Canlandırma Film Sanatı - Demet Değer İnanç

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,310

Canlandırma Film Sanatı
"Sanat Olayı" Yazı Dizisinden Derlendi
Yazan: Demet Değer İnanç
Yayımlandığı Dergi: Sanat Olayı, c.1981
61 sayfa, 159 MB, s-pdf

NAN-DEMET-DE-ER-Canland-rma-Film-Sanat-kapak.jpg

(GglDrv)

NAN-DEMET-DE-ER-Canland-rma-Film-Sanat-sayfa.jpg

Milliyet, 1970'lerden beri başarıyla bir "Sanat Dergisi" çıkarıyordu ("Milliyet Sanat" hâlâ çıkıyor), 1981 yılının başında Hürriyet aynı kulvarda yayın yapacak olan "Gösteri" dergisini, "Karacan Yayınları" da yine 1981'in aynı aylarında "Sanat Olayı" dergisini çıkarmaya başladı. İkisi de aylık çıkıyordu. Sanat Olayı bazen 32'şer sayfalık ekler de veriyordu. Ayrıca birkaç sayıya yayılan yazı dizileri de vardı. İşte burada sunduğum 61 sayfalık "Canlandırma Film Sanatı" yazı dizisi birçok sayıya yayılmıştı ama kaç sayı sürdüğünü hatırlamıyorum. Hangi sayılar olduğunu not da almamışım, ama 1980'lerin başı olmalı, daha sonrası olamaz. Bilgisayar öncesi yaşantımda not alma alışkanlığım çoğunlukla aksıyormuş. O zamandan bu günleri görebilseydim (forumda paylaşacağımı yani) çok daha titiz bir biçimde arşivleme yapardım.

Canlandırma Film Sanatı hakkındaki yazı dizisini o tarihte bir araya getirerek 61 sayfalık bir kitapçık haline getirmiştim, bir cilt yapıp kapaktaki etiketi de daktilo ile yazmıştım, dün gibi hatırlıyorum!).Daha önce sunmayı düşünüyordum ama kayıptı. Eski bir hard diski merak edip kurcalarken oradan çıktı. Animasyon sinemasının hangi merhalelerden geçmiş olduğunu merak edenler ve işin içinde olanlar için daha da ilginç olacaktır mutlaka.

Faydalı olması dileğiyle...

Son düzenleme:

direnc11

Yönetici
11 May 2009
10,086
36,737
İstanbul
Paylaşım ilgilisi, mesela Melih41 üstadım, için son derece kıymetli.

Bir eserin çağrıştırdığı ne çok şey var, değil mi?

Sağolasın, üstadım.