Çizim Hatası

İskenderunlu

Onursal Üye
29 Tem 2012
5,347
12,824
iskenderun-Hatay
Aşağıdaki Zagor sayfalarını çizerken küçük bir hata yapılmış.. Cevabı siz bulun..
windowslivefotorafgalerisiduvarkadnkn.jpg

Moderatör tarafında düzenlendi:

enger66

Onursal Üye
26 Eyl 2010
1,036
3,182
Orjinalinde kendi amblemi var, italyanlar hata yapmaz böyle önemli konularda... Bunu belirteyim dedim....:)

enger66

Onursal Üye
26 Eyl 2010
1,036
3,182
Çizgisever dostum benim bahsettiğim İtalya'daki orjinallerdir.
Türkiye'de ilk basılan Zagor olsun Örümcek Adam olsun diğer çizgi romanların çoğu reprodüksüyondu.
70'li 80'li yıllarda türkiye'ye gelen kirli izli orjinal sayılar matbaa'da basılmadan evvel aydınger kağıt üzerinden tekrar çizilirdi.
Yani bu: yayınevlerinde çalışan kopyacı çizerlerin küçük bir şakası.....:)

Son düzenleme:

theundead

Yeni Üye
7 Şub 2011
39
448
resim037.jpg

italyanların hata yapmadığı çok doğru değil. mavi seri sayı 9'dan. önceki bir kaç sayfaya da bakarsanız hata daha da bariz hale geliyor.
ayrıca ferri'nin "yılan kaptan" macerasında yapmış olduğu, tutto zagor'da düzelttiği ve herkesin malumu olan hatayı da söylemeden geçemeyeceğim.

M harfi hatasını iyi yakalamışsın iskenderunlu dostum. birisi söylemeden farketmek zor.

Doktor Kim

Aktif Üye
17 Mar 2011
325
14,064
M hatası özgün çizimdir,reprodüksiyon değildir. Sonradan farkına varılıp diğer baskı

Sevgili İskenderunlunun yakaladığı Zagor Büyük Albüm Sayı :41, sayfa : 42 ve 43'e ait M hatası özgün çizimdir,reprodüksiyon değildir. Sonradan farkına varılıp diğer baskılarda düzeltilmiştir.
"İtalyanların hata yapmadığı çok doğru değil. mavi seri sayı 9'dan. önceki bir kaç sayfaya da bakarsanız hata daha da bariz hale geliyor.
ayrıca Ferri'nin (yılan kaptan) macerasında yapmış olduğu, tutto zagor'da düzelttiği ve herkesin malumu olan hatayı da söylemeden geçemeyeceğim."
Theundead arkadaşımızın da yukarıda alıntıladığım yazısında belirttiği gibi sonradan düzeltilen yanlışlıklar olmuştur. Zaman zaman reprodüksiyon yapılmıştır, bahse konu çizimlerin reprodüksiyonla uzaktan yakından bir ilgisi bulunmamaktadır. Aydıngerle yapılmış çizimler çok uzaktan bakıldığında bile farkedilebilecek
çizimlerdir. Yayınevi (Tay) telif ödeyerek yayın haklarını satın almıştır. Ellili yıllarda bu tür korsan çizimler yapılırdı ki; Alex Raymond Flash Gordon'ları önceleri Bayçetin daha sonraları da Baytekin olarak böyle üretilirdi ve arada bariz bir fark olurdu.

İskenderunlu

Onursal Üye
29 Tem 2012
5,347
12,824
iskenderun-Hatay
Sevgili Zamangezgini dostumuz son derece aydınlatıcı ve güzel bir bilgilendirme yapmış, çok teşekkür ederim..

Son düzenleme:

enger66

Onursal Üye
26 Eyl 2010
1,036
3,182
Sevgili İskenderunlunun yakaladığı Zagor Büyük Albüm Sayı :41, sayfa : 42 ve 43'e ait M hatası özgün çizimdir,reprodüksiyon değildir. Sonradan farkına varılıp diğer baskılarda düzeltilmiştir.
"İtalyanların hata yapmadığı çok doğru değil. mavi seri sayı 9'dan. önceki bir kaç sayfaya da bakarsanız hata daha da bariz hale geliyor.
ayrıca Ferri'nin (yılan kaptan) macerasında yapmış olduğu, tutto zagor'da düzelttiği ve herkesin malumu olan hatayı da söylemeden geçemeyeceğim."
Theundead arkadaşımızın da yukarıda alıntıladığım yazısında belirttiği gibi sonradan düzeltilen yanlışlıklar olmuştur. Zaman zaman reprodüksiyon yapılmıştır, bahse konu çizimlerin reprodüksiyonla uzaktan yakından bir ilgisi bulunmamaktadır. Aydıngerle yapılmış çizimler çok uzaktan bakıldığında bile farkedilebilecek
çizimlerdir. Yayınevi (Tay) telif ödeyerek yayın haklarını satın almıştır. Ellili yıllarda bu tür korsan çizimler yapılırdı ki; Alex Raymond Flash Gordon'ları önceleri Bayçetin daha sonraları da Baytekin olarak böyle üretilirdi ve arada bariz bir fark olurdu.

90'lı yılların başına kadar bu yöntem uygulandı. Bilka'nın çıkardığı Süperman'ler Örümcek Adamlar da bu şekilde baskıya verildi. Yayın hakkıyla ilgili bir şey değil bu... Hatta bazen baskıya yetiştirmek için bazı karelerin eksik kopyalanıp çizildiği bariz bir şekilde ortadadır... Örnek verirsek zagor ve mister no nun birçok sayısında vardır bu hatalar... Sadece 60'lı yıllara özgün bir şey de değildir bu....

Doktor Kim

Aktif Üye
17 Mar 2011
325
14,064
Konu zaten hatayı bulmaktı. Oda bulundu "M" harfiymiş.

Sevgili Enger66;bahse konu Zagor sayısının hatalı ama özgün olduğunu,sonraki baskılarda bu hatanın düzeltildiği gerçeğini tekrar vurgulamak istiyorum.
Anlattıklarınız başka örnekler için doğru olabilir. Ama bu örneğimiz için geçerli değil. Çünkü kopya değil, hatalı özgün çizim. Yalnız "M" harfine değil serüvenin çizim kalitesine odaklanalım lütfen. Özgün olduğu, kopyalama olmadığı o kadar belli ki..
Yok benim deneyimlerime güvenmeyip, kopya olduğunda ısrarlıysanız, o zaman İtalyan baskısı sayfalarını verin de karşılaştıralım.
Konu zaten hatayı bulmaktı. Oda bulundu "M" harfiymiş.
Eğer karşılaştırmak için 42. ve 43. sayfaların özgün karşılıklarını bulamıyorsanız rica ediyorum,konuyu daha fazla uzatmayalım lütfen!...

enger66

Onursal Üye
26 Eyl 2010
1,036
3,182
Eyvallah Zamangezgini dostum, bu konudaki eşsiz bilgi dağarcınıza saygı duyuyorum. İlginize ve samimiyetinize teşekkürler. :)

Doktor Kim

Aktif Üye
17 Mar 2011
325
14,064
Zagor'da başka hatalı kareler...

Altta ÜÇ KOL hatası ve sevgili İskenderunlu'nun bahsettiği "M" harfine daha önceden dikkati çeken eski arkadaşım Aşkın Güngör'ün yorumu.
İstediği ayrıntılı açıklama sevgili dostum İskenderunlu'dan gelmiş oldu. Tekrar teşekkürler sevgili dostum.

21 Aralık 2012 Cuma
Zagor'da Küçük Bir Çizim Hatası: ÜÇ KOL
LAL Kitap'ın Zagor dizisi periyodunu hiç bozmadan, baskı kalitesinden ödün verilmeden okura ulaşmayı sürdürüyor. Bu bakımdan yayınevini takdir etmeyen yoktur eminim. Ancak çizerlerin ve Bonelli Editore'nin hatalarına veya gözden kaçırdıklarına da yapacak bir şey yok. Yayın dünyasında minik hatalara "boncuk" diyorlar ya, işte bir boncuk:

zagorkol.jpg

Zagor
Volkanın Altında Sayı 125
(Sull'orto del Vulcano No 513 - Zenith Zagor no 564)
Senaryo - Luigi Mignacco, Çizen - Gianni Sedioli
LAL Kitap
Sayfa 24

Kara Ay adlı bir şaman bir göktaşının gizemli gücünü kullanarak normal insanları canavara dönüştürmektedir. Zagor'un başını çektiği çeşitli kabilelerin bir araya getirdiği savaşçılar ordusu onlarla çarpışmak üzere yola çıkarlar. Ve, evet, çarpışırlar da. Bu arada yuarıdaki kare göze takılıyor. Tamam, canavarlar canavar ama üç kollusu yok aslında. 24. sayfanın 4. karesindeyse var... :) Gerçi bir sonraki sayfada yan yana iki canavar olduğu görülüyor ama yukarıdaki karede kol var canavar yok. Tabii bu karenin devamı çizilmeye çalışıldıysa o kol aslında bedeninin büyük kısmı görünmez olan canavara aitmiş. Ya da değilmiş bilemiyorum şimdi
Ümit Kireççi

Mr. Aşkın Güngör dedi ki...

Sayıyı hatırlamıyorum ama Zagor'un Süper Mike ile olan serüvenlerinden birinde yer alan bir karede birden bire Zagor'un kartal figürlü meşhur amblemi değişiyor ve yerini Mike'ın M'si alıyor. Çok gülmüştüm. Tam manşetlik hataydı. Ümit'ten bunun haberini de görmek isteriz.