Bilka Örümcek Adam Maceralarının Orijinal Karşılıkları & Örümcek Adam Okuma Sırası

Peter Banner

Kıdemli Üye
6 Haz 2016
141
544
Herkesin malumu olduğu üzere Örümcek Adam ilk defa, 1962'de yayımlanan Amazing Fantasy # 15'te görülür. 1963'te ise kendi serisi olan Amazing Spider-Man yayımlanmaya başlanır. Zamanla birçok yan seriyle zenginleşen Örümcek Adam hikâyelerini Türkiye'de ilk defa Bilka Yayınları yayımlamaya başlamıştır.

Bilka Yayınları'nın yayımladığı Örümcek Adam sayılarında Örümcek Adam dışında birkaç farklı karakterin de (Superman, Namor, Hulk, Örümcek Kadın, Ka-Zar, İndiana Jones, Power Man & İron Fist) maceraları yayımlanmıştır. Ayrıca bilgi içerikli sayfalar ile zaman zaman hikâyeler ve kare bulmacalar da verilmiştir. Bilka'nın Örümcek Adam dergileri toplamda 183 sayı çıkmıştır. Bu 183 sayının haricinde 116 da Süper Cilt basılmış; bu ciltlerde çoğunlukla ilk serideki maceralar tekrar verilmiştir. Gelgelelim Bilka, bu maceraları yayımlarken kronolojik sıraya uymamıştır. Bu durum, özellikle Örümcek Adam maceralarının okurlar tarafından anlaşılmasını güçleştirmiştir. Ayrıca kimi zaman belli sebeplerle bazı kare ve sayfaların atlandığı da olmuştur. Hazırladığımız “Bilka Örümcek Adam Maceralarının Orijinal Karşılıkları” başlıklı liste; Bilka'ların içerdiği maceraların orijinal karşılıklarını ve maceralardaki bazı tasarruflar hakkında notları içermektedir. Her bir karakter için ayrı tablo rengi tercih edilmiş ve sağ sütuna - Çizgi Diyarı'nda daha önce ağkafa tarafından paylaşılan okuma listesine göre - okuma sıraları yazılmıştır. Notlu satırlardan örnekler:

e071su9uelsfu9laj.jpg

Türkiye'de Örümcek Adam yayıncılığı Bilka'dan sonra 1N Comics, Arka Bahçe, Hoz Comics ve Marmara Çizgi ile devam etmiştir. Gerekli Şeyler ve Büyülü Dükkân da klasik maceralardan çeviriler vermişlerdir. Hazırladığımız “Kronolojik Sırayla Klasik Spider-Man Serileri” başlıklı listede yine ağkafa tarafından paylaşılan listeyi esas aldık; çeşitli kronoloji sitelerinden faydalanarak bazı eklemeler yaptık. Türkiye'de yayımlanmış olan maceralardan bilebildiğimiz kadarını karşılık olarak sağ sütuna yazdık. Bilka'da basılan maceraların sadece ilk verildikleri sayıyı belirttik. Hem Bilka'da hem başka yayınevinde basılan maceraların iki yayınevindeki karşılığını da yazdık. Rastladığımız bazı çeviri-balonlama çalışmalarını da listeye ekledik.

e071vrenkefe348az.jpg

Çalışmamızda öncelik noktamız Bilka'lar olmakla beraber, geri kalan kısımları da okuyuculara rehber olacak şekilde hazırlamaya çalıştık. Yararlandığımız kronoloji listelerini çalışma sonunda belirttik. Hazırladığımız listelerde eksikler ve hatalar olması muhtemeldir.

Listelerin ortaya çıkması tabii ki Çizgi Diyarı'ndaki paylaşımlar sayesinde olmuştur. Özellikle Bilka paylaşımcıları olmak üzere tüm paylaşımcı ve çeviri-balonlamacılara kendi adıma ve forum adına teşekkür ederim. :)

Dindar Diker

Çeviri & Balonlama
11 Nis 2009
2,448
8,399
İzmir
Muazzam bir liste olmuş. Bilka Superman için de bir şeyler yapma olanağınız var mı acaba? Sanırım sadece ben değil daha birçok Bilka Superman hayranı arkadaş var sitede. Emekleriniz için çok teşekkürler.

Peter Banner

Kıdemli Üye
6 Haz 2016
141
544
Muazzam bir liste olmuş. Bilka Superman için de bir şeyler yapma olanağınız var mı acaba? Sanırım sadece ben değil daha birçok Bilka Superman hayranı arkadaş var sitede. Emekleriniz için çok teşekkürler.

İltifatınız için teşekkür ederim. Aslında Superman pek ilgi duyduğum / takip ettiğim bir karakter değildir. Örümcek Adam'ı belli bir düzeyde takip etmiş olduğum için karakterler ve seriler hakkında bir dereceye kadar bilgi sahibiydim. Örümcek Adam sayılarının karşılıklarını tespit ederken de en zorlayıcı ve zaman alıcı kısım Superman'lerin tespiti oldu. :) Hem çok fazla serisi var hem de bilgi sahibi değilim. O sebeple söz veremiyorum. :)

prince

Onursal Üye
20 Ağu 2012
4,469
26,994
73 sayfalık olağanüstü bir paylaşım olmuş.Emeğinize göz nurunuza sağlık.
Çok teşekkür ediyorum...

ulucak

Süper Üye
8 Eyl 2012
1,062
2,792
eski bir bilka örümcek hayranından serileri biriktirmeye çalışmış hafta sonlarını iple çekmiş biri olarak çok teşekkürler. bilka örümceklerle başlayan maceram daha sonra alfanın marvel serileriyle devam etti fakat bilka örümcek ve alfa conanların yeri benim için çok farklıdır. müthiş bir çalışma müthiş bir emek nasıl teşekkür edeceğimi bilemedim gerek bu bilka ve klasik seri listeleri için gerekse gizemlover paylaştığı diger serilerin orijinal listeleri için binlerce teşekkür

The_DarknesS

Yönetici
Çeviri & Balonlama
17 Nis 2010
9,538
28,619
İzmir
İşte beklediğim fakat beklentimin çok üstünde olan bir liste.
Tek kelime ile: muhteşem. Elinize sağlık sevgili Peter Banner.
Çalışmanızı çok beğendim. Benim için çok kıymetli...
Gün gelir vakit bulunca ilk göz ağrılarımdan olan ağ kafanın Bilka yayınlarını düzenlerim diyordum.
Sayenizde zor bir işten sıyrılmış oldum. Ve yine sayenizde Bilka yayınlarını orijinal karşılıkları ile arşivleyeceğim.
Herkesin ucundan kıyısından bir gün faydalanacağı bu listeyi yukarıya çivileyerek size teşekkürlerimi gönderirim.

kuriboh

Süper Üye
23 Ağu 2018
494
1,149
şu an dünya'da
İşte beklediğim fakat beklentimin çok üstünde olan bir liste.
Tek kelime ile: muhteşem. Elinize sağlık sevgili Peter Banner.
Çalışmanızı çok beğendim. Benim için çok kıymetli...
Gün gelir vakit bulunca ilk göz ağrılarımdan olan ağ kafanın Bilka yayınlarını düzenlerim diyordum.
Sayenizde zor bir işten sıyrılmış oldum. Ve yine sayenizde Bilka yayınlarını orijinal karşılıkları ile arşivleyeceğim.
Herkesin ucundan kıyısından bir gün faydalanacağı bu listeyi yukarıya çivileyerek size teşekkürlerimi gönderirim.

ne desek yetersiz kalacak:)

Peter Banner

Kıdemli Üye
6 Haz 2016
141
544
ne desek yetersiz kalacak:)

Estağfurullah; "yetersiz kalacak" ne demek :) Çizgi Diyarı çizgi roman kültürü için ortaya konulmuş pek çok emeği barındıran bir platform. Bu çalışmanın ortaya çıkması da "karşılıksız paylaşım" ilkesini benimsemiş olan üyelerin emekleri sayesindedir. Çalışmamı övgüye değer bulmanız benim adıma sevindirici; ama bu çalışma en nihayetinde Çizgi Diyarı denilen deryada bir avuç sudan fazlası değil. Yapılan her bir paylaşım da kendi kriterlerine göre teşekkürü ve övgüyü hak ediyor. Çorbada benim de tuzum olması, çalışmanın siz saygıdeğer üyelere fayda sağlaması ve aldığım teşekkürler / beğeniler benim için yeterli. :)

murats

Onursal Üye
5 Şub 2011
1,208
5,002
Müthiş özenli ve çok güzel, derin bir çalışma.
Tebrikler ve teşekkürler.

Patrick Wilding

Süper Üye
20 Nis 2010
65
55
47 Yaşıma geldim hala iflah olmadım. Beni çocukluğuma götürdüğünüz için çok teşekkür ederim.Emeklerinize sağlık.

ÖrümcekMen

Kıdemli Üye
2 Haz 2018
140
120
Macera isimlerinin karşısında türkçe olanları yazıyor lakin indirme linklerini bulamıyorum yine de teşekkür ederim