Pişmiş Kelle Sayı 0015

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,231
***KAYIP PAYLAŞIMIDIR***
MESAJIN ORİJİNAL PAYLAŞIM TARİHİ: 29 Haziran 2014

Pişmiş Kelle Sayı - 0015 (1990-Haziran) - scanfan taraması
Pişmiş Kelle mizah dergisi, 8 Haziran 1990 tarihli 15. Sayısı
Pişmiş Kelle
Hunharca Güldüren Hain Dergi

Fiyatı: 500 TL.
Doğal tarama (minimal müdahele)
74 MB, 300 dpi, 16 sayfa, CBR (rar-->cbr)

PSMSKLLE_90_15_kpk.jpg

(mega)

Yine doğal tarama ama bu kez minimal dokunuşlar gerekti. Her zaman karşılaştığımız giyotinleme hatalarından meydana gelen eğrilikler giderildi (deskew), buna bağlı meydana gelmiş olan kenarlarda kalan siyah bantlar "stamp" aletiyle kapatıldı. Geçen zaman içinde hafifçe soluklaşmış dergi sayfası görüntülerine çok minimal düzeyde keskinleştirme, derinleştirme, koyulaştırma ve kontrast filtreleri uygulandı. Çözünürlükten ödün verilmedi. Doğal görünümünü muhafaza ettiğimi sanıyorum.

Bu arada "PhotoScape" yazılımı sandığımdan da iyi bir yazılımmış. Bazı eksikleri olmakla birlikte çok güzel fonksiyonları da var. Aslında kullandığım yarım düzine kadar yazılımın her birinin diğerlerinde olmayan farklı bir özelliği var. Bütün özellikleri bünyesinde toplayan dört dörtlük tek bir yazılımın çıkacağı günü dört gözle bekliyorum. "Scan Tailor" diye bir yazılımı çok yerde methetmişler, bu ikinci indirişim, ilkinde sinirlenip silmiştim. Yeniden indirip bir hevesle başına geçtim, çok kullanışsız geldi. Tek güzel tarafı "deskew" kocaman bir ekranda yapılıyor, ve gemi dümenini andırır bir çark sayesinde milimetrik ayarlamalar yapabiliyorsunuz. Buna karşılık "PhotoScape"in "deskew" penceresi minicik, ama sayfa boyutunu değiştimeme özelliği de eklenmiş, bir de teker teker sayfaları döndürmeniz gerekiyor, toplu işlem yok. Toplu (batch) "deskew" (sayfa eğriliği giderme) "FineReader"da çok iyi, özellikle tekst ağrlıklı (resimleri daha az olan) kitaplarda çok verimli. Filtre uygulamalarında "PhotoScape" mükemmel. Kayıpsız toplu "jpeg" kırpmalarında ("Jpeg lossless crop") "IrfanView" eşsiz (yeniden sıkıştırma yapmadığı için jpeg kalitesi bozulmuyor). Katmanlı çalışmalarda "Photoshop" tartışılmaz (ki ben uzun süredir kullanmıyorum). Sayfa düzenlemesi yapılacaksa "MS Publisher", görüntülerin kenarlarına istediğiniz büyüklükte margin oluşturmak için "Snagit" vs vs. Bunlar birbirlerinin yaptıkları bazı işleri ya yapamıyorlar, ya da çok dolaylı, meşakkatli bir yoldan zorla yapabiliyorlar. Aslında bazı yazılım firmaları kullanıcılardan gelecek "geri bildirim"ler (feedback) sonucunda yazılımlarını geliştiriyorlar ve yeni versiyonlarına ihtiyaç olan özellikleri ilâve ediyorlar. "MediaMan" diye bir kataloglama yazılımı vardı, başlangıçta ücretsiz olan bu yazılımın geliştiricisi bir Çinli (ya da Çin asıllı Amerikalı) ve eleştiriye çok açık. Yazılımın forum sayfasındaki istisnasız her mesaja cevap veriyor ve isteklere göre değişiklikler yapıyor. Benim birkaç önerimi de ciddiye alıp yazılımını ileriki versiyonlarında değiştirmişti. Sonradan paralı oldu bu yazılım ve dünyada çok kullanıcısı var, ama biz eski kullanıcılarına ömür boyu ücretsiz update hediye etmişti bu geliştirici. Şimdi bizlerden geri bildirim bekleyen yukarıdaki yazılım şirketlerine teker teker yazmaya üşeniyorum, ama zaten onlar bazı hususlarda çoğunlukla bizlerin haberi bile olmadan online olarak bilgi sahibi oluyorlarmış.

Not: Sayın "oks03" bu sayıyı da daha önce paylaşmış. Bu da alternatif bir tarama olarak "ÇD"nda bulunsun. İyi okumalar.

Son düzenleme: