Tanıyabildiniz mi? - 04

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,357

Tanıyabildiniz mi? - 04
Milliyet Gazetesinin İlginç ve Bilgilendirici Bulmacası

Milliyet_Tan_yabildiniz_mi_04_4_3_81.jpg

Son düzenleme:

tappers

Onursal Üye
24 Eyl 2013
637
2,217
sayın scanfan öncelikle bu güzel paylaşım için teşekkür ederim..
bir de rica ekleyerek; portre karikatüre meraklı birisi olarak portre sayfalarını büyük resim olarak eklerseniz müteşekkir olurum.. saygılarımla..

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,357
sayın scanfan öncelikle bu güzel paylaşım için teşekkür ederim..
bir de rica ekleyerek; portre karikatüre meraklı birisi olarak portre sayfalarını büyük resim olarak eklerseniz müteşekkir olurum.. saygılarımla..

Sevgili "tappers", bulmacanın ilk sayısının paylaşımında açıklamış olduğum gibi bunları gazetenin kendi arşiv sayfasından aldım. Gazetenin ilginç bir sayfa düzeni var. Gazete kupürleri küçük bir "flash" pencere içinde görüntülenebiliyor ve siz ancak kaydırma yaparak ve büyüteçle uzaklaştırıp yakınlaştırarak okuyabiliyorsunuz . Herhalde doğrudan ve kolayca kopyalamasınlar diye yapılmış bu. Zaten kupürlerin üzerine büyük filigranlar da konmuş. Bir de sayfaların görüntüleri anladığım kadarıyla tarayıcı ile değil de fotoğraf makinesi ile alınmış. Dolayısı ile çok büyütüldüklerinde görüntüler bozulabiliyor. Flash pencererelerinden görüntüye bakmak adeta minik bir pencereden odanın içine bakmak gibi. Flash pencere ilk açıldığındaki görüntüler gerçek boyutuyla gözüküyor sanırım, siz sonradan büyütüp küçültüyorsunuz . Ben de portre fotoğraflarını bu ilk açıldığı boyuttayken ekranı yakaladım. Görüntülerin boyutları 350 ila 550 px arasındaydı. Estetik görüntü için aynı boy olmalarını istedim ve tamamını 400px yaptım. Bundan sonra büyütme yapmak görüntüyü bozabilecekti. Zaten o günkü baskı tekniğiyle ancak bu kadar kalite elde edilebilmiş. Yani ÇD'a yüklediğim şekliyle görüntüler daha tatminkar bence. Kendi taramalarımı atmasaydım daha iyi olacaktı. Bir Word dosyası içinde birkaç tanesi kalmış, fırsat bulursam onları sizin için ekleyebilirim. Ama onlar da fazla tatminkar değiller gibi hatırlıyorum.
Örneğin "Muhsin Ertuğrul" bulmacasında benim taradığım şöyleymiş. Cevap portresi ise bende kayıp.
Muhsin_Ert_sorusu.jpg

Son düzenleme: