Tommiks Ceylan Yayınları 1. Seri Sayı 043 (02.10.1956)

bakunin

Admin
12 Mar 2009
6,304
49,801
NeverLand
F3DkLM7.jpg
DvegvzO.jpg

Keyifli okumalar herkese...

12 Şub 2010
15,006
543,639
Ceylan Tommiks, İlk serisinden paylaşımlar.

Gözümü Samim Utkun kapaklılarla açmış olduğumdan değişik kapağı nedeniyle ilk seri olduğunu anlamam, Kaptanın Diyardaki paylaşımlarıyla oldu. Yoksa Teksas Tommiksten uzak kaldığım seksenli doksanlı yılların bir kısmında yayınlanmış olan Fransızlardan zannedecektim.

Mehmet Tekdal tarzı kapakları anımsatıyor, belki de orijinalinden o kopyalamıştır, bilmiyorum. Ama İtalya'da da o yıllar bu kapakların kullanılmış olduğunu anlıyorum kaptanın sunumundan.

1956 Yılından Tommiks, harika bir şey bu

En büyük kaptan bizim Kaptan:)

hadon

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
10 Mar 2010
3,056
9,085
Kastamonu
Teşekkürler Kaptan, elinize sağlık.

Hocam; kapak çizimi için para harcamak istememişler sanki... İmzanın tam üzerinden kesip, aynı resmi kullanmışlar.

Gördüğüm en erkeksi Tommiks olmuş... :)

direnc11

Yönetici
11 May 2009
10,078
36,671
İstanbul
Biraz daha zaman geçseydi bu kitabın kurtarılması belki de mümkün olmayacaktı. Konuşma balonlarındaki metinler silinmeye yüz tutmuş. Elbette başka serilere ait taramalardan o sayfaları kurtarmak mümkün. Ama ben her kitabı, içindekilerle beraber önemsiyorum. Sonra her çizgi roman Tommiks değil. Alternatif serileri olmayan, sadece bir kez yayımlanmış pek çok çizgi roman var.

Bu tür paylaşımları görünce çizgi roman adına yaptığımız işin önemini bir kez daha anlıyorum. Çizgi romanların yok olup gitmesini ya da "şanslı" bir azınlığın tekelinde kalmasını önlüyoruz.

Bu olağanüstü nadir kitap ve kitabın çağrıştırdıkları için teşekkür ederim, Kaptan.

savok

Admin
30 Eki 2009
19,988
83,571
Kasımpaşa
Bugün hepimizin bir şekilde en sevdiğimiz çizgi romandan bahsederken düşünmeden söylediğimiz kahramanların Türkiyede ilk arzı endam ettiği sayılar.. İlk seri Tommiks.. O kadar nadir bulunan bir sayı ki dostlar iki kelam yazıp orjinalliği bozulsun istememişler.. Kaptan sağol..

denizkara

Yeni Üye
28 Mar 2010
61
44
denizci
En az 40 sene önce; hayatımda ilk gördüğüm çizgi roman Tommiks, acaba o da bu ilk seri miydi bilmiyorum, eline sağlık üstadım, tarihi eser :)

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,039
75,333
hiçbiryerde :)
İlerde arkeologlar, dilbilimciler, çivi
yazısını söktükleri gibi, geleceğe kalacak
olan böyle kitapları da çözmeye çalışırlar
belki. Acaba dijital arşivlerimiz kağıttan
kitaplara göre daha kalıcı mı olacak
yoksa "puf" diye gidecek mi?
Teşekkür ederim Bakunin dostum,
selamlar...

cngztrn

Yeni Üye
23 Haz 2014
2
2
belki herkes aynı şeyleri yazıyor ama çocukluğuma ilkokul ortaokul yıllarıma gittim. Babamdan abimden gizli gizli damda kiremitin üstüne uzanarak okurdum. Tommikslerimi öyle bir saklardım ki hakkaten kimseler bulamamıştır. ELLERİNİZE SAĞLIK.....

kral27700

Kıdemli Üye
20 Nis 2012
131
195
GAZİANTEP
Değerli bakunin bu serüveni tekrar yüklemek mümkün mü? Bu gün Tommiks serüveninin tümünü okumak istiyorum. Arşive ekleyeceğim ama sanırım link iptal ilgilenirseniz sevinirim...

kral27700

Kıdemli Üye
20 Nis 2012
131
195
GAZİANTEP
Hocam; heykeli dikilecek adamsın. Helal olsun sana. Aynı gün hemen linki yenilemiş siteye eklemişsiniz. Size çok çok teşekkür ediyorum. Ellerinize ve yüreğinize sağlık....