapak resmini ve ismini ekleyince, bu kapak ve kapakta bulunan "I GIORNI DEL TERRORE" başlığından hareketle aradığım macerayı bulmuş ve çok sevinmiştim. Sevgili büyük beyaz'ın yardımıyla bulduğum macera sonrasında verdiğim sözü tutmak adına aşağıda sunumunu ve kendisini bulacağınız "Oyunuz Değerlidir! / Your Vote is Vital!" isimli çizgi öykünün çeviri ve balonlamasını tüm Çizgi Diyarı dostları nezdinde sevgili büyük beyaz'a ithaf ediyor ve kendisine sevgilerimi, saygılarımı sunuyorum...

NOT 1: Yukarıda bahsettiğim konu başlığında "Tom Miks'in Siyahlar Giyen Hipnozcu / Büyücü / Sihirbazla Olan Macerası"nı aradığımı da belirtmiş ve "İşte benim için önemli olan Tom Miks'in bu macerasının adını ve/veya hangi sayıda / fasikülde / seride olduğunu hatırlayan / bilen varsa ve paylaşabilirse, önümüzdeki kırk beş gün içinde çeviri ve balonlamasını yapacağım bir çizgi öyküyü kendisine ithaf edeceğimi bildirerek şimdiden teşekkürlerimi sunuyorum." demiştim. Bu hususta da aynı konu başlığı altında ilk cevabı veren kişi olan sevgili caretta'nın verdiği karakter ismi olan "Kundra / Kandra"dan yola çıkarak, kendisinin yardımıyla aradığım macerayı bulmuştum. Bu vesileyle verdiğim sözü tutmak adına, bundan sonra çalışmasını yapacağım ilk çizgi öykünün çeviri ve balonlamasını da tüm Çizgi Diyarı dostları nezdinde sevgili caretta'ya ithaf edeceğimi şimdiden bildirir, kendisine sevgi ve saygılarımı sunarım...

NOT 2: Ayrıca yukarıda bahsetmiş olduğum konu başlığı altında mesaj yazarak güzel sözleriyle bilgilerini, yardımlarını, desteklerini esirgemeyen sevgili ertekin, sevgili İskenderunlu, sevgili yeryüzü ve sevgili Beymelikli18'e de gönülden şükranlarımı sunuyorum. Aradığım maceralar konusunda ilk cevabı veren kişiler oldukları için bu ve bundan sonra çeviri ve balonlamasını yapacağım çizgi öyküyü sevgili büyük beyaz ve sevgili caretta'ya ithaf ediyor olsam da, daha sonra çalışmasını yapacağım çizgi öykülerimin sevgili ertekin, sevgili İskenderunlu, sevgili yeryüzü ve sevgili Beymelikli18'e ithaf olunacağını şimdiden belirtir, kendilerine sevgi ve saygılarımı sunarım...

OYUNUZ DEĞERLİDİR!
(Your Vote is Vital!)

1952

(Çizgi Öykü)

5DDkjL.jpg

Çeviri ve Balonlama:

bk9E8m.gif

ÇİZGİ ÖYKÜ HAKKINDA BİRKAÇ SÖZ:

Çizgi Öykünün Özellikleri:

Orijinal Adı: Your Vote is Vital!
Türkçe Adı: Oyunuz Değerlidir!
Yayıncı: Harvey Comics
Türü: Siyasi, Didaktik
Yayın Tarihi: 1952
Macera Durumu: Kısa ve tam macera
Uygunluğu: Çocuklar / gençler için uygun
Renk Durumu: Tamamı renkli
Sayfa Sayısı: 16

Çizgi Öykünün Konusu / Özeti:

Amerika'da 1948 yılında yapılan seçimler üzerinden hareketle, demokrasinin işlemesi için seçimlerin, seçmenliğin ve oy vermenin önemine değinen çizgi öyküde; bir seçmenin nelere dikkat etmesi gerektiği, seçimlerin nasıl yapıldığı, ne şekilde oy verileceği ve siyasi partilerin demokrasi içerisindeki yeri (özellikle Amerikan siyasi sistemi göz önünde bulundurularak) kurgusal bir hikâye aracılığıyla okurlara aktarılıyor. Öykü boyunca (bu konunun uzmanı olan) Sam Amca'yı dinliyor ve (yine özellikle Amerikan siyasi sistemi ve demokrasisi hakkında) bilgilerimizi arttırıyor / tazeliyor / yineliyoruz! :)

Çizgi Öykü Hakkındaki Görüş ve Düşüncelerim:

Bu çizgi öykü / didaktik eser, 1952 yılında "Harvey Comics" tarafından yayımlanmış 16 sayfalık bir çalışma. Çizgi öyküde genel hatlarıyla seçimin, seçmenlerin ve bunların aracılığıyla demokrasinin önemine değinilerek hükümetin nasıl seçilmesi gerektiği, siyasi partilerin demokrasi içindeki yeri, bir seçmende olması gereken özellikler, siyasi hayatın işleyişi, oy kullanmanın incelikleri gibi konulara değinilmiş. Tabii bu yapılırken (çalışmanın Amerikan kaynaklı olması sebebiyle) Amerikan değer yargıları, Amerikan politik üslubu, tarzı, işleyişi ve Amerikan bakış açısından hareket edilmiş. Yine çizgi çalışmanın 1952 yılında yayımlanmış olması, (oy kullanma teknikleri gibi) bazı konuların / anlatımların günümüzle uyuşmaması sonucunu doğuruyor. Ayrıca Amerikan bakış açısından hareketle demokrasinin tanımının yapılmaya çalışıldığı eserde, diğer ülkelere (özellikle Amerika'yla o dönemlerde soğuk savaş içinde bulunan S.S.C.B.'ye) bazı eleştiri ve göndermeler mevcut. Bu açıdan da (öyküdeki karakter olan Sam Amca'nın verdiği bilgiler ve anlatımlarla) çalışmanın Amerikan milliyetçiliğine vurgu yapmış olması gözden kaçmıyor. Yine de (konu olarak) genel hatlarıyla demokrasinin tarifi, seçim ve seçmenin demokrasi içindeki yeri gibi seçme ve seçilme yaşına gelmiş her vatandaşın bilmesi gereken hususların işlenmiş olması bu çizgi öyküyü benim için önemli kılıyor. Bu yanıyla da bu çalışmadan alabileceğimiz bir şeyler olabileceğini ya da bazı bilgilerimizi bu eser vasıtasıyla gözden geçirebileceğimizi düşünüyorum.

ÇEVİRİ VE BALONLAMA HAKKINDA BİRKAÇ SÖZ:

Çeviri ve Balonlamada
Kullanılan Font Bilgileri:

Font Adı: CCTimSaleLower (Genel olarak)

Font Adı: Arial (Kapak / Başlık / İthaf / Çeviri Etiketi)

Font Adı: Arial Black (Kapak / Resim - Konu - Kapak Yazıları)

Çeviri ve Balonlama Süreci:

Çoğu eski tarihli çizgi romanı / öyküyü bulma konusunda yaptığım gibi bu çizgi öykünün orijinalini de sitesinden buldum. İlgi alanıma giren bir konu olması sebebiyle de indirdim ve Türkçe çevirisiyle balonlamasını birlikte yaptım. (Tabii bu çizgi öyküyü seçmemde -16 sayfalık- kısa bir çalışma olması da etkili oldu.) :) Çizgi eserin düzenleme, tasarımı ve balonlamasıyla uğraşırken 1952 yılında yayımlanmış hâliyle bazı kusurlarını korumaya ve eski tarihli o havayı vermeye çalıştım. Bunun için de çizgi öykünün sayfa kenarlarını temizleyip elimden geldiğince düzenlemek dışında çok fazla bir şeye dokunmadım. Normalde birkaç günde bitecek bir çeviri-balonlama çalışması olmasına rağmen, araya giren işlerim ve fazla zaman ayıramamam sebebiyle bu çizgi öykünün Türkçe çeviri ve balonlamasını yaklaşık iki haftada tamamladım.

Ben bu çizgi öykü üzerinde çalışırken çok keyif aldım. Umarım siz de okurken aynı zevki alırsınız...

ÇİZGİ ÖYKÜYÜ DOSYA İNDİRMEDEN
OKUMAK İSTEYENLER İÇİN:

bBBMgj.jpg

dOOZWn.jpg

5DDmod.jpg

A1160q.jpg

0EEN4L.jpg

4aaqZq.jpg

JQQk7n.jpg

Ooo93A.jpg

z00l24.jpg

G992p3.jpg

y00oAN.jpg

6JJql9.jpg

W7796Q.jpg

3EEj1p.jpg

Rnn9bn.jpg

p668mn.jpg

İNDİRME LİNKLERİ:

Keyifli okumalar…

The_DarknesS

Yönetici
Çeviri & Balonlama
17 Nis 2010
9,542
28,642
İzmir
İster Sam Amca'da olsun, ister demokrasinin beşiği sayılan Birlik Jack'te, ister ülkemizde, sonuçta her oy önemlidir. ABD değerleri göz ardı edilip bu açıdan bakıldığında evrensel bir çizgi roman. Teşekkürler.

ekenciz

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
13 Eyl 2009
2,993
13,520
Amerika'yı anlatıyor gibi görülse de aslında gerçek seçimin olduğu her yer için geçerli, genel bir çerçeve çizmişler. Herkes bu şekilde düşünmeli ve oyuna sahip çıkmalı. Güzel paylaşım, teşekkür ederim.

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,342

ABD, sandığa giden seçmen oranının en düşük olduğu ülkelerden biri, yüz yıldır %50-60 arasında gider gelir (1800'lü yıllarda bir iki kez %80'i bulmuş!) Belki de seçmen o ülkede oy vermenin beyhude olduğunu hissediyordur da ondan sandığa gitmiyordur. Neticede kime oy verirse versin seçilecek olanın misyonu bellidir. Ama yine de vaziyet birçok ülkeden evladır.

Elinize sağlık sevgili "gitarisyen".

büyük beyaz

Yönetici
Çeviri & Balonlama
E-Dergi Takımı
17 Ağu 2009
17,734
44,022
denize sıfır
Sevgili dostum, kendimi bir an Sam amca gibi hissettim.:)
Çok özenli bir iş çıkarmışsınız, daha öncekiler gibi.
Eski romanları çok seviyorum, konular, senaryolar çok üst düzey olmasa da çizimler çok doğal geliyor bana.
Teşekkür ederim, İzmir'den selamlar.:) Ugh.

Shoryuken

Yönetici
9 Nis 2013
4,044
20,236
Kamlançu
Sevgili Büyük Beyaz mesajını "ugh" diye bitirmiş.
Ben bunu yüzyıllar boyunca katliamlara maruz kalmış kızılderililerin, köle olarak Yeni Dünya'ya taşınmış, insan yerine bile konmayan, halen de keyfi olarak öldürülen zencilerin, dünyanın çeşitli ülkelerinde demokratik bombalarla öldürülen insanların çığlığı olarak algıladım. Bir ugh da ben gönderiyorum yeryüzünün ...larına...

Yukarıda yazdıklarım sevgili Gitarisyen'in çalışmasını küçümsemek, değersizleştirmek için yazılmamıştır. Eser seçiminden sunuma kadar her şeyi o kadar güzel anlatıyor ki, yazdıklarını keyifle okuyorum ve kendisine sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Selam ve sevgilerimle üstadım...

Son düzenleme:

prince

Onursal Üye
20 Ağu 2012
4,471
27,029
Sunum ve paylaşımın tavan yaptığı harika bir paylaşım olmuş.Göz kamaştırıcı.
Çok teşekkür ediyorum...

abolardis

Onursal Üye
12 Şub 2011
6,630
24,407
Henüz okuma şansı bulamadım ama OY konusu çok mühimdir.
Bİr kere matematiksel ve aritmetik demokrasinin en önemli enstrümanıdır.Seçmenlerin tercihleri sandığa yönetim şekline başka nasıl yansıyacaktır.Ama Rousseau'nun dediği gibi demokrasi erdemli toplumlarda var olabilir.
Atina demokrasisi gibi doğrudan bir demokrasinin uygulanabileceği bir ortam maalesef dünyada yok bu nedenle bulunan çözüm temsili demokrasi.Bunun da temel argümanı periyodik aralıklarla yapılan seçimler ve bu seçimlerde sonucu belirleyen OY VERME sistemi.
Hedeflenen aslında demokrasiyi coğrafya ve yaşamın gerçeklerine bir nebze uyarlamaktır.Bu çağda 80 milyonun doğrudan demokrasi hak ve yetkisini kullanabilme şansı maalesef yok.Bunun yerine sandıklı demokrasi dediğimiz usul var.
Gerçi Mussolini faşist diktatör bile bunu komik bulur kendi oyunun başka insanlarla nasıl eşit olduğunu sorgular.Bunun da belki kendince haklı gerekçeleri vardır.Bir siyaset bilimi profesörü ile benim oyum nasıl eşit olabilir.( Kişisel olarak benim oyum en az 10 kaplan gücünde olmalıydı hatta örümceğin orantılı ve orantısız gücüne sahip olup ağ fırlatabilmeliydi.) Oyların eşitliği ,eşitsizliğinden daha adaletlidir daha evladır.Kişisel olarak böyle düşünüyorum.Ancak bütün dünyada en büyük sorun şirketokrasi dediğimiz yapının küresel manipülasyonları ile tam olarak iradenin sandığa yansıyıp yansımadığıdır.Uzun bir süre ülkemizde açık oy gizli sayım yöntemi uygulanmış sonradan ise gizli oy açık sayım usulü benimsenmiştir.
Can alıcı sorulardan biriki her zaman tartışma konusu yapılmıştır.Demokrasi eşittir oymudur.Kesinlikle değil elbette demokrasi insanın insan olmaktan kaynaklanan haklarının güvence altında olduğu bir toplum sözleşmesine dayanan erdemli bir kültürün siyasi yansımasıdır.Yankilerde demokrasi var mı ? Hemde çok onlarda tonlarca olduğundan başka ülkelere kadar götürüyorlar.Mesela Ortadoğuya , Afganistan'a bir getirdiler pir getirdiler.Halklar çok mutlu oldu.Halkın genel olarak sevgi ve muhabbetini o kadar kazandılar ki o olmadan yaşayamayacaklarını anladılar. BU LANET OLASI GRİNGOLARIN getirdiği demokrasiden beri 1991 den beri IRAK iflah olmadı yaklaşık olarakta Suriye de 6 yıldır sorun bitmedi.
Liberallere bakarsanız istikbal liberalizmdedir.Liberalizmin finans ayağı olan zombie kapitalizm ise sadece gereklidir.Eleştiriye gerek yok zaten.Milli gelir hesapları , milli hasıla verileri ,borsada dönen bir alçalan bir yükselen hisse hisse kıssalı paralar , sanal paralar , devre mülk oyunları , faiz ne kadar reel olmayan yankesici iş varsa bu liberal zombie kapitalizmin içinde.
Benim düşüncelerime göre bu anlayışa bir "AHYAAAAAAAAAAAAAAK " demek caizdir,yerindedir, gerekli ve zaruridir.
Bu "LANET OLASI GRİNGOLARI " Stigya Devlet Halk Dansları Topluluğunun hazırladığı toplu iğdiş törenlerine davet edip locadan yer ayırtsak buda olmazsa Mohikanlar arasında 15 yıl zaruri iskana tabi tutsak ancak düzelirler.
Yinede düzelmezlerse yapılabilecek fazlaca bir şey yok.Katıksız köteksiz düzelme genelde zor gerçekleşir.
Stigyalı rahiplere selam olsun.
Paylaşım için teşekkürler.