TV'de 7 Gong - Sayı: 18 (29 Nisan 1990)

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,322

TV'de 7 Gong 1990 - Sayı 18
Haftalık Televizyon ve sinema dergisi
29 Nisan 1990 tarihli 18. Sayısı
Fiyatı 2000 TL
80 sayfa, 75 MB, CBR

file

(Mega)

Moderatör tarafında düzenlendi:

ertuga

Onursal Üye
5 Mar 2011
1,802
28,229
Derginin program eki 1984'e kadar büyük boy olarak orta sayfalarda yer alıyordu. 1986 Ekim'inden itibaren A4 boyutunda ek olarak çıkmaya başladı. Gittigidiyorcom ve benzer sitelerde tv'de 7 gong dergilerine rastlıyorum. Ana dergiler olmasına rağmen, derginin program eki neredeyse hiç yok. Özellikle de 1989 ve 1990 yıllarına ait program eklerini bulmak imkansız gibi bir şey olmuş. Bu taramada, derginin program ekinin bulunmasının neredeyse imkansız olduğu sayılarından biri. Benim için çok önemli olan program ekinin de taranmasını görünce hediye almış çocuk gibi sevindim. Derginin yanı sıra program ekini de taradığınız için çok teşekkür ederim.

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,322
Derginin program eki 1984'e kadar büyük boy olarak orta sayfalarda yer alıyordu. 1986 Ekim'inden itibaren A4 boyutunda ek olarak çıkmaya başladı. Gittigidiyorcom ve benzer sitelerde tv'de 7 gong dergilerine rastlıyorum. Ana dergiler olmasına rağmen, derginin program eki neredeyse hiç yok. Özellikle de 1989 ve 1990 yıllarına ait program eklerini bulmak imkansız gibi bir şey olmuş. Bu taramada, derginin program ekinin bulunmasının neredeyse imkansız olduğu sayılarından biri. Benim için çok önemli olan program ekinin de taranmasını görünce hediye almış çocuk gibi sevindim. Derginin yanı sıra program ekini de taradığınız için çok teşekkür ederim.

"TV'de 7 Gong" dergisinin "program eklerini" dergi cildinden ayırarak vermeye başlaması bence kötü bir fikirdi (Ya da ayıracaklarsa üzerlerine tarih basmaları gerekirdi). Zira bu eklerin hiçbirisinde yıl olarak tarih basılmamış . Sadece ay ve gün olarak programların tarihi var. Yani eki bir kez dergiden ayrı bir yere koydunuz mu, aradan belli bir süre geçtiğinde onun hangi dergiye ait olduğunu bulmanız neredeyse imkansız. Sırf bu nedenle bir lot dergi ekini 'sinirlenip' atmıştım. Burada gördüğünüz dergi şanslı sayılardan, zira bu grubun eklerini dergilerin içinde tutmuşum. Ben de sizin gibi eklere önem veriyorum. Bunlar bir tür zaman makinesi, tarihe düşülmüş not sayılır. Ülkemizdeki köklü kuruluşlar bile sitelerinde bu tür kayıtlar tutmuyorlar. Örneğin "Küçük Ev" dizisinin ABD'deki yayın tarihlerini saniyesine varana kadar internetten bulabilirsiniz (Wikipedia'da bile var). Peki TRT'nin sitesine, oraya buraya bakın, bu dizinin Türkiye'de hangi tarihler arasında, hangi saatlerde yayınlanmış vb bilgilere ulaşamazsınız (Türkiye'de yayınlanıp yayınlanmadığıyla ilgili bilgi bile yoktur!). Ancak bu gibi paylaşımlar sayesinde bu bilgilere sahip olunabilir.

İlginiz için teşekkür ederim sevgili "swingtex". Umarım siz de bu seriye katkılarınızı sürdürürsünüz.

Son düzenleme:

ertuga

Onursal Üye
5 Mar 2011
1,802
28,229
Aradan 25-30 yıl geçmiş ama uydu kanallarının dâhi yayın akışları aklımdadır. O zamanlar yabancı dizi merakım vardı. Bizde bir haftada çıkan dizilerin hepsi, Rtl, Sat1, Raidue gibi kanallarda bir günde yayınlanırdı. Program ekinin o sayfaları beni tekrar o gün ve o saate götürüyor. 1987 ve 1988 eklerinin tamamı cilt olarak bulunsa da 1989 ve 1990'a ait eklerin çok azına sahibim. Başkalarına da garip gelen bir durum olsa gerek ki internette neredeyse her şeyi bulabilmenize rağmen, program ekleri yok. Koca ülkede bunları büyük bir hevesle arayan sadece benim hissi var. Kimseler (buna ben de dahil) bir taraflara kaldırmamış. Şimdi de bunun pişmanlığını çekiyorum.

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,322
Aradan 25-30 yıl geçmiş ama uydu kanallarının dâhi yayın akışları aklımdadır. O zamanlar yabancı dizi merakım vardı. Bizde bir haftada çıkan dizilerin hepsi, Rtl, Sat1, Raidue gibi kanallarda bir günde yayınlanırdı. Program ekinin o sayfaları beni tekrar o gün ve o saate götürüyor. 1987 ve 1988 eklerinin tamamı cilt olarak bulunsa da 1989 ve 1990'a ait eklerin çok azına sahibim. Başkalarına da garip gelen bir durum olsa gerek ki internette neredeyse her şeyi bulabilmenize rağmen, program ekleri yok. Koca ülkede bunları büyük bir hevesle arayan sadece benim hissi var. Kimseler (buna ben de dahil) bir taraflara kaldırmamış. Şimdi de bunun pişmanlığını çekiyorum.

Sevgili "swingtex", "uydu kanallarının dâhi yayın akışları aklımdadır" diye yazmışsınız, buna inanın çok sevindim. Şimdi kitaplığımdan bir tomar daha "TV'de 7 Gong Program Eki" geçti. Eğer göz atarak hangi sayıya ait olduklarını saptayabilirseniz geri kalanları da tarayıp sunabilirim, sonra sizin vereceğiniz bilgi doğrultusunda başlıklarını değiştiririz ve ileride içinden çıktığı ilgili dergi Çizgi Diyarı'nda mevcutsa o sayının paylaşımıyla birleştirebiliriz. İçinden çıktığı dergisi belirsiz olan bu eklerden rastgele seçtiğim birinin ilk 4 sayfasını örnek olarak sunuyorum. Şayet bunların hangi sayıya/tarihe ait olduklarını tespit edebilirseniz geri kalanlarını tarar paylaşırım.

d31BXr.jpg

57ZyYl.jpg

A79z3r.jpg

0nYzyo.jpg

ertuga

Onursal Üye
5 Mar 2011
1,802
28,229
Bende bulunmayan eklerden biri. 1989 yılının 48. sayısının eki. Ana derginin kapağında "Spencer Emirinizde" adlı dizinin aktörü Robert Urich var.
Sayı: 48 - 26 Kasım 1989
Çok teşekkür ederim.

Shoryuken

Yönetici
9 Nis 2013
4,044
20,234
Kamlançu
Değerli dostlar, aşağıdaki linkte dergi içeriği yer alıyor. Cumhuriyet Gazetesini arşiv tutma ve internete aktarma konusunda tebrik etmek lazım. Dijital arşive sahip olmanın avantajını böylelikle görebiliyoruz. Keşke yayınevlerimiz, üniversitelerimiz, gazete ve dergilerimiz vs de böyle arşivlerini hazırlayıp vatandaşlarımızın istifadesine sunsalar...

ertuga

Onursal Üye
5 Mar 2011
1,802
28,229

Sahaflar maalesef bu program eklerini talep olmadığı için çöpe atıyorlar! (Bizzat şahidim...)

Dahası içlerinde ki posterleri çıkarıp ayrı satanlar bile var, halbu ki bu posterler dergiye ait ama işin cinliğine kaçıp bu posterleri en az dergiyi satışa çıkardıkları fiyattan satabiliyorlar...

Bu tip dergilerin bütünlüğü Gittigidiyor'da bozulmuş durumda...

Daha da kötüsü var; bir satıcı dergide ki haberleri makasla özenle kesmiş ve küpür satıyor! :)

Scanfan'ın da belirttiği gibi program eklerini dergiden ayırmamaları gerekirdi... (evet pratik gibi) ama bütünlüğün sağlanması açısından fiyasko...

Haklısınız. Ben biraz almıştım. Dergiler geldikten sonra, dergiyi açarken içimden de Allah'ım n'olur tv eki olsun diyordum. Bazılarında var bazılarındaysa maalesef olmuyor. Çöpe atılan dergilerin bir başkası için altın değerinde olduklarını keşke bilselerdi.

Daha da kötüsü var; bir satıcı dergide ki haberleri makasla özenle kesmiş ve küpür satıyor! :)

Aradığım dergilerin olup olmadığını sürekli kontrol ettiğim için ne yazık ki bu duruma fazlasıyla şahidim. Bana biraz da duygularımız paraya çevriliyor gibi geliyor.