TV'de 7 Gong - Sayı: 49 (8 Aralık 1991)

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,231

TV'de 7 Gong 1991 - Sayı 49
Haftalık Televizyon ve sinema dergisi
8 Aralık 1991 tarihli 49. Sayısı
Fiyatı 5000 TL
80 sayfa, 63 MB, CBR

file

(Mega)

Dergiyi tararken dikkatimi çekti, 1991 yılında bile televizyonlarda çok düzeyli filmler oynamış. Daha da önceleri, 1970'lerde hattâ 1980'lerde TRT adeta bir sinematek gibiydi. Bütün klasikleri, ünlü yönetmenleri, türünün en iyi örneklerini o yıllarda siyah beyaz camdan izlemiştik. Filmler başlamadan önce sinema eleştirmenleri (Rekin Teksoy, Atilla Dorsay vb) 45 dakika filan filmi anlatır, tartışırlardı. Şimdi artık parasız kanallar çok çorak. İyi filme rastlamak şans meselesi. Bir de o tarihlerde ekranda sigarayı içkiyi filan buzlandırmıyorlardı, o kadar fazla bipleme de yoktu galiba. Bu durum nereye kadar gidecek gerçekten çok merak ediyorum.

Moderatör tarafında düzenlendi:

HACILI

Onursal Üye
14 Kas 2012
2,170
7,981
Ekranda buzlama insanda bıkkınlık yarattığı gibi saklamak istediği konuya daha da çok ilgi duymasını sağlıyor.
Aslında kaş yapalım derken, göz çıkarıyorlar.
Bipler ise ayrı bir konu.
Şahsen her bip yapıldığında, acaba ne söyledi de biplendi diye,
biplenen cümleyi bulmaya çalışırım bazen.
Yasaklar her zaman ilgi çekmiştir.
Paylaşım için teşekkürler dostum.

12 Şub 2010
15,006
543,642
Fastfood çağına eriştiğimiz:) için artık filmden önce eleştirmenleri dinleyecek, feyz alacak ahaliden yoksun kaldık sevgili scanfan

Sinema tarihinin en güzel eserlerini tek kanal TV de izleyen şanslı kişiler de Kültür ve Tabiat Eserlerini Koruma Kurulunun himayesine muhtaç kalacak kadar azaldı

Tek tesellim:) evlenme programları, büyük adamların(!) incir çekirdeğini doldurmaya çalışan TV açık oturumları, survivor gibi programlar

Bu programlara(!) karşı güçlü bir özsavunma refleksine sahibim de:) hiç izlemedim

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,231
Fastfood çağına eriştiğimiz:) için artık filmden önce eleştirmenleri dinleyecek, feyz alacak ahaliden yoksun kaldık sevgili sacnfan

Sinema tarihinin en güzel eserlerini tek kanal TV de izleyen şanslı kişiler de Kültür ve Tabiat Eserlerini Koruma Kurulunun himayesine muhtaç kalacak kadar azaldı

Tek tesellim:) evlenme programları, büyük adamların(!) incir çekirdeğini doldurmaya çalışan TV açık oturumları, survivor gibi programlar

Bu programlara(!) karşı güçlü bir özsavunma refleksine sahibim de:) hiç izlemedim

Yazdıklarınıza aynen katılıyorum sevgili "profesör" üstadım. Son günlerde beni üzen bir olay da "Teke Tek" programı içinde "Prof. İlber Ortaylı" ve "Prof. Celal Şengör" hocaların seri olarak katıldıkları bir dizi bilimsel ağırlıklı programın yayınına son verilmiş olması. Çok uzun (her bir bölüm 3 saatten fazla) olmasına ve çok geç saatlere kadar sürmesine rağmen çok rağbet gören bir programdı. Bu katılımlar sürekli hale gelmeye başlayınca yayından kaldırıldı. Bilimsel düşünmeyi, sorgulamanın önemini filan vurguluyordu. Böyle bir programdan bile rahatsız olanlar varsa yanmışız demektir. Eski bölümler Youtube'da var, ara sıra dönüp izliyorum.

Motion

Kıdemli Üye
31 Mar 2013
613
3,374
TRT'nin 70'li yıllardaki yayıncılığını aramayan yok sanırım...

Moderatör tarafında düzenlendi: