Truman Capote - Tiffany'de Kahvaltı

Truman Capote - Tiffany'de Kahvaltı

Diyar Kütüphanesi

Like Tree29Likes
  • 16 Post By scanfan
  • 3 Post By Julien Sorel
  • 4 Post By zagor-t
  • 2 Post By dedo11
  • 3 Post By yeryüzü
  • 1 Post By odinoğlu

Yeni Konu aç Cevapla

LinkBack Seçenekler Stil
Alt 07.Haziran.2014, 15:57   #1
Yönetici

scanfan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

•Rep Puanı : 1762476
•Rep Seviyesi :
scanfan has a reputation beyond reputescanfan has a reputation beyond reputescanfan has a reputation beyond reputescanfan has a reputation beyond reputescanfan has a reputation beyond reputescanfan has a reputation beyond reputescanfan has a reputation beyond reputescanfan has a reputation beyond reputescanfan has a reputation beyond reputescanfan has a reputation beyond reputescanfan has a reputation beyond repute
Standart Truman Capote - Tiffany'de Kahvaltı
Tiffany'de Kahvaltı (novella)
Truman Capote
Dili: Türkçe
Türü: Novella (Kısa roman)
Kitabın adı: Tiffany'de Kahvaltı
Kitabın orijinal adı: Breakfast at Tiffany's
Yazarı: Truman Capote
Türkçesi: Meral Alakuş
Kapak düzeni: Ozan Sağdıç
Yayınevi: Bilgi yayınevi Sıra: 28, Roman Dizisi: 5
Basıldığı Yıl: Eylül 1966 (1. Basım)
Orijinal romanın yayın yılı: 1958
Fiyatı: 4 Lira
115 sayfa, 42 MB, s-pdf/A (tıpkıçekim)

[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] (MediaFire)

Amerikalı yazar "Truman Capote"nin 1958'de yayımlanan bu kısa romanı, yazarın bizzat yaşadıklarından da izler taşır. Konusu 1943 ve 1944 yıllarında "New York"un "Manhattan" semtinde 'sosyete' çevresinde geçer. Henüz tek kitabını bile yayımlatamamış bir yazar adayı delikanlı ile apartman komşusu olan gizemli genç kızın biraz hüzünlü ilişkileri anlatılır romanda. Kırsaldan kaçarcasına gelip kapağı New York'a atan bu kızın herhangi bir işi yoktur ve içine girmeye çalıştığı 'sosyete' çevresindeki zengin erkeklerle para ve hediye karşılığı birlikte olmaktadır. Kızın sürdürdüğü yaşam tarzı görünüşte bir zevk ve sefa alemi gibi gözükse de, aslında altta yatan derin bir dram ve karamsarlık vardır. Kendi gibi bir kaybeden olan yazar komşusu ile belki de gerçek aşkı bulacaktır. Bu öykü kitap haline gelmeden önce ünlü "Esquire" dergisinde çıkmıştı.

Romanın 1961 yılında kendisi kadar başarılı bir sinema uyarlaması yapıldı. "Blake Edwards"ın yönettiği bu kült filmin başrollerinde "Audrey Hepburn" ve "George Peppard" oynadılar (Peppard'ı çokları "A-Takımı" dizisinden tanırlar). Bu film bizde sinemalarda "Çılgınlar Kraliçesi" adıyla gösterilmişti (ilk kez "Yeni Melek" sinamasında). Eskiden televizyonda da sıkça gösterilirdi. "Henry Mancini"nin bestelediği ve "Oscar" ve "Grammy" ödüllerini alan filmin tema şarkısı "Moon River"ı filmde bizzat "Audrey Hepburn" seslendirmişti. Romanın ve filmin adında geçen "Tiffany", New York'un ünlü mücevherat mağazası "Tiffany & Co." (veya kısaca "Tiffany's) den gelmektedir.

Romanın orijinal İngilizce baskılarının kapakları, film afişi, filmden sahneler ve soundtrack albümünün kapağı

Tema müziği "Moon River"ı filmde "Audrey Hepburn" seslendiriyor.
"HQ" kaydedilmiş klip şarkı sözlerini de içeriyor.

[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]

Bu kısa roman kitap haline gelmeden az önce "Esquire" dergisinin
Kasım 1958 sayısında 'eksiksiz olarak' yayımlanmıştı. O derginin kapağı.

[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]

Konu scanfan tarafından (28.Temmuz.2022 Saat 18:45 ) değiştirilmiştir. Sebep: link yenilendi+sıralı liste
scanfan isimli Üye şuanda  online konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 07.Haziran.2014, 16:05   #2
Kıdemli Üye

Julien Sorel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

•Rep Puanı : 77443
•Rep Seviyesi :
Julien Sorel has a reputation beyond reputeJulien Sorel has a reputation beyond reputeJulien Sorel has a reputation beyond reputeJulien Sorel has a reputation beyond reputeJulien Sorel has a reputation beyond reputeJulien Sorel has a reputation beyond reputeJulien Sorel has a reputation beyond reputeJulien Sorel has a reputation beyond reputeJulien Sorel has a reputation beyond reputeJulien Sorel has a reputation beyond reputeJulien Sorel has a reputation beyond repute
İzlemiştim ama okumamıştım.
Gerçi emekli olunca okunacaklar dosyası da iyice kabarmaya başladı ama indiriyorum.
Teşekkürler...
yeryüzü, dedo11 ve scanfan bunu beğendi.
Julien Sorel isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 07.Haziran.2014, 18:13   #3
Onursal Üye

zagor-t - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

•Rep Puanı : 835783
•Rep Seviyesi :
zagor-t has a reputation beyond reputezagor-t has a reputation beyond reputezagor-t has a reputation beyond reputezagor-t has a reputation beyond reputezagor-t has a reputation beyond reputezagor-t has a reputation beyond reputezagor-t has a reputation beyond reputezagor-t has a reputation beyond reputezagor-t has a reputation beyond reputezagor-t has a reputation beyond reputezagor-t has a reputation beyond repute
Yine çok güzel bir tanıtım hazırlamışsınız. Sağolun.
Bu filmi ilk seyrettiğimde. George Peppard'ı o rolde görmek beni çok şaşırtmıştı. Kendisini bir TRT izleyicelesi olarak bir zamanların Banaçek dizisinden tanıyordum. Başka bir sürpriz de filimin yönetmeninin Pembe Panter filimlerinin yaratıcısı Blake Edwards olmasıydı benim için. Filmin posterleri bugün bile hala beğeni görür.
zagor-t isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 07.Haziran.2014, 23:36   #4
Süper Üye

dedo11 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

•Rep Puanı : 149748
•Rep Seviyesi :
dedo11 has a reputation beyond reputededo11 has a reputation beyond reputededo11 has a reputation beyond reputededo11 has a reputation beyond reputededo11 has a reputation beyond reputededo11 has a reputation beyond reputededo11 has a reputation beyond reputededo11 has a reputation beyond reputededo11 has a reputation beyond reputededo11 has a reputation beyond reputededo11 has a reputation beyond repute

Sayın scanfan ;

Uzun zaman oldu kitap diyarından kitap indirmeyeli. Sen de yabancı kitaplar sunman nedeniyle biraz uzak kalmıştım. Vitrine göz gezdirirken senin sunduğun bu kitaba rastlayınca inanamadım. İndirdim.

Hani bazı kitaplar filmin gölgesinde kalır ya. Bu kitap ta onlardan biri. Filmi o kadar öne çıktı ki. Kitap neredeyse silindi gitti diyeceğim. Hani yazarı Truman Capote olmasa tamamen unutulacaktı kitap.

Sunumun her zaman gibi harika.
Taramana ve eski kağıt dokusuna gelince ; Bu kadar mı kitaba benzer. pdf üzerinde ilerlerken neredeyse "kağıt kokusunu" duydum diyeceğim. Abarttınız diyeceksin. Ama inanın abartmadım. Bu taramaya az bile bu sözler.

Hani sen "scanfan" mührünü vuruyorsun ya ; gerçekten sen bir markasın bu konuda...

Emeğine ve paylaşım isteğine teşekkür ederim.
yeryüzü ve scanfan bunu beğendi.
dedo11 isimli Üye şuanda  online konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 08.Haziran.2014, 02:46   #5
Yönetici

yeryüzü - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

•Rep Puanı : 1816705
•Rep Seviyesi :
yeryüzü has a reputation beyond reputeyeryüzü has a reputation beyond reputeyeryüzü has a reputation beyond reputeyeryüzü has a reputation beyond reputeyeryüzü has a reputation beyond reputeyeryüzü has a reputation beyond reputeyeryüzü has a reputation beyond reputeyeryüzü has a reputation beyond reputeyeryüzü has a reputation beyond reputeyeryüzü has a reputation beyond reputeyeryüzü has a reputation beyond repute
Truman capote özel yazarlardan biri.
"soğukkanlılıkla" kitabını okumuştum,
fena etkiliyordu insanı, ölmek, öldürmek,
bu yazarın tüm kitaplarını okumak gibi bir
hedefim var, umarım zamanım yeter ve okurum...
Sevgilerimle...
zagor-t, dedo11 ve scanfan bunu beğendi.
Alt 26.Kasım.2018, 00:06   #6
Yeni Üye

odinoğlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

•Rep Puanı : 10
•Rep Seviyesi :
odinoğlu is on a distinguished road
Kitabı indiremedim yardım ederseniz sevinirim teşekkür ederim
scanfan bunu beğendi.
odinoğlu isimli Üye şuanda  online konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 26.Kasım.2018, 08:26   #7
Yönetici

scanfan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

•Rep Puanı : 1762476
•Rep Seviyesi :
scanfan has a reputation beyond reputescanfan has a reputation beyond reputescanfan has a reputation beyond reputescanfan has a reputation beyond reputescanfan has a reputation beyond reputescanfan has a reputation beyond reputescanfan has a reputation beyond reputescanfan has a reputation beyond reputescanfan has a reputation beyond reputescanfan has a reputation beyond reputescanfan has a reputation beyond repute
Alıntı: odinoğlu´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Kitabı indiremedim yardım ederseniz sevinirim teşekkür ederim

Link yenilendi. İyi okumalar dilerim.
scanfan isimli Üye şuanda  online konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 04.Eylül.2019, 11:58   #8
Yeni Üye

heskin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

•Rep Puanı : 10
•Rep Seviyesi :
heskin is on a distinguished road
elinde filmi olan var mı acaba?
heskin isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla

Bookmarks

Etiket
1958 romanları, amerikan edebiyatı, bilgi yayınevi, tiffany'de kahvaltı, truman capote

Seçenekler
Stil