The Art of War An Illustrated Edition -- Sunzi; Brian Bruya; C. C. Tsai; Lawrence Freedman -- (PDF, İngilizce)

balkan

Onursal Üye
27 Şub 2016
2,839
28,011

The Art of War An Illustrated Edition -- Sunzi; Brian Bruya; C. C. Tsai; Lawrence Freedman --

SAVAŞ SANATI

Sunzi'nin klasiği The Art of Warby'nin çok satan karikatüristi C. C. Tsai'nin nefis resimli versiyonuC. C. Tsai, Asya'nın en popüler karikatüristlerinden biridir ve Çin klasiklerinin baskıları yirmiden fazla dilde 40 milyondan fazla kopya satmıştır.

Bu cilt, savaş ve strateji üzerine şimdiye kadar yazılmış en derin kitap olan Sunzi'nin Savaş Sanatı'nın Tsai'nin nefis grafik uyarlamasını sunuyor; bu eser, yalnızca askeri komutanlar tarafından değil, aynı zamanda İŞ DÜNYASINDAKİ ve siyasetteki liderler tarafından da başarı için bir el kitabı olarak okunmaya devam ediyor.

Yaklaşık 2.500 yıl önce Çinli bir savaşçı-filozof tarafından tasarlanan Savaş Sanatı, rütbelerde yükselmeyi ve başarılı ülkeler kurmaya yardımcı olmayı arzulayanlara hitap ediyor.

Bu hedefe en iyi şekilde nasıl ulaşılabilir ve eğer varsa, bu süreçte savaşın rolü nedir?

Komutanın generalin yetkileri ve sınırları nelerdir?

Savaşa gitmeden nasıl kazanabilirsin?

Sunzi'nin bu ve diğer sorulara verdiği yanıtlar, Tsai'nin Sunzi'nin tehlikeli zeminde savaşmasını, sürpriz bir saldırı başlatmasını, düşmanlarını gözetlemesini ve çok daha fazlasını gösteren harika karikatürleriyle daha önce hiç olmadığı kadar hayata geçiriliyor.

Zamanın ötesinde bir klasiğe son derece zengin bir giriş olan bu kitap, aynı zamanda askeri strateji konusunda dünyanın önde gelen otoritelerinden biri olan Lawrence Freedman'ın, Savaş Sanatı'nın Batı stratejik düşüncesini nasıl etkilediğini aydınlatan bir önsözünü de içeriyor.

Buna ek olarak, Sunzi'nin orijinal Çince metni her sayfada dar kenar çubuklarında ustaca sunularak, Çince okuyucular ve öğrenciler için, kendi kendine yeten İngilizce karikatürlerden uzaklaşmadan kitaplar zenginleştirilmiştir. [/B]​

Üstat @turkcobain tarafından 22 May 2023 tahihinde paylaşılan TÜRKÇE SAVAŞ SANATI'na aşağıdaki linkten ulaşılabilir.

kemalettin

Onursal Üye
13 Eyl 2011
521
2,678
Sanki sn @balkan bey le aramızda telepatik bir iletişimin olduğunu düşünmeye başlamadım desem yalan olur

Geçen hafta ben de Sun Tzu yu araştırmıştım.

Sn @balkan bey Grafik Roman olanını bulamadığımı telepatik olarak algıladı ve de burada sağladı sanıyorum

Çok teşekkür ediyorum.

Her değerli paylaşımınıza like tan başka bir iki satır bile yazamamıştım

İyi ki varsınız

Araştırmam tam da sizinkini ekleyince sonlandı diyebilirim

Bilindik ortamlardan bulabildiklerim sizinkini de şimdi eklenmiş haliyle:

6hz2hzk.jpg

İnanna Salome

Aktif Üye
4 Eki 2023
235
1,499
Sanki sn @balkan bey le aramızda telepatik bir iletişimin olduğunu düşünmeye başlamadım desem yalan olur

Geçen hafta ben de Sun Tzu yu araştırmıştım.

Sn @balkan bey Grafik Roman olanını bulamadığımı telepatik olarak algıladı ve de burada sağladı sanıyorum

Çok teşekkür ediyorum.

Her değerli paylaşımınıza like tan başka bir iki satır bile yazamamıştım

İyi ki varsınız

Araştırmam tam da sizinkini ekleyince sonlandı diyebilirim

Bilindik ortamlardan bulabildiklerim sizinkini de şimdi eklenmiş haliyle:

6hz2hzk.jpg
Sayın @kemalettin benim de Japon Kültürü klasörüm var. Masakazu Yamazaki eserini hemen bulup ekledim klasörüme. Hatta onu ararken dört enfes eser daha buldum. Çin bilgeliğine Japon rüzgarı da eklediğiniz için Sakura Zensen'ce teşekkürler.

Calligrapher

Onursal Üye
5 Nis 2021
1,158
6,847
The Art of War'un şimdiye kadar gerek çizgi roman olarak gerekse diğer formatlarda çok sayıda uyarlaması yapılmıştır, fakat değerli @balkan üstadımızın paylaştığı bu uyarlamanın diğerlerinden farklı yanı, Çinli bir sanatçı tarafından resimlenmesi ve orijinal Çince metinlere de eserde yer verilmesidir. Bu kitap o denli başarılı bir uyarlama ki, önsözünü strateji bilim ve sanatının büyük ismi Sir Lawrence Freedman kaleme almış. Eğer strateji konularına ilgi duyuyorsanız Freedman'ın tarihsel süreç içinde stratejiyi ele aldığı "Strategy: A History" (Oxford University Press, 2013) adlı kitabını da mutlaka tavsiye ederim. Bu kitabın Alfa Yayınları tarafından yayımlanan Türkçe çevirisini Forum Kitaplığı altında aşağıdaki linke yükledim.
https://www.cizgidiyari.com/forum/k/strateji-bir-tarih-lawrence-freedman.177478/

Değerli @balkan üstadımıza Sun Tzu / Sun Zi'nin ölümsüz eserinin bu farklı çizgi roman uyarlamasını paylaştığı için teşekkürlerimi sunuyorum.

kemalettin

Onursal Üye
13 Eyl 2011
521
2,678
Japon Kültürü deyince aklıma benim Japonca öğrenim sürecim geldi.
Halen 1A dan 1B ye Hiragana ların beni çok zorlaması sonucu geçemeyen bir öğrenci olarak
sadece Romaji olsun diye direnirken bu sağladığınız müziği arka fonda dinlemek sanırım ilaç gibi gelebilir.

Pek çok yorum/değerlendirmenize eklediğiniz youtube video lar, bence, çok büyük bir değer katıyor.
Teşekkür ediyorum sn @İnanna Salome

Dış ses: -"Hadi Kemalettin, 1B ye geçmek için daha ne bekliyorsun, bırak yakınmayı"
Ben: -"Ama hocam, Hiragana olmasın ve de Romaji ile kalsam n'olur sanki!

İnanna Salome

Aktif Üye
4 Eki 2023
235
1,499
Japon Kültürü deyince aklıma benim Japonca öğrenim sürecim geldi.
Halen 1A dan 1B ye Hiragana ların beni çok zorlaması sonucu geçemeyen bir öğrenci olarak
sadece Romaji olsun diye direnirken bu sağladığınız müziği arka fonda dinlemek sanırım ilaç gibi gelebilir.

Pek çok yorum/değerlendirmenize eklediğiniz youtube video lar, bence, çok büyük bir değer katıyor.
Teşekkür ediyorum sn @İnanna Salome

Dış ses: -"Hadi Kemalettin, 1B ye geçmek için daha ne bekliyorsun, bırak yakınmayı"
Ben: -"Ama hocam, Hiragana olmasın ve de Romaji ile kalsam n'olur sanki!
Japon Kültürü aynı Amerikan Yerlilerinin Kültürü gibi ruhuma güzellik ve keşif arzusu katıyor her daim. Ama ilişkimiz biraz dalgalı. Benim de üniversite yıllarında Türk Japon Vakfı'nda başlayan Japonca serüvenim var. Eryaman'dan Oran'a gidiş dönüş dört saat yolu göze alacak bir aşk. Hiragana, Katakana neyse de Kanji söz konusu olunca Kyoto'nun mor dağları, Fuji'nin karlı tepeleri daha ulaşılır .
Zaten Japonya'da çocuklar ilkokulu bitirmeden gazete okuyamıyormuş, üniversiteyi bitirdiğinde bile Kanji'den bilmediğin kelime oluyormuş diyerekten yazma konusunda kendimi zorlamamaya karar verdim. Ama baya rahat takılmışım ki yıllar oldu gelişme yok :)
Ama Japon auteur yönetmenlerin filmografilerini kronolojik izlemekten kendimi de alamadım. Bir ara Kenji Mizoguchi, Yasujiro Ozu, Akira Kurosawa, Nagisa Oshima, Takeshi Kitano, Shōhei Imamura, Hiroshi Teshigahara filmlerini üst üste izlemekten damak tadıma pek uymamasına rağmen pirinç topu, salamura balık ve sake ile yaşayabilirim hissiyatı oluşmuştu :)
Ama sizin Japon alfabelerini öğrenme azminizi görünce Hiragana ve Katakana'ya yıllar sonra bir şans daha vermeye karar verdim. Bu özel motivasyon için de çok teşekkürler Sayın @kemalettin .
Artık Japon alfabelerine ve öğrenmeme mazeretlerime Jarinko Chie'nin haylaz bir o kadar da baş belası babasına yaklaşımı gibi yaklaşıyorum :)

balkan

Onursal Üye
27 Şub 2016
2,839
28,011
Üstat @kemalettin ile paralel düşünmemiz ilginç. Savaş Sanatı ile ilgili kolleksiyonu ise kusursuz.

Üstat @Calligrapher 'ın Türkçe olarak paylaştığı "Strategy: A History" (Oxford University Press, 2013) adlı kitap, bence de tam bir başyapıt. Mesleği ne olursa olsun, her okuyucunun kendine yarar birşeyler bulacağı müthiş bir eser.

Gördüğüm kadarıyla Üstat @İnanna Salome ve bazı üyeler Japon Tarihi ve Sanatı ile ilgileniyorlar. Japon tarihi ile ilgili İngilizce çalışmayı paylaşacağım. Umarım pek çok kişinin ilgisini çeker.

Osidi

Onursal Üye
14 Eyl 2009
1,380
16,549
Ankara
Sayın @İnanna Salome ve @kemalettin konu ile ilgili arşivlerinizin geniş olduğuna eminim benim bir dizinde tuttuklarım aşağıda isterseniz paylaşırım.

15_Minute_Japanese_New.epub
30​
MB
101 Japanese Set Phrases and Power Words by Clay Boutwell Yumi Boutwell.epub
624​
KB
600 Basic Japanese Verbs The Essential Reference Guide by Hiro Japanese Center.epub
11,5​
MB
All_About_History_History_of_Japan_-_1st.pdf
53,2​
MB
Basic_Japanese_Learn_to_Speak_Japanese_in_10_Easy_Lessons.epub
71,3​
MB
Begining Japanese Kanji.pdf
5,83​
MB
Collins Japanese Visual Dictionary by Collins Dictionaries.epub
80,6​
MB
Çin ve Japon Mitolojisi - Donald A. Mackenzie.pdf
13,9​
MB
Dirty_Japanese_Everyday_Slang.pdf
27,7​
MB
Japanese-English Bilingual Visual.pdf
36,9​
MB
Japanese Conversation.pdf
7,41​
MB
Japanese for Travellers.mobi
4,08​
MB
Japanese in a Flash Vol2.epub
19​
MB
Japanese Picture Dictionary Learn 1,500 Japanese Words and Phrases.epub
85​
MB
Japanese_Slanguage.pdf
4,46​
MB
Japanese_Verbs.pdf
6,7​
MB
Japon Kültürü (Bozkurt Güvenç).pdf
60,6​
MB
Japonca-Turkce Sozluk.pdf
2,45​
MB
Learn.pdf
1,57​
MB
Learn Japanese the Fast and Fun Way (Nobuo Akiyama, Carol Akiyama).pdf
11,6​
MB
Learning_Japanese_Kanji_The_520_Most_Essential_Characters.pdf
18,9​
MB
Pocket Japanese Dic.epub
6,66​
MB
Practice_Makes_Perfect_Basic_Japanese_Premium_2nd.pdf
11,1​
MB
Sachiko_Toyozato_Japanese_for_Beginners_Learni.epub
30,3​
MB
sanet.st_Beginning_Japanese_textbook_and_workbook.pdf
29,5​
MB
sanet.st_Kanji_de_manga._Volume_1.epub
6,26​
MB
Sanet.st_Maneki_Neko_-_Nobuo_Suzuki.epub
11​
MB
Teach_Yourself_Japanese_Complete_Course_Book.pdf
32,1​
MB
Turkce Konuşanlar Icin Japonca Dil Bilgisi.pdf
16,4​
MB

