1 TB USB Flash Bellek

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,047
75,620
hiçbiryerde :)
file

file

Teknolojinin hızı baş döndürüyor...

Moderatör tarafında düzenlendi:

kadirnip

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
21 Kas 2014
4,654
22,315
Adana
Teknolojinin fiyatı da baş döndürüyor :)
Haber gerçekten süper... Ancak fiyat sıkıntısı var... Birkaç yıl içerisinde ucuzlamasını temenni edelim :)
Teşekkürler sevgili Yeryüzü...

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,324

file

Aahhh, aahhh (yoksa "vah bana vah" mı demeliydim!). 1990'lı yıllar boyunca PC kasasına önden kızakla takılan MB'lar boyutlarındaki seyyar HDD'larımı montumun ceplerinde kedinin yavrusunu taşıdığı gibi oradan oraya taşıdığımı düşününce kendimi bir tuhaf hissettim şimdi. Üstelik o kızaklı HD'ler bilgisayar açıkken de yerine takılamıyordu. Bilgisayarı kapatıp HD'i yüklüyor sonra boot ediyorduk. 1TB'lık USB Flash bellek müthiş bir şeymiş. Fiyatı korkunç, ama kaçınılmaz olarak düşecektir mutlaka. İlk çıkan yazılabilir CD'ler de 25-30 dolar filandı galiba. Sonra kuruşlu fiyatlara indi, şimdilerde kullanan da yok.
Bilgi için teşekkürler sevgili "yeryüzü".

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,047
75,620
hiçbiryerde :)
Zaten fiyatı görünce gözlerime inanmam
biraz zaman aldı, rakamları tek tek kontrol
ettim, emin oldum, kendime gelince de
sizinle paylaştım :d...

Geceyürüyen

Süper Üye
19 May 2010
574
2,087
Bu 1tb işleri gerçekten de başa bela. Açılan konuya benzer bir örnek vermek gerekirse:

file

serdary67

Onursal Üye
18 Eki 2009
8,731
25,954
ordu-turkey
O fiyata şu anda vatan bilgisayarda 2 tane 6 terabyte hd alınıyor.Yani 12 terabytelık bir veri depolama şansı varken bence hiç ekonomik değil.Ama kingston marka olarak sağlamdır.Elimde 5 yıl önce aldığım 2 gb flash bellek var.Hala çalışıyor.Neyse bence yine de kutulu hd daha ekonomik geliyor bana.Bu arada ordu vatan bilgisayar da 2 ay önce 6 terabyte hd fiyatı 1360 liraydı.

HACILI

Onursal Üye
14 Kas 2012
2,188
8,089
Umarım fiyatları çabuk düşer de sahip oluruz bunlara.
Zira mevcut kutulu HDD ler çok riskli.
En ufak bir sarsıntıda, ya da çalışır vaziyette
PC den çıkarmalarda ya çiziliyor, ya da kilitleniyor.
Onca depoladığımız bilgiler heba oluyor.
( Benim bir kuzu yatıyor da 2 senedir...)
Duyduğuma göre yeni çıkan taşınır belleklerde bu risk yokmuş.

direnc11

Yönetici
11 May 2009
10,090
36,765
İstanbul
Önce floppy diskleri gömdük. Sonra CDleri. Anlaşılan yavaş yavaş sıra hard disklere geliyor. Bir yandan üzülüyorum (elimde tam 7 tane hard disk var.) ama bir yandan da gelişen teknolojiye direnilemeyeceğini biliyorum.

Aslında herhalde çok uzun olmayan bir süre sonra hiç böyle bireysel veri saklama araçları kullanmayacağız ve her şey bulut teknolojisi ile muhafaza edilecek. İnternete erişimin giderek yaygınlaşacağını kabul edersek bu da kaçınılmaz bir gelişme gibi duruyor. Bunun gerçekleşmesinin çok uzun zaman alacağını zannetmiyorum. Bu 1TB flash bellekler üreticinin elinde patlayabilir.

oktay_izm

Onursal Üye
8 Nis 2009
3,621
38,373
izmir
Herkes aynı görüşte. Ben de öyle. Harika bişey ama 'çok pahalı'. Biraz vakit geçsin bakalım, elbet (umarım) ucuzlar.