Emperor Of The North 1973

agartan

Onursal Üye
28 Haz 2019
1,225
11,301
Emperor Of The North 1973

Yönetmen: Robert Aldrich
Senaryo: Christopher Knopf, Jack London
Müzik: Frank De Vol
Ülke: ABD
Tür: Aksiyon, Macera, Dram
Vizyon Tarihi: 17 Aralık 1973 Türkiye (Ölüm Treni)
Dil: İngilizce
Süre: 120 dk
Çekim Yeri: Cottage Grove, Oregon, ABD
Nam-ı Diğer: Emperor of the North Pole
IMDb Rating: 7.3

Sunum: 845 MB, 720p, orijinal dilde ve Türkçe altyazı yanındadır. (23,976 fps)

İndirme Bağlantısı:

MV5BYWM5ZjlmN2UtMTMwNi00YTIwLWI2MDEtMWQ4OWE2MDMzMjY1XkEyXkFqcGdeQXVyMjI4MjA5MzA@._V1_SY1000_CR0,0,651,1000_AL_.jpg

Film ABD'de büyük ekonomik bunalımın yaşandığı 1930'lu yıllarda Oregon eyaletinde geçer.
Ülke evsiz barksız ve işsiz birçok serseri ile dolup taşmaktadır.
Bu aylak insanlar iş aramak üzere bir yerden bir yere giderlerken yük trenlerine gizlice binip parasız seyahat etmektedirler.
Bu tehlikeli, yasak ve bazan ölümcül olabilen riskli eylemde 'A No.1' lakaplı serseri (Lee Marvin) adı gibi bir numaradır ve
binemiyeceği trenin olmadığı söylenmektedir. Bu konuda efsane haline gelmiş 'A No.1' ın bir de çömezi vardır; 'Cigaret' (Keith Carradine).
Ama karşı tarafta da adı efsane olmuş biri vardır; serserileri trenlerden uzak tutmakla görevli kondüktör Shack (Ernest Borgnine).
Sadist bir adam olan Shack görevini yaparken çok sert yöntemler uygulamaktan çekinmez.

'A No.1' ve 'Cigaret' hiç kimsenin binmeye cesaret edemediği Shack'ın trenine binmek için iddiaya girerler.

l-emperor-of-the-north-pole-eddd4ca9.jpg

Filmde geçen bazı konuşmaları ve o dönemi anlamak için Jack London'un serserilik zamanlarını anlattığı kitaplardan birini okumak gerekli.
"Demir Yolu Serserileri -veya- Açlar Ordusu (The Road 1907)" bunun için ideal.
Kitaptaki konu 1890'lardaki Amerika'nın ilk büyük ekonomik kriz ile tanıştığı yıllardır ve
film de Jack London'un sürükleyici ve gerçekçi karakterdeki yazdığı bu hikayeyi 1930'lara iyi yansıtmış.

l-emperor-of-the-north-pole-ede732c7.jpg

Kitaptan bir alıntı:
"Ey siz hayırseverlik tüccarları!
Yoksullara gidin ve öğrenin, çünkü sadece yoksullar hayırseverdir.
Onlar kendilerine gereksiz olanı vermezler, çünkü fazlası ellerinde yoktur...
Kendilerinde fazla olan şeyleri verirler ve asla saklamazlar, hatta çoğunlukla kendilerine bile gerekli olan şeyleri insafsızca verirler.

Köpeğe atılan kemik hayırseverlik değildir.
Hayırseverlik, siz de en az köpek kadar açken onunla paylaştığınız kemiktir..."

c034d3470627732413443c34f23b3334.jpg

Film için;
Harika bir senaryo ve çekimler çok iyi. Bütünüyle bir tren hikayesi ve hesaplaşma filmi.
Ernest Borgnine ve Lee Marvin oyunculuk dersi vermişler. 7,3 İMDb puanının az kaldığını düşünüyorum.

l-emperor-of-the-north-pole-1b9b3.jpg

Keyifli seyirler, sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

*

Mustafa3

Kıdemli Üye
6 Mar 2020
88
87
ünlü yönetmen Robert Aldrich,in Apache 1954 adlı yapımından sonra en beğendiğim film olan Türkiye,de zamanında ölüm treni adıyla gösterilen kuzeyin impartoru filmini emek vererek sunduğun için çok teşekkürler keşke Türkçe dublajı olsaydı saygılarımla

agartan

Onursal Üye
28 Haz 2019
1,225
11,301
ünlü yönetmen Robert Aldrich,in Apache 1954 adlı yapımından sonra en beğendiğim film olan Türkiye,de zamanında ölüm treni adıyla gösterilen kuzeyin impartoru filmini emek vererek sunduğun için çok teşekkürler keşke Türkçe dublajı olsaydı saygılarımla
Sayın Mustafa3, sunduğum sinema filmleri, 2004 yılından beri özenle arşivlediğim filmlerdir. Bir sinefil olarak, filmleri orijinal dilinde izlemeyi tercih ediyorum. Türkçe altyazı bana yetiyor. Türkçe ses dosyası -bence- sonraki iş.

Yine de, Türkçe dublaj sinema filmi, TV dizisi tercih ediyorsanız; şu siteye bir göz atın:

Burada binlerce film, dizi var. Buraya üye olmanız da çok basit.
Dediğim gibi, sunduğum medyanın tamamı arşivimden seçtiklerimdir.
Ben sadece film sunumu için görsel ve yazılı bilgi arıyorum. Bana ilginç gelenleri sunumumda kullanıyorum.
Yani; bilgisayarımdan bulut deposuna (dosya.tc) upload ediyorum, bağlantı şifresini siz diyardaşlarla paylaşıyorum.
Yukarıda adresini verdiğim ( ) sitesi de aynısını yapıyor. Burada yayınlanan bağlantı adreslerini burada, Çizgi Diyarında paylaşabilirsiniz.
Mutlu ve sağlıklı günler dilerim.