Maghen - Bande dessinee & Illustration

Osidi

Onursal Üye
14 Eyl 2009
1,348
16,129
Ankara
Orijinal bande dessinee satışı yapan 'Galerie Daniel Maghen'in Aralık 2022 kataloğu; Fransızca, sanatçılar ve fiyatların anlaşılması yeterli bence .... :) ( )
Artbook tadında ...

... Kapak Philippe Delaby'nin Murena eserinden, 12.000 - 15 .000 Euro arası ...

0v26j9ndfxfbo0n5g.jpg

balkan

Onursal Üye
27 Şub 2016
2,839
27,952
Daniel Maghen; 2005 yılında Paris’te kurulmuş, çizgi romanlar, yazarların resimli biyografileri, illüstrasyon kitapları ve sergi katalogları yayınlayan bir yayınevi, aynı zamanda da illüstrasyonlar ve çizgi romanlar konusunda uzmanlaşmış bir sanat galerisi olup, galerisinin koleksiyonunda 300'den fazla farklı yazara ait yaklaşık 8.000 orijinal çizgi roman yer almaktadır.

Üstat @Osidi, bu değerli yayınevinin sanat galerisinde sergilediği koleksiyonları bizlere tanıttığı için çok teşekkür ederiz.

Son düzenleme:

eankara

Onursal Üye
24 May 2010
962
5,674
Değerli @balkan , mesajında Daniel Maghen'i çok güzel özetlemiş. Çizgi roman sanatının bilinen ünlü ustalarının eserlerinin bol sıfırlı paralarla satıldığı müzayedeleri ile birlikte takip ettiğim önemli galerilerden biridir , Daniel Maghen , kataloglarına bakmak uzun zamanlarımı alır. Çizgi roman dünyasının bilinen eserlerinin eskizleri dahil , pek çok orijinallerin satışlarla el değiştirdiğini görünce , aklıma hep bizim usta sanatçılarımızın da böylesi ortamlara neden dahil olmadığı gelir , üzülürüm. Uluslararası arenada boy ölçüşmek , sadece sanata bağlı olmayıp , farklı nedenlere de bağlı ne yazık ki ! Hepsi için , ama özellikle 2023 kasım tarihli Hermann kataloğu için teşekkür ederim , değerli @Osidi . Hermann , benim için tıpkı Bilal , Manara ya da Moebius gibi favori sanatçılarım arasında yer alır. Bu arada , uzun zamandır sanat dünyasıyla ilgili '' handbook '' ya da sanatçı bazlı '' complete artbook '' arşiv çalışmalarınız varsa , paylaşırsanız sevinirim. Zira , daha önceki , '' Milo Manara '' ya da '' Sanat Arşivim '' paylaşımlarınız , bir hayli zengin içeriğe sahiplerdi , ressam külliyatları çalışmalarım için bir hayli yararlandım. Emek ve paylaşımlarınız için tekrar teşekkür ederim.

Osidi

Onursal Üye
14 Eyl 2009
1,348
16,129
Ankara
Değerli @balkan , mesajında Daniel Maghen'i çok güzel özetlemiş. Çizgi roman sanatının bilinen ünlü ustalarının eserlerinin bol sıfırlı paralarla satıldığı müzayedeleri ile birlikte takip ettiğim önemli galerilerden biridir , Daniel Maghen , kataloglarına bakmak uzun zamanlarımı alır. Çizgi roman dünyasının bilinen eserlerinin eskizleri dahil , pek çok orijinallerin satışlarla el değiştirdiğini görünce , aklıma hep bizim usta sanatçılarımızın da böylesi ortamlara neden dahil olmadığı gelir , üzülürüm. Uluslararası arenada boy ölçüşmek , sadece sanata bağlı olmayıp , farklı nedenlere de bağlı ne yazık ki ! Hepsi için , ama özellikle 2023 kasım tarihli Hermann kataloğu için teşekkür ederim , değerli @Osidi . Hermann , benim için tıpkı Bilal , Manara ya da Moebius gibi favori sanatçılarım arasında yer alır. Bu arada , uzun zamandır sanat dünyasıyla ilgili '' handbook '' ya da sanatçı bazlı '' complete artbook '' arşiv çalışmalarınız varsa , paylaşırsanız sevinirim. Zira , daha önceki , '' Milo Manara '' ya da '' Sanat Arşivim '' paylaşımlarınız , bir hayli zengin içeriğe sahiplerdi , ressam külliyatları çalışmalarım için bir hayli yararlandım. Emek ve paylaşımlarınız için tekrar teşekkür ederim.

Daha önce bahsettiğiniz konularda çeşitli paylaşımlarım oluyordu ancak forumun çizgi roman ahengini bozmamak adına tekil paylaşımlar yerine kendi yedeklediğim dizinleri "Sanat arşivim" kısmında paylaştım. Elimde çok daha fazla "sanat" kitabı var ancak forum üzerinden paylaşmam mümkün değil.
Özellikle aradığınız kitaplar varsa farklı bir şekilde paylaşabilirim.

eankara

Onursal Üye
24 May 2010
962
5,674
İlginiz ve güzel mesajınız için çok teşekkür ederim. Çizgi roman dahilinde ve de haricindeki sanat tarihi konularında takdir edersiniz ki , aklımda pek çok konu , sanatçı , sanat akımı ya da dönemi var. Bir çoğu üzerinde çalışmalarım sürüyor. Çok haklı olarak hatırlattığınız gibi forum ortamı ahengini bozmamak önemli . Bu ortam dışında ( mail gibi ) yazışmak yararlı olur diye düşünüyorum. Şimdiden teşekkürler.

Calligrapher

Onursal Üye
5 Nis 2021
1,133
6,659
Uluslararası arenada boy ölçüşmek , sadece sanata bağlı olmayıp , farklı nedenlere de bağlı ne yazık ki !
Çok haklısınız, yorumunuzu okuyunca aklıma Bedri Baykam'ın bu konuya eleştiri getirdiği "Monkeys Have Right to Paint" adlı kitabı geldi -ki aynı cümleyi soru şeklinde de eskiden resimlerinde, sergi başlıklarında sık sık kullanırdı (Do Monkeys Have Right to Paint?). Ne yazık ki sanat tarihi denince akla Batı Sanatı geldiği gibi, Batılı olmayan sanatçıların dünya piyasasında öne çıkmaları da çok zor...

eankara

Onursal Üye
24 May 2010
962
5,674
Değerli @Osidi . Dünkü mesajlarımız üzerine , sizi de fazla meşgul etmemek adına , şimdilik üç konu belirtmiş olayım.
İlki ; '' Alman Ekspresyonizmi '' akımı. Dönem itibariyle '' Die Brücke ''gibi gruplar dahilinde Kirchner , Nolde ve arkadaşları ile , daha sonraki süreçte aynı akıma bağlı Grosz , Beckmann gibi sanatçıların toplu çalışmaları elinizde bulunuyorsa , paylaşırsanız sevinirim. Çizgi roman konusu , bu çalışmalarıma paralel olarak , bir zamanlar basında yazılar yazdığım , ama şimdilerde eskisi gibi çeşitli yayınlarda yazmak gibi faaliyet göstermediğim bir konu. Zaman zaman özellikle çizgi diyarımızdaki dostların ( iyi ki varlar ) gayretli çalışmalarının sonucu eserleri , büyük zevkle okuyorum ve dağarcığımda ilgili bilgi kırıntıları varsa , onları da paylaşmaktan zevk alıyorum , çoğu zaman da çok şey öğreniyorum , gerekirse notlar alıyorum , arşivliyorum.
Size çizgi roman konusunda şimdilik belirtmek istediğim iki konudan ilki , Enki Bilal . Sanatçının , çeşitli çalışmalarını ve de hazırlık çalışmalarını topladım sayılır , eksiklerim var tabii. Daha çok , Moebius çalışmalarından etkilendiği ilk dönemine ait ,( Pilot dergisi zamanları veya biraz sonrası zamanlara ait bol taramalı çizimleri ) sergi ya da müzayede kataloğu , eskiz ya da poster gibi çalışmaları varsa , paylaşırsanız , sevinirim. Ayrıca , Castelli senaryolu , Martin Mystere'den önceki döneme ait farklı sanatçıların çizimleriyle ilgili de çalışmaktayım. ( Alfredo Castelli'nin sanat yaşamı uzun süredir ilgilendiğim , ilerlemesi çok zor , uzun bir konu. )
Bu arada , mesajınız için çok teşekkürler , değerli @Calligrapher , mesajlarınızı ilgi ile takip etmekteyim. Verdiğiniz Bedri Baykam örneği , konumuz açısından çok güzel örnekti , tıpkı '' Küçük Prens '' konusunda geçenlerdeki bir mesajınızda yazdığınız '' Chagall '' örneği gibi. Baykam , her eserini olmasa bile genelde eserlerini sevdiğim , saygı duyduğum sanatçıdır. ( Bana göre , hiç de kolay olmayan yolda ilerleyerek , ülkemizde Dadaizmi savunan sanatçıların başında gelmektedir. ) Ayrıca , Chagall'ı örnek verdiğiniz mesajınız beni sevindirdi . Zira , nerede Küçük Prens çizimlerini görsem , benim de aklıma ünlü ressam Chagall gelir. Demek ki , bu konuda yalnız değilmişim !! Onun gökyüzünde süzülerek giden kemancısını unutmak mümkün mü ?? İyi ki varsınız dostlar !! Emeklerinize şimdiden teşekkür ederim , sayın @Osidi . ( Mahzuru yoksa , zaman zaman çalışmalarımda , arşiviniz için size başvurmak isterim. )

Osidi

Onursal Üye
14 Eyl 2009
1,348
16,129
Ankara
Sayın @eankara bahsettiğiniz konuların bir kısmına ilişkin çeşitli kitaplar var arşivimde. Bana kullanıcı kaydımdaki e-posta ile ulaşırsanız oradan daha rahat irtibat sağlarız, üyelik düzeni çerçevesinde size özel mesaj yazamıyorum. Bu tür paylaşımları forum dışında yapmak daha uygun olacaktır.

Arşiv isteyen herkesin emrine amade .....