Çizgiromana Destek

altay1944

Onursal Üye
30 May 2009
3,147
4,511
Sayın çizgidiyarı sakinleri;
Sitemizin 3.yılında sadece paylaşım sitesi olmaktan çıkıp Türk çizgiroman sanatına yönveren bir konuma gelmek için bir takım uğraşlara sıranın geldiğine düşünüyorum.Günlerdir bu iş üzerine yoğunlaşarak öncelikle ne yapabilirize kafa yordum .Öncelikle yapmamız gereken bütcemiz elverdiğince basılı yayınları mutlaka ama mutlaka almalıyız bu bir ve olmazsa olmaz.Böylelikle yayıncının yeni yayınlar ve hatta bastığı yayını devamı anlamında elini güçlendirmiş oluruz.Bazı yayıncılarla görüşmelerimde beklentilerin altında bir grafik izlediklerini ve piyasadan çekilmenin söz konusu olmadığını ama tercihlerinde değişiklik yaparak farklı arayışlara gideceklerini belirtiler.Çıkan serilerin yarım kalmaması ve yeni serilere olanak sağlanması için;
satışları arttırmak için ne(ler) yapabiliriz?Görüşlerinizi bekliyorum.

Mehmet Ali

Süper Üye
1 May 2009
3,357
53,636
TAM 35
Bence yapılacakların en başında sevdiğimiz en azından bir çizgi romanı satın almak var.Tirajın yükselmesini sağlama yayıncının bu serileri devam ettirebilmesi için önemli.Kendimden örnek verirsem Zagor,Martin Mystere,Büyülü Rüzgar'ı aksatmadan her ay alıyorum.Dylan Dog'u da alıyordum ama bilindiği gibi Hoz yayınını durdurmak zorunda kaldı.Dampyr'in Nisanda 18.cildi yayınlandı.Ama anladığım kadarıyla tiraj düşüklüğünden düzenli bir periyod tutturmaları zor görünüyor.Çizgi romanlar çok pahalı deniyor ama çoğunun fiyatı bir paket sigara kadar.Ülkemizde çizgi roman yayıncılığının sürmesi için okurların da fedakarlık yapması gerekiyor.

filmografi

Süper Üye
8 May 2010
1,420
2,325
istanbul
ben elimden geldiğince yayınlanan çizgi romanları alıyorum... geçte olsa çoğunu arşivime kattım katmaya devam ediyorum... ama Zagor,Martin Mystere,Büyülü Rüzgar vs. gibi çr'lerin hepsini takip etmek her ay imkansız ve diğer çıkan marvel dc vs. çr'leride eklerseniz buna bir paket sigara değil her ay bir sigara fabrikası parası lazım olur... eh bu işte gidip bir martin , zagor almakla kurtulmayacak herhalde.. (Ayrıca anlamıyorum şu içtiğim bir paket sigaradan ne istiyorsunuzzzz... :p:D)

bence çr okumaya insanların yönlendirilmesi gerekli, çr okumaya teşvik edilmeliler... tabii birde el yakmayan fiyat politikaları izleseler ne güzel olur. o zaman belki biraz daha artar satışlar... :)

şunuda düşünmeden edemiyorum altın kitaplar Kara Kule - Gilead'ın Düşüşü çr'sini 280 sayfa 15 tl satarken, birileri de gidip Star Wars Klon Savaşları Cilt 7: Kardeş Oldukları Zamanlar'ı 144 sayfa 30 tl'ye satıyorsa burada bir sorun var gibi geliyor bana... sigara parası olmaktan çıkıyor olay bu durumda her ay bir tane alayım desen bu seferde satışlar için iyi olmuyor...

yani ancak okuyucu artacak, fiyatlarda biraz daha makul olacak ki durum düzelsin yoksa binbir zorlukla çr - kitap okuyan bizler ne yapalım...

KARAOĞLAN

Onursal Üye
2 Şub 2010
3,004
20,630
Gaziantep
HER AY ALDIĞIM ÇİZGİ ROMANLAR.
1-Tex
2-Tex Altın seri
3-Martin Mystere (aylık ve KM)
4-Mister No (aylık ve KM)
5-Büyülü Rüzgar
6-1001 Roman'ın çıkardığı bütün çizgi romanlar
7-Ve Oğlak Yayınları'nın çıkardığı Özel Albüm Tex'ler ile Maceraperest Çizgilerden çıkan bütün kalın ciltler,Ken Parker,Dylan Dog,arasıra Zagor ve Lal'in çıkardığı diğer çizgiromanlar.Emekliyim,aylığım 1000 TL.Ayrıca takip ettiğim bazı mizah dergileri ile Bilimsel dergiler ve yayınlar var.Yayıncılarhergün fiyatları arttırıyorlar.Buna ne can ne de bütçe dayanır.Sıfırı tüketmek üzereyim.Yayıncılar birazda okuyucuyu düşünsün.

stoktan

Guest
27 Nis 2010
613
969
Acıbadem - İstanbul
Bu benim de çok önemsediğim bir mesele.

Kendi adıma her ay sınırlı gelirimin en az 200~300 TL sını eski ve yeni çizgi romana harcıyorum. Satınalma hususunda müsterihim ve daha fazla yapabileceğim bir şey yok.

Forum olarak, yönetimden "Yeni Çıkan Yayınlar" başlığının daha görünür olmasını isteyebiliriz. Bizler de yeni çıkan yayınlara altbaşlıklar açmaya katkıda bulunmayı ihmal etmemeliyiz. Bakarsanız, son derece yetersiz olduğunu görürsünüz. (Bu aynı zamanda bir özeleştiri.)

Yine yönetimden anasayfada güncel dergi kapaklarından oluşan bir animasyonlu kare talep edebiliriz. Yeni sayıların kapak resimleri orada belli bir zamanlama ile döner (meselâ). Bunu bedelsiz tanıtım olarak düşünmek gerek.

Bu hususta yayıncı ve dükkân sahibi üyelerimizin fikirleri de önemli. Katkılarını alalım.

* Bu arada filmografi'nin sigarasına dokunmayın, fena halde hüzünlendi. :D

ozaki

Süper Üye
4 Kas 2010
1,577
1,370
Herşeyin elektronikleştiği günümüzde, yayınevlerininde artık biraz elektroniğe ağırlık vermesi gerekiyor diye düşünüyorum. Kağıt ücreti, mürekkep ücreti, dağıtım ücreti düşeceğinden kitap basımı için harcanan paradan daha ucuz maliyetli olacaktır. Bu durumda bizim alış gücümüz yükselecek, yayıncılarında tirajı yükselecektir.
Bir program çıkartarak yayınlarlarsa tablete/cep telefonuna/pc'ye indirip kurarak, beğendimizi makul bir ücret karşılığı satın alabilsek ?
Bugün şans eseri idefix'in bir programıyla karşılaştım. İndirip kurdum. E-kitap olarak fiyatlarıda inanılmaz geldi bana.. 2tl 3tl.. Henüz fazla bir çeşit olmamasına rağmen fiyatları bu derece makul olursa (kendi adıma yazıyorum) ayda 10 15 kitap rahat satın alırım.

The_DarknesS

Yönetici
Çeviri & Balonlama
17 Nis 2010
9,538
28,575
İzmir
Beni iyi tanıyan Mehmet Ali Ağabeyim ve Shevarash dostum bilirler ki...
Yeni çıkan yayınları takip eder ve kitaba verilen paraya acımam.
Elimizden geldiğince çizgi romanlara destek olamalıyız. Yayın evleri okur varsa varlar...
Ama burada sevmediğiniz yayını alacaksınız gibi bir duruma da girmeyin. Mesela ben İtalyan yayınlarını kendi adıma kolay kolay almam. Eski den beri Alfa ve Bilka'dan itibaren; Büyük Mavi yayınlarından sonrasında devam eden bir çok yayın evinin çıkarttığı Marvel ve DC çizgi romanlarını takip ederim...
İtalyanlarda ise seçiciyim...

Burada belirtmek isterimki; yabancı sitelerde yeni çıkan yayınlar an be an paylaşılsa da yayıncılar neden telif var diye saldırmıyorlar? Çünkü adamlar tok satıcı. Zaten kendilerini kurtaracak traja sahipler. Böylece tarayana 'sen neden benim yayınımı tarayıp paylaşıyorsun' demiyorlar. Bu iş satış gücü ile oluyor.

Benim takip ettiğim nice yayın kapandı. Neden, çünkü alan yok. Adamlar hayrına kitap basacak değiller. Nitekim en son Hoz çizgi romandan ayrıldı. Çok güzel çalışmaları vardı. Ben dua ediyorum da Gerekli Şeyler devam etsin. Yoksa sevdiğim yayınların orjinal taramalarına mahkum kalacam. Çok iyi olmayan ingilizcemle adamların kelime oyunlarını anlamak için uğraşacam...

