Derinlerden Siperlere: Çanakkale 1915 Sergisi

Tarantula

Onursal Üye
9 Ağu 2010
662
2,961
Efendim bugün Sirkeci'deyken İş Bankasının Müzesinde Çanakkale savaşına özel bir sergi açılmış olduğunu gördüm.
İçeri girip bir kaç resim çektim. Sizinle paylaşayım dedim.

Müze çok güzel bir şekilde savaşı canlandırmış, o bildiğimiz klasik bak geç müzelerinden değil. Atatürk'ün yazmış olduğu askeri mesajlardan, Türk ve Düşman askerlerinin giydiği, kullandığı özel eşyalarına, kılıçlardan, esir düşen düşman askerlerinin ailelerine yazdığı mektuplara, su altı gemi görüntülerine kadar bir çok şey sergileniyor. Sergi ücretsiz ve Ağustos ayına kadar açık.

Herkes Seyit Onbaşıyı bilir ama Cemal Çavuş'u bilmez. Ben de bilmiyordum ki bu müzede öğrendim. O da seyit onbaşı gibi aynı kg'da mermiyi topa sürmüş, işin ilginç tarafı 21 yıl sonra kendisiyle yapılan bir röportaj sonrası yine aynı mermiyi kaldırabilmiştir. Bununla ilgili gazete dahil her şey sergilenmekte. Herkese gidip görmelerini tavsiye ederim.

Ayrıntılı Duyurusu burda :
21aiptj.jpg

o6xmig.jpg

2a8njnq.jpg

2hy83cy.jpg

23s8qc.jpg

24v0k80.jpg

vyxuea.jpg

111l9ps.jpg

Harita üzerinde Türk ve düşman kuvvetlerinin konumu.

e01xk9.jpg

Atatürk Kocaçimen - Conkbayırı hattında başarısız olup tepeleri düşmana bıraksaymış, alan ve görüş hakimiyeti düşmana geçiyormuş. Haritadan da çok güzel bir şekilde belli oluyor.

anfw8y.jpg