Yayınevlerinin "ZAM" Çılgınlığı!

Dindar Diker

Çeviri & Balonlama
11 Nis 2009
2,444
8,365
İzmir
Selamlar, forum ahalisi...
Benim de yaptığım gibi güncel yayınları aylık olarak takip eden arkadaşlarımız mutlaka vardır.
Şimdi haberler...
Geçen ay içerisinde Gerekli Şeyler'in başlattığı "Zam Bombardımanı" kasırgası, bu ay Marmara Çizgi, Çizgi Düşler, Presstij ve daha birçok yayınevini de içine alarak ortalığı kasıp kavurmaya devam ediyor...
İşin şakası bir yana; tüm yayınevleri neredeyse % 100'e varan zamlarla bizleri şoke etti.
Tüm kitaplar, iki misliye varan zamlarla dudak uçuklatıyor.
13 TL'den satılan Mangalar, en düşük 22 TL oldu.
20-25 arası comicsler, en düşük 38.50 TL oldu.
30-40 arası comicsler en düşük 70-80 TL arası oldu.
Gerekli Şeyler'in bazı ciltlerinin etiket fiyatı 100 TL. % 30 gibi bir ek indirimle 77 TL'den satılıyor.
Marmara Çizgi'nin en sevdiğim serisi olan Örümcek Adam ciltleri, maalesef 55-65 TL arası oldu.
Allahtan 30'luk serinin bitmesine 1 cilt kaldı. Onu mecburen alacağım. Ama diğer yayınlar için aynı şeyi düşünmüyorum artık mecburen.
Çünkü bu fiyatlarla kitap alıp okumak resmen "Utopia!" Scott Summers beni de alır mı acep oraya?
Bol çizgi roman dolu günler dilerim...
Her nerede yaşanıyor ve yaşatılıyorsa...
Her nasıl alınıyor ve okunuyorsa...
Güzel forumlar!
Ücretsiz kitaplarımızın tadını çıkarın!!!
% 100 ÜCRETSİZ!!!

Son düzenleme:

murats

Onursal Üye
5 Şub 2011
1,203
4,964
Kağıdın hammaddesi wood pulp ihtiyacının %95'i ithal edilidiği sürece, hem yabancıların biçtiği fiyat etiketlerine, hem de dolar'daki değişime göre, kağıt ve dolayısıyla kitap fiyatları artacaktır.
Üretmiyorsan, ithal edeceksin..

Gibigibiloft

Yeni Üye
10 Kas 2018
42
237
49 yaşımdayım hayatımda bu kadar berbat bir dönem yaşamadım çocuktum 80 darbesini ve öncesini çok iyi hatırlarım o zamanları bile arar oldum (olduk) bizim insanlarımız değil hükümeti destekleyen kişiler ütopik veya bilim kurgu gibi gelebilir ama uzaylı bir ırk beyni gelişmemiş insanların beyinleri zaptetmiş sanki gerçekten tuhaf durumlar oluyor yola köprüye tapanlarmı ararsın hastane fetişlerimi ararsın ayağında yırtık ayakkabısına bakmadan milyar dolarları cukkalayanları desteklemek için kendini parçalıyor bunlar hiç normal değil 60 70 80 yaşındaki adamcıklar kadıncıklar yollarda sabi sübyan çocuklar ile kavga ediyorlar hiç utanmyıyorlar bu ne kepazelik bunları normal insanlar kesinlikle yapamaz ..kesin uzaylı bir ırk bunlar.okuduğunuz için teşekkür ederim.

savok

Admin
30 Eki 2009
19,988
83,571
Kasımpaşa
Yoo, bence ülkemiz gerçekten çok ucuz, benzin 1 dolar değil, yurtdışında 30-40 euro olan kitaplar bizde 6-7 euro, markete gidiyorsun arabayı ful dolduruyorsun verdiğin para 30-35 doları geçmiyor, valla ucuz...
Bizdeki sıkıntı maaşlar TL, ah bir euro, dolar üzerinden para kazansak var ya, bu ülke kadar ucuzu yok...
İnanmıyorsanız ucuzluğu Bulgarlara sorun...

Okan Sönmez

Yeni Üye
18 Kas 2017
79
215
bi arkadaşım yurtdışına çalışmaya gitti,geçen konuştuğumuzda hasbelkader 2 sene daha burada çalışsam (beyazyaka) ülkeye döndüğümde ömür boyu çalışmadan yaşayabilirim gibi bir laf etti. belki ütopik bir konuşmaaydı ama gelinen nokta özetle bu.

MoDeLs

Yeni Üye
5 Ağu 2013
31
23
Yoo, bence ülkemiz gerçekten çok ucuz, benzin 1 dolar değil, yurtdışında 30-40 euro olan kitaplar bizde 6-7 euro, markete gidiyorsun arabayı ful dolduruyorsun verdiğin para 30-35 doları geçmiyor, valla ucuz...
Bizdeki sıkıntı maaşlar TL, ah bir euro, dolar üzerinden para kazansak var ya, bu ülke kadar ucuzu yok...
İnanmıyorsanız ucuzluğu Bulgarlara sorun...

Çözüm keşke öyle olsaydı. Ancak maaşlarımızı TL değil de Dolar almak Türkiye ekonomisinin kendi içimizde de yok sayılması, TL'nin tedavülden kalkması anlamına gelir. Aldığımız şeyleri dolara euroya vurmaktansa Avrupada asgari ücretin birim fiyatıyla ne alınabiliyor, Türkiye'de asgari ücretin birim fiyatı ile ne alınabiliyor ona bakmak gerekli.

gandor08

Yönetici
6 Ocak 2013
18,364
141,481
Bu konu çok karışık bir konu.

Yukarı tükürsen bıyık, aşağı tükürsen sakal misali.

Ama çözüm her ne olursa olsun ülkede ÜRETİM yapılması ile aşılabilir. Önce kendi kendine yeten bir toplum daha sonrasında ise üretilenlerin satılması ile...

Samanı bile dışarıdan alıyoruz şu anda, neyi bekliyoruz ki, ülkemizde ucuzluğu mu?! Güler geçerim...

Moderatör tarafında düzenlendi:

Ahmet Cemil

Aktif Üye
7 Eki 2011
171
1,063
İstanbul

Ama çözüm her ne olursa olsun ülkede ÜRETİM yapılması ile aşılabilir. Önce kendi kendine yeten bir toplum daha sonrasında ise üretilenlerin satılması.

Samanı bile dışarıdan alıyoruz şu anda, neyi bekliyoruzki, ülkemizde ucuzluğumu, güler geçerim.

Üretmeyince dışarı bağlı hale geliyoruz. Dışarı ülkelerin para birimi de genelde EU\USD bu durumdan kurtulmak için üretmek ya da bir şekilde ülkeye bu parayı sokmak lazım Merkez Bankası'ndaki rezerv artmazsa dolar mümkün değil düşmez.

Pertev

Çeviri & Balonlama
1 Ara 2017
522
6,222

Ama çözüm her ne olursa olsun ülkede ÜRETİM yapılması ile aşılabilir. Önce kendi kendine yeten bir toplum daha sonrasında ise üretilenlerin satılması ile...

Samanı bile dışarıdan alıyoruz şu anda, neyi bekliyoruz ki, ülkemizde ucuzluğu mu?! Güler geçerim...

- som füzesi, roketsan umtas - tanksavar füze sistemi, t129 atak helikopteri, bora-12, t-155 fırtına obüsünü artık dışarıdan almıyoruz...

- e ama samanı dışarıdan alıyoruz...

- altay milli tank, akya milli torpido, milgem milli gemi, anka insansız hava aracı, atmaca milli gemisavarı üretiyoruz...

- arma zırhlı muharabe aracı, bmc kirpi, cobra - zırhlı tekerlekli araç, göktürk milli keşif uydusu, gözcü mini insansız hava aracını yaptık...

- hürkuş eğitim uçağı, ida(insansız deniz aracı, kasırga tr-300 füze,mpt modern piyade tüfeğini dışarıdan almayıp artık kendimiz yapıyoruz...

- pars zırhlı muharebe aracı, tübitak akıllı bomba vs. artık dışarıdan almıyoruz...

- 85.000 ton saman ihraç etmişiz bunun karşılığında da birkaç firma da 1.900 ton saman ithal etmiş... dışarıdan alınmış mı oluyor...

- e ama sonuçta samanı almışız...

ed86

Süper Üye
3 Kas 2018
824
1,609
- som füzesi, roketsan umtas - tanksavar füze sistemi, t129 atak helikopteri, bora-12, t-155 fırtına obüsünü artık dışarıdan almıyoruz...

- altay milli tank, akya milli torpido, milgem milli gemi, anka insansız hava aracı, atmaca milli gemisavarı üretiyoruz...

- arma zırhlı muharabe aracı, bmc kirpi, cobra - zırhlı tekerlekli araç, göktürk milli keşif uydusu, gözcü mini insansız hava aracını yaptık...

- hürkuş eğitim uçağı, ida(insansız deniz aracı, kasırga tr-300 füze,mpt modern piyade tüfeğini dışarıdan almayıp artık kendimiz yapıyoruz...

- pars zırhlı muharebe aracı, tübitak akıllı bomba vs. artık dışarıdan almıyoruz...

- 85.000 ton saman ihraç etmişiz bunun karşılığında da birkaç firma da 1.900 ton saman ithal etmiş... dışarıdan alınmış mı oluyor...

- e ama sonuçta samanı almışız...

Evet o ithal edilen samanlar en basitinden ekmeğin fiyatını belirliyor? Zırhlı araç, füze vs. geçinemeyen insanların neyine yarıyor? Halkın mı cebine giriyor onların parası? Ama hayır, vergilerle halkın cebinden çıkıyor. Motorları bilmem ne sistemleri Abd, Kanada'dan ithal. Bu arada telefonum da ikinci el lenovo. 16 gb hafızası. Mevzu oraya gelmeden yazayım ben.

GüvenGüven

Süper Üye
19 Ocak 2010
1,093
5,322
Bandırma
Sayın Pertev; burası milli savunma forumu değil, çizgi roman forumu. Tartışılan konu da çizgi romanın kolay kolay alınıp okunamayacak, meraklısı olunan serilerin takip edilemeyecek kadar pahalılanmış olması. Bunu size anımsatmak ihtiyacı hissediyorum. Ayrıca çizdiğiniz tablo da hiç iç açıcı bir tablo değil ve 1990lı yılların Sovyetler Birliği'ni anımsatıyor bana. Tank, top, tüfek var da, yiyecek ekmek, giyecek hırka yok! Bunlar maalesef dünyada yaşanmış örnekler ve tarih tekerrürden ibaretse "kötü yola düşmemize" ramak kaldı demektir.

Ben de düşündüğümü söyleyeyim; Türkiye Cumhuriyeti'nin en kötü döneminden geçiyoruz, yönetilemiyoruz ve samanı bile ithâl ediyoruz....

Son düzenleme:

Aster01

Aktif Üye
23 Şub 2017
434
1,516
Sayın Pertev; burası milli savunma forumu değil, çizgi roman forumu. Tartışılan konu da çizgi romanın kolay kolay alınıp okunamayacak, meraklısı olunan serilerin takip edilemeyecek kadar pahalılanmış olması. Bunu size anımsatmak ihtiyacı hissediyorum. Ayrıca çizdiğiniz tablo da hiç iç açıcı bir tablo değil ve 1990lı yılların Sovyetler Birliği'ni anımsatıyor bana. Tank, top, tüfek var da, yiyecek ekmek, giyecek hırka yok! Bunlar maalesef dünyada yaşanmış örnekler ve tarih tekerrürden ibaretse "kötü yola düşmemize" ramak kaldı demektir.

Ben de düşündüğümü söyleyeyim; Türkiye Cumhuriyeti'nin en kötü döneminden geçiyoruz, yönetilemiyoruz ve samanı bile ithâl ediyoruz....

İşte tarihi bu yüzden çok seviyorum. sana çokk fazla şey öğretiyor. sana bugünü gösterir. İslam Tarihini, Türk Tarihini, Avrupa Tarihini, tarihi yaratan İnsan psikolojilerini bilirsen bugünü/yarını görürsün.

Geçen gün 'Türkan Saylan''ın bir videosunu izledim. 1999 yılında A Takımı programında idi. Konuklardan biri Hablemitoğlu idi. Hizmet Hareketini!!!!,Fettullah Gülen'i Özbekistan'da yaptığı darbeyi, öbek öbek insanları nasıl kendilerine çektiğini çok güzel anlattı. Hatta sözünün sonunda dedi ki '' Şimdi bende tehlikedeyim. Bana da zarar verecekler bu açıklamalarım sebebi ile '' dedi.

Tekrar söyleyeyim Yıl 1999

Bu açıklamasından ne güzel çizgi roman olur. Çizgi romanın sonunda da Türkan Saylan kanser hastasıyken gözaltı na alınır . Pencereye çıkar insanlara el sallar. ...

Hayatımız çok ucuzladığından Pertev üstada ithal edip yaptığımız ürünler yetiyordur. Fakat ben de; akşam yemeğimi eşimle, arkadaşlarımla 1 saat sürecek şekilde dışarıda yemek, uucuza çizgi roman okumak, olağanüstü bir şey olduğunda devletimin arkamda olduğunu görmek istiyorum.

Son düzenleme:

toxine

Onursal Üye
11 Mar 2013
995
3,267
Tespit edilemedi

Konuyla ne kadar alakalı bilmem ama kökeni Orta Asya ve Orta Doğu
olan antep fıstığı genelde tatlılarda kullanılır ancak %75'i İran ve
ABD'de üretilir. Bizim payımız %10. ABD'nin Asya kökenli bir yemişle
ne işi var! Tarım ve hayvancılık hiçe sayılarak bir yere varılmaz
diye düşünüyorum.

2018%2FMAYIS%2Ftar%C4%B1nsayfa.jpg

Tarım alanları bakımından en büyükler
Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) verilerine göre, 519 bin 148 hektar
alanda tarım yapılan Çin, tarım alanları bakımından en büyük ülke.
Toplam tarım alanları (tarla, bahçe, çayır, mera) bakımından
en büyük 10 ülke şöyle sıralanıyor:
1- Çin: Çin'de 519 bin 148 hektar alanda tarım yapılıyor.
2- ABD: ABD'de 411 bin 263 hektar arazide tarım yapılıyor. Tarıma
50 eyaletin büyük oranda katkı sağladığı, California'nın tarımsal üretim
açısından en önemli eyalet olduğu ifade ediliyor.
3- Avustralya: Ülkede 409 bin 673 hektar arazide tarım yapılıyor.
4- Brezilya: Brezilya'da tarım yapılan arazi, 275 bin 30 hektar. Tarım,
Brezilya'da ekonomik sürdürülebilirlik için en büyük kaynaklarından biri
olarak görülüyor.
5- Rusya: Rusya'da 215 bin 250 hektar arazide tarım yapılıyor. Son
yıllarda düşüş göstermesine rağmen tarım, Rusya ekonomisine büyük
ölçüde katkı sunuyor.
6- Kazakistan: Kazakistan'da 209 bin 115 hektar alanda tarım
yapılıyor.
7- Hindistan: Hindistan'da tarım yapılan arazi, 179 bin 799 hektar.
Ülkede toplam iş gücünün yaklaşık yüzde 50'si tarım sektöründe
istihdam ediliyor.
8- Suudi Arabistan: Suudi Arabistan'da 173 bin 355 hektar arazide
tarım yapılıyor.
9- Arjantin: Arjantin'de 147 bin 548 hektar arazide tarım yapılıyor.
Ülke, organik tarım açısından dünya lideri olarak görülüyor.
10- Moğolistan: Moğolistan'da 113 bin 507 hektar alanda tarım
yapılıyor.
Türkiye, bu sınıflandırmada 38 bin 380 hektar ile 30. sırada yer
alıyor.

Tarımsal üretimde en büyükler
BM verileri, tarımsal üretimde dünyanın bir numarasının 830 milyar
dolarla Çin olduğunu gösteriyor.
Çin'i Hindistan (308 milyar dolar), ABD (177 milyar dolar), Endonezya
(127 milyar dolar), Brezilya (100 milyar dolar), Nijerya (86 milyar
dolar), Japonya (69 milyar dolar), Rusya (67 milyar dolar), Türkiye
(62 milyar dolar) ve İran (51 milyar dolar) izliyor.

Son düzenleme:

Zurkal

Yeni Üye
4 Ara 2020
20
105
Ooo güzel başlık açanın eline sağlık..

Lazım bunları konuşmak..

Evet kağıt pahalı, telif hakları dövizden dolayı yükseldi, mürekkep, matbaa gideleri, dağıtım ulaştırma bedelleri yükseldi..

Bunların içerisinde pek tabi doğal artışlar olduğu gibi 'doğala özdeş aroma' usulü artışlarda söz konusu..

Elinde olan stoğa zam yapmakta ayrı bi ilginçlik tabi.. Gerçi sorsan haklı sebepler vardır muhakkak bi şey de diyemiyorum..

Ama diyeceğim şudur ki zaten yeni baskı bi şey geldiği yok.. Mevcut çizgi romanlar bitti.. Çok az bi stok kaldı.. İkinci elciler yırtık pırtık eserleri bir önceki güncel fiyattan satmaya çalışıyor.. Kısır bir döneme girildi..

Altmış yetmiş tl bandına dayanmış çizgi romanları şahsen pas geçiyorum..

Bir marvel tarihi ve swamp thing cilt 2 yi almaya kalksan 150 tl indirimli fiyatı.. İki çizgi romana bu para maaleaef alıcı olarakta sürdürülebilir değil.. Bir de marvel 1985 i ekle 200 tl.. Ki bunlar kısıra girilmiş şu dönemde çıkan güncel eserler ama modası geçmiş demeyeceğim tabi ama yırtdışına göre de eski kalmış eserler.. Yani güncel bi şeyde değil..

Ha alan alır mı, alır tabi de, o alanda seni kurtarır mı orası meçhul.. Sonuçta okuyan kitlenin büyük bir çoğunluğunu kimin oluşturduğu belli..

Velhasıl çok elzem eserler dışında maalesef, bu saatten sonra üst limit yok..

Olay yazık kavramına gelip dayanıyor.. İki taraf içinde kaybet & kaybet durumu söz konusu.. Eğer bir iki tane yayınevi kapanırsa falan işte o zaman sıvandığının resmidir.. Bitmiş stoklar, yüksek fiyattan basılan kısır eserler ve alım gücünün düşmesi.. Her üretim alanında olduğu gibi, burada platform gereği konuştuğumuz çizgi roman gibi bir basılı eser içinde aynısı geçerli.. Kaldı ki çizgi roman dışındaki diğer basılı eserlerde bu platforma dahil edilebilir.. Onlarıda arkadaşların yazdığı değerlendirmeler içerisine alıyorum ben.. Onlarda da durum hiçte iç açıcı değil... Asimov Şafağın robotları 75tl den sunulmuş..

Bu arada artık internet satışlarının indirimli olmayacağı, dükkan fiyatları ile aynı ücret bandından satılacağı gibi bazı gereksiz fikirler atılmıştı ortaya.. O konu hakkında var mı bir gelişme..?

Son düzenleme:

beyazkarga24

Yeni Üye
11 Mar 2022
1
4
abicim en iyisi ingilizce öğrenip ingilizce çizgi roman sitelerinden çizgi roman okumak öbür türlü cidden olmuyor! gidin ingilizce öğrenin çizgi romanlara para vericeğinize ben öğrenmeye çalışıyorum şuanda biraz zor geliyor ama yapıcak birşey yok. ingilizce çizgi roman sitelerinde tüm çizgi romanlar oluyor hemde.

karlıova

Yeni Üye
9 Ocak 2019
78
444
Ekonomi-Finans'tan biraz anlayıp takip edenlerin çıkarımı son yıllarda yaşadıklarımızın kötü yönetimden ziyade orta sınıfı yok etmek üzere bilinçli bir çaba olduğu. Belki ikisinin birleşimi de olabilir. Amaçsa nesiller boyu sürdürülebilir fakirlik ve en temel ihtiyaçlarını karşılamak için bile aralıksız çalışan, sorgulamayan köleler yaratmak.

lotoloto

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
6 Kas 2009
4,131
20,696
Bir ülkenin gelişmiş olması bütçesiyle orantılıdır. aynı nüfusa sahip olduğumuz Almanya'nın bütçesi ülkemizin bütçesinin 6 katı. kullandığımız benzin, yiyecek maddeleri ve her şey hemen hemen bizden ucuz. askari ücret bizim yaklaşık 5 katımız. Türkiye'nin neresi ucuz, yoksa ben matematiği mi bilmiyorum. en yüksek profesör maaşından fazla askari ücret alıyorlar. İtalya da en ucuz çizgi roman 3,5 euro. yayınevlerinin zam istemesi çok normal. ucuz sattıkları önceden basılmış kitaplar. Türk parasıyla 2,5 milyona A.B.D de villa alırsın. Dar bütçeli ülkeler aç kalmaya mahkumdur. Geniş bütçeli ülkelerde yaşam standardı yüksektir. Gelişmiş ülkeler, gelişmekte olan ülkeler tarifine bakınız.

ihtiyardost

Onursal Üye
12 Kas 2010
3,347
65,253
Ş
Bir ülkenin gelişmiş olması bütçesiyle orantılıdır. aynı nüfusa sahip olduğumuz Almanya'nın bütçesi ülkemizin bütçesinin 6 katı. kullandığımız benzin, yiyecek maddeleri ve her şey hemen hemen bizden ucuz. askari ücret bizim yaklaşık 5 katımız. Türkiye'nin neresi ucuz, yoksa ben matematiği mi bilmiyorum. en yüksek profesör maaşından fazla askari ücret alıyorlar. İtalya da en ucuz çizgi roman 3,5 euro. yayınevlerinin zam istemesi çok normal. ucuz sattıkları önceden basılmış kitaplar. Türk parasıyla 2,5 milyona A.B.D de villa alırsın. Dar bütçeli ülkeler aç kalmaya mahkumdur. Geniş bütçeli ülkelerde yaşam standardı yüksektir. Gelişmiş ülkeler, gelişmekte olan ülkeler tarifine bakınız.
Lal kitap 98 sayfalık Zagor bu ayki sayının arkasında yazan fiyat 90 ₺. Fakat 3.5 € = 123 ₺ yapar. Bonelli Türkiye 'ye daha ucuz bir fiyattan mı veriyor acaba çizgi romanları ? Merakımdan soruyorum, amacım çizgi roman ucuz / pahalı tartışması açmak değil.

Son düzenleme:

