Milliyet Turizm Eki (1981) - Fasikül 01

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,324

MİLLİYET TURİZM EKİ - Fasikül 01
3 Mayıs 1981

Milliyet, buradaki turizm eklerini 3 Mayıs 1981 ilâ 26 Haziran 1981 tarihleri arasında gazete ile beraber okuyucularına vermiş. 10 gün önce sürmanşetten vermeye başladığı duyurularında bunun gazetenin geleneksel bir eki olduğu yazılmış (ben öncekileri hatırlamıyorum nedense, belki bunlar kadar kapsamlı değildiler). Sekizer sayfalık 33 adet fasikül kısa aralıklarla verilmiş ve yaklaşık 2 ayda bitirilmiş. Aşağı yukarı tabloid boyutlarda (385x280 mm) bir ekti, yani boyutları çok büyüktü, yaklaşık yarım gazete boyutundaydılar. 300 dpi taradım, fasiküller sekizer sayfa olmasına rağmen her bir fasikül ortalama 35 MB hacme ulaştı. Tüm fasikülleri tek bir ciltte toplasaydım 1 GB'ın üzerinde olacaktı ki CBR okuyucu yazılımlarında okumak pratik olmazdı. Bu nedenle doğal hallerinde, yani yayımlandığı haliyle olduğu gibi fasiküller halinde sunuyorum. Doğal (müdahelesiz) tarama yaptım.

1980'ler ülkemizde turizmin ivme kazanmaya başladığı yıllardı. İç turizme yönelik bu rehber ekler, turistik yörelerin o tarihlerdeki durumunu bugünle kıyaslama imkanı veriyor. Özellikle fiyatlar, ulaşım vs oldukça ilginç. İstanbul'da telefon numaralarının henüz 6 haneli olduğu, cep telefonu vs.nin ortalarda olmadığı ve sanırım döviz taşımanın da yasak olduğu, yabancı sigara ve içkinin serbestçe satılamadığı bu dönemi turizm açısından bugünle kıyaslamak için bu dergilere bir göz atmak yeter. Belge niteliğindeki bu yayınların ÇD'nın arşivinde de olmasını istedim.

Yararlı olması dileğiyle.

M-LL-YET-TUR-ZM-EK-Fasik-l-01-kpk.jpg

(MediaFire)

23 Nisan 1981 tarihli duyuru.
000-Milly-TE-Teaser.jpg

Milliyet Turizm Ekleri Sıralı Listesi

Son düzenleme:

misterno

Onursal Üye
7 Ara 2009
2,378
17,858
Sevgili Scanfan üstat, Milliyet gazetesinin bu eklerinin bende de yeri çok önemlidir. Geçmişte Milliyet çocuk dergisinden olsa gerek gazeteye de sempatim olmuştur her zaman. Turizm eki öncesinde İstiklal Savaşı Gazetesi'ni vermişti hergün ek olarak. İlkokul dönemimde nasıl da heyecanla alırdım gezete ve ekini bayiden. :) Tabi o zamanlar aldığım o dergi ve gazeteler zamanla kaybolup gitti.. Son yıllarda toplamaya başladım sahaflardan. Paylaştığınız 1981 yılına ait turizm ekini de cilt olarak almıştım. Daha eski yıllarda yayınlanan bir cilt daha aldım, sanıyorum 60 yıllarda yayınlanmış. İstiklal savaşı gazetesini cilt olarak aldım. Aktüalite dergisi de mevcut. Bakalım Murtaza dostumuz tarama işini yapacak ona gönderirim.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,593
34,930
İstanbul
Milliyet, buradaki turizm eklerini 3 Mayıs 1981 ilâ 26 Haziran 1981 tarihleri arasında gazete ile beraber okuyucularına vermiş. 10 gün önce sürmanşetten vermeye başladığı duyurularında bunun gazetenin geleneksel bir eki olduğu yazılmış (ben öncekileri hatırlamıyorum nedense, belki bunlar kadar kapsamlı değildiler). Sekizer sayfalık 33 adet fasikül kısa aralıklarla verilmiş ve yaklaşık 2 ayda bitirilmiş.

1980'ler ülkemizde turizmin ivme kazanmaya başladığı yıllardı. İç turizme yönelik bu rehber ekler, turistik yörelerin o tarihlerdeki durumunu bugünle kıyaslama imkanı veriyor. Özellikle fiyatlar, ulaşım vs oldukça ilginç. İstanbul'da telefon numaralarının henüz 6 haneli olduğu, cep telefonu vs.nin ortalarda olmadığı ve sanırım döviz taşımanın da yasak olduğu, yabancı sigara ve içkinin serbestçe satılamadığı bu dönemi turizm açısından bugünle kıyaslamak için bu dergilere bir göz atmak yeter. Belge niteliğindeki bu yayınların ÇD'nın arşivinde de olmasını istedim.

Yararlı olması dileğiyle.
Belge niteliğindeki bu kıymetli paylaşımlarınızın daha göz önünde bulunması için ayrı bir başlık açarak oraya taşıdım Sevgili Scanfan. Aslında bunu aylar önce yapacaktım lakin üşengeçlikten ancak şimdi taşımak nasip oldu. :)
Sevgiler, saygılar..

Son düzenleme: