AKBABA-sayı-27 ( 20 Haziran 1973 )

dedo11

Onursal Üye
8 Nis 2013
1,876
5,138

Sayın murtaza5 ;

AKBABA okuma günlüğü ( 21.04.2024 ) : AKBABA OKU(YORUM) :
[ Akbaba Dergisi (1973) Sayi 027 (20 Haziran 1973) -21s (Akbaba-Aziz Nesin) ]

"SUÇ DELİLİ

Ünlü bir avukat, jüri üyesine :
-- Fikrinizi sorabilir miyim, müvekkilimi suçlu mu , suçsuz mu buluyorsunuz diye sordu.
Jüri üyesi gülümseyerek :

-- Suçlu olabileceği kanısındayım, dedi. Aksi halde, savunması için sizin gibi ünlü bir avukatı tutmazdı!..."
Dedo11 Yorumu : Biliyor musunuz ? Zeka öyle bir ışıktır ki ancak zekanın değerini bilenler görebilir....

15. Sayfada Mahmut Turgut'un "Alır Kaçarım" şiiri var.
Dedo11 Yorumu : Kurulmasının fikir babası ve adının öneri babası olduğum AFSAD (Ankara Fotoğraf Sanatçılar Derneği) üyesi ve 1989 larda tanıştığım etkili fotoğraf sanatçısı Mahmut Turgut mudur merak ettim doğrusu...

15. Sayfadaki Müslüm Örenel'in "Resminle Yaşıyorum" adlı şiiri konusunda 2 vargım :
1 - "Kara Sevdayı" anlatıyor...
2 - Bu satırları okuyunca ayrıca "Aşk bir hastalıktır." yargısına hak veriyor...

PAZARTESİ :

ASIL BIKTIĞIMIZ
"İnsanlar kahverengi, sarı ve siyah baş görmekten bıktı." diyen Fransız berberleri, yeni bir saç modası yaratmışlar : Çılgın!

Oysa insanlar renkten değil, çılgın başların saçmalıklarından yılgın!"

Bu satırlar Vedat Saygel'in "Yedi Gün" başlıklı bölümünden ...

Dedo11 Yorumu : Çılgın başların saçmalıklarının sonuçlarından birine örnek veriyim : ÇOK YÜKSEK VE SÜREGEN ENFLASYON !!!

"Önümüzdeki yılbaşından sonra bütün özel otomobillerde emniyet kemeri bulunması zorunlu olacak."

Bu satırlar Refik Erduran'ın "Toz" başlıklı yazısından... Bu yazıda emniyet kemerinin 1974 yılbaşında zorunlu olacağını anımsamış oluyoruz. Bu yetmiyor emniyet kemeriyle ilgili bir hayli bilgi de yer alıyor bu yazıda...

"Kolumu beş saat havada nasıl tuttuğmu merak edenlere şu cevabı vereceğim : Ben kolumu beş saat tutmasaydım, resmi geçit biter miydi sanıyorsunuz?..." =====>> Adolf Hitler

"Sizin maymundan tek farkınız, üstünüze süslü giysiler bulunmasıdır. Maymuna da aynı kıyafetleri giydirin, aranızda bir fark kalmaz." =====>> Darvin

"Bütün büyük dahiler biraz manyaktır. Eğer manyak olmasalardı büyük dahi olmazlar, herhangi bir adam olurlardı." =====>> Pepespier

"Size bir tekme atana, siz iki tekme atın. Size iki tekme atana siz üç tekme atın... Size üç tekme atana siz bir şey yapamazsınız, çünkü bir şey yapacak gücünüz kalmaz." =====>> Pepespier

Bu satırlar 8. sayfadaki "MEŞHUR TARİHİ KİŞİLERDEN UNUTULMAYACAK SÖZLER" başlığı altında yer alan sözlerden.
Dedo11 Yorumu : Elbette bu sözler gerçek değil. Bunu ben de hoşluk olsun diye değil yine de bizi düşüncelere yönelttiği için alıntıladım..

BU SAYIDA OLTAMA TAKILAN KELİMELER ( SÖZCÜKLER ) :

Onlar "müvekkilimi" diyor , biz " savunacağım kişi." diyoruz...
Onlar "kronik" diyor , biz "süregen" diyoruz...

Emeğine ve paylaşım isteğine teşekkür ederim...

Calligrapher

Onursal Üye
5 Nis 2021
1,166
6,874
15. Sayfada Mahmut Turgut'un "Alır Kaçarım" şiiri var.
Dedo11 Yorumu : Kurulmasının fikir babası ve adının öneri babası olduğum AFSAD (Ankara Fotoğraf Sanatçılar Derneği) üyesi ve 1989 larda tanıştığım etkili fotoğraf sanatçısı Mahmut Turgut mudur merak ettim doğrusu...
Büyük olasılıkla odur üstadım. sitesinde fotoğraflarının yanı sıra şiirlerinden örnekler de var. O şiirler arasında söz konusu şiir yer almasa da tarz olarak benziyor. Derginin bu sayısı yayımlandığında (1973) kendisi henüz 21 yaşında, yolun başında bir gençmiş. Zaman içinde tarzını daha da oturtmuştur.
Bu arada sizin gazetecilik, inşaat mühendisliği, toplumbilim, felsefe, okuma, yazma ve daha pek çok özelliğinize ek olarak fotoğrafçılıkla da ilgilendiğinizi öğrendiğimde hayranlığım bir kat daha arttı!