Mutlaka Okumanız Gereken 5 Çizgi Roman

savok

Admin
30 Eki 2009
19,991
83,664
Kasımpaşa
kahramankopya.jpg

Hellblazer

Onursal Üye
31 Mar 2012
752
1,588
Gotham
Bir çok örnekle bu liste kişiye göre değişebilir fakat makul ve yerinde eserler tanıtılmış. Hepsi çok güzeldir tavsiye ederim :)

denizkara

Yeni Üye
28 Mar 2010
98
165
denizci
3., 4, ve 5. eserler çok iyi :D ama ilk iki bende listeye bile girmiyor, hele birincisini rüyamda görsem kabus diye uyanırım muhtemelen :Z bu liste herkese göre değişir tabii :d

Gabby

Onursal Üye
18 Haz 2012
265
1,450
Yaratıcısı Pratt’ın gezgin ruhunun çizgilerde vücut bulmuş hali
Corto Maltese için Git Gidebildiğin Kadar (Sempre Piu Lontano)
daha uygun bir betimleme olurdu sanki.
sonunu düşünen kahraman olamaz’ biraz garip geldi.:)

direnc11

Yönetici
11 May 2009
10,089
36,765
İstanbul
Birincisi (Superman: Red Son) dışında diğerlerini okudum. Bunu okumadığım için bir fikrim yok ama diğerlerinin her birinin birer çizgi roman başyapıtı olduğunu söylemem gerek.

Okumakta zorlandığını söyleyen dostlar biraz gayret edin, eminim beğeneceksiniz. Çizgi Diyarı'nın böyle bir fonksiyonu da var, olmalı. Başka ufuklara yelken açmanın zamanı gelmiştir belki :)

Bu arada seçici heyet de sağlammış; Kanat Atkaya, Kutlukhan Perken, Levent Cantek.

toxine

Onursal Üye
11 Mar 2013
997
3,280
Tespit edilemedi
Hiç okumadığım türde kitaplar var. Okuma fırsatım olsa da okusam. Yalnız Corto Maltese okuduğum en iyi çrlerden bence. Maus ise okuma listemde.
Popüler olan şeylere ısınamayan biriyim. Her konuda...
Amerikan çizgileri popüler olmasına karşın Fransız çizgileri tercih ederim.
Fransızlardan(*) bence en iyilerden birisi Blacksad. Japonlardan en iyilerinden birisi Berserk. İlk aklıma gelenler. Corto Maltese İtalyan sayılmaz mı?
Bazı kaynaklarda mangalardan Fullmetal Alchemist, bir diğerinde Monster. Bir fransız kaynakta comicslerde Maus, mangalarda Quartier lointain varmış.

*Edit: Blacksad İspanyolmuş ancak Fransız yayınevi Dargaud da yayınlanmış.
Edit2: Thorgal Fransız sanırdım fakat Belçikan çıktı. En iyi çrlerden birisi bence. Fransızda bulacağım. İnat ettim.

12 Şub 2010
15,006
543,776
Süperman dışındakileri okudum ve bende mevcut. Sadece V For Vendetta'yı okumak üzere ödünç alan dostum onu geri getirmedi ( ve kim olduğunu da unuttum:) ).

Bu listede benim sıralamam Corto, V For Vendetta, Sin City, Maus

Mutlaka okunması, görülmesi, gezilmesi, seyredilmesi gerekli v.s. gibi moda olarak almış yürümüş sınıflandırmaları benimsemiyorum. Bu gibi şeyler kişiye göre değişir. Zevkler ve renkler tartışılmaz söylemi bana daha uygun.
Bir de, kerameti kendinden menkul kimi popüler kişilerin toplumu yönlendirme çabalarını da acaba altında ne var, kimin, neyin reklamını yapıyorlar diye ihtiyatla karşılıyorum.
Bu da kendi fikrim:)

toxine

Onursal Üye
11 Mar 2013
997
3,280
Tespit edilemedi

Mutlaka okunması, görülmesi, gezilmesi, seyredilmesi gerekli v.s. gibi moda olarak almış yürümüş sınıflandırmaları benimsemiyorum. Bu gibi şeyler kişiye göre değişir. Zevkler ve renkler tartışılmaz söylemi bana daha uygun.
Bir de, kerameti kendinden menkul kimi popüler kişilerin toplumu yönlendirme çabalarını da acaba altında ne var, kimin, neyin reklamını yapıyorlar diye ihtiyatla karşılıyorum.

Adı ne olursa olsun keyifle okuduğun çr gibisi yoktur...

Önder Çakı

Onursal Üye
E-Dergi Takımı
5 Ağu 2012
263
1,734
Seçimleri yapan 3 arkadaşın da beğenilerine saygı duyuyorum.
Bahsi geçen tüm çizgiromanları okudum.Ancak,bu ülkede yaşayıp böyle bir liste oluşturmak zor açıkçası.
Muhtemelen güncel çizgiromanlar sorulmuş olmalı.
Çıkan sonuçlar ise daha genç okuyucuların beğenebileceği türden.
Gençlerin de pek çizgiroman okuduklarını söyleyemeyiz.Bir şekilde, özendirilerek okudukları türlerde belli.
Yani kısacası seçim yapılırken nereden bakıldığı önemli,
Herkese göre ilk 5 değişecektir.
Ben en başa Tarkan'ı koyarım.Senaryosu'da çizimleri de çok farklı.(İlk baskısı.)
2'inci olarak Ken Parker'i tartışmam bile.Az balon çok çizgi.Her sayısı film olarak çekilebilir.
3'te Thorgal frankafon dalında favorim olur.
4. Hepimizin bir favori kahramanı vardır elbette.Benim ki Mister NO.:)
5.Çok fazla 5'inci adayım var...Liste 5'te bitince haksızlık yapmak ta istemiyorum..

bonelli1910

Kıdemli Üye
25 Nis 2011
129
230
süpermen dışında bende diğerlerine soğuğum. henüz okumayan varsa ilk 5 okunacak çizgi romanlar

1. ZAGOR 2. ÇELİK BLEK TEKSAS 3. TOMMİKS 4. TEKS 5. KAPTAN SWİNG

sonra ise tom braks örümcekadam conan büyülü rüzgar ve süperman gelir benim için.

denizkara

Yeni Üye
28 Mar 2010
98
165
denizci
Süperman dışındakileri okudum ve bende mevcut. Sadece V For Vendetta'yı okumak üzere ödünç alan dostum onu geri getirmedi ( ve kim olduğunu da unuttum:) ).

Bu listede benim sıralamam Corto, V For Vendetta, Sin City, Maus

"Bir de, kerameti kendinden menkul kimi popüler kişilerin toplumu yönlendirme çabalarını da acaba altında ne var, kimin, neyin reklamını yapıyorlar diye ihtiyatla karşılıyorum."

profesör

Bu dediğine müthiş katılıyorum Haluk abi, hatta sazın bam teli bu :)

4you007

Kıdemli Üye
10 Eki 2012
131
840
Benim okunması gerek 5 çizgi roman listem şöyle;

1) Müthiş Caneriği severim.Şimdi burada eriğin ne işi var demeyin,çok işi var,zira tuza banılmış kütür kütür caneriğini Red Kit okumadan yiyemezdim.O sebebten benim 1 numaram Red Kit.
2-3)Ömür boyu gözlük takmama sebeb Tommiks ve Teksası pas geçemem.Dolayısıyla 2ve 3 numaramda Tommiks ve Teksasdır.
4) Tenten'inde hayatımda özel yeri olmuştur.. 4 Numaramda Tenten'dir.
5) Asterix'te 5.sırada gelir.
İşte benim favori ilk 5 çizgi roman listem
.

Melih41

Yönetici
4 Ağu 2012
3,698
47,962
Kitap yığını varsa bu kitapları ayrı tutarım :
Tex, Ken Parker, Asterix, Enkahraman Rıdvan, Frankafonlar..

Gulyabani

Yönetici
15 Ara 2010
5,003
22,069
Sarıyer
Bu konuya objektif yaklaşabilmem için maalesef konuyu ikiye ayırmam gerekiyor;
A-) Çizgiromanın yaygın olarak okunduğu ve kolaylıkla her yerde erişilebildiği, hatta sokakta tezgahta bile yaygın olarak satıldığı 1990 öncesi
B-) Çizgiromanın sadece sahaflarda, kitap fuarlarında, özel çizgi roman satış dükkanlarında ve pahalı kitap&cd&çizgiroman&vs satış dükkanlarında (neresi olduğunu anlayan anladı) 2000 li yıllar ve sonrası.

1990 - 2000 arasında ben çeşitli nedenlerle çizgiromandan kopmuş olduğumdan, yorum yapamayacağım.

A-) Çizgiromanla ilk tanıştığım 1965 - 1990 arasında okuduğum ve en beğendiğim çizgiromanlar, sıra farkı gözetmeksizin;Savaş, Zagor, Teks, Gordon ve Conan'dır.

B-) 2000 sonrasında tanıştığım (daha önceden yaınlanmış olabilir) çizgiromanlarda ise sıra farkı gözetmeksizin; Brendon, Dampyr, Corto Maltese; Volto Noscosto&Shanghai Devil, Dylan Dog ilk 5 dir diyebilirim.

Listeye dönüp baktığımda "hardcore" bir fumettici olduğum açık. Listede belirtilen kitaplardan süpermen hariç (tayt gimiş kahramanları Kızılmaske hariç prensip olarak okumam, sadece tararım) hepsini okudum. V for Vendetta ve Mouse (ya da Maus) u sevdim ama okuması uğraş gerektirdiklerinden bu ikisini ayrı yere koyuyorum, çünkü yukarıda sayılanlarla aynı kefeye koymak elmalarla armutları toplamaya benzer, okuyanlar ne demek istediğimi anlamışlardır.

doruk

Onursal Üye
19 Mar 2010
355
4,851
Ümraniye
Başlık okunması gereken 5 kitap iken , konu en sevilen 5 kahramana kaymış bir anda :)
Son 4-5 sene içinde gerçekten sürüklenerek okuyup yerimden kalkmadan bitirdiğim kitaplardan aklımda kalanlar;

Hulk Gezegeni
Kick Ass I-II
1602
İhtiyar Logan
Güngezgini
The Punisher-Hoşgeldin Frank
Daredevil-Sarı
Iron Man - Extremis
Bir İntikam Hikayesi

12 Şub 2010
15,006
543,776
Ben de sıralama yapayım:)
Birinci grupta
Teksas, Tommiks, Teks, Kinova, Karaoğlan, Kaan, Akbulut Kaan, Dampyr, Julia, Büyülü Rüzgar, Martin Mystere, Mister No, Conan, Volverine, Yalnız Kurt ve Yavrusu, Dylan Dog, Red Kit, Tenten, Küçük Prens, Nick Raider, Corto Maltese, Killing, West, Vampirella, Solomon Kane, Simon Garth (Zombi), Korku çizgi romanları, Zagor, 1001 Roman ve Ceylan maceralarından Örümcek, Kara Okçu, Sihirli Göz Tim Kelli, Robot Ali, Mitek, Demir Pençe Coni Kugar

İkinci grupta
Kızılmaske, Mandrake, Gordon, Kaptan Swing, Panpan, Sipru, Pekos Bill, Tim, Kit Taylor

Üçüncü grupta
Bunları gruplandırmak doğru değil aslında,
V For Vendetta, Black Sad, Hell Boy, Maus, Fahrenheit 451, tek sayılık Frankofonlar ve tüm benzerleri

Hepsi de benim mutlaka okumam gereken çizgi romanlardır.
Sayamadıklarım, saydıklarımdan çok fazladır.

Okuma önceliği zaman zaman değişir. Az yayınlandığı için çıktığında ilk saldırdığım Dampyr'dir.
Japon mafyasıyla savaştığı dönemde yaklaşık 17 sayı süren macerası yayınlandığında ilk saldırdığım Mister No oldu, bu maceradan sonra da iki yıl kadar ilk önceliği Mister No'ya verdim.
Kara Yön ile savaşan Büyülü Rüzgar uzun bir dönem okuma önceliğini almıştır. Conan'a hiç dayanamam, defalarca ve defalarca okurum. Teksas, Tommiks, Teks, Kinova karelerini, diyaloglarını ezberleyecek kadar okumuşumdur, hala okurum. Karaoğlan ayrı bir lezzettir. Red Kit, Tenten okumaya doyamam. Yani aralarında bir fark gözetmem. Tüm çizgi romanlar benimdir, sizindir, hepimizindir. Hiç birisini boynu bükük, tercih edilmemiş olarak görmek istemem.

Gulyabani

Yönetici
15 Ara 2010
5,003
22,069
Sarıyer
Başlık okunması gereken 5 kitap iken , konu en sevilen 5 kahramana kaymış bir anda :)

Sevgili Doruk; konunun şaftı kaymışsa küpüre "Corto" konduğu anda kaymış. Bence bir çizgiroman kahramanı olan "Corto" kitap olarak değerlendirildiyse, takip eden mesajların da aynı izi takip etmesi son derece doğal :).

Hellblazer

Onursal Üye
31 Mar 2012
752
1,588
Gotham
Ben de sıralama yapayım:)
Birinci grupta
Teksas, Tommiks, Teks, Kinova, Karaoğlan, Kaan, Akbulut Kaan, Dampyr, Julia, Büyülü Rüzgar, Martin Mystere, Mister No, Conan, Volverine, Yalnız Kurt ve Yavrusu, Dylan Dog, Red Kit, Tenten, Küçük Prens, Nick Raider, Corto Maltese, Killing, West, Vampirella, Solomon Kane, Simon Garth (Zombi), Korku çizgi romanları, Zagor, 1001 Roman ve Ceylan maceralarından Örümcek, Kara Okçu, Sihirli Göz Tim Kelli, Robot Ali, Mitek, Demir Pençe Coni Kugar

İkinci grupta
Kızılmaske, Mandrake, Gordon, Kaptan Swing, Panpan, Sipru, Pekos Bill, Tim, Kit Taylor

Üçüncü grupta
Bunları gruplandırmak doğru değil aslında,
V For Vendetta, Black Sad, Hell Boy, Maus, Fahrenheit 451, tek sayılık Frankofonlar ve tüm benzerleri

Hepsi de benim mutlaka okumam gereken çizgi romanlardır.
Sayamadıklarım, saydıklarımdan çok fazladır.

Okuma önceliği zaman zaman değişir. Az yayınlandığı için çıktığında ilk saldırdığım Dampyr'dir.
Japon mafyasıyla savaştığı dönemde yaklaşık 17 sayı süren macerası yayınlandığında ilk saldırdığım Mister No oldu, bu maceradan sonra da iki yıl kadar ilk önceliği Mister No'ya verdim.
Kara Yön ile savaşan Büyülü Rüzgar uzun bir dönem okuma önceliğini almıştır. Conan'a hiç dayanamam, defalarca ve defalarca okurum. Teksas, Tommiks, Teks, Kinova karelerini, diyaloglarını ezberleyecek kadar okumuşumdur, hala okurum. Karaoğlan ayrı bir lezzettir. Red Kit, Tenten okumaya doyamam. Yani aralarında bir fark gözetmem. Tüm çizgi romanlar benimdir, sizindir, hepimizindir. Hiç birisini boynu bükük, tercih edilmemiş olarak görmek istemem.

Haluk abi benim yerime yazmış. İlk 5'lik bir liste yapamam çünkü hiçbir çizgi romana bir alt sıraya koymak için kıyamam ben. Her şeyi okurum :D

atilkurt

Onursal Üye
4 Ocak 2010
335
1,316
Beğenmediğim film çok oldu, yazılı kitaplardan bir elimin parmaklarını geçmez ama çizgi romanlarda en yavanını/kötüsünü bile bir şekilde okumuşumdur, yani çizgi roman her türlü kendini okutabiliyor.
O halde mutlaka okumanız gereken 5 çizgi roman şudur diyemem. Hangi türden hoşlanıyorsanız o tür çizgi romanları okuyun, ben bilim kurgu, korku ve erotik çizgi romanlardan hoşlanırım mesela size ilk 5 tavsiyem; Korku Magazin, Nathan Never, Milo (Manara), Ken Parker ve ara bulasın çizgi roman bölümüdür, hiç ummadığım kitapları bulup okumuşumdur ayrıca bunları bizimle paylaşan gönlü zengin arkadaşları da unutmamak lazım, her birine teşekkürü borç bilirim.

hayaletaslan

Yeni Üye
17 Tem 2010
45
55
en sevdiklerim oldugu için 5 i aştım :)

1- Martin mystere
2-zagor
3-kaptan swing
4-teksas
5-kızılmaske
6-tombraks
7-örümcek adam
8-conan
9-mandrake
10-tommiks

sky009

Yeni Üye
13 May 2014
4
1
Pek yeri değil fakat resimde de gördüğünüz Sin City çizgi romanı sitede yok sanırım, yabancı kaynaklardan elde etsem çeviri işinde yardımcı olabilecek bir arkadaş çıkar mı?

HACILI

Onursal Üye
14 Kas 2012
2,188
8,089
Sanırım ben İskenderunlu dostumdan daha klasik kalmışım.
Zira Mister NO ya yetişemedim.
Haliyle genelde hep eski dostlarımla haşır neşir olurum.
1-TEKSAS
2-TOM MİKS
3-KİNOWA
4-TEKS
5-KAPTAN SWING
AMA AÇIKÇA BELİRTMELİYİM Kİ KARAOĞLAN OLUNCA TÜM BUNLAR SIRASINI BEKLER...
Selam sevgi ve saygılarımla.

Shoryuken

Yönetici
9 Nis 2013
4,044
20,235
Kamlançu
Yukarıdaki listeden Sin City ve V For Vendetta ikilisini okumamış olsam da sinemaya aktarılan filmlerini seyrettiğimi belirterek başlayayım. İkisi de hem konu hem de işleniş itibari ile kendilerini kanıtlamış eserler. Superman Kızıl Evlat bazı tutarsızlıklarına rağmen içerisinde çok güzel eleştiriler barındıran ve hakikaten okunması gereken Çizgi romanlardan. Corto Maltese'in bu listede ne işi var bilmiyorum, onun kulvarı farklı. Maus benim de okuma listemde duruyor, şu ara arşiv yenilediğim için okuma yapamıyorum. Onun değerlendirmesini daha sonra unutmazsam yaparım.

marvel

Yeni Üye
26 Ağu 2009
67
363
1.red son okudum süperdi bi çeviri grubu çevirmişti şimdi tam hatırlayamadım :)

2.sincity çok ağır konular içeriyor pas

3 ve 4.eserler isimleri ne bilmek bile istemem o derece sevmem öyle şeyler

5.v for vendetta okuyacağıma filmini izlerim daha iyi :)

bu bilgileri paylaşım için teşekkür ederim adminim :)