kemalettin

Onursal Üye
13 Eyl 2011
521
2,678
....Hiragana, Katakana neyse de Kanji söz konusu olunca Kyoto'nun mor dağları, Fuji'nin karlı tepeleri daha ulaşılır .
:)
Ama Japon auteur yönetmenlerin filmografilerini kronolojik izlemekten kendimi de alamadım. .... pirinç topu, salamura balık ve sake ile yaşayabilirim hissiyatı oluşmuştu

:)
Ama sizin Japon alfabelerini öğrenme azminizi görünce Hiragana ve Katakana'ya yıllar sonra bir şans daha vermeye karar verdim. ...

sn @İnanna Salome , ortak ilgimizden ve de esprili anlatımınızdan dolayı çok sevindim.
Teşekkür ediyorum

Japonca ya benim de ilgim uzun yıllara dayanıyor.
Bir dönem kurs bile bitirdim yurt dışında.
Japon hocam a daha ilk ders arasında
"ben kendime kahve almaya gidiyorum, size çay mı kahve mi getireyim" demiştim, Japonca,

o andan itibaren beri hocam beni sınıf başkanı yapıp tüm kültürel faaliyetleri organize etme işini bana vermişti.
Organize ettiğim japon restoran da (deniz ürünlerine çok uzak olduğum için) herkes gibi japon çiğ balığı yerine japon hamburgeri, Sake ve balıksız pirinçli mini seçkilerle yetindiğimi hatırlıyorum

Japon kültür aktiviteleri yurt dışında o kadar çoktu ki, neredeyse her ay bir japon müzik / tiyatro / kültürel sanat elçisini getirip en pahalı gösteri merkezlerindeki performanslarına ücretsiz davetiye dağıtıyorlardı.

Beraberlerinde gelen Japon Resmi TV kanalına (NHK) bile konuk olmuştum.

Uzunca bir süre ara verdiğim için "merhaba nasılsın" gibi basit birkaç şeyin dışında hepsini unuttuğumu farkettim
birkaç ay önce
ve bunu utanç verici bulup, tekrar öğrenmek için adım attım.

O zamanlar Japonya ya İngilizce öğretmeni olarak davet bile edilmiştim.
1-2 yıl ertelemiş gitmek istediğimde ise, Japonya çok büyük bir ekonomik krize girmiş ve o teklifler de dolayısıyla suya düşmüştü

Size şimdilik Hiragana konusunda eğlenceli bir de Hiragana video su paylaşayım:

Ben de japon sinemasında Akira Kurosawa’dan Hayao Miyazaki ye ve de Hirokazu Koreeda ya kadar pek çoğunu yakından takip ediyorum

------------------------------------------

Gördüğüm kadarıyla Üstat @İnanna Salome ve bazı üyeler Japon Tarihi ve Sanatı ile ilgileniyorlar. Japon tarihi ile ilgili İngilizce çalışmayı paylaşacağım. Umarım pek çok kişinin ilgisini çeker.

memnuniyetle,

Yakın ilginiz için çok teşekkür ediyorum sn @balkan

----------------------------------------
osidi:

Sayın @İnanna Salome ve @kemalettin konu ile ilgili arşivlerinizin geniş olduğuna eminim benim bir dizinde tuttuklarım aşağıda isterseniz paylaşırım.

İnce düşünceniz ve kaynaklarınızı seferber ettiğiniz için çok teşekkür ediyorum sn @Osidi

Elimde bol miktarda kaynak olduğu için ihtiyacım olmayacak

Öğrenimimin çoğu telefonumdaki hem sesli hem de videolu interaktif aplikasyonlara dönüştü
Bire bir Japonyadaki Japonlarla direk iletişim sağlanı bile var.
Türkiye ye hayran ve gelmek isteyen o kadar çok Japon var ki,
Online olarak biraz onlar benim sıfıra yakın Japoncamı düzeltiyorlar biraz da ben onların Türkçesini veya İngilizcesini düzeltiyorum.

Bazıları Türkiyeye gelince de görüşmelerim ise bonus oluyor
(Gerçi iletişimimiz benim sıfıra yakın Japoncam la en kısa zamanda İngilizce ye dönüşüyor,
o da ayrı bir dram)

İnanna Salome

Aktif Üye
4 Eki 2023
235
1,499
Sayın @balkan kesinlikle çok ilgimi çeken bir paylaşım. Çok teşekkürler.
Sayın @Osidi nezaketiniz için çok teşekkürler. Referans listesi olarak kopyaladım paylaştığınız listeyi; bilgisayarımda "Japon" diye aratınca bir kısmını buldum dahası varlığını unuttuğum bazı güzellikleri de hatırladım, "fast and fun way"i de ilgimi çeken diller için netten aratıp buldum, harika referans oldu çok teşekkürler.
Engin arşivinize güvenerek Japon Sanatı'ndan etkilenen sanatçıların yaratımlarına dair eser var mıdır acaba?
Nasıl Sergei Eisenstein Kabuki'den etkilenmişse, Vincent van Gogh ve Monet de Japon Sanatı'ndan etkilenmiş. Batı resminin Japon Sanatı, özellikle Katsushika Hokusai etkisiyle yaptıkları çok ilgi çekici.
Bir de Japon Masalları, Japon Mitolojisi ve bizim masallarımız ve mitolojimizle benzerlikleri en ilgimi çeken konular. Japon Masalları ve Japon Mitolojisine dair elimde bir kaç kitap var ama Akira Kurosawa'nın Yume'sindeki Yuki Onna zihnimde çok canlı.
Japonca ya benim de ilgim uzun yıllara dayanıyor.
Bir dönem kurs bile bitirdim yurt dışında.
Japon hocam a daha ilk ders arasında
"ben kendime kahve almaya gidiyorum, size çay mı kahve mi getireyim" demiştim, Japonca,
Sayın @kemalettin siz ben ile kıyaslanınca gerçekten aşmış durumdasınız. Daha ilk dersten cümle kurmalar, Japon TV'sine konuk olmalar. Aklıma; bilmediğim (çalışmadığım için bilmediğim) kelimeleri, İngilizcelerinin yazılışını "sertçe" okuyarak çığır açtığım Alman Kültür günlerim geldi :) Çok sevdiğim hocam bana:"Almanya'da çok tatil yok, sana göre değil" demişti :)
Japonca ile aynı dil ailesinden olduğumuz için Japonlar Türkçeyi kolay öğreniyor. Japon hocam Junko gibi Japon kadınlar çok tatlı zaten. Hiragana'ya dair paylaştığınız videoyu çok beğendim. Zaten yeni mottom dilleri çocukların öğrendiği gibi en eğlenceli şekilde öğrenmek. Böylelikle yılların "mükemmellik" nedeniyle sistemli başlayıp, sıkıcılaştıkça Oblomov'a evrildiğim dil öğrenme deneyimlerimi eğlenceli serüvene dönüştürmek amacım. Youtube'daki çocuk kanalları eğlenirken öğrenmek için harika aynı Çizgi Diyarı'nda paylaşılan yabancı dillerdeki çizgi roman ve çocuk kitapları gibi. Misal Metalafon çalmayı İspanyol çocuk kanalından öğreniyorum :) Her dilde çocuk olmak çok eğlenceli :)