Guarani - Paraguay’ın Çocuk Askerleri - (Fransızca)

MelihAbi

Yeni Üye
9 Nis 2020
39
655
Istanbul

Guarani - Paraguay’ın Çocuk Askerleri - (Fransızca)
Guarani - Les Enfants Soldats du Paraguay
(Senaryo: Diego Agrimbau, Çizimler: Gabriel Ippóliti)
(Yayınevi: , 2018)

01.jpg

02.jpg

Arjantinli sanatçılar Agrimbau ve Ippóliti’nin imzasını taşıyan bu çizgi roman,
1869 yılında Paraguay’da gerçekten yaşanmış trajik bir olayı anlatmaktadır.

1864-1870 yılları arasında Brezilya, Arjantin ve Uruguay’dan oluşan “Üçlü İttifak” ile Paraguay arasında büyük bir savaş yaşandı.
1869 yılına gelindiğinde Paraguay beş yıldır devam eden savaşı açıkça kaybetmiş haldeydi:
Yetişkin erkek nüfusun %90’ı savaşta ölmüş, düzenli ordudan geriye kalanlar cepheden çekilmiş
ve başkent Asunción da müttefik orduları tarafından işgal edilmişti.

Ama kibirli bir diktatör olan Paraguay devlet başkanı Mareşal Lopez teslim olmayı reddetti
ve elinde bir ordu kalmamış olmasına rağmen “sonuna kadar savaşmaya” yemin etti,
şehir dışındaki tepelere sığınıp bir tür gerilla savaşı başlattı.

16 Ağustos 1869 günü, çoğunluğu çocuk yaştaki Guarani yerlilerinden oluşan 3.500 kişilik
derme çatma Paraguay birliği
Lopez’in emriyle cepheye sürüldü.

Guarani yerlilerinden çoğu hayatlarında hiç ateşli silah görmemişti. Buna rağmen ellerine silah tutuşturulup
çoğunluğu ayakkabısız ve üniformasız halde cepheye gönderildi.
Karşılarında Brezilya ve Arjantin’in 20.000 kişilik düzenli ordusu vardı.
Çatışmada Paraguaylı çocuk askerlerin çoğu öldürüldü. Katliam yedi saat boyunca sürdü.

Bu felaketten altı ay sonra Mareşal Lopez’in dağlardaki sığınağı da Brezilyalılar tarafından ele geçirildi ve Lopez öldürüldü.
Böylece, Paraguay için çoktan kaybedilmiş olan ama inat ve kibir yüzünden uzatılan bir savaş nihayet kesin olarak bitmiş oldu.
(Bu trajik olay hakkındaki )

03.jpg

04.jpg

Çizgi romandaki kurgu hikâye:
Fransız fotoğrafçı Pierre Duprat 1869 yılında Marsilya’dan bir gemiye binip Uruguay’ın Montevideo limanına gelir,
oradan da Paraguay’a geçecektir.
Kâğıt üzerinde seyahat amacı etnografik araştırma yapmak gibi görünmektedir.
Ama asıl amacı, o güne kadar hiç fotoğrafı çekilmemiş olan Guarani yerli kadınlarını doğal yaşamları içinde (yani çıplak halde) fotoğraflayıp
bunları Paris ve Londra’daki koleksiyonculara satmaktır.
Bölgede yıllardır devam eden savaş ise umurunda bile değildir.
Fakat genç yerli kadınların “erotik” fotoğraflarını çekip para kazanma uyanıklığı kısa süre sonra yerini savaşın dehşetine bırakınca,
fotoğrafçımızın değer yargıları da alt üst olur.

06.jpg

07.jpg

Lütfen buradan indiriniz:

Son düzenleme:

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,051
75,673
hiçbiryerde :)
Çizgi romanı okumadım henüz ama sunumu okumak bile bende bir dehşet duygusu uyandırmaya yetti.
Sevgili "MelihAbi", çok teşekkür ederim bu çizgi romanı paylaştığınız için.
Dünyada daha ne kadar vahşetle, kötülükle karşılaşacağız derken, yeni birini daha büyük bir üzüntüyle
görmüş oldum ama hayatın gerçeği bu diye de bunu öğrenmek ve karşısında durmak gerekiyor diye
düşünüyorum. Şu anlamda; insan henüz olmamış, cahil ve vahşi bir yaratık. Barışı, paylaşmayı, huzuru,
güzelliği öğrenmesi için daha biraz zaman gerekiyor. demek ki Bu zamanı biz henüz bilmiyoruz,ama
sadece bir kaç yıl olmadığı kesin... Çünkü insanoğlu halen vahşice öldürmeye devam ediyor,
hadi diğerlerine bir neden bulsak, tamam diyeceğiz ama kendi hemcinslerini bile... off...

Not: Tarikat Lideri Nasıl Olunur, diye bir dizi var, yakın zamanda izledim. İnsan psikolojisi hakkında
çok şey öğrendim. İnsan psikolojisi ve sorgulamadan doğru kabul ettiğimiz ama gerçek olmayan şeyler hakkında...

Son düzenleme: