Selahattin Duman - Köşe yazıları (2004)

Selahattin Duman - Köşe yazıları (2004)

Diyar Kütüphanesi

Like Tree35Likes
  • 21 Post By scanfan
  • 2 Post By turhal
  • 2 Post By misterno
  • 2 Post By scanfan
  • 1 Post By misterno
  • 1 Post By misterno
  • 3 Post By The_DarknesS
  • 2 Post By mavibener
  • 1 Post By python80

Yeni Konu aç Cevapla

LinkBack Seçenekler Stil
Alt 31.Ağustos.2018, 18:50   #1
Yönetici

scanfan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

•Rep Puanı : 1687460
•Rep Seviyesi :
scanfan has a reputation beyond reputescanfan has a reputation beyond reputescanfan has a reputation beyond reputescanfan has a reputation beyond reputescanfan has a reputation beyond reputescanfan has a reputation beyond reputescanfan has a reputation beyond reputescanfan has a reputation beyond reputescanfan has a reputation beyond reputescanfan has a reputation beyond reputescanfan has a reputation beyond repute
Standart Selahattin Duman - Köşe yazıları (2004)

Selahattin Duman - Köşe yazıları - 2004
Selahattin Duman - 2004 yılına ait köşe yazıları (8. Cilt)

Yazar: Selahattin Duman
2004 yılında Vatan gazetesinde çıkan köşe yazıları
602 sayfa, 39 MB, pdf/s

[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] (Mega)

Daha önce "Selahattin Duman"ın yazılarını topladığım 7 cilt daha sunmuştum, onlar 1997 ilâ 2003 yılları arasını kapsıyordu. Şimdi de 2004 yılında Vatan gazetesinde çıkan köşe yazılarını topladığım 8'inci cildi sunuyorum. ilk 6 cilt Sabah gazetesindeki yazılarından oluşuyordu. Diğer ciltleri forumda aratarak bulabilirsiniz, yakınlarda bir sıralı liste yapmayı umuyorum.

Kitabın ilk 155 sayfasını "Internet Explorer" tarayıcısına özgü "mht" formatında kaydettiğim şekliyle sayfalara koydum. Sonra gelen sayfalar normal tekst şeklinde (pdf'ye dönüştürülmüş). Bu sayfalar "mht" sayfa görüntüsüyle olduğu için gerçekçi bir hava veriyor, sanki o gazeteyi fiziksel olarak okuyormuş gibi bir izlenim veriyor. "mht" formatını çok severdim, ama son versiyonlarında "IE" çok berbat bir tarayıcı haline geldi, süper kasıyor, neredeyse 'kullanma beni' diye bağırıyor. Şu anda o hariç her tarayıcıyı kullanıyorum, hepsinin ayrı ve güzel bir özelliği var. "IE"un da bu özelliği iyiydi ama ne yapalım, dünyada da en az kullanılan tarayıcı "IE"muş zaten. Bari bu "mht" dosya formatının lisansını diğerlerine satsa da onlar da kullansalar ne iyi olurdu. "mht" sadece "IE"a özel bir format. Web sayfasını kaydettiğinizde tek bir dosya içinde metinle birlikte resimleri de kaydediyor, adeta tek bir sayfanın görüntüsünü alıyor. Oysa Firefox'un tek sayfa kayıt modunda görüntüler hariç tutuluyor. Tüm web sayfasını kaydet deyince de görüntüler için ayrı bir klasör açıyor, kalabalık ediyor.

Bu SD yazıları hiç eskimiyorlar, ne zaman okusan gülerim. Umarım sizler de beğenirsiniz. İyi okumalar dilerim. Saygılarımla.

[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]

Konu scanfan tarafından (07.Aralık.2018 Saat 15:21 ) değiştirilmiştir.
scanfan isimli Üye şuanda  online konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 31.Ağustos.2018, 21:17   #2
Onursal Üye

turhal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

•Rep Puanı : 10185
•Rep Seviyesi :
turhal has a reputation beyond reputeturhal has a reputation beyond reputeturhal has a reputation beyond reputeturhal has a reputation beyond reputeturhal has a reputation beyond reputeturhal has a reputation beyond reputeturhal has a reputation beyond reputeturhal has a reputation beyond reputeturhal has a reputation beyond reputeturhal has a reputation beyond reputeturhal has a reputation beyond repute
turhal - AİM üzeri Mesaj gönder turhal - YAHOO üzeri Mesaj gönder
ELİNİZE VE EMEĞİNİZE SAĞLIK
murtaza5 ve scanfan bunu beğendi.
turhal isimli Üye şuanda  online konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 31.Ağustos.2018, 21:38   #3
Onursal Üye

misterno - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

•Rep Puanı : 245743
•Rep Seviyesi :
misterno has a reputation beyond reputemisterno has a reputation beyond reputemisterno has a reputation beyond reputemisterno has a reputation beyond reputemisterno has a reputation beyond reputemisterno has a reputation beyond reputemisterno has a reputation beyond reputemisterno has a reputation beyond reputemisterno has a reputation beyond reputemisterno has a reputation beyond reputemisterno has a reputation beyond repute
Hocam vatan gazetesi arşivinde oldukça zaman geçirmiş olmalısınız bu yazıları indirmek için.mht formatından haberdar değildim ben mesela ie kullanmadığım için.sayfayı birebir kaydetmek güzel.ben sanal yazıcıdan pdf olarak kaydediyorum sayfaları o da iyi ama şimdi denedim mht daha iyi gerçekten.
Vatan arşivine nasıl ulaştınız sitede arşiv başlığı yok göremedim.
Milliyet gezetesi de arşive erişimi engellemiş galiba.gazete arşivine 2007 yılına kadar gezebiliyoruz ama internet sitesinin başlangıcı olan 1996 yılına ulaşamıyoruz.gerçi google aramadan erişim olabiliyor yada webarshive sitesinden.
boğucu ülke gündeminden bunaldıkça milliyet ve cumhuriyet gazete arşivlerine dalarım kaybolurum
eskiyi taradıkça rahatlıyorum bende.iyi bir arşiv yaptım kendime hararetimi giderecek..saygılar...
murtaza5 ve scanfan bunu beğendi.
misterno isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 31.Ağustos.2018, 22:29   #4
Yönetici

•Rep Seviyesi :
scanfan has a reputation beyond reputescanfan has a reputation beyond reputescanfan has a reputation beyond reputescanfan has a reputation beyond reputescanfan has a reputation beyond reputescanfan has a reputation beyond reputescanfan has a reputation beyond reputescanfan has a reputation beyond reputescanfan has a reputation beyond reputescanfan has a reputation beyond reputescanfan has a reputation beyond repute
Alıntı: misterno´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Hocam vatan gazetesi arşivinde oldukça zaman geçirmiş olmalısınız bu yazıları indirmek için.mht formatından haberdar değildim ben mesela ie kullanmadığım için.sayfayı birebir kaydetmek güzel.ben sanal yazıcıdan pdf olarak kaydediyorum sayfaları o da iyi ama şimdi denedim mht daha iyi gerçekten.
Vatan arşivine nasıl ulaştınız sitede arşiv başlığı yok göremedim.
Milliyet gezetesi de arşive erişimi engellemiş galiba.gazete arşivine 2007 yılına kadar gezebiliyoruz ama internet sitesinin başlangıcı olan 1996 yılına ulaşamıyoruz.gerçi google aramadan erişim olabiliyor yada webarshive sitesinden.
boğucu ülke gündeminden bunaldıkça milliyet ve cumhuriyet gazete arşivlerine dalarım kaybolurum
eskiyi taradıkça rahatlıyorum bende.iyi bir arşiv yaptım kendime hararetimi giderecek..saygılar...

Sayın "misterno", buradaki gazete yazılarını, genellikle yayımlandığı tarihlerde günü gününe indirmiştim. Şimdi galiba arşivlerine ulaşılamıyor, zaten her iki gazete de çoktan el değiştirdi, Duman bu gazetelerden ayrıldıktan kısa süre sonra onun yazılarını arşivlerinden kaldırdılar. Hatta o sırada gazeteler galiba daha el değiştirmemişti. Sonra bazı fanların yayınladığı tek tük yazılar dışında arşivlerde yazılarına rastlanmaz oldu. Tahmin ediyorum, burada benim kitap haline getirdiğim yazılar bildiğim kadarıyla tam/eksiksiz gibi, bu kadar eksiksiz olanına rastlanmıyor. S. Duman, geçtiğimiz yıllarda Hürriyet gazetesinde tekrar yazmaya başladı, futbol ağırlıklı olan yazılar yine bu eski formatına benzemeye başlayınca Duman'a yine yol verdiler. Belki Hürriyet'deki yazılarını arşivlemişlerdir.

"mht" gerçekten güzel, ama "IE" ile kullanmayı sürdürmek şartıyla! Şimdi yine denedim, tam bir ömür törpüsü. Başka formata döndürülemiyor, "doc", "pdf" filan yapılamıyor. Başka yazılımlarla açılamıyor. Ancak sizin dediğiniz gibi "yazdır" komutuyla pdf formatına yazdırabiliyoruz, onun da uzun uzun temizlenmesi gerekiyor, format bozuklukları oluyor vs. En pratiği gene minik resimlerden vazgeçip teksti kopyalarak word dosyasına doc olarak kaydetmek, onu da kolayca pdf'ye çevirmek. Keşke "mht" formatı daha üniversal olsaydı. Ben "IE"ı sadece mht dosya formatı için kullanmıştım.
misterno ve The_DarknesS bunu beğendi.

Konu scanfan tarafından (31.Ağustos.2018 Saat 22:31 ) değiştirilmiştir.
scanfan isimli Üye şuanda  online konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 31.Ağustos.2018, 23:04   #5
Onursal Üye

•Rep Seviyesi :
misterno has a reputation beyond reputemisterno has a reputation beyond reputemisterno has a reputation beyond reputemisterno has a reputation beyond reputemisterno has a reputation beyond reputemisterno has a reputation beyond reputemisterno has a reputation beyond reputemisterno has a reputation beyond reputemisterno has a reputation beyond reputemisterno has a reputation beyond reputemisterno has a reputation beyond repute
Tarayıcı için kullanmasam da swf dosyalarını açmak için IE kullanıyorum sürekli .Hocam bu swf uzantılı dosyaları jpg formatına dönüştürebileceğim bi program falan biliyormusunuz acaba?araştırdım nette falan ama bulamadım bişey.
scanfan bunu beğendi.
misterno isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 31.Ağustos.2018, 23:27   #6
Yönetici

•Rep Seviyesi :
Alıntı: misterno´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Tarayıcı için kullanmasam da swf dosyalarını açmak için IE kullanıyorum sürekli .Hocam bu swf uzantılı dosyaları jpg formatına dönüştürebileceğim bi program falan biliyormusunuz acaba?araştırdım nette falan ama bulamadım bişey.

swf, web sitelerinde gömülü flash video dosyaların formatı sanırım (Adobe'nin sanıyorum). Web yazılımları hakkında fazla bilgim yok. Flash konusunda da aynı, pek bilgim yok. Ayrıca bu Flash'la ilgili sorun yaşadım zamanında: Flash'la oluşturulmuş dergiler vardır hani, online okunuyor, sayfalar sanal olarak gerçek bir dergi gibi çevriliyor filan (hatta kağıt sesi filan da geliyor) işte o dergileri sitelerinden indirebiln bir yazılım aradım yana yakıla, ama ne yazık ki bulamamıştım. Demek ki sizinle aynı sorunları yaşamışız. Şayet böyle bir yazılım bilen dostlar varsa yardım etmelerini rica ederim.
Alt 31.Ağustos.2018, 23:44   #7
Onursal Üye

•Rep Seviyesi :
Evet hatırladım açtığınız o konuyu.benim kullandığım chrome uzantısı..flash dosyaları yakalıyor ordan seçip indirebiliyorum istediklerimi.gazete sayfalarını indirmekte kullanıyorum daha çok.ama sizin o online dergiler de işe yaramamıştı.
scanfan bunu beğendi.
Alt 01.Eylül.2018, 00:36   #8
Çeviri Balonlama
Yönetici

The_DarknesS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

•Rep Puanı : 788423
•Rep Seviyesi :
The_DarknesS has a reputation beyond reputeThe_DarknesS has a reputation beyond reputeThe_DarknesS has a reputation beyond reputeThe_DarknesS has a reputation beyond reputeThe_DarknesS has a reputation beyond reputeThe_DarknesS has a reputation beyond reputeThe_DarknesS has a reputation beyond reputeThe_DarknesS has a reputation beyond reputeThe_DarknesS has a reputation beyond reputeThe_DarknesS has a reputation beyond reputeThe_DarknesS has a reputation beyond repute
Selahattin Duman'ın kendine has bir dili var. Yazdıkları hikaye gibi okunuyor. Tarzını severim. Sağlam bir arşiv olmuş. Belki de internette kendisine ait yazıların toplu halde olduğu ilk arşiv. Elinize sağlık.
murtaza5, ulucak ve scanfan bunu beğendi.

The_DarknesS isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 22.Nisan.2021, 14:44   #9
Yeni Üye

mavibener - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

•Rep Puanı : 10
•Rep Seviyesi :
mavibener is on a distinguished road
Tesekkurler cok saolun eski bi dostla vedalasma oldu benim icinde..
scanfan ve python80 bunu beğendi.
mavibener isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 22.Nisan.2021, 23:17   #10
Kıdemli Üye

python80 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

•Rep Puanı : 30010
•Rep Seviyesi :
python80 has a reputation beyond reputepython80 has a reputation beyond reputepython80 has a reputation beyond reputepython80 has a reputation beyond reputepython80 has a reputation beyond reputepython80 has a reputation beyond reputepython80 has a reputation beyond reputepython80 has a reputation beyond reputepython80 has a reputation beyond reputepython80 has a reputation beyond reputepython80 has a reputation beyond repute
Standart mhtml
Alıntı: scanfan´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster

Kitabın ilk 155 sayfasını "Internet Explorer" tarayıcısına özgü "mht" formatında kaydettiğim şekliyle sayfalara koydum. Sonra gelen sayfalar normal tekst şeklinde (pdf'ye dönüştürülmüş). Bu sayfalar "mht" sayfa görüntüsüyle olduğu için gerçekçi bir hava veriyor, sanki o gazeteyi fiziksel olarak okuyormuş gibi bir izlenim veriyor. "mht" formatını çok severdim, ama son versiyonlarında "IE" çok berbat bir tarayıcı haline geldi, süper kasıyor, neredeyse 'kullanma beni' diye bağırıyor. Şu anda o hariç her tarayıcıyı kullanıyorum, hepsinin ayrı ve güzel bir özelliği var. "IE"un da bu özelliği iyiydi ama ne yapalım, dünyada da en az kullanılan tarayıcı "IE"muş zaten. Bari bu "mht" dosya formatının lisansını diğerlerine satsa da onlar da kullansalar ne iyi olurdu. "mht" sadece "IE"a özel bir format. Web sayfasını kaydettiğinizde tek bir dosya içinde metinle birlikte resimleri de kaydediyor, adeta tek bir sayfanın görüntüsünü alıyor. Oysa Firefox'un tek sayfa kayıt modunda görüntüler hariç tutuluyor. Tüm web sayfasını kaydet deyince de görüntüler için ayrı bir klasör açıyor, kalabalık ediyor.

Sevgili scanfan,

Chromium tabanlı tarayıcılar (Google Chrome, Opera, Microsoft'un güncel tarayıcısı Microsft Edge vb.) uzun yıllardır web sayfalarını mht olarak kaydedebiliyor, zamanında IE ile oluşturulmuş mht dosyalarını açabiliyorlar.
Geçmişte web sayfalarını mhtml olarak kaydedebilmek için Chromium tabanlı tarayıcıların ince ayarlarında ufak bir değişiklik yapmak gerekiyordu ama artık mhtml bu tarayıcılarda varsayılan web sayfası kaydetme formatları arasında yer alıyor.

[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]

Alıntı:
MHTML, an initialism of "MIME encapsulation of aggregate HTML documents", is a web page archive format used to combine, in a single computer file, the HTML code and its companion resources (such as images, Flash animations, Java applets, and audio and video files) that are represented by external hyperlinks in the web page's HTML code.
The content of an MHTML file is encoded using the same techniques that were first developed for HTML email messages, using the MIME content type multipart/related. MHTML files use a .mhtml or .mht filename extension.

Google Chrome; Diğer Araçlar->Sayfayı Farklı Kaydet->Web Sayfası, Tek Dosya (*.mhtml)

Opera; Sayfa->Farklı Kaydet->Web Sayfası, Tek Dosya (*.mhtml)

Selahattin Duman bugün hayatını kaybetmiş. Toprağı bol olsun; sevenlerine sabır diliyorum.
scanfan bunu beğendi.
python80 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla

Bookmarks

Etiket
2004, gazete alıntıları, köşe yazıları, mizah, selahattin duman

Seçenekler
Stil