The New Land (1972)

agartan

Onursal Üye
28 Haz 2019
1,225
11,298
The New Land (1972)

Yönetmen: Jan Troell
Senaryo: Bengt Forslund, Jan Troell, Vilhelm Moberg
Müzik: Bengt Ernryd, Georg Oddner
Ülke: İsveç
Tür: Dram, Western
Süre: 204 dk
Vizyon Tarihi: 02 Şubat 1972 (İsveç)
Dil: İsveççe, İngilizce
Çekim Yeri: Krageholm, Skåne län, İsveç
İlgi: hamilelik, yerleşimci, 19'uncu asır
Özgün Adı: Nybyggarna
Nam-ı Diğer: La nueva tierra / The Settlers
IMDb Rating: 8.0

Sunum: 1,80 GB, 720p, orijinal dilde ve Türkçe altyazısı yanındadır.

The New Land,1:

The New Land,2:

l-nybyggarna-1tgg4.jpg

Nybyggarna (Yeni Ülke), Utvandrarna (Göçmenler) filminin kaldığı yerden devam etmektedir.
Amerika'ya varan İsveçliler, daha önce yerleşmiş olan vatandaşlarını bulmayı umarak Minnesota eyaletine kadar uzun bir yolculuğa çıkarlar.
Yeni Dünya'da, hemen hemen sıfırdan yeni bir hayata başlamak kolay değildir.
Ama göçmenler çalışmalarının karşılığını alırlar. Artık İsveç'tekinden daha iyi yaşamaktadırlar.

* Aşağıdaki yazı film hakkında ayrıntı içermektedir *

* Ancak kötü günler kapıdadır. İç Savaş başlar ve Sioux Kızılderilileri arazilerine yerleşen beyazlara karşı kanlı bir ayaklanma başlatırlar.
Karl'ın ailesi her şeye rağmen hayatta kalmayı başarır.
Karl'ın kardeşi Robert ise, Kaliforniya topraklarında altın çıkartmaya karar verir.
Kaliforniya'ya varamaz ama altın madenlerine giderken yolda sarı hummadan ölen patronundan bir miktar servet edinir.
Bunu da başka bir İsveçli göçmene kaptırır. Robert, ağabeyinin yanına döner; yolda yakalandığı bir hastalıktan orada ölür.
İsveç'i hiç unutamamış olan Kristina bir kaç çocuk daha doğurduktan sonra, doktorun öğüdüne rağmen yeniden hamile kalır.
Bu son hamileliği ölümüne sebep olacaktır. Çocuklar büyür ve çiftliğin idaresini üstlenirler.
Karl-Oskar yaşlanmış ve yalnız kalmıştır. Son günlerini İsveç'deki gençliğini hayal ederek geçirmektedir.
*

l-nybyggarna-3v5e5.jpg

Filmin bu bölümünde Kızılderililerin ayaklanmasını ve kuzeyde beyhude altın arayışlarını inceleyen materyal de var.
Bu unsurlar ana temaya uymuyor gibi görünse de, yine de zaman ve mekan hissine etkili bir şekilde katkıda bulunuyorlar.
"Yeni Ülke", ilk film "Göçmenler" ile aynı duygusal etkiye sahip değil,
ancak iki ana karakteri daha fazla geliştiriyor ve yeni hayatlarına nasıl adapte olmayı öğrendiklerini araştırıyor.

Karl Artur Vilhelm Moberg (20 Ağustos 1898 - 8 Ağustos 1973) İsveçli bir gazeteci, yazar, oyun yazarı, tarihçi ve araştırmacıydı.
45 yılı aşkın edebiyat kariyerinde, İsveç-Amerikan göçmenleri tasvir eden çalışması olan The Emigrants,
Moberg'in en ünlü eseridir ve bu iki filmin uyarlaması ile, ABBA'nın bir müzikaline konu olmuştur.

Göçmenler, 19. YY'da İsveçli çiftçi bir ailenin Smaland'dan, Minnesota'ya göçünü anlatan 1949 - 1961 yılları arasında yazılmış dört kitaplık bir roman serisidir.
Bu göç, yazarın akrabalarının bir çoğu da dahil olmak üzere neredeyse bir milyon İsveçlinin paylaştığı bir kaderdi.
Bu romanlar: Utvandrarna 1951 (The Emigrants / Göçmenler), Invandrarna 1954 (Unto a Good Land / İyi Bir Toprağa), filmin ilk bölümünün;
Nybyggarna 1961 (The Settlers / Yerleşimciler) ve Till Sverige 1961 (The Last Letter Home / Yuvaya Son Mektup), filmin bu bölümünün konusudur.

Raskens (1927) ve Ride This Night (1941), yazarın İngilizceye çevrilmiş diğer iki önemli tarihsel romanıdır.
Ayrıca "Min svenska historia, berättad för folket" (İsveç Halkının Tarihi, 2 cilt) hazırladı. 4 cilt olmasını arzuluyordu ama bitiremedi.

İlk film için: http://www.cizgidiyari.com/forum/yabanci-filmler/155145-emigrants-1971-a.html

Saygılarımla.

*

Son düzenleme:

agartan

Onursal Üye
28 Haz 2019
1,225
11,298
Teşekkürler. 7-Zip ile dosyaları çıkarırken veri hatası alıyorum.

Filmin her iki parça "rar" dosyasını da indirdikten sonra,
rar dosyalarından herhangi birinin üzerinde
sağ tık => buraya çıkar komutu ile, film bir bütün olarak çıkacaktır.

7/Zip programına gerek yoktur.

Uyarınız üzerine filmi indirdim,
ilk parçanın 19 kez (biri benim)
II. parçanın 15 kez (biri benim) indirildiğini gördüm.

eksik indirilen "rar" dosyaları içinden filmi çıkaramazsınız.

heyula

Yeni Üye
30 Kas 2014
36
146
Filmin her iki parça "rar" dosyasını da indirdikten sonra,
rar dosyalarından herhangi birinin üzerinde
sağ tık => buraya çıkar komutu ile, film bir bütün olarak çıkacaktır.

7/Zip programına gerek yoktur.

Uyarınız üzerine filmi indirdim,
ilk parçanın 19 kez (biri benim)
II. parçanın 15 kez (biri benim) indirildiğini gördüm.

eksik indirilen "rar" dosyaları içinden filmi çıkaramazsınız.
Çok teşekkürler şimdi hallettim.