Yenigün Sanat - Sayı 1 - Nisan 1984

dedo11

Onursal Üye
8 Nis 2013
1,895
5,231

Sayın funghu ;

Düşünün 68 sayfalık bir sanat edebiyat dergisi ve bir gazete onu ücretsiz ek olarak veriyor... İşte 1984 te böyle ortam varmış. Ve Yenigün gazetesi "Yenigün Sanat" diye 68 sayfalık ( ayda bir ) dergiyi ücretsiz veriyor... İnanılır gibi değil ...

Dergi de hani gazete eki diye geçip gidilecek bir dergi değil. Oylumlu ve içeriği bayağa sağlam bir dergi...

Bu sayıda :
Mihail Şolohov ( Ne muhteşem nehir romanları var. Bir de "Paris Düşerken" romanı. Bunu okumayan roman okudum demesin o derece yani... )
Hasan Hüseyin Korkmazgil ( Ne şiirler yazdı. "Kör olasın demiyorum..." , "Acıyı Bal Eyledik" ve diğer yüzlerce unutulmaz şiirleri )

Bu iki sanatçının Ölüm anması nedeniyle dergide oylumlu yer verilmiş... Hasan Hüseyin Korkmazgil'in Cebeci ( olmalı ) Ankara Hastanesi bahçesinde onun için kan verme kuyruğu oluşturmuştuk.. Yakından tanıma fırsatım da olmuştu...

Yine kaptırdım. Uzattım...

Emeğine ve paylaşım isteğine teşekkür ederim...

funghu

Aktif Üye
13 Şub 2021
456
5,416
İstanbul
Sayın dedo11,

Şolohov, benim için edebiyatın doruklarından biridir.

Hasan Hüseyin ile ilgili olarak beni en çok şaşırtan şey, mizah kitapları da yazdığını öğrenmem olmuştu. Hatırladığım kadarıyla 3 taneydi ve üçünü de çok beğenmiştim.

dedo11

Onursal Üye
8 Nis 2013
1,895
5,231

Sayın funghu ;

Hasan Hüseyin Korkmazgil ile ilgili İnanın aynı şaşkınlığı yaşamış biriyim...
Yıllar sonra ayrıdına varmış ama inanamamıştım. "Acaba yıllaca Akbaba dergisine mizah yazıları yazan o Hasan Hüseyin bu şair Hasan Hüseyin mi?" diye yıllarca kendime sormuştum...

Hasan Hüseyin ile çok da olmasa tanışıklığımız ve onun açık oturumlarındaki sohbetleri dinlemişliğim var ve de komadaki günlerini unutamam...

Ha... Bir de Faşistler tarafından ( derin devlet - kontrgerilla denilen illetle birlikte ) katledilen değerli insan , düşünce adamı Bedrettin Cömert ile Hasan Hüseyin ayrılmaz ikili gibiydi...

Esenlik dileklerimle...