Yabancı Dilde Çizgi Roman Paylaşımlarına Dair

direnc11

Yönetici
11 May 2009
10,078
36,676
İstanbul
Forumda pek çok arkadaşımız değişik kaynaklar kullanarak yabancı dilde çizgi roman paylaşımları gerçekleştiriyor. Bu paylaşımların forumumuza zenginlik kattığı da ortada.

Ancak bu paylaşımlarda kullanılan linkler çoğunlukla çizgi romanın alındığı kaynakta verilen linkler oluyor. Maalesef bu tür linklerin büyük çoğunluğu kısa sürede işlevini yitirdiği için, forumumuzda yabancı dilde çizgi roman paylaşımlarının önemli bir bölümüne ulaşılamıyor, linklerin çoğu çalışmıyor. Zaman içerisinde bu olumsuz tablonun giderek kötüleşeceği ve forumun yabancı dilde çizgi roman paylaşımları itibariyle bir kırık link çöplüğüne dönüşeceği açık.

Bu türden paylaşımları düzene sokmak için bazı kararlar aldık:

1) Paylaşımlarda kaynak linkini kopyalamak yerine, mümkün olduğunca yeni link üretmek tercih edilmelidir.

2) İlgili paylaşımları yapan üyelerimiz başta olmak üzere tüm forum üyelerinin el birliğiyle kırık linkler yenilenmelidir.

3) Artık aktif olmayan üyelerin paylaşımlarında yer alan linkler çalışmıyorsa, bu türden paylaşımlar linkleri çalışmayan çizgi romanlar bölümüne kaydırılacaktır.

4) Tüm paylaşımlarda olduğu gibi yabancı dilde çizgi roman paylaşımlarında da resim ilavesi görselliği arttıracaktır. Başlık, forumda ilk kez açılıyorsa kısa bir tanıtım yazısı faydalı olacaktır.

5) Aynı konu içeriğine sahip mesajlar birleştirilecektir.

6) Yabancı dillerde yapılan paylaşımlarda, Türkçe paylaşımlardan farklı olarak tüm seri tek bir başlık altında toplanacaktır. Her bir sayı için yeni bir konu açmak bu türden paylaşımlar için anlamlı olmayıp, erişilebilirliği güçleştirecektir.

7) Bir üyemiz bir günde 2-3 konudan fazla konu açmamaya gayret göstermelidir.

Bu düzenlemenin yapılması oldukça eziyetli olacak. Bu nedenle dostların desteğine duyulan ihtiyaç oldukça büyük. Katkı verebilecek arkadaşların bildirmelerini rica ederim.

Son düzenleme:

direnc11

Yönetici
11 May 2009
10,078
36,676
İstanbul
Diyar'ımızda yabancı dilde yapılan paylaşımların sayısının artmasını memnuniyetle izliyoruz. Dünyanın çizgi romanına kolayca ulaşabilmek son derece keyifli. Ancak burada altı çizilen kelime "kolayca".

Son dönemde taşıma linklerle yapılan paylaşımların sayısı arttığı için bu duyuruyu hatırlatma gereği hissediyorum.

Kısa süre içerisinde kırılması muhtemel taşıma linklerle paylaşım yapmayın, lütfen. Kendi linklerimizi üretmek, bu paylaşımı yapan dostlarımızın katkısıdır. Bu katkı olmadan yapılan paylaşımların çok önemli bir bölümünün bir süre sonra kırık link olarak geri döneceği aşikar.

Hele hele dosya indirmenin son derece güç olduğu platformlara yüklenmiş dosyalar içeren paylaşımlar hiç erişilebilir değil. Para ödeyerek üyelik sahibi olunmasını gerektiren bu tür platformlardan uzak duralım, lütfen.

Son olarak bir paylaşım öncesi bahse konu paylaşımın forumda bulunup bulunmadığını da kontrol edelim.

direnc11

Yönetici
11 May 2009
10,078
36,676
İstanbul
Diyar'ımızda yabancı dilde yapılan paylaşımların sayısının artmasını memnuniyetle izliyoruz. Dünyanın çizgi romanına kolayca ulaşabilmek son derece keyifli. Ancak burada altı çizilen kelime "kolayca".

Son dönemde taşıma linklerle yapılan paylaşımların sayısı arttığı için bu duyuruyu hatırlatma gereği hissediyorum.

Kısa süre içerisinde kırılması muhtemel taşıma linklerle paylaşım yapmayın, lütfen. Kendi linklerimizi üretmek, bu paylaşımı yapan dostlarımızın katkısıdır. Bu katkı olmadan yapılan paylaşımların çok önemli bir bölümünün bir süre sonra kırık link olarak geri döneceği aşikar.

Hele hele dosya indirmenin son derece güç olduğu platformlara yüklenmiş dosyalar içeren paylaşımlar hiç erişilebilir değil. Para ödeyerek üyelik sahibi olunmasını gerektiren bu tür platformlardan uzak duralım, lütfen.

Son olarak bir paylaşım öncesi bahse konu paylaşımın forumda bulunup bulunmadığını da kontrol edelim.

Yabancı dilde yapılan paylaşımlarla ilgili duyuruyu ve bir üstteki mesajımı bir kez daha hatırlatma ihtiyacı duyuyorum. Bu türden paylaşımların artması oldukça sevindirici. Yukarıdaki hususlara biraz daha özen gösterirsek tüm üyelerimizin çizgi romana kolay erişimine katkıda bulunmuş oluruz.

ekenciz

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
13 Eyl 2009
2,988
13,484
Altıncı madde en önemli madde bence. Linkler alıntı olabilir, herkesin Internet hızı kendi linklerini oluşturmak için yetmeyebilir, ama herkes o serinin tüm sayılarını biraraya toplayabilir. Sayın fındıkfındık gibi ve konunun sahibi direnc11 gibi ben de hepsi birarada linklerin forum açısından daha anlamlı olduğunu düşünüyorum.

direnc11

Yönetici
11 May 2009
10,078
36,676
İstanbul
Aynı tartışmaları tekrar yaşamak istemiyoruz. Yönetim tarafından hazırlanmış bu duyuruda belirtilen tüm hususları önemsiyoruz. Alıntı linklerle paylaşım yapılmasını duyuruda da izah edilen gerekçeyle tasvip etmiyoruz.