Doğan Kardeş 1969 Sayı 130

ertuğrul

Admin
5 Nis 2009
24,846
137,180
360.jpg

Alıntıdır.

Shaqui

Yeni Üye
11 Mar 2023
48
47
Bu hikayenin sekiz bölümden oluşan orijinal İngilizce versiyonundan neden beş sayfaya indirildiğini bilen var mı?

Bu sayıdaki iki sayfaya bakarsanız, ilki Eric Eden'a, ikincisi ise Mike Noble'a ait!

Sanırım bir casus ve Jüpiter hakkındaki önceki Zero X hikayesinde eksik olan dört bölüm var?

:Z

Ek not: Hikayeler Casus Var ve Jüpiter'e Yolculuk.

Son düzenleme:

Calligrapher

Onursal Üye
5 Nis 2021
1,158
6,847
Sanırım hem bu sorunuza hem de 1971/39. sayıda yer alan Pembe Melek Çocuklar Koğuşu öyküsüne ilişkin sorunuza yanıt olabilecek bir bilgi aşağıdaki blogda yer alıyor.

Shaqui

Yeni Üye
11 Mar 2023
48
47
Sanırım hem bu sorunuza hem de 1971/39. sayıda yer alan Pembe Melek Çocuklar Koğuşu öyküsüne ilişkin sorunuza yanıt olabilecek bir bilgi aşağıdaki blogda yer alıyor.

O siteyi görmüştüm ve Doğan Kardeş'i ilk öğrendiğimde çok faydalı olmuştu.

Ancak web sitesi sahibinin araştırmasını yaptığını ve diğer iki çizgi romanın (Deniz Ejderi ve Lady Penelope) hakları nedeniyle o Ateştop hikayesinde eksik olan boşlukları doldurduğunu görebilsem de, ki tamamen anlıyorum, bu ZeroX'in eksik kısımlarını gerçekten açıklamıyor. anlatılan hikayeler.

1973-1974 arasındaki sayılara yeni bakmaya başladım ve bu ZeroX hikayesi yeniden basıldı ama bu sefer on iki bölümün tamamıyla tamamlanmış gibi görünüyor.

:rolleyes: :S

Calligrapher

Onursal Üye
5 Nis 2021
1,158
6,847
Türkiye'de süreli yayıncılık maalesef pek uzun soluklu olmuyor. Genellikle çoğu yayın bir kaç yıl yayımlandıktan sonra -genellikle yeterli tiraj sayılarına ulaşamadığı için- yayın hayatına son vermek zorunda kalıyor. Ayrıca bu yayınlarda yer alan bazı öykü ve çizgi roman dizileri de zaman zaman yarım bırakılabiliyor veya kimi bölümleri atlanabiliyor. Muhtemelen ZeroX'te de bu gibi sebeplerden dolayı, bahsetmiş olduğunuz eksiklikler olmuştur diye düşünüyorum.

Shaqui

Yeni Üye
11 Mar 2023
48
47
Türkiye'de süreli yayıncılık maalesef pek uzun soluklu olmuyor. Genellikle çoğu yayın bir kaç yıl yayımlandıktan sonra -genellikle yeterli tiraj sayılarına ulaşamadığı için- yayın hayatına son vermek zorunda kalıyor. Ayrıca bu yayınlarda yer alan bazı öykü ve çizgi roman dizileri de zaman zaman yarım bırakılabiliyor veya kimi bölümleri atlanabiliyor. Muhtemelen ZeroX'te de bu gibi sebeplerden dolayı, bahsetmiş olduğunuz eksiklikler olmuştur diye düşünüyorum.

Bahsettiğim Zero-X hikayelerinde eksik olan kısımlar sondan değil ortasından. Bu bana bir miktar sansür uygulandığını düşündürüyor? İşin garibi, daha sonra (1973) bir hikaye tamamen yeniden basıldı, bu nedenle yayıncılık zevkleri değişti mi? :S

Calligrapher

Onursal Üye
5 Nis 2021
1,158
6,847
Bahsettiğim Zero-X hikayelerinde eksik olan kısımlar sondan değil ortasından. Bu bana bir miktar sansür uygulandığını düşündürüyor? İşin garibi, daha sonra (1973) bir hikaye tamamen yeniden basıldı, bu nedenle yayıncılık zevkleri değişti mi? :S

60'lı yıllar Türkiye'de düşünce özgürlüğünün zirve yaptığı yıllardır. O nedenle sansür uygulandığını sanmıyorum. Fakat eğer atlanan kısımlarda derginin hedef kitesini oluşturan çocuklar için uygun olmadığı düşünülen -cinsellik ya da şiddet gibi- içerikler mevcutsa, derginin editörleri o bölümleri çıkarmış olabilir. 1973'te tamamı yeniden yayımlandığına göre, benim kişisel düşüncem derginin sayfa sayısı kısıtı nedeniyle, editörün keyfi olarak bazı sayfaları çıkarmış olduğudur.

Shaqui

Yeni Üye
11 Mar 2023
48
47
60'lı yıllar Türkiye'de düşünce özgürlüğünün zirve yaptığı yıllardır. O nedenle sansür uygulandığını sanmıyorum. Fakat eğer atlanan kısımlarda derginin hedef kitesini oluşturan çocuklar için uygun olmadığı düşünülen -cinsellik ya da şiddet gibi- içerikler mevcutsa, derginin editörleri o bölümleri çıkarmış olabilir. 1973'te tamamı yeniden yayımlandığına göre, benim kişisel düşüncem derginin sayfa sayısı kısıtı nedeniyle, editörün keyfi olarak bazı sayfaları çıkarmış olduğudur.

Seks ya da şiddetle ilgisi yok ama askeri infazların yer aldığı iki örnek var - biri Zero-X'te, diğeri Ateş Kaptan'da. Zero-X hikayesinde uzay gemisinin çalınması da vardı. Kurgu da olsa editörlerin genç okuyucular için uygun olmadığını düşündüklerini merak ettim. :cool:

1969 için 130. sayıdaki Zero-X çizgi romanına bakarsanız, ilk sayfanın Eric Eden tarafından çizildiğini ve ikinci sayfanın Mike Noble tarafından çizildiğini görebilirsiniz, bu da düzenlemenin ne kadar tuhaf olduğunu gösterir! :Z