Doğan Kardeş'te mektuplar ve çizimler?

Shaqui

Yeni Üye
11 Mar 2023
48
47
Bu forum üyelerinin bildiği gibi, ben bir İngiliz çizgi roman araştırmacısı ve yazarıyım. İngiliz çizgi romanlarının Türkiye'de yeniden basıldığını yeni öğrendim. Bu oldukça şaşırtıcı bir keşif! :D

Doğan Kardeş'in 1966'daki 1. sayısından yaklaşık 1974-75'e kadarki sayılarını inceledim. İngiliz çizgi roman baskılarına baktım ve ayrıca birçok okuyucu tarafından gönderilen mektuplara ve resimlere baktım. Ancak mektupların ve resimlerin hiçbiri çizgi romanlara atıfta bulunmuyor. Esas olarak şiirler ve diğer çizimler gibi görünüyorlar? :p

Ateştop, Ateş Kaptan ve Zero-X gibi İngiliz çizgi romanlarına hayran olan Türk okuyucuların web sitelerinden, Doğan Kardeş'te o dönemde bunlara değer verildiğini gösteren herhangi bir harf veya sanat bilen var mı diye merak ettim. Yoksa o zaman kültürel bir konu değil miydi lütfen? :S

Calligrapher

Onursal Üye
5 Nis 2021
1,158
6,847
Derginin formatı gereğince okur mektupları genellikle kendi yazdıkları şiir, kısa öykü vb. paylaşımı ve mektup arkadaşı bulmaya yöneliktir. Dergide yer alan çizgi roman ve diğer içeriğe ilişkin eleştiri veya beğeni ifade eden taleplere yer verilmemiş. Ancak bu, ilgili içeriklerin beğenilmediği anlamına gelmiyor. Tam tersine, yayımlandığı dönemde söz konusu çzgi romanlar sebebiyle derginin tirajı tavan yapmıştır.

Muhtemelen siz de görmüşsünüzdür ama aşağıdaki web sitesinde bu konuda yararlı bazı bilgiler mevcut:

direnc11

Yönetici
11 May 2009
10,090
36,773
İstanbul
Derginin formatı gereğince okur mektupları genellikle kendi yazdıkları şiir, kısa öykü vb. paylaşımı ve mektup arkadaşı bulmaya yöneliktir. Dergide yer alan çizgi roman ve diğer içeriğe ilişkin eleştiri veya beğeni ifade eden taleplere yer verilmemiş. Ancak bu, ilgili içeriklerin beğenilmediği anlamına gelmiyor. Tam tersine, yayımlandığı dönemde söz konusu çzgi romanlar sebebiyle derginin tirajı tavan yapmıştır.

Muhtemelen siz de görmüşsünüzdür ama aşağıdaki web sitesinde bu konuda yararlı bazı bilgiler mevcut:

:)

https://www.cizgidiyari.com/forum/dogan-kardes/68012-dogan-kardes-1969-sayi-033-a.html

Calligrapher

Onursal Üye
5 Nis 2021
1,158
6,847

Shaqui

Yeni Üye
11 Mar 2023
48
47

Çok bilgilendirici bir cevap için tekrar teşekkür ederim. :)

O zamanlar çizgi roman okuyanlar övdükleri ve böyle bir forumda andıkları için buna benzer bir konu olabileceğini düşündüm! :cool:

Diğer forumu görmemiştim ama kayıt olmayı başaramadım. Sebebini bilmiyorum. :(

Calligrapher

Onursal Üye
5 Nis 2021
1,158
6,847
Çok bilgilendirici bir cevap için tekrar teşekkür ederim. :)

O zamanlar çizgi roman okuyanlar övdükleri ve böyle bir forumda andıkları için buna benzer bir konu olabileceğini düşündüm! :cool:

Diğer forumu görmemiştim ama kayıt olmayı başaramadım. Sebebini bilmiyorum. :(

Kayıt olmanıza gerek yok, çünkü aynı bilgiler -değerli direnc11'in yukarıdaki mesajında işaret etmiş olduğu gibi- bu sitede aşağıdaki linkte de mevcutmuş:
https://www.cizgidiyari.com/forum/do...ayi-033-a.html

Shaqui

Yeni Üye
11 Mar 2023
48
47
Kayıt olmanıza gerek yok, çünkü aynı bilgiler -değerli direnc11'in yukarıdaki mesajında işaret etmiş olduğu gibi- bu sitede aşağıdaki linkte de mevcutmuş:
https://www.cizgidiyari.com/forum/do...ayi-033-a.html

Üzgünüm, bu forumdaki sayfaya giden o bağlantıyı kaçırdım! Teşekkür ederim! :)

Pilli Bebuk Torchy'nin 1970'lerde Türkiye'de Pilli Bebek olarak gösterildiğini okumak çok ilginçti. :Z Roberta Leigh'in diğer televizyon kukla dizileri Türkiye'de gösterildi mi? : Twizzle, Sara ve Hoppity'nin Maceraları mı yoksa Uzay Devriyesi (Space Patrol) mi?

Shaqui

Yeni Üye
11 Mar 2023
48
47

Doğan Kardes aylık 52 sayfadan haftalık 20-32 sayfaya çıkınca tirajın ne kadar arttığını biliyor musunuz lütfen? :)

Calligrapher

Onursal Üye
5 Nis 2021
1,158
6,847
Maalesef tiraj konusunda kesin bilgiye ulaşamadım. Fakat aşağıda linkini paylaştığım, Doğan Kardeş dergisi hakkında ingilizce olarak yazılmış master tezinin araştırmalarınız için yararlı olabileceğini düşünüyorum:

Calligrapher

Onursal Üye
5 Nis 2021
1,158
6,847
Sözkonusu master tezinde şöyle bir ifade gözüme çarptı:
"In the late 1960s, Doğan Kardeş was published with the comic series Ateştop on the cover (illustrator unknown). It was an adaptation of the British TV series “Fireball XL5.” The comics became so popular that many children began to refer to the magazine as “Ateştop.”

Shaqui

Yeni Üye
11 Mar 2023
48
47
Maalesef tiraj konusunda kesin bilgiye ulaşamadım. Fakat aşağıda linkini paylaştığım, Doğan Kardeş dergisi hakkında ingilizce olarak yazılmış master tezinin araştırmalarınız için yararlı olabileceğini düşünüyorum:

VAY! Bu harika görünen bir tez ve araştırmam için çok faydalı! :Z

Birkaç keyifli okuma saati olmasını umduğum şey için teşekkür ederim! :D

Shaqui

Yeni Üye
11 Mar 2023
48
47
Sözkonusu master tezinde şöyle bir ifade gözüme çarptı:
"In the late 1960s, Doğan Kardeş was published with the comic series Ateştop on the cover (illustrator unknown). It was an adaptation of the British TV series “Fireball XL5.” The comics became so popular that many children began to refer to the magazine as “Ateştop.”

:8: Bayıldım! :2:

Shaqui

Yeni Üye
11 Mar 2023
48
47

Tezin yazarı Deniz Arzuk'u bulabilir miyim diye baktım ve inanılmaz bir şekilde onu bulmakla kalmadım, şu anda Londra'da yaşıyor ve çalışıyor! Bu hafta sonu iletişime geçtim ve Doğan Kardeş'le ilgili bazı soruları benim için nazikçe yanıtlayacağını söyledi! :D

Calligrapher

Onursal Üye
5 Nis 2021
1,158
6,847
Tezin yazarı Deniz Arzuk'u bulabilir miyim diye baktım ve inanılmaz bir şekilde onu bulmakla kalmadım, şu anda Londra'da yaşıyor ve çalışıyor! Bu hafta sonu iletişime geçtim ve Doğan Kardeş'le ilgili bazı soruları benim için nazikçe yanıtlayacağını söyledi! :D

İlgili tezin yazarına ulaşmış olmanıza sevindim. Eminim kendisi araştırmalarınız konusunda size çok yardımcı olacaktır.