scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,319

It's A Good Life If You Don't Weaken
SETH
İngilizce, grafik roman
Yazan/çizen: Seth (Gregory Gallant)
Drawn and Quarterly Publication, 2007 (ilk baskı 1996)
195 sayfa, 283 MB, CBR

Bu grafik roman da önceden sunduğum birçok grafik roman gibi yine Kanada'dan (Kanada ne çok grafik roman üretiyormuş böyle!). Romanı "Seth" takma adını kullanan 1962 Ontario doğumlu "Gregory Gallant" yazıp çizmiş. Sanki kendi yaşadıklarını yazıyormuş gibi yazdığı, yani "Sahte-otobiyografi" (mock-autobiography) tarzındaki bu roman daha önce çizerin kendi çıkarttığı çizgi roman dergisi "Palookaville"de tefrika edilmiş. Tefrikanın bittiği 1996 tarihinde de grafik roman haline getirilmiş. Kapağında "resimli novella" yazıyor. Seth'in ilk grafik romanı olan "It's A Good Life If You Don't Weaken" yayımlandığı yıl 2 "Ignatz ödülü" kazanmış (biri Seth'e biri kitaba verilmiş). Yıllar boyunca çeşitli kuruluşlar tarafından oluşturulan en iyi 100, en iyi 50, en iyi 25, en iyi 10 grafik roman listelerine girmiş. Hattâ bir kuruluş romanı 20. yüzyılın en iyi 100 çizgi romanı arasında 52. sıraya sokmuş. Sürekli olarak da çok satanlar arasına girmiş. Romanın adı "hayat güzel, ama zayıf düşmeye gör" gibi bir anlama geliyor. Romanda, 1940'lı yıllarda sözde New Yorker dergisinde çizmiş Kalo adındaki unutulmuş hayâli bir karikatüristin bilinmeyen eserlerini gün ışığına çıkartmak için saplantılı bir araştırma içine giren bir adamın (Seth'in alter-egosu) öyküsü anlatılıyor. Bu saplantı nedeni ile gözleri Kalo'dan başka hiçbir şey görmeyen adam sevdiği insanları ihmal etmeye başlar. Seth, eski tarz dergi karikatüristliğinin ince zekâsı ve entellektüelliğine bir selam duruşunda bulunuyor. Seth hayali karakteri Kalo'yu öylesine içten gelerek ve sofistike bir biçimde anlatmış ki, çizgi roman tarihçileri ve arşivcileri arasında Kalo'nun gerçekten yaşayıp yaşamadığı hakkında bir tartışma bile yaratmış.

Son düzenleme:

yazicizahmet

Onursal Üye
12 Nis 2011
2,308
38,629
bir çizgisever olduğumdan ingilizce bilmesem bile bu grafik romanları izlemeye bayılıyorum zira kareleri takip ettiğimde konuyu az çok çizgiler bana anlatıyor ama sizin sunumlarınızdaki tüyolar benim izleğimi kolaylaştırıyor emek ve uğraşlarınıza saygı duyuyor teşekkür ediyorum

pam

Aktif Üye
27 Kas 2009
181
569
Sürekli tavsiye edilen övülen bu grafik roman karşıma çıkmışken indirmek ve en kısa zamanda okumak şart oldu.....
Teşekürler paylaşım için.....