This One Summer (grafik roman)

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,318

This One Summer
Mariko Tamaki & Jillian Tamaki
İngilizce, Grafik Roman
Senaryo: Mariko Tamaki
Resimleyen: Jillian Tamaki
First Second, 2014
299 sayfa, 284 MB, CBR

Japon asıllı iki Kanadalı sanatçının ortak yapımı bir grafik roman sunuyorum. Roman erişkinliğe adım atmak üzere olan iki samimi arkadaşın, Rose ve Windy'nin bir yaz tatili sırasında yaşadıklarının anlatıyor. Ödüllü sanatçılardan "Mariko Tamaki" senaryoyu yazmış, kuzeni "Jillian Tamaki" resimlemiş. Tam 299 sayfa. Macera, arkadaşlardan Rose'un ağzından anlatılıyor. Rose ailesiyle birlikte kendini bildi bileli her yaz Awago adlı köye, göl kenarında tatil yapmaya gelirler. Rose'un kendisinden 1,5 yaş küçük arkadaşı Windy de ailesiyle her yaz aynı yere gelmektedir. Tatil iki kafadar için bir tür kaçış, bu yer de bir sığınaktır adeta. Bu yaz diğerlerinden biraz daha farklıdır (kitabın adındaki gibi, özel bir yaz). Rose'un anne ve babası sürekli didiştikleri için iki kafadar bu dramdan uzaklaşmak isterler. Artık yavaş yavaş akranları olan erkeklerle ilgilenmeye başlamışlardır. Bu arada çevrelerindeki erişkinlerin ruh halleri de onların epey ilgisini çeker, zira çok da matah olmayan bu insanların her biri bu kafadarlar için birer rol model olacaktır. Siyah beyaz çizilmiş grafik roman mor rengin griye yakın soluk bir tonuyla renklendirilmiş. Grafik roman dünyasında bu tür monokrom renklendirmeler moda galiba (yoksa kolaylarına mı gidiyor? şimdi kuşkuya düştüm işte!). Kitaba muhtelif ödüller verilmiş.

file

file

Moderatör tarafında düzenlendi: