Diary Of A Madman (1963) (Türkçe)

agartan

Onursal Üye
28 Haz 2019
1,225
11,298
Diary Of A Madman (1963) (Türkçe)

Sayın hggurak, doğum gününüz kutlu olsun.
Sağlık, mutluluk ve huzur dolu nice yıllar dilerim.

Yönetmen: Reginald Le Borg
Senaryo: Guy de Maupassant, Robert E. Kent
Müzik: Richard LaSalle
Ülke: ABD
Tür: Korku
IMDb Rating: 6.4
Dil: İngilizce
Süre: 97 dk
Vizyon Tarihi: 23 Şubat 1963 ABD / Şubat 1966 Türkiye (Bir Delinin Hatıra Defteri)
Bütçe: $350,000
Çekim Yeri: Culver City, California, ABD

Sunum: 1,23 GB, 960*540pxs HDRip, Türkçe seslendirmedir.

Bir Delinin Hatıra Defteri,01:

Bir Delinin Hatıra Defteri,02:

0056993.jpg

1950 ve 1960'larda Vincent Price, sayısız düşük bütçeli korku filminde rol alarak, bir korku oyuncusu olarak ünlenmişti.
Bir çoğu çok ucuz ve oldukça sıradan filmlerdi ama aynı zamanda bir örneği de bu film olan bir kaç iyi film de yaptı.
Price, 1953 yapımı 3 boyutlu gerilim filmi "House of Wax" daki başarısının ardından giderek daha çok korku filmlerine yöneldi.
Vincent Price, ilk başrollerinden birini 1940 yapımı "The Invisible Man Returns" filminde Cedric Hardwicke ile paylaşmıştı.
Price o kadar çok yönlü bir oyuncuydu ki, drama yaptığı kadar ustaca komedi de yapmıştı.

Cordier (Vincent Price), insanları soğukkanlı bir şekilde cinayetlere sürükleyen şeyin ne olduğunu anlamak isteyen saygın bir yargıçtır.
Polis arkadaşı Yüzbaşı Robert Rennedon (Stephen Roberts), insan doğası hakkında daha karamsar bir görüşe sahip olup,
katillerin bu şekilde doğduğuna inanmaktadır.
Cordier ölüme mahkum ettiği bir katili ziyaret ettiğinde, adam Cordier'a Horla adında bir varlıktan bahsedip saldırır ve çıkan arbedede adam ölür.
Horla adamın vücudunu terk eder ve Cordier'e geçer.

l-diary-of-a-madman-s8981.jpg

Bir çok sinema sitesinde filmin türü "korku" olarak belirtilmişse de, bana göre "psikolojik gerilim" türündedir.
Filmin yapıldığı dönemde bu türün çok fazla örneği yapılmamıştı ve bu film, sinema için bir yenilik sayılabilirdi.
*
Bolca fışkıran kan, canavar falan beklemeyin*

Filmde 1960 yıllarına göre oldukça iyi, zamanımıza göre ise kimilerine basit gelecek efektler var.

Bu filmi şurada sayın SiyahTurk DVD rip olarak sunmuş; http://www.cizgidiyari.com/forum/ya...-defteri-diary-madman-1963-dvdrip-tr-eng.html
ilk indiren de ben olmuştum.
Zaman içerisinde erişilmez olan filmi, rastlantısal olarak torrentlerde gördüm ve çektim.
BluRay teknolojisinden bir önceki, (DVD'den bir sonraki teknoloji) HD sürümü olan filme,
sayın SiyahTurk'ün sunduğu sürümdeki Türkçe ses dosyası tam uyumlu çıkınca, üstüne yapıştırıverdim.

*Geçtiğimiz günlerde, yaşanan teknik arızadan hemen önce filmi sunmuştum. Forum geri gelince sunumumun kaybolduğunu gördüm.
İleride tekrar ortaya çıkar mı, beni aşan teknik bir konu; her olasılığa karşı yeniden sunmayı istedim
*

Saygılarımla.

*