Pişmiş Kelle Sayı 0051

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,232
***KAYIP PAYLAŞIMIDIR***
MESAJIN ORİJİNAL PAYLAŞIM TARİHİ: 19 Temmuz 2014

Pişmiş Kelle Sayı - 0051 (1991-Şubat)
Pişmiş Kelle mizah dergisi, 15 Şubat 1991 tarihli 51. Sayısı
Pişmiş Kelle
Hunharca Güldüren Hain Dergi

Fiyatı: 700 TL.
Doğal tarama (minimal müdahele)
97 MB, 3192px, 300 dpi, 16 sayfa, CBR (rar-->cbr)

PSMSKLLE_91_51_kapk.jpg

İyi okumalar.

Son düzenleme:

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,232

ertuğrul ve gandor08'in yazdıkları:
00_16_10_2014_12_12_35.jpg

benim cavabım (19-07-2014, 14:00):
Sevgili "gandor08", bu tarayıcıyı nette görmüş ve uzun uzun üzerinde düşünmüştüm. Yanlış hatırlamıyorsam Çin'de yapılmış olmalı (hangi tarayıcı Çin'de yapılmıyor ki, geçen yıl bir "Kodak" almıştım, ABD malı sanıyordum, imalat yeri "Çin"miş). Mustek MCS-500'e ve ona benzeyen onlarcasını da inceledim, ötekileri Türkiye'de bulmak biraz güç, Mustek galiba rahatça bulunabiliyordu. Bu ve benzer tarayıcılar daha çok "tepegöz" gibi kullanıldıkları için (yani 3 boyutlu nesneleri de büyük bir ekrana veya monitörlere gönderebildiği/yansıtabildiği için tepegöz dedim. Ekiden hatırlarsın okullarda optik sistemle çalışan devasa tepegözler vardı) dersaneler ve okullarda daha kullanışlı. Fotoğraf makinesi prensibiyle çalışıyorlar ama onlara kıyasla kısıtlı bir çözünürlüğe sahipler. Bu modellerin hiçbirinde kullanılan lensler bir fotoğraf makinesinde kullanılan lensler kadar kaliteli olmazlar. Üstelik verdikleri resim kaliteleri görüntünün yakalandığı CMOS (veya diğer) ışığa hassas yüzeyin boyut ve hassasiyeti ile orantılıdır. Bu tarayıcılar astronomik fiyatlara satılan ve sadece büyük kütüphaneler, üniversiteler ve askeriyenin vb satın alabildiği "planeter tarayıcılar" tabir edilen tarayıcıların daha basitleştirilmiş versiyonlarıdır. Dediğiniz gibi alet çok pratik ve kullanışlı, katlanabiliyor, odaklama vb gibi ayarlar gerektirmiyor, ışığı kendi içinde yerleşik ve hemen devreye giriyor, çok hızlı vs. Ancak görüntü kalitesi asla bir düzyataklı tarayıcı kalitesinde olamıyor. "Flatbed" (düzyataklı) tarayıcıda A3 boyutlu bir dergi sayfası 300 dpi taramada 3500X4000 piksel tutuyor. Bu tarayıcıda bu değer 1944x2592 olarak verilmiş. Eski modellerde bu değerler çok daha düşüktü. Fotoğraf makinesi gibi çalıştığından çevre ışıktan da etkilenebilirler. Ek ışık kaynakları kullanılabilir, veya rahatsız edici yansımalar varsa çevredeki ışıklar tam tersine azaltılabilir. Güçlü gün ışığında (güneş değil) görüntü almayı da deneyebilirsiniz. Son model bir tarayıcı bile alsanız içindeki CD'den çıkan TWAIN sürücüsü ve diğer yazılımları genelde 1-2 yıl geriden gelebiliyor. Bir de internet sitesinden en son versiyon sürücüsünü indirip yüklemek (bunu da sıklıkla yapmak) iyi olur. Bu kural her tarayıcı için geçerli. Güncellenmiş yeni yazılımlarıyla görüntüde iyileştirmeler sağladığım çok olmuştur. Bir de sizin dediğiniz gibi 3. parti yazılımlarla (PhotoScape gibi) kısmi düzelmeler sağlanabilir. Bu tür tarayıcılardan gereğinden çok şey beklememek gerekir, ama işe yarayabileceği durumlar da her zaman olabilir. Nasıl her yazı için farklı tür bir kalem kullanıyorsak, eğer imkânlarımız dahilindeyse birkaç farklı tarayıcıyı elimizin altında bulundurmak iyi olur. Bu model tarayıcılarda, tanıtımlarda üzerinde durulmasa da, baskı plâkası olarak bir cam levha kullanmak gerekebilir, özellikle kalın ve ciltli kitaplarda.

Bu tarayıcılara benzeyen bir cihaz (tarayıcı demiyorum, o da bir tür fotoğraf makinesi gibiydi) kullanmıştım 15 yıl önce, "Fuji"nindi, aslında profesyonel fotoğrafçılar için üretilmişti. Kullandığım 11-12 tarayıcıdan biriydi. Hem negatif filmleri tarıyor, pozitif haliyle ekrana gönderiyor hem de basılı fotoğrafları tarıyor analog olarak video kaynaklarına gönderiyordu. Benimki bir ileri modeliydi, benimkinde digital bir port da vardı ve bilgisayara digital veri de göderiyordu. Ama sıkı dur, çözünürlük VGA çözünürlüğüydü. Bir de kendi üzerindeki ışık kaynağının ampulleri minik özel floresan ampullermiş, zamanla ışık gücü azaldı, yedeği de yoktu. Şu anda hiçbir işe yaramadığını tahmin etmişsindir. Ama aleti görsen NASA ya da CERN'de kullanılıyor filan sanırsın. Demek istediğim o kadar hızlı bir teknolojik gelişme oluyor ki, bizleri bu gelişmenin finansmanında kullanıyorlar gibime geliyor. Biz de istemeden kendimizi kullandırıyoruz (en çok da beni kullanmışlar anlaşılan). İleri tarihte bu modellerin çok daha yüksek çözünürlüklü olanları gelecek ve biz onu da yetersiz bulacağız ve daha iyilerini beklemeye başlayacağız. Adamların ARGE'sine bağışlarımız hep sürecek.

gandor08 ve yeryüzü şunları yazmışlar:
01_16_10_2014_12_20_49.jpg

Son düzenleme: