Daha iyi bir e-dergi için...

Shevarash

Süper Üye
24 Ocak 2010
1,239
974
İzmir
Kaptan çizgi fena isim değil. Alternatif olarak ÇD`ye de uyması için "çizgi delikanlı"yı da seçenekler arasına sunayım...

devrimk

Çizgi Roman Ustası
Onursal Üye
19 Ağu 2010
327
1,256
Bu arada Logo ne oldu? Bu çizgi delikanlı'nın göğsündekini kullanacaksanız flash'da çizmiştim vektörel yollayabilirim.

altay1944

Onursal Üye
30 May 2009
3,147
4,534
Fikir babası olarak kaptan çizgiyi(kaptan amerika,kaptan marvel,kaptan...anmsattığı için)beğenmediğimi belirtmek isterim.Ben bizden olsun istiyordum.Tamam çizgi sözcüğünü kullanalım ama bizden olsun.örneğin çizgili reis,çizgili çavuş vb.gibi.Ayrıca kostümlü delikanlıyı pek beğenmedim.Her macerada farklı giysi giyebilecek biri.Pala bıyıklı aynı zamanda babacan,hani Türk filimlerinin unutulmaz babası Hulusi Kentmen vari bir karakter...bilmem fazlamı oldum.

Shevarash

Süper Üye
24 Ocak 2010
1,239
974
İzmir
Avupadaki türk imajının karikatürize edilmesi olacak bıyıklar şunlar bunlar eklenirse, bu hali bile yeterince türk gibi duruyor :)

Ama yerine göre Thor, yerine göre Tommiks, yerine göre Zagor yada Süpermen ne bileyim herkesin kostümünü de giydirip çıkartmak güzel olur hakikaten :D

vkopuzoglu

Süper Üye
3 Mar 2010
1,536
957
Bursa
Fikir babası olarak kaptan çizgiyi(kaptan amerika,kaptan marvel,kaptan...anmsattığı için)beğenmediğimi belirtmek isterim.Ben bizden olsun istiyordum.Tamam çizgi sözcüğünü kullanalım ama bizden olsun.örneğin çizgili reis,çizgili çavuş vb.gibi.Ayrıca kostümlü delikanlıyı pek beğenmedim.Her macerada farklı giysi giyebilecek biri.Pala bıyıklı aynı zamanda babacan,hani Türk filimlerinin unutulmaz babası Hulusi Kentmen vari bir karakter...bilmem fazlamı oldum.

Valla ne yalan söyleyim bende beğenmedim abi haklısın dediklerinde.Projeyi sonuna kadar desteklesem de sakın nankörlük ya da beğenmemezlik sanmayın ne bileyim içime sinmedi benimde.Ha belki böyle iri kıyım bir şey gördüğümüz içinde olabilir ama ufalınca sempatik gelebilir neyse yalnız tamamen bize özgü ve buram buram Anadolu çocuğu kokan bir karakter sempatik olur herhalde bıyıklı sakallı olması önemli değil ha birde insan olması şart mı yav hayvan ya da nesnede olabilir bak mesela bilen bilir "Goyun" gibi :d

devrimk

Çizgi Roman Ustası
Onursal Üye
19 Ağu 2010
327
1,256
Aslında karaoğlana benziyor tip, fakat illa pala bıyık derseniz önceden çizdiğim bir surat:

alpin.jpg

Elbiseli hali de varmış.

alpinserdengeti01.jpg

Son düzenleme:

vkopuzoglu

Süper Üye
3 Mar 2010
1,536
957
Bursa
vaay güzel olmuş yav devrimk eline sağlık cengaver olmuş valla bir an oyun karakteri ya da çizgisinema karakteri gördüm sandım.

Hamamböceği olsun o zaman yada ne bileyim kurbağa felan...:p

zuha:d abi ben ama gerçekten makarasına dememiştim onu ama güldürebildiysem ne mutlu bana şu kahpe dünyada güldürebiliyorsam birilerini ne güzel Allah'a şükür.
71036_6491564030_7493713_s.jpg

kt_goyun_oyungezer.jpg

goyun-poster.jpg

aha bu da Goyuntos :d

Heh işte dediğim şey buydu yanlış anlaşılma olmasın tabi benimkisi sadece bir öneri.Ya da bu konuyu üyelere anket olarak sunulup tartışması yapılabilir.;)
Allah'a emanet olun...

Son düzenleme:

Shevarash

Süper Üye
24 Ocak 2010
1,239
974
İzmir
Goyun`u biliyordum da şaka bir yana Goyun hem ismiyle (g- oyun) hem de verilmek istenen mesajla örtüşüyor. Belli bir tipte ısrar etmeye gerek yok derim...

vkopuzoglu

Süper Üye
3 Mar 2010
1,536
957
Bursa
Aynen abi benimde anlatmak istediğim bu yani biraz kafa patlatıp bize özel bir şey yapalım istiyorum o zaman daha iyi tutar ve de daha bir sıcak gelir bize.Ayrıca adı da tabi ki çok önemli ki bir hataya düşülüpte ingilizceden çakma çizgiman gibi bir şeyler olmasında ama Çizgi Reis hoş olmuş lakin öyle bir isim olmalı ki rahatlıkla benimsenmeli diye düşünüyorum.

Raven

Yönetici
7 May 2009
1,443
12,595
Değerli Arkadaşlar, benim paylaştığım tip şöyle oluştu, Altay Dostumuzun mesajını gördüm ve hemen bir eskiz çizdim, akabinde renklendirdim ve sundum, Amaç illa bu olsun demek değildi, sadece kastedilen çizgi diyarı adam tipi böyle biri mi diye sormak istedim, Yoksa çizgi diyarının maskotu olacak tip bu kadar kısa sürede çizilmezdi, Dediğim gibi bu sadece bir eskiz, sonucuna hep beraber karar veririz. Diğer Çizimler de gelmeye başladı zaten mutlaka en uygununu seçeriz diye düşünüyorum

vkopuzoglu

Süper Üye
3 Mar 2010
1,536
957
Bursa
Değerli Arkadaşlar, benim paylaştığım tip şöyle oluştu, Altay Dostumuzun mesajını gördüm ve hemen bir eskiz çizdim, akabinde renklendirdim ve sundum, Amaç illa bu olsun demek değildi, sadece kastedilen çizgi diyarı adam tipi böyle biri mi diye sormak istedim, Yoksa çizgi diyarının maskotu olacak tip bu kadar kısa sürede çizilmezdi, Dediğim gibi bu sadece bir eskiz, sonucuna hep beraber karar veririz. Diğer Çizimler de gelmeye başladı zaten mutlaka en uygununu seçeriz diye düşünüyorum

yok abi seninkide gayet güzeldi zaten en azından kendi açımdan daha bir genel bakmaya çalıştım ben olaya

devrimk

Çizgi Roman Ustası
Onursal Üye
19 Ağu 2010
327
1,256
Neler çıkabilir diye eski yaptıklarımı karıştırdım.

Bir kaç ufak değişiklikle karşınızda Tarayıcı çocuk! Tek gözüyle çizgi romanları tarayıp göğsündeki ekrandan yayınlıyor.

Tabii bu ancak maskot olur her sayıda bunu kapakta kullanmak manasız.

001omx.jpg

Shevarash

Süper Üye
24 Ocak 2010
1,239
974
İzmir
avatarroku haklısın onu konuştuk zaten kendi aramızda birden çok sefer. Bu sayıda kapak çok daha iyi olacak merak etmeyin :)

Devrim abi, yine çok şahane olmuş eline sağlık. Sitenin koneptine de baya uyuyor bunu da çok tuttum.

devrimk

Çizgi Roman Ustası
Onursal Üye
19 Ağu 2010
327
1,256
Teşekkürler, bu da alternatifi, böyle daha sevimli oldu sanırım.

002vh.jpg

bortecinefb

Süper Üye
12 Ara 2009
2,815
4,399
Deliler Köyü
Valla kusura bakmayın ama ben karakter tiplemesine sıcak bakamadım nedense. Neyse bu benim düşüncem tabi çoğunluk istiyorsa olmalı elbetteki.

mert26

Kıdemli Üye
24 Haz 2009
198
210
siteye ne zamandır girmiyordum bi baktım dergi çıkmış dergiyi indiriyorum şimdi. bende katılmak istiyorum ama daha dergiyi görmedim ne yapacağımıda bilmiyorum ama bu işin içinde olmak istiyorum. dergiyi okuduktan sonra tekrar yorumumu yazacağım. ne kadar zamanda (AYda 1 Falan mı) dergi çıkacak?

Kıdemli Üye
27 Ara 2010
107
115
çoğu konuda bakunin'nin ismi geçer,biraz ara-tara bulursun arkadaşım(bozan'a cevap)

Ryu Hayabusa

Yeni Üye
24 Eki 2009
32
85
Daha iyi bir dergi için.

- Görsellik artırılmalı.
- Bir ayın konusu seçilmeli.
- Sürekli bir figürün yerine kapakta dergi adı kafidir kişisel görüşüm olarak.
- Kapak resminin o ayın konusuna uygun olmalı. Ve cezbediciliği olmalı.
- Review'ler(incelemeler) olmalı.Ama mümkünse copy past değil okuyucunun yazdığı yazılar. Okuyucu okuyacaksa neden okunmalı bunun için puanlama da yapabilirsiniz.(değerlendirme için) Neticesinden çizgi roman üzerine ağırlıklı bir site. Ona yönelik olmalı. Çizgi romanlar, çizgi roman filmleri (eski olması fark etmez), çizgi roman oyunları çıkmış çıkacak onlar, sonra çizgi roman animated filmleri yani ağırlığın çizgi romana verildiği ancak belirli sayfalarında alternatif şeylere ayrıldığı kısımlar olmalı. Atıyorum anime, atıyorum müzik, atıyorum manga.
- Aktarım dili sıkıcı ansiklopedik dil yerine esprili akıcı bir dil olmalı. Başlıklar bu kullanılabilir. (Türk dergilerinden Level da şablon için incelenebilir)
- Ayrıca Photoshop daha özenli kullanılmalı. Ve konu seçiciliğinde standart yüksek olmalı.

Kapak konusunda ve daha iyi bir gözlem yapmak için bence bu yönde çalışma yapan bir dergiyi inceleyebilirizsiniz.

Örneğin;

Amaç daha profesyonel bir şey yapmaksa eğer ilgilenmenizde fayda var. Kolay gelsin.

Son düzenleme:

Shevarash

Süper Üye
24 Ocak 2010
1,239
974
İzmir
Ryu haklısın. Yazı kısmıyla uğraşan az kişiden biri olduğum için kendimle ilgili kısmına cevap vereyim :

-Bu ayki sayıda ve 3. sayı için birer review yaptım. Bunlar çıkacak filmlerle ilgiliydi, diğer sayılarda da filmlerin yanı sıra bir kaç dizi, çizgi film ve oyunlarla da ilgili birşeyler eklemeyi düşünüyorum.

-Anlatım dili konusuna gelince, o yazarların bireysel tercihine kalmış birşey. Örneğin vkopuzoglu anime tanıtımında söylediğin gibi bir tür tercih ederken (ki kendisi de Level`ı örnek aldığını söylemişti) ben daha ağır dili tercih ettim. Bu, kendimi yazım konusunda daha da geliştirmek için yaptığım bilinçli bir tercihti. Dergiye katılım gösteren arkadaşlarla olan kendi aramızdaki konuşmalarda büyüklerimizin, sohbet edermiş gibi yazılmaması konusundaki uyarılarıyla birleşince en azından benim yazdıklarımdaki dilin yakın zamanda değişmeyeceğini düşünüyorum. Elbette diğerleri adına birşey diyemem...

-Kapak konusunda tahmin edebileceğinizden çok çok çok çok daha fazla tartışma döndü. Bu ay daha iyi olacaktır :)

Son düzenleme:

Ryu Hayabusa

Yeni Üye
24 Eki 2009
32
85
- Makale tarzı yani derinlemesine bir konudan bahsediyorsak akademik bir dil kullanılabilir. Örneklendirmeler alıntılar vs. vs. atıyorum '' Superman tanrı mıdır?'' şeklinde bir makale karalandığında ağır olabilir dil. Ancak reviewlerde çok kasmaya gerek olmadığı kanaatindeyim. Dil msn türkçesi olsun demiyorum tabii ki. Dil de akıcılık olmalı yani okuyan kişinin dikkatin dağılmaması için ufak espirili yaklaşımlar esprili başlıklar gibi... Çünkü reviewler hafif konu hakkında bilgi verir. Çünkü gerisi okuyucuya bırakılır. Kalkıp spoiler içerecek bir bilgi verilmez. Atıyorum konu genel anlamıyla değerlendirilir. Hikayenin işlenişi değerlendirilir akıcı mı sıradan mı yaratıcı mı vs vs. Çizimler değerlendirilebilir bunun için illa çizer olmak gerekmez. Değerlendiren kişi okuduğu şeyle çizgileri örtüşdürdü mü bunlar olmalı. Ama dediğim gibi bir makale yazılıyorsa dil ağır olabilir, özgün olmalı, örneklerle detaylandırılmalı neticede ortaya tez koyuyorsunuz bir görüş ortaya atılıyorsunuz, algınızı yansıtıyorsunuz.

Benim demek istediğim buydu dil konusunda.

Son düzenleme:

Shevarash

Süper Üye
24 Ocak 2010
1,239
974
İzmir
Anladım, doğrusun. Benim 1. sayıda yazdıklarım (süper kahramanlar gerekli mi ve kim daha güçlü) daha çok makale gibiydi o yüzden açıklık getirmek amacıyla cevap verdim. Reviewlar daha cazip şekilde yazılmalıdır ve 2. - 3. sayıdaki olacaklar hazlihazırda söylediğin gibiler.

vkopuzoglu

Süper Üye
3 Mar 2010
1,536
957
Bursa
Daha iyi bir dergi için.
Şimdi ilk önce görüşlerini bizlerle paylaştığın için teşekkür etmek isterim.
- Görsellik artırılmalı.
- Bir ayın konusu seçilmeli.
- Sürekli bir figürün yerine kapakta dergi adı kafidir kişisel görüşüm olarak.
- Kapak resminin o ayın konusuna uygun olmalı. Ve cezbediciliği olmalı.

Bu konulara gelecek olursak ilk sayımızda haklısın çoğu şey kötü durumdaydı ancak aceleye gelen bir dergi olduğu için maalesef bu tarz durumlar ortaya çıktı. Bence ilk sayının böyle olması daha iyi oldu bizim açımızdan eksikliklerimizi daha iyi gördük ve daha iyi sonuçlar sunduk ekip olarak.
Bu üç görüşüne de katılıyorum ki hali hazırda zaten öyle oluyor ilk sayıda bu sezdirilmedi ama bundan sonra kısmetse göreceğiniz üzere her ayın konusu,görsellik,kapak vb. gibi şeyler hakkında sayfalarca görüşler bildirildi o bakımdan sıkıntınız olmasın.
Yalnız o son maddeye bende katılıyorum. İçerik ile alakalı güzel bir dergi daha çok cezbedici olabilir tabi ancak, bu bir e-dergi. Sevgili abilerimden biri bu konuda gayet yerinde tespit bir görüş bildirmişti zaten.Bende o görüşü destekler nitelikte tekrar yazayım, çıkarttığımız normal basılı bir dergi olsa bu olmazsa olmaz olmalıydı orda haklısın okuyucuya tüm albenisini sunmalıydı. Lakin e-dergi olduğu için kapak 2.planda biraz şahsen kimsenin kapağa göre bakıpta bir e-dergiyi okuduğunu sanmıyorum indirir bakar içeriğine beğenir beğenmez ama bunu kapak değil içerik sağlar.
Yine de içerik ile alakasız olmayan kapaklar hoş olmaz tabi ki de.

- Review'ler(incelemeler) olmalı.Ama mümkünse copy past değil okuyucunun yazdığı yazılar. Okuyucu okuyacaksa neden okunmalı bunun için puanlama da yapabilirsiniz.(değerlendirme için) Neticesinden çizgi roman üzerine ağırlıklı bir site. Ona yönelik olmalı. Çizgi romanlar, çizgi roman filmleri (eski olması fark etmez), çizgi roman oyunları çıkmış çıkacak onlar, sonra çizgi roman animated filmleri yani ağırlığın çizgi romana verildiği ancak belirli sayfalarında alternatif şeylere ayrıldığı kısımlar olmalı. Atıyorum anime, atıyorum müzik, atıyorum manga.
- Aktarım dili sıkıcı ansiklopedik dil yerine esprili akıcı bir dil olmalı. Başlıklar bu kullanılabilir. (Türk dergilerinden Level da şablon için incelenebilir)

Şimdii beni en çok ilgilendiren kısma geldik.
İlk önce şunu belirteyim Level gibi bir dergiyi değil Oyungezer gibi bir dergiyi örnek alıyorum.
Niyetim taraf tutmak ya da o dergi kaka bu cici demek değil.Kişisel görüşüm eğer Level'i örnek alırsak tamamen egosunu tatmin eden, okuyucuyla dalga geçen tarzda yazılar yazan tamamen ticari amaçlı yazılan yazılar yazmak gerekir klavuzumuz o olursa.
Ancak Oyungezer'i örnek alırsak, tamamen okuyucu tabanlı ve onların görüşlerine önem veren, aşırı derecede ticari amaçlar taşımayan,ego tatminli yazılar içermeyen, ne çok ciddi ne de çok lakayıt olan gayet samimi bir dergi çıkarabiliriz.

Şimdi bizim çıkarmaya çalıştığımız dergide tüm yazılar özgün yazaralara ait olan yazılardır hiç kuşkun olmasın. Böyle olmasa ne gerek var o zaman bu kadar ekibe sadece büyükbeyaz ile zagor abi yapsın bizde okuyalım değil mi? Bu şekilde mantıklı olmaz tabi ki.

Birde puanlama işi çok basit görünsede riskli bir iştir kanımca.Bu dergide olacaksa katkı sağlamaya çalışırım desteklerim.Ancak, herkesin beğendiği şeyler farklıdır.Birinin 9 verdiği bir seriye başkası 5 i bile layık görmeyebilir. Bu da büyük tartışmalara gebe olur ki hiç hoş olmaz.

Evet çizgiroman üzerine ağırlıklı bir site ve e-dergi çıkarttığımız doğrudur. Yalnız salt bu konular üstüne gidilirse ansiklopedi ya da başvuru kitapları gibi bir dergiden öteye gidemeyiz. Bence konu çeşitliliği çok fazla abartılmadan gayet iyi şekilde sunulursa bu derginin sevilebilirliğini %80 arttıracağı fikrindeyim.Yalnız o %20 lik kısımda kazanabilir o ayrı konu.

Ben şahsen samimi türde, okuyan kişiyi sıkmayan ve yer yer eğlendiren yazılar yazmaya çalışırım genelde.Ancak kendimi bu alanda geliştirmek istediğim için her türlü şekilde yazmak isterim benim açımdan bu aşırı sorun olmaz.
Yalnız her konuya samimi yazılar gitmeyeceği gibi her konuya ciddi yazılarda gitmez. O yüzden derginin genel tutumundan ziyade yazarın yazdığı tarz önemlidir. Eğer dergi tamamen ciddi olmayı seçerse istemeden de olsa tüm yazılarımı ciddi bir şekilde yazarım ya da diğer tüm yazarlar da aynı şekilde davranır.
Eğer iyi ve kaliteli bir dergi yapmak istiyorsak tanıtımları,ön incelemeleri samimi tarzda, bir çizgiromanı ya da karakterini tanıtıyorsak ciddi tarzda yazılabilir. Tam tersi durum olsa anlatılmak istenen okuyucuya çok iyi şekilde aktarılamaz.Yerine göre yazı türünü ayarlamak daha akıllıca olur.Şahsen samimi bir usluplu işine önem veren ciddi bir dergiyi tercih ederim.

- Ayrıca Photoshop daha özenli kullanılmalı. Ve konu seçiciliğinde standart yüksek olmalı.

Kapak konusunda ve daha iyi bir gözlem yapmak için bence bu yönde çalışma yapan bir dergiyi inceleyebilirizsiniz.

Bu konuda yukarda hafiften bahsetmiştim bildiğim kadarıyla elbette ki haklısın tabi ama derginin ilk sayısı gibi olmayacağını hatta daha güzel olacağını söyleyebilirim şimdiden.Zamanla bunların hepsinin yerli yerine oturacağına inanıyorum.
Kapak hakkında çok güzel çalışmalar var ama artık daha fazla şey yazmayayım çok konuştuk o konuda.

Son düzenleme:

conan22

Yeni Üye
19 Ara 2010
41
22
Thor'un filmi incelenebilir.Ayrıca yakında beyaz perdeye gelecek olan Green Lanetern'ın da filmi incelenebilir.Ayrıca incelenen filmlere İMBD puanını yazmakla birlikte E-Dergi olarak özel paun da verilebilir.
Ayrıca kahramanları bir biri ile kıyaslayabilirsiniz.Örneğin Batman Superman'e göre daha akıllı vs. gibi.Bir de son çıkan Thor&Loki:Blood Brothers animasyonu da incelenebilir.Ayrıca Thor,Hercules vb. mitolojiden alıntı yada Tarkan gibi efsanelerden alıntı karakterlerin alındığı kaynaklarla;çizgi romandaki benzerlikleri ve farklılıkları incelenebilir.

vkopuzoglu

Süper Üye
3 Mar 2010
1,536
957
Bursa
Çok teşekkürler emek verip üşenmeden birşeyler yazdığın için.
Yanılmıyorsam Thor, Green Lantern ekibimizin yazarı Shevarash bu ikisinide yazdı görmediniz herhalde. Ayrıca yine o bahsettiğin tarzda bir sürü yazı sundu sağolsun ve sunmaya da devam ediyor ;)

Allah'a emanet

conan22

Yeni Üye
19 Ara 2010
41
22
Çok teşekkürler emek verip üşenmeden birşeyler yazdığın için.
Yanılmıyorsam Thor, Green Lantern ekibimizin yazarı Shevarash bu ikisinide yazdı görmediniz herhalde.

Tabii ki gördüm ve okudum çok iyi incelemelerdi.Fakat onlar daha çok ön inceleme niteliğindeydi.Yani oyun dergilerinde olur ya oyun çıkmadan önce oyun hakkında dış basından açıklanan bilgiler vs. verilir.Sonra da oyun çıktığı ve oynandığı zaman incelemesi yapılır.
İşte o Green Lantern ve Thor incelemesi daha çok film çıkmadan önceki ön inceleme niteliğindeydi.Yani Thor'un çizgi romandaki karakteri ve film hakkında açıklanan oyuncular vs. tanıtıldı ve o inceleme film çıkmadan önce yapıldı.
Şimdi ise film çıktıktan sonra beklentileri karşıladı mı,Avengers'a yapılan göndermeler nelerdi,10 üzerinden kaç puan verilir,en başarılı karakter hangi karakterdi vs. gibisinden konularla bir incelemesi daha yapılabilir tabii isterseniz. :)

vkopuzoglu

Süper Üye
3 Mar 2010
1,536
957
Bursa
Ooo bak bu güzel olurdu evet haklısın eğer yapılırsa zaten bu işin ustası olan Cihan abi yapar merak etme sen ;) Yalnız bu önerin benim de çok ilgimi çekti kısmetse gelecek sayıya güzel bir yazı düşünüyorum fırsat bulupta yazabilirsem harika olur.

Son düzenleme: