Magara devri olmasada 1819'a ulastik ... Bu bir illustrasyon derlemesi

mimar777

Süper Üye
1 Tem 2013
586
3,439
Derlemenin orijinal adi : The Comic Adventures of Old Mother Hubbard and her Dog (1819) [ Yasli Hubbard Ana ve Kopeginin Komik Maceralari ]Derleme diyorum cunku oldukca eski bir tarih oldugundan bugune kadar ulasmis kitaplari sadece antikacilar elinde var ; eserleri internet ortaminda cok ender paylasilan bir sanatci... Cizen usta Robert Branston ile ilgili kisa bir onsozu tercume ettim ancak illustrasyonlarla ilgili yazilar cok basit Ingilizce ile yazildigi icin Ingilizce'ye yeni baslayanlar icin bile kolay tercume edilebilir oldugundan asli gibi biraktim.
Sevgili Direnc 11'in dedigi gibi geri gidilse magara devrine gidilecek . Saka bir yana milattan oncesinde bulunan comlek ve gravurlerde cizgi roman benzeri kalintilara rastlandigi gercek oldugu gibi ;
415242129616972990159986955original.jpg

magara2.jpg

cok eski tas devri donemlerinde magaralarda bulunan cesitli figurler resim sanatinin ne kadar eskiye dayandiginin bir gostergesi ...
2835.jpg

tasdevrihicbirzamanyasanmadiniauxmagarasininduvarlarinisusleyenresimler591x270.jpg

Bu tur kitaplara ulastikca cizgi romanin gercek baslangicinada ulasacagimiza inaniyorum.Bu arada kitap derlemeye alismaya basladim . Sizede tavsiye ederim .:cool:

:wbtr::wbtr::wbtr:
hubbard00onkapak.jpg

hubbard03.jpg

hubbard09.jpg

LINK :

Hakan Sait

Süper Üye
14 Ocak 2010
423
5,669
Antalya
Teşekkürler. Çocuklar için tekerleme veya şarkı formunda dil dersi gibi sanki. Hikayenin sonuna bakılırsa çocuklara hayat dersi de veriliyor anlaşılan :)

12 Şub 2010
15,006
543,900
Çizgilerin tarihi çok daha eskilere dayanıyor.
Şanlıurfa'daki Göbeklitepe, 12.000 yıl önce ve dünyanın bilinen en eski yerleşim merkezi.
Oradaki dev megalitler üzerindeki bir kısmı nesli tükenmiş hayvanlara ait resimleri hayranlıkla seyretmeye doyamamıştım.
Emeklerin için teşekkür ederim sevgili mimar777