Başka Yerden Hikayeler 1 : Gölgelerin Arasında Uyuyan

ihtiyardost

Onursal Üye
12 Kas 2010
3,412
67,211
Karagümrük
Şubat ayında sayın ihtiyardosta başka yerden hikayeleri de paylaşacak mısınız diye soruştum kendisi bu seriye sahip olmadığını söylemişti üzerinden 7 ay bile geçmeden paylaşımlara başladı üstat müteşekkirim.
Ucuza bulunca satın aldım bu kitapları.
Şimdi de 1. sayıdan başladım paylaşıma.

maviturna

Kıdemli Üye
25 Nis 2015
198
852
Dün yabancı bir sitede bu serinin Mark Twain ve Kurbağa Adamlarla ilgili hikayesinin tanıtımını görmüş merak etmiştim.İhtiyardost bu seriye de el atar mı acaba diye düşünmemle ertesi gün bu sayıyı görmem arasında 24 saat geçmedi!Elleriniz dert yüreğiniz tasa görmesin...

ihtiyardost

Onursal Üye
12 Kas 2010
3,412
67,211
Karagümrük
Merakla beklediğim bu seriyi bizlerle paylaştığınız için sonsuz teşekkürler, iyi ki varsınız. Bu arada Zona X serisinin devamlarını bekliyorum.
Taranması ve düzenlenmesi oldukça meşakkatli olmasına rağmen
ne yazık ki Zona-X serisine çizgi diyarı sakinleri gereken ilgiyi mesaj ve like olarak göstermediler. Örneğin en son paylaşılan Zona-X yaklaşık 400 defa indirilmiş, mesaj sayısı sadece 7, like sayısı ise yaklaşık 100. Bu, şu anlama geliyor: paylaşımı indirip keyfini sürenlerin % 75'i like butonuna basmayacak kadar ... . Kendinizi benim yerime koyarak, noktalı yerlere aklınıza gelen her şeyi koyabilirsiniz.Takdir sizlerin. Böyle olunca da paylaşmak için acele etmeye gerek yok, hatta paylaşılmasa da olur diye düşünüyor insan. Amacım polemik yaratıp ortamı germek değil, ama
bu kadar kıymet bilmezliğe de pes diyor insan. Like ve mesaj meraklısı olduğumu düşünmeyin sakın, benim tepkim fayda sağlayan insanların duyarsızlığı. Biri kapınızı çalıp size çizgi roman hediye etse, kitabı alıp teşekkür bile etmeden kapıyı yüzüne kapatabilir misiniz? Selam ve sevgilerimle...

Son düzenleme:

serdary67

Onursal Üye
18 Eki 2009
8,731
25,958
ordu-turkey
Taranması ve düzenlenmesi oldukça meşakkatli olmasına rağmen
ne yazık ki Zona-X serisine çizgi diyarı sakinleri gereken ilgiyi mesaj ve like olarak göstermediler. Örneğin en son paylaşılan Zona-X yaklaşık 400 defa indirilmiş, mesaj sayısı sadece 7, like sayısı ise yaklaşık 100. Bu, şu anlama geliyor: paylaşımı indirip keyfini sürenlerin % 75'i like butonuna basmayacak kadar ... . Kendinizi benim yerime koyarak, noktalı yerlere aklınıza gelen her şeyi koyabilirsiniz.Takdir sizlerin. Böyle olunca da paylaşmak için acele etmeye gerek yok, hatta paylaşılmasa da olur diye düşünüyor insan. Amacım polemik yaratıp ortamı germek değil, ama
bu kadar kıymet bilmezliğe de pes diyor insan. Like ve mesaj meraklısı olduğumu düşünmeyin sakın, benim tepkim fayda sağlayan insanların duyarsızlığı. Biri kapınızı çalıp size çizgi roman hediye etse, kitabı alıp teşekkür bile etmeden kapıyı yüzüne kapatabilir misiniz? Selam ve sevgilerimle...
sayın üstad ülke olarak iyiye gitme yerine geriye gidince dürüst iyi kalpli işini iyi yapanları inciten bir toplum olduk ne yazsanız hakkınız var ama like edenlerde var onlarında hakkını gözetin derim tekrar emekler için sağolun.

eankara

Onursal Üye
24 May 2010
1,018
6,012
Martin Mystere maceraları ülkemizde ilk yayınlandığı günden bu yana , belki de içerdiği zengin entellektüel birikim nedeniyle , sürekli ilgimi çekmiş , ancak her okuduğum macera sonunda ‘’ keşke final bölümü , bu kadar ani sonlanmasaydı !! ‘’ diye hayıflanmama yol açmıştır. Sadece forum alanımızdaki Martin Maceraları kapaklarına bakıldığında bile , işlenen konu çeşitliliğine şaşırmamak mümkün değil .Bu konuyla ilgili birbiri ardına gelen güzel sürprizler sonucu olan maceraları okumamızı sağlayan ‘’ İhtiyar Dost ‘’ un çabaları , forum alanımızdaki takdire değer , diğer arkadaşların çalışmaları gibi , tabii görmezden gelinemez. Zamanla , ana macera serisine eklemlenen Martin mini serilerini , her Martin hayranı gibi ben de merakla bekliyordum. ‘’ Başka Yerden Hikayeler’’ in başlaması yine çok hoş sürpriz oldu. Anlaşılan şimdi ‘’ Kara Adamlar ‘’ ekibinin yanı sıra bir de izleyeceğimiz ‘’ Gizli Üs ‘’ çıkacak karşımıza !!! İhtiyar Dost’a çok teşekkürler.

ihtiyardost

Onursal Üye
12 Kas 2010
3,412
67,211
Karagümrük
sayın üstad ülke olarak iyiye gitme yerine geriye gidince dürüst iyi kalpli işini iyi yapanları inciten bir toplum olduk ne yazsanız hakkınız var ama like edenlerde var onlarında hakkını gözetin derim tekrar emekler için sağolun.

Haklısın arkadaşım

Son düzenleme:

Quinzy

Yeni Üye
30 Ara 2018
3
14
Üstadım selamlar,
Bende bu siteden indirim yapan ve sizin gibi paylaşım yapan tüm değerli kardeş/abilerimizin şikayet ettiği hayırsızlardan biri olarak şunu söylemek isterim.
Lütfen bunu kötü niyetli olarak yorumlamayın. Siz ve sizin gibi üstadların ve çizgi romanlara gönül vermiş olanların sonuna kadar destekçisiyiz.
Lütfen bizleri mazur görün ve benim gibi kötü örnekleri kaile almayın.
Muhteşem güzel ve zorlu bir misyonu (hemde etik çerçevesindi) yerine layığı ile yapıyorsunuz.
Size ve tüm emek verenlere sonsuz Teşekkürler.

ihtiyardost

Onursal Üye
12 Kas 2010
3,412
67,211
Karagümrük
Üstadım selamlar,
Bende bu siteden indirim yapan ve sizin gibi paylaşım yapan tüm değerli kardeş/abilerimizin şikayet ettiği hayırsızlardan biri olarak şunu söylemek isterim.
Lütfen bunu kötü niyetli olarak yorumlamayın. Siz ve sizin gibi üstadların ve çizgi romanlara gönül vermiş olanların sonuna kadar destekçisiyiz.
Lütfen bizleri mazur görün ve benim gibi kötü örnekleri kaile almayın.
Muhteşem güzel ve zorlu bir misyonu (hemde etik çerçevesindi) yerine layığı ile yapıyorsunuz.
Size ve tüm emek verenlere sonsuz Teşekkürler.
Kendinize haksızlık yapmayın. Bu satırları yazarak ne kadar duyarlı olduğunuzu ortaya koymuşsunuz. Her şey gönlünüzce olsun.

eankara

Onursal Üye
24 May 2010
1,018
6,012
İhtiyar dost , çok haklı olarak verdiği bir örnekle , çizgiromansever birinin kapısına kadar getirilen kitap sonrası , kitapçıya teşekkür etmeden yüzüne kapatılmasının nasıl bir durum olduğunu sordu . Yukarıdaki teşekkür yazımın yanı sıra , dün gece kitabı okuduktan sonra , bu kez de kendisine verilen içten bir selam niteliğiyle bir şeyler yazmak istedim. Şimdilerde , bazı edebiyat eserlerinde de görülen bir özellik var, gerçekçi karakter ve ortamları aynen eserde kullanmak. Bahsetmek istediğim şey , Red Kit ya da One Piece mangasında görülen , yine gerçek hayatta karşılığı olan karakterlerin sadece grafik olarak çizimle canlandırılması değil. Dan Brown ya da daha az tanınan Portekizli yazar Jose Rodrigues Dos Santos romanlarının başlangıç sayfasında okuduğumuz ‘’ burada dile getirilen bilgilerin hepsi gerçektir ‘’ açıklamasıyla da belirtilen , ele alınan karakterlerin , ortamların tüm gerçekliğiyle hayat bulması ve de bu durumun üzerine ‘’kurgu ‘’ olay örgüsünün inşa edilmesi . Ne yazık ki bu özellikteki romanlar ülkemizde fazla yazılmıyor. Son yıllarda Arif Ergin’in yazdığı Tekvin romanı , Osman Hamdi’nin gizem içeren gerçek bir tablosundan yola çıkmasıyla , bu konuya örnek verilebilir . Martin maceralarında da gerçek olaylardan hareketle , halen çözülemeyen ‘’ muamma ‘’ konuları , bir bakıma meraklılarını mıknatıs gibi çeken ‘’ gizem ‘’ unsurları. İhtiyar Dost’un bizlerle buluşturduğu bu macera ( ‘’ spoiler ‘’ vermeksizin belirtmek gerekirse !! ) , tam da yukarıda yazmaya çalıştığım özellikleri içererek , yine gerçek karakterlerle , tarihte yer aldığı belirtilen gerçek bir kitaptan yola çıkıyor. Dikkatimi çeken şey , diğer Martin maceralarından hem işlenen konu özellikleri , hem de son derece ustalıkla çizilen portre ve ortam çizimleriyle , bu serinin daha bir ‘’ farklı ‘’ olacağı. ( Tabii ki Alessandrini’yi aramamak mümkün değil ama Dante Spada bir çizer olarak , bu proje için iyi bir seçim olmuş. ) Konuyu , karakterlerin ele alınış biçimlerinde gösterilen titizliği ( konuşma balonlarında yer alan diyalog cümlelerinin alındığı kaynaklar , dipnotlar şeklinde verilmiş ) çok beğendim. Yeniden teşekkürler .

Nude

Yeni Üye
24 Haz 2009
70
271
Değerli ihtiyardost, sitede siz ve daltas'ın yayınlarını hep likelayan ve indirenlerdenim. Bununla birlikte site yenilenmeden önce bende çoğu zaman like tuşu çalışmıyordu. Sizin haklı olarak sitem ettiğiniz konuda çoğu kişide bu durum olmuş olabilir, özellikle de firefox kullananlarda. Bilmenizi isterim.
Saygılarımla.

Beymelikli18

Onursal Üye
26 Eyl 2014
18,896
52,521
Kendi Koltuğunda
@ihtiyardost Sevgili dostum burada herkes elini taşın altına koyacak.Emekçiler tarayacak düzenleyecek upload edecek bir de paylaşıma koyacak indiren beğenmedim tuşuna basacak veya hiç basmadan çekip gidecek bu arada paylaşımdan da faydalancak çekip gidecek.O paylaşanın gücüne gitmezmi ?
Asıl olacak şu indiren beğeni tuşuna mecbur basması gereken yaptırımları hak ediyoruz biz.Kaybedenlerde biz oluyoruz.Niye teşekkür etmiyoruz, yorum yapmıyoruz, paylaşımcı arkadaşlarımızı motive etmiyoruz.Ne kadar like gelirse ve teşekkür yazılırsa paylaşımcı arkadaşımız daha çok şeyler paylaşmak isteyecektir.Burada teşekkür etmek ve like tuşuna basmak cebimizden para eksiltmiyor.İndirip indirip yan yatmayalım arkadaşlar indirmeseniz bile beğenin ,teşekkür edin,yorum yazın arkadaşlar.
Çoğu paylaşım yapan arkadaşımız bence bu yüzden foruma küsüyor ayrılıyor veya paylaşım yapmıyor.Lütfen buna dikkat edelim beğenelim arkadaşlar.
Bende buradan sesleniyorum mecburi beğeni gelsin.Beğenmeyen indirmesin kardeşim.Bu da böyle olsun, bir fark olsun.. Selamlar dostum.

carson10

Aktif Üye
16 Ara 2012
388
1,155
-Thomas Jefferson:"Tüm insanlar eşit yaratılmıştır. Tanrı tarafından bağışlanmış belli bazı haklara sahiptirler; yaşam, özgürlük ve mutluluğa erişme (pursuit of happiness=mutluluk arayışı) hakları da bunların arasındadır. Bu hakları güvence altına almak amacıyla, insanlar kendi aralarında yönetimler kurarlar. Ancak, sürekli aynı amaca yönelik yolsuzluklar ve zorbalıklar silsilesi yaşanırsa, böyle bir yönetimi yıkıp gelecekteki güvenlikleri için yeni koruyucular seçmek, o Ulusun hakkı ve görevidir." -Amerikan Bağımsızlık Bildirgesinden (Kitaptan alıntı).
Bu sözler hâlâ insanlara rehber ve ilham kaynağı olmaya devam ediyor.Bizde kişi mutluluğu önemsenmez.Kendini feda etme kültürü vardır.Oysa mutluluk arayışı en temel insan haklarındandır.
Kitapta ayrıca bazı meseller de yer alıyor. Benjamin Franklin, aynı zamanda. bir yayımcı, matbaacı ve yazardı. 1732 Yılından itibaren yıllık periyodlar halinde yayımladığı "Fakir Richard'ın Almanak'ı"nda,,"Fakir Richard'ın dediği gibi.." ifadesiyle başlayan meseller yazmış:
-Ahmağa yüz, abdala söz vermeye gelmez.
-Olacakla öleceğe karışılmaz
gibi.
Maceraya gelirsek:Castelli ve Beretta'nın mükemmel hikaye fikirleri doğrultusunda yazılan senaryo kaliteli.Dante Spada'nın çizimleri çok güzel; tarihi kişilikler bile donuk değil, yaşayan insanlar olarak resmedilmiş.Akıcılık ve ardışıklık iyi.Tarihi olaylarla harmanlanmış, heyecanla okunan gerilimli hikayede "Başka Yer"in kuruluşu anlatılıyor.
Son zamanlarda okuduğum en nitelikli grafik romanlardan biri. Bir de Kudret Sabancı dostumun çevirip paylaştığı "Bir adam Bir Hikaye" serisinden "Nil Adamı" nı çok beğenmiştim.
Serinin 2. ve devam kitabı 3. sayıyı paylaşmanız mümkün mü? Polisiye severler için Sherlock Holmes var macerada. UBC sitesindeki incelemede yüksek puan almış.
Çok teşekkürler İhtiyar Dost.

Dindar Diker

Çeviri & Balonlama
11 Nis 2009
2,454
8,463
İzmir
Yeni bir seriye el atmışsın, üstadım.
Başladığına göre sonu yakındır diye düşünüyorum.
Martin'in bu serisini almamıştım.
Merakla okuyacağım. Beğenirsem takımını alırım.
En son Zona X serisini aldım 1-10 takım. Güzel maceralar var.
Gerçi Martin'in kötü macerası mı var?!

Calligrapher

Onursal Üye
5 Nis 2021
1,170
6,916
Değerli ihtiyardost üstat,
Her biri birbirinden değerli tüm paylaşımlarınızda olduğu gibi, bu paylaşımınızı da görür görmez indirmiş ve beğeni tuşuna basarak kısa bir teşekkür mesajı da yazmıştım. Fakat bugün konuya girip baktığımda ne beğenimden ne de yorumumdan bir eser olduğunu görünce şaşırdım! Sanırım yukarıda @Nude dostumuzun da belirtmiş olduğu gibi, sitenin yenilenmesinden önceki süreçte beğeni ve yorumum çıkmamış. Bu nedenle, gecikmeyle teşekkürlerimi sunabiliyorum, kusura bakmayın. Eskiler marifet iltifata tabidir derlerdi. Bırakın sizin gibi yoğun paylaşım yapan birini, bu site için en ufak bir katkısı olanın dahi onore edilmesi gerektiği düşüncesindeyim. Asla hakkınızı ödeyemeyiz. Sağ olun, var olun. Elleriniz dert görmesin...

İnanna Salome

Aktif Üye
4 Eki 2023
248
1,562
Bu harika diyarı yeni keşfetmiş biri olarak yüreğim çarparak keşfediyor ve coşkuyla indiriyorum muhteşem paylaşımlarınızı.
Zona X serisinin de bende olmayan son paylaşımını hayranlıkla indirdim.
Başka Yerden Hikayeler'i de sayenizde keşfettim. Mutluluğumu ifade edemiyorum.
Beğeni değil gönülden sonsuz beğeni tüm emekleriniz için.
Sayenizde kozmik bir harikalar diyarında seyr-ü sefer ediyoruz, yoldaşımız da Martin Mystere.
Ruhumuza kattığınız yaşam ve yaratım ilhamı için çok teşekkürler.

İnanna Salome

Aktif Üye
4 Eki 2023
248
1,562
Tüm emekleriniz için gönülden teşekkürler. Paylaşımlar kadar böylesi paylaşımları yapan güzel insanların varlığı da çok değerli. Dünya böyle insanlarla güzel. İyi ki varsınız, iyi ki böylesi güzel bir diyar var.

Doctore

Yeni Üye
4 May 2013
12
16
Ucuza bulunca satın aldım bu kitapları.
Şimdi de 1. sayıdan başladım paylaşıma.
Çok şanslısınız sayın ihtiyardost ben ikinci el satın almak istedim ama satıcı arkadaş yazdığı fiyatın çok üstünde bir rakam isteyince alamamıştım. Şimdi sayenizde ilk defa okuma şansım olacak bakalım hep söylendiği kadar muhteşem bir seri mi göreceğiz. Çok teşekkürler…