AKBABA-sayı-450 ( 27 Ekim 1960 )

caretta

Onursal Üye
24 Ağu 2011
2,945
23,746
Kıbrıs
En üstte Fatin Rüştü Zorlu.Hemen altındakileri tanıyan var mı?En alttakiler
Hasan Polatkan,Adnan Menderes ve Celal Bayar.27 Mayıs'ın, 12 Eylül 1980
dönemine kadar "Hürriyet ve Anayasa Bayramı"olarak kutlandığını ve
resmi tatil olduğunu çoğumuz hatırlıyordur.Bu 6 kişiden 3'ü idam sehpasında
can verdiler.Bu dönemin ilginç bir ayrıntısı da Genelkurmay Başkanı Rüştü
Erdelhun'un Yassıada'da yargılanması idi.27 Mayıs'ın emir komuta zinciri kapsamında
yapılmayan bir askeri darbe olmasından dolayı.Bu dönemle ilgili çok kitap okudum.
Umarım genç üyelerimiz de okurlar.

dedo11

Onursal Üye
8 Nis 2013
1,876
5,138

Sayın murtaza5 ;

AKBABA okuma günlüğü : AKBABA OKU(YORUM) :

"
İnsanoğlu başına şapka giymekle şarklılıktan kurtulmaz. Soldan sağa yazmakla batılı olmaz. Ha bir baloda dans etmişiz , ha bir tekkede zikretmişiz.
Şarklının kafasındaki düşünce bile duygudur, hem de bir şarklı duygu.
...............
Damarlarımdan bir sızı geçiyor , ağlamamı güç tutuyorum.

Yalnız ben mi böyleyim?.. Yazar , çizer , Yassıada'dan kim geldiyse hepsi bu merhamet nöbetini geçirmiş : Aziz Nesin'den Yalçın Çetin'e kadar."

Dedo11 Yorumu : Yusuf Ziya Ortaç Yassıada'daki yargılamalarda Adnan Menderes'in düştüğü durumu hem üzüntü ile hem kızgınlıkla eleştiriyor.
Bu başmakalenin bulunduğu sayfada Bülent Seren'in bir çizimi var ( Karikatür demiyorum. Adnan Menderes bir karikatür ama Hüseyin Onur'unki çizim ) Hüseyin Onur ile Adnan menderes'i gösteren bir çizim. Adnan Menderes tir tir titriyor. Yanında ise bir bacağı olmayan bir adam bu Hüseyin Onur...
Peki kim
Hüseyin Onur ?
İyice azıtan DP despotik iktidarına karşı İstanbul'da öğrenciler meydanlara çıkar ve Beyazıt Meydanı'nda 28 Nisan 1960'ta dev bir öğrenci
mitingi yapılır. Yürüyüşte Adnan Menderes'in Demokrat Partisinin "POLİSİ" tarafından dizinden vurulur. O yıl Hüseyin Onur Hukuk birinci sınıfta öğrencidir.
Sonra bacağını kaybetmek zorunda kalır. Yani bacağı kesilir. İşte Yassıada'da yargılanmalara koltuk değneği ile gelip Adnan Menderesin yargılanmasında yer
aldı. Hüseyin Onur ONURLU BİR YAŞAM SÜRDÜ....

"-- Meclisi , dikensiz gül bahçesine çevireceğiz."
Dedo11 Yorumu : Demokrat Partili Tevfik İler , Meclisteki muhalefete bakarak bunu söylüyor. Bu kadar olsa iyi. Bakın daha neler demişler...
Millet Vekillerine ( Millet Meclisine ) "Hayvanat Bahçesi" demişler , Adnan Menderes'in metresi Menderes'e yazdığı mektupta Milletvekillerini ( Millet Meclisini ) "Kabak tarlası" diye adlandırıyor. Adnan Menderes altta kalır mı ; o da "Ben , odundan bile milletvekili yaparım." dedi. Eeeee Celal Bayar geri mi duracak . O da İsmet İnönü'yü taşlatıp başını yaralamalarını yeterli bulmayıp "İcap ederse İsmet Paşa'yı bile sehpaya götürürüz." demiş..
Bu satırları bize aktaran Aziz Nesin. "Yassıada notları:" yazısından. Kısa zamanda Yargılanan Demokrat Partinin İleri gelenleri birbirine düşerler ( Celal Bayar Adnan Menderes'i insan yerine bile koymaz adını ağzına bile almaz. Ethem Menderes tüm pisliklerini ortaya döker. vb. vb. ), Demokrat
Partilerin İleri gelenlerinin birbirlerine düşmelerini bakın neye ve nasıl benzetiyor.
"
Köpek balıklarını bilirsiniz, aile halinde yaşar ve birbirlerinden ayrılmazlar. Bunlar yırtıcı deniz canavarlarıdır. Avlarının üstüne hep birden saldırırlar. Ama onlar avlarına saldırmışken, aralarından biri yaralansa da kan akıtmağa başlasa bütün köpek balıkları düşmanlarını bırakır, yaralı arkadaşlarının üstüne saldırır, onu parçalar yerler."
YORUMA SON SÖZ : SAĞ HİÇ BİR ZAMAN GERÇEK ANLAMDA ( KENDİ DIŞINDAKİNE VE KENDİNE MUHALİF OLANLARA DEMOKRASİNİN D'SİNİ ÇOK GÖRÜRLER. )
demokrat olamamışlardır. Olamazlar da... Yazık , yazık , yazık .... Bütün sorun bu ....

Emeğine ve paylaşım isteğine teşekkür ederim...