Calligrapher

Onursal Üye
5 Nis 2021
1,104
6,463
Bonelli'nin buradaki satış fiyatları konusunda bir etkisi yok @ihtiyardost üstadım, onlar sadece belirli süreliğine Türkiye'deki yayın haklarını belirli yayıncılara elbette bir bedel karşılığında veriyorlar. Fiyatı yerel yayıncılar belirliyor. Bir kitabın maliyet kalemleri içerisinde telif bedelinin payı %10'u geçmez (muhtemelen çok daha düşüktür bu oran). Kağıt, basım ve dağıtım maliyetinin yanısıra, satış adetleri düşük olduğu için yayıncının sabit giderlerinin birim başına düşen payı da oldukça yüksektir ülkemizde. 98 sayfalık Zagor'un İtalya fiyatı 4.90 €, yani yaklaşık 170 TL. Bu açıdan bakarsanız sanki Türkiye'de İtalya fiyatının neredeyse yarısına satılıyormuş gibi görünüyor. Ama ülkeler arasında fiyat karşılaştırması yaparken ürün fiyatlarını döviz kuruyla çarparak bir karşılaştırma yapmak yanıltıcı olur. Zaten mevcut durumda döviz kuru baskılandığı için şu anki kurlar da çok sağlıklı değil. Diğer taraftan, İtalya'da en düşük ücretli bir işte çalışan biri bile ayda yaklaşık 2000 € kazanıyor (70.000 TL). Bizde ise çalışanların önemli bir kısmı asgari ücret seviyesinde (17.002 TL), emeklilerin ise önemli bir bölümü 10.000 TL civarında aylık alıyor. Dolayısıyla satınalma gücü açısından İtalya ve Türkiye arasında muazzam bir fark var. Orada insanlar göreli yüksek fiyattaki bir ürünü rahatlıkla satın alabiliyorken, bizde İtalya'ya göre daha düşükmüş gibi gözüken fiyatlardan satın almak insanı kara kara düşündürüyor. Tabii, tuvalet kağıdının bile rulosunun 15 TL olduğu bir ülkede kitap fiyatları yine de ucuz sayılır!

Son düzenleme:

ihtiyardost

Onursal Üye
12 Kas 2010
3,347
65,253
Bonelli'nin buradaki satış fiyatları konusunda bir etkisi yok @ihtiyardost üstadım, onlar sadece belirli süreliğine Türkiye'deki yayın haklarını belirli yayıncılara elbette bir bedel karşılığında veriyorlar. Fiyatı yerel yayıncılar belirliyor. Bir kitabın maliyet kalemleri içerisinde telif bedelinin payı %10'u geçmez (muhtemelen çok daha düşüktür bu oran). Kağıt, basım ve dağıtım maliyetinin yanısıra, satış adetleri düşük olduğu için yayıncının sabit giderlerinin birim başına düşen payı da oldukça yüksektir ülkemizde. 98 sayfalık Zagor'un İtalya fiyatı 4.90 €, yani yaklaşık 170 TL. Bu açıdan bakarsanız sanki Türkiye'de İtalya fiyatının neredeyse yarısına satılıyormuş gibi görünüyor. Ama ülkeler arasında fiyat karşılaştırması yaparken ürün fiyatlarını döviz kuruyla çarparak bir karşılaştırma yapmak yanıltıcı olur. Zaten mevcut durumda döviz kuru baskılandığı için şu anki kurlar da çok sağlıklı değil. Diğer taraftan, İtalya'da en düşük ücretli bir işte çalışan biri bile ayda yaklaşık 2000 € kazanıyor (70.000 TL). Bizde ise çalışanların önemli bir kısmı asgari ücret seviyesinde (17.002 TL), emeklilerin ise önemli bir bölümü 10.000 TL civarında aylık alıyor. Dolayısıyla satınalma gücü açısından İtalya ve Türkiye arasında muazzam bir fark var. Orada insanlar göreli yüksek fiyattaki bir ürünü rahatlıkla satın alabiliyorken, bizde İtalya'ya göre daha düşükmüş gibi gözüken fiyatlardan satın almak insanı kara kara düşündürüyor. Tabii, tuvalet kağıdının bile rulosunun 15 TL olduğu bir ülkede kitap fiyatları yine de ucuz sayılır!
Alım gücü açısından bakarsak biz daha pahalıya alıyoruz.
Türlü türlü zamcıklara karşı bağışıklık kazandığımız için
seçimlerden sonraki dönemde de Türkiye yüzyılına uygun
olarak 150 liraya alır okuruz artık. Yayınevleri satacak müşteri
bulamayıp kapanınca da internetten bulduğumuz kopyaları
Türkçe'ye çevirip okuruz. Velhasılı kelam biz fumettilerimizi

her şart altında bulur, okur ve okuturuz sayın Calligrapher.