Bu yüzden eğer imkanımız varsa çizgi romana destek verelim. Tamam herkesin alım gücü farklı...
Kimse bu konu da zorlanamaz. Ama iki paket sigara az için, bir kitap alın.

Son söz,
Ey sessiz çoğunluk. Sizden tek ricam, beğendiğiniz konulara yorum yazın. Saatlerini harcayan nice dostların sizden hiç bir beklentisi yok. Forumumuzda kimse paye peşinde değil. Kaç kez şahit olduğum şey; arkadaşlarımın verilen payeleri bıraktığıdır. Nice dostlarımız var çizgi romana destek için saatler harcayan, herkes okusun için uğraşan. Yayınlanmış ama artık bulunamayacak sayıları bulan, arşivinden çıkaran, tarayan, yayınlanmayacak sayıları çeviren... Bu arkadaşların istediği bir yorum, bir teşekkür mesajı. Sadece bu kadar...

Başta Kaptanımız Bakunin olamak üzere, Ertuğrul, Mehmet Ali, tafamus,profesör, Savok, Sarkomer, Börtecinefb, Çakıcı Ali, nireng, filmografi, stoktan, Shevarash, grreenman, gulyabani, esattr, Blackbishop, direnc11, honeybadger, panda78, Ravage,vkopuzoglu, lotoloto,f.erince, büyük beyaz, ravenx ve E- dergi takımı... ve listelerin efendisi dostum Colinmaccay...daha ismini yazamadığım nice dosta bize kazandırdıkları çizgi romanlar için teşekkür ederim. Sağolun var olun...

Son düzenleme:

büyük beyaz

Yönetici
Çeviri & Balonlama
E-Dergi Takımı
17 Ağu 2009
17,730
43,945
denize sıfır
yayınevi yeni çıkardığı eseri gelip burda tanıttımı?hayır
neden tanıtmadı,geldide gelme olmazmı dedik.
bu da işin başka yönü.
ben çeşmede yaşıyorum ve burada çizgiroman satan bir yer yok.gülünç ama böyle.
istesem netten alırım ama yayın ağı yetersiz görünüyor bana.

The_DarknesS

Yönetici
Çeviri & Balonlama
17 Nis 2010
9,538
28,575
İzmir
Sevgili büyük beyaz,
Çok önemli bir meseleye değindin.
Eğer Yeni Çıkan Yayınlar - Çizgiroman Diyarı başlığına bakılacak olursa, diyar sakinlari yeni sayıların tanıtımını yaptığı görülür. Türkiyenin en önemli çizgi roman forumuna girip inceleyen yayın evi temsilcisi arkadaşlarımızın yeni çıkartacakları sayıları kendilerinin tanıtmasını isteim. Çizgi roman adına çok faydalı olacağına eminim.

vkopuzoglu

Süper Üye
3 Mar 2010
1,536
957
Bursa
Selam, öncelikle hepiniz haklısınız tabi ancak, bu ülkede bir şeylerin değişmesini istiyorsak bu hiçbir zaman tek taraflı değişimle mümkün olmayacaktır. Ali abinin dediği gibi biz kendimizi ne kadar yırtsakta tanıtım için yayınevleri bu gelişmeyi görüpte "hıh" derse bu sadece bizim kaliteli bir forum olduğumuzu göstermekten öteye gidemez maalesef. O yüzden her iki tarafta elinden geleni yapacak ki üçüncü taraf olan okuyucu kesimde ona göre rahatlıkla hangi çizgiroman çıkmış nolmuş ne bitmiş anlayacak ve ona göre rahatça alacak.

Sevgili ozaki'nin bahsettiği konu da güzel özellikle o videodaki alette iyiymiş. Teknolojinin nimetlerinden her zaman en uç seviye yararlanmak gerekir. Ama benim açımdan ellerimin arasındaki kitabın taşıdığı değerle bilgisayar ekranında ki kitabın taşıdığı değer arasında dağlar kadar fark vardır. O yüzden ellerimle tutabildiğim bir çizgiromanı her zaman daha çok sevmişimdir. Misal bilgisayarda onlarca manga okurum ama şuan elimde ki tek basılı Naruto mangasını gözüm gibi bakıyorum okurken ayrı bir zevkle okuyorum her ne kadar konusunu bile ezbere bilsemde insanın parmaklarının arasında olması ayrı bir olay. Gerekli Şeyler'e burdan tekrar teşekkürlerimi sunuyorum. Neyse...

Bir diğer konu ise ülke olarak çizgiromanlara, animelere, animasyonlara, mangalara, animelere hatta oyunlara karşı milletin o bıkmak bilmeyen ön yargılarından kurtulması gerek ki anca o zaman birşeyler olabilsin. Maalesef ülkemizde çizgiroman vb. sadece çocukların okuması gereken çocukça bir eylem gibi görünüyor. Hal bu olunca yayın evleride ona göre hareket ediyor. Gidin bakın dünya tatlısı pamuk pamuk pespembe hikâyeleri olan kitaplar mı revaçta D&R gibi satan yerlerde yoksa aksiyonu bol, harika konuları olan her kesimden beğeni toplayan yayınlar mı?
İlk önce bu ayarlanmalı ki ondan sonra çeşitlilikten fiyattan dem vurulmalı. işin komik tarafı arz da var talepte var ama sonuç bir arpa boyu bile ilerlemiyor bu çok kötü.

Bizim milletimize anca fatmagüller,behlüller lazım bak bunun çizgiromanını yapsalar piyasada bir tanesi bile kalırsa bende bişey bilmiyorum.O çizgiroman oluyor ve çocuk işi olmuyorda bizimkiler çocuk işi oluyor ona uyuz oluyorum. Bizim millet hep böyle şeyler istiyorki yapımcılarda karşımıza bu kadar iğrençlikte vasat şeyler çıkarıyorlar.

Şu Arabalar,Buz Devri, Oyuncak Hikâyesi gibi dev animasyonlarda da durum bu galiba iş herşeyden önce tanıtımda bitiyor.Çoğu kimse artık ön yargılı yaklaşmıyor hatta çok seviyor. İnsanlarda ki şu ön yargıyı kırdık mı gerisi elbet gelir ha birde kimse sadece 30-40 lira çizgiromana vermek ağır gelebiliyor Allahtan bu işin korsanı yok bundan bile anlaşılıyor ne kadar okunduğu ülkemizde onlar bile yapmıyor yani. Bu duruma sevinsek mi üzülsek mi tuhaf valla :d gerçi olsada almazdım ya.

Görüşmek üzere Allah'a emanet olun :rolleyes:

Son düzenleme:

enger66

Onursal Üye
26 Eyl 2010
1,036
3,182
yayınevi yeni çıkardığı eseri gelip burda tanıttımı?hayır
neden tanıtmadı,geldide gelme olmazmı dedik.
bu da işin başka yönü.
ben çeşmede yaşıyorum ve burada çizgiroman satan bir yer yok.gülünç ama böyle.
istesem netten alırım ama yayın ağı yetersiz görünüyor bana.

Amerika'daki comic shopları herkes bilir... Yıllar önce aynı sistemi rahmetli Ali Recan Alfa'ya döndükten sonra tatbik etmek istemişti... Hatta bu konuda rahmetliyle görüşmüş ÇR bayisi olmayı kabul etmiştim... Kendisi yaşıyor olsaydı Paylaştıklarımıza O da katkıda bulunuyor olacaktı...​

12 Şub 2010
15,006
543,642
Tüm arkadaşların görüşlerine katılıyorum. Çok güzel açıklamışlar. Özellikle dağıtım ve pazarlama konusunda ÇR yayınevlerinin anlayamadığım önemli bir eksiklikleri var. büyükbeyaz, Çeşme gibi bir yerde çizgiroman satılmadığından dolayı şikayetçi olmakta haksız mı? Yediyüzbin nüfuslu Şanlıurfa'ya Teks gitmiyor. Ciltli olan hiç bir ÇR gitmiyor. Artık diğer Anadolu kentlerini düşünün. Bunda yayınevlerinin kusuru olduğu açık.

Bir de, eskiden çizgiromanlar promosyon yapardı. Promosyon, okuyucu sayfası gibi şeyler de tirajı artırabilir. TV lerde ÇR konulu sohbetler de tanıtım açısından yararlı olur. ÇR bir kaç büyük kentte sıkışmış kalmış, Anadolu'ya açılmalı.

Yayınevleri profesyonel reklam şirketlerinin desteğini sağlayarak reklam aldıklar takdirde fiyatları biraz olsun düşürebilirler. Görülen o ki, fiyatlardan yakınan kişileri sayısı az değil.

Uçuk bir fikir olduğunu düşünüyorum ama kimi çizgiromanlara büyük firmaların sponsor olması sağlanamaz mı? Telekom Arena gibi, Turkcell ligi gibi Arçelik Conan:), Tofaş Teks:)

Benden bu kadar:) biraz da yayınevleri çaba göstersin.Pazarlama firmalarından danışmanlık alsınlar.

ertuğrul

Admin
5 Nis 2009
24,847
136,876
Bütün çizgi roman seven dostların mutlaka çizgi roman almaları çizgi romanı yaşatır ve devamlılığını sağlar,tabiki imkanları ölçüsünde
Yayınevleride daha iyi hizmet sunabilmek adına nokta satış yerlerini veya kitap bayilerini artırabilir bu ülke geneli için geçerli
Yeni çıkan kitapların tanıtımı için sitemizde zaten bölüm var,yayınevleri çıkan kitaplarını isterlerse buradan açıklamalı olarak verebilirler,bizde çok memnun kalırız...
En önemlisi kitap fiatlarının herkesin bütçesine uygun olması:D

bakunin

Admin
12 Mar 2009
6,304
49,801
NeverLand
Başlığı ilk açıldığında gördüm ama maalesef fırsat bulup yorum yazamadım. Yorum yazamamamın bir nedeni ise zaten bu konuyla alakalı olarak neler yapabilirizi konuşabilmek çabalarımdan dolayıydı. 1001 Roman Yayınevi'nin sahibi ve Çizgi Roman Derneğinin başkanı olan sevgili Fuat Aktüre ile 2-3 gün boyunca bu konuda kafa patlattık. Sevgili Ümit Kireçci'nin de dahil olduğu görüşmelerimizde öncelikli sorunlarımıza çözüm aradık. Bunlardan ilki çizgi romanın pahalı satılmasıydı. Fuat Bey'in verdiği örnekler çoğaltılabilir ama sadece birini söylemek gerekirse yayınevinin 12-14 lira arasında yayımladığı bir çizgi romanın bayiden okuyucuya ulaşırken aldığı rakam 24-30 arasında değişiyor. Yani fiyat politikasında belki de en masum olanların yayınevleri olduğu söylenebilir. Domates, patates gibi yani. Üretici ile manav arasındaki paradoks gibi. Bu nasıl kırılabilir? 24 liralık bir yayını 10-12 liraya düşürebilirsek herkes buna şikayetsiz ulaşabilir mi? Çünkü şu anki 1001 Roman Yayınevi tirajının aylık 1000-1200 gibi olduğunu varsayarsak bunun yapılmasının şart olduğu görünüyor. Belki de çizgi roman okurları olarak bizler satıcı noktalar üzerinde baskı oluşturabiliriz. Bilmiyorum. Çizi romanı aylık periyotta takip eden okur sayısının ise istatistiki bir verisi yok maalesef. Ama benim tahminim bunun 2000-2500 civarında olduğu yönünde. Çünkü hala yayınevlerinin bir çoğundan tiraj bilgisi edinemiyoruz. Yeni çıkan yayınların tanıtımı konusunda bana kalırsa iğneyi ilk önce kendimize batırmak zorundayız. Evet bu isimde bir başlık açtık ama gel gör ki hiç de umulduğu gibi ilgi görmedi. Neden yayınevlerinin bu başlığın içini doldurmasını bekliyoruz ki? Rutin yayın takip eden arkadaşlarımız neden okudukları kitabın konusunu içeriğini bizlerle paylaşmıyorlar ki? Hep tarama yapamama özürleri okuyoruz. Acaba bu arkadaşlardan bir kaçı yeni aldığı bir yayının içeriğini bizlere anlatıp beğeni ya da eleştirilerini paylaşsa, alınması yönünde olumlu telkinde bulunsa bunun etkileyeceği bir kesim çr sever yayını almak için heyecan duyamaz mı? Ve bu zaten az olan okur sayısının artmasına olumlu bir destek olmaz mı? Ben çizgi roman okur sayısının bu kadar az olduğu bir ülkede bu konuda Çizgi Diyarı forumunun bir şeyleri başarabileceği ve doğru hamleleri yapabileceği inancını taşıyorum. Bugüne kadar gördük ki, insanlarımızı dürtmeden maalesef harekete geçirmek pek de kolay olmuyor. Buradan bir duyuru yapmak istiyorum: Hangi yayını ya da yayınevini takip edersek edelim bununla alakalı olarak lütfen bilgilerinizi bizimle paylaşın.Paylaşın ki bilmeyen, o bilgiye türlü nedenlerle ulaşamayan arkadaşlarımız da bundan istifade etsin ve belki 300-500 liralık bütçelerle değil ama aylık en azından bir yayını takip eder hale gelsin. Bunu bir seferberlik olarak, çizgi romanı daha ileri götürmek için yapılan bir seferberlik olarak düşünmenizi rica ediyorum.
İkinci önemli nokta Çizgi Roman Derneği ile olan ya da olacak olan ilişkilerimizle alakalı. Bu konuda aslında pek çok aşılması gereken sorun var. Yayınevlerinin birlikte hareket edememesi belki de en önemli sorun. Belki biz okurlar için dernek üyesi olmak pek de bir anlam taşımıyor ama kişisel olarak ben birlikte yapılacak her türlü baskının sonuç vereceğine inananlardanım. O nedenle Çizgi Roman Derneği'nin tüm faaliyetlerinde yer alarak sevdiğimiz bir alan olan çizgi romanın daha da kolay elde edilebilirliğini sağlamak adına destek vereceğimizi bildirmek istiyorum.
Fuat Bey'in içtenlikle anlattığı genel perspektifi siz dostlarımla paylaşmaktan büyük memnuniyet duyuyorum. Çeşme'ye gelmeyen çr, Trabzon'a, Samsun'a belki Anadolu'nun bir çok yerine de gelmiyor maalesef. Bunun yöntemleri belki yayınevleri tarafından açıklansa daha doğru ama bireysel satış noktaları oluşturmak kişisel çabamızla da sağlanabilir belki.
Herkese selam ve sevgiler.
NOT: Bu başlığı sabitliyorum. Bence çok önemli bir konu. Sizler için de öyle olduğu kanaatindeyim.

serifengin

Onursal Üye
23 Eki 2009
2,617
6,031
İstanbul-İzmir
Herkesin derdi belli.
1.Çizgi Roman çok pahalı
2.Her yerde bulunamıyor.
3.Tanıtım eksikliği var.

Bakuninin dediği gibi öncelikle standart alım yapılmalı bencede, genel olarakda zaten yapıyoruz.
Ortak hemfikir olduğumuz tanıtım eksikliği, oda doğru.
Bence en büyük engel fiyatlar..
D&R ,dan son alışverişim 100 TL tuttu. Evet idare edecek gelir seviyesinde oluyorum ama ancak ayda bir defa.
Ya Anadoluda gündeliği 15-30 lira aralığında bile olmayan insanlar ne yapsın? Filmografinin sigara parasına göz diksekde yetmez.
Amerika,da şöyle bir uygulama vardı eskiden hala var mı bilmiyorum?
Roman cinsi kitaplar bir ciltli birde karton kapaklı denilen 2. kalite baskıyla çıkardı eh tabiikide 2.si daha hesaplı olurdu.
Bizler gibi bibliyogifler araba parası harcar ciltlileri alır ama aynı haliyle korumak için poşetliyip okumadan rafa kaldırırlar , okumak içinse karton kapaklıları kullanırlardı.
Bilmiyorum bu ülkemizde uygulanabilir mi?
Evet son New Avenger ve X-Men,leri aldım ama kitap başına verdiğim 30 TL çok çok yüksek bir rakam.500-700 sayfalık güzel bir romanda aynı para!!!
İkisi aynı şey değilde deseniz okumaya teşvik etmek için sesini çıkarmayan bir aile bile çocuğuna -- A evladım o paraya kapkalın roman alırsın demez mi?
Bizdede daha düşük baskı kalitesiylede olsa 8-10 gibi rakamlara çekilecek bir çizgi roman furyası zamanla ileri düzeyde okuyucuya ulaşabilir gibi geliyor bana...

filmografi

Süper Üye
8 May 2010
1,420
2,325
istanbul
Herkesin derdi belli.
1.Çizgi Roman çok pahalı
2.Her yerde bulunamıyor.
3.Tanıtım eksikliği var.

Bakuninin dediği gibi öncelikle standart alım yapılmalı bencede, genel olarakda zaten yapıyoruz.
Ortak hemfikir olduğumuz tanıtım eksikliği, oda doğru.
Bence en büyük engel fiyatlar..
D&R ,dan son alışverişim 100 TL tuttu. Evet idare edecek gelir seviyesinde oluyorum ama ancak ayda bir defa.
Ya Anadoluda gündeliği 15-30 lira aralığında bile olmayan insanlar ne yapsın? Filmografinin sigara parasına göz diksekde yetmez.
Amerika,da şöyle bir uygulama vardı eskiden hala var mı bilmiyorum?
Roman cinsi kitaplar bir ciltli birde karton kapaklı denilen 2. kalite baskıyla çıkardı eh tabiikide 2.si daha hesaplı olurdu.
Bizler gibi bibliyogifler araba parası harcar ciltlileri alır ama aynı haliyle korumak için poşetliyip okumadan rafa kaldırırlar , okumak içinse karton kapaklıları kullanırlardı.
Bilmiyorum bu ülkemizde uygulanabilir mi?
Evet son New Avenger ve X-Men,leri aldım ama kitap başına verdiğim 30 TL çok çok yüksek bir rakam.500-700 sayfalık güzel bir romanda aynı para!!!
İkisi aynı şey değilde deseniz okumaya teşvik etmek için sesini çıkarmayan bir aile bile çocuğuna -- A evladım o paraya kapkalın roman alırsın demez mi?
Bizdede daha düşük baskı kalitesiylede olsa 8-10 gibi rakamlara çekilecek bir çizgi roman furyası zamanla ileri düzeyde okuyucuya ulaşabilir gibi geliyor bana...

sizinle hemfikirim ama şu son cümlenizdeki "daha düşük baskı kalitesi" ibaresi beni korkutuyor ne yazık ki.. .zaten aldığım bir çok çr daha ne kadar düşük baskı kalitesi ve cilde sahip olabilir diye düşünmeden edemiyorum... kapak tasarımlarının bazılarında yeni çıkan kick-ass gibi özensizliğinin daha ne kadar ileri olabileceğini kestiremiyorum bile... :S çoğunun cildi dağıldı (watchmen, v for vendetta, hedge knight vs. bir kaç tane daha) ki çok titiz davranırım çr ve kitaplarıma... allahtan matbaacıyımda yeniden sağlam cilt yaptırma derdim çok yok... yani böyle oluncada insan çr alma düşüncesinden soğuyabiliyor...

birde tiraj saptanma sorunun şundan oluştuğunu sanıyorum. mesela dark tower, walking dead, ntv yayınlarının çr'leri (ki bakın bunlar çok sağlamlar cilt ve baskı konusunda / fiyat konusundada hiç adamın elini yakmıyorlar 8-15 tl arasındalar) çıktıkça kesin aldığım çr'ler. diğer çr'leri ise reklam sayılmaz herhalde idefix hesabımda biriktirip yıllık 700-800 tl'lere varan bir bedele getirip taksitle alıyorum (avenger, kick ass, star wars, x-men ler gibi tek cilt fiyatı 25-35 tl arasında olanları ve kitapları). yani bu biriktirip aldıklarım çıkışalrı üzerinden 5-6 ay bazen 1 sene geçtikten sonra alınmış oluyor. bu da tiraj hesabında beni ve benim gibi çr alıcılarını yok gösteriyordur tabii ki...

şu an en büyük sorun bence fiyat politikası ve dağıtımın sınırlı yerlerde (her nekadar internet aslında bunu ortadan kaldırıyor olsa bile) olmasıdır... zaten çr okuyan kesim takibini yapıyor okumayan kesime takip ettirmekte yayın evlerine düşüyor artık. biz kendi çevremize zaten bilgi akışını yapıyoruz elbet ve sitede çoğu insan neyi nerde bulacağını artık belirlemiş durumda kanaatimce...

KARAOĞLAN

Onursal Üye
2 Şub 2010
3,004
20,630
Gaziantep
Fuat Aktüre Arkadaş,lütfen "ikmalistasyonu.com"u güncelleyiniz.Karaoğlan/Altay'dan Gelen Yiğit ve Sony Ringo'yu siparişime ekliyeceğim ama hala sayfalarda görülmüyor.İkmal İstasyonu'nda daha önce 3 kez kitap ve DVD aldım fiyatlar son derece düşük.Ama gönül isterdi ki Lal Kitap ve Oğlak Yayınları'nın kitaplarınıda oradan alalım.

exodus

Aktif Üye
22 Tem 2010
334
112
Çizgi Diyarı çizgi romana destek olduğu kadar köstek te oluyor. Piyasada baskısı bulunmayan ürünlerin burada paylaşılması iyi bir şey ama bakıyorumda daha çıkalım 2 yıl olmamış kitaplar ıronman:extremis joker spiderman bunlar anında forumda paylaşılıyor.Yayın evide telif hakkı yüzünden sorun çıkartınca da suçlu oluyor. Düşünün bir kere en fazla 3000 satcak bir kitabın çıktığı yıl burada paylaşılması etiğe uygunmudur sizce.Daha dün bu konuda bir yorum yaptım yorumum anında silindi. Tamam çeviri yapıp burada paylaşmak da güzel bir şey ama zaten Türkçe'ye kazandırılmış bir yayını burada çevirip paylaşmak bunlarıda lazım. Kızmadan önce bir düşünün yazdıklarımı

altay1944

Onursal Üye
30 May 2009
3,147
4,511
Çizgi Diyarı çizgi romana destek olduğu kadar köstek te oluyor. Piyasada baskısı bulunmayan ürünlerin burada paylaşılması iyi bir şey ama bakıyorumda daha çıkalım 2 yıl olmamış kitaplar ıronman:extremis joker spiderman bunlar anında forumda paylaşılıyor.Yayın evide telif hakkı yüzünden sorun çıkartınca da suçlu oluyor. Düşünün bir kere en fazla 3000 satcak bir kitabın çıktığı yıl burada paylaşılması etiğe uygunmudur sizce.Daha dün bu konuda bir yorum yaptım yorumum anında silindi. Tamam çeviri yapıp burada paylaşmak da güzel bir şey ama zaten Türkçe'ye kazandırılmış bir yayını burada çevirip paylaşmak bunlarıda lazım. Kızmadan önce bir düşünün yazdıklarımı

Sevgili dostum Çizgiroman Diyarı | Çizgiroman Hepimizin! - Çizgiroman,Karikatür,Resim Forumu sitesinin köstek olduğu savına katılmam pek olası değil.Neden derseniz bazı yayınevi sahibi arkadaşlarımız zaten forumumuzun değişmez parçalarıdır ve hatta reklam anlamında paylaşımlarımıza destek vermektelerdir..Ayrıca dikkat ettiyseniz ki sizde itiraf ediyorsunuz en az bir yıllık süre içinde yeni çıkan kitaplar paylaşıma açılmaz.Sonrası açılır.Ve şunu ciddi anlamda söylüyorum bu forumun üyelerinin bir çoğu o yayınları alıp evine götüren insanlardır.Forum üyelerimiz çok sevdiği kitaplardan mahrum kalmasın çizgiroman yaygınlaşsın diye elimizden geleni yapıyoruz.Bilginize.

exodus

Aktif Üye
22 Tem 2010
334
112
Evet 1 yıl ama o 1 yılın sonunda kitap hala raflarda oluyor insanlarda diyorki madem çizgi diyarında paylaşıldı ben salakmıyım para verip alıyım. Eğer reklam yapılcaksa burada ve diğer sitelerde tanıtımı yapılır en iyi şekilde insanlarda beğenirse alır sonraki 3 yıldada siteye koyulur ozaman karşılıksız paylaşım olur.

apollo1967

Yeni Üye
26 Eyl 2009
79
15
Kanadadan Selamlar

Arkadaslar Merhaba ,

Yazilanlari okuduktan sonra ,sorunun tanimlanmasi acisindan cokda fazla bir eklemeye gerek olmadigini dusunuyorum. Bugun aslinda temel sorun cizgi romana olan talebin cok cok dusmesi ,dusen tirajla beraber fiyat artirma sarmalinin dususe negatif eklenmesi ,dogru durust dagitimin olmamasi oldugu yerde de cok pahali olmasi , Turkiyede cizgi roman yayinciliginin sonunu hazirlayan unsurlardir. Ama zannediyorum bu dunyanin her yerinde boyle . Bazi seyleri degistirme imkanimiz yok gibi geliyor bana . Insanlar cizgi roman okumak yerine , video oyunlarini , Ipad, Ipodu , sinemayi vs.yi tercih eder hale geliyorsa , yapilabilecek cok bir sey gozukmuyor bana. Mesela Kanada da benim son donemde dikkatimi ceken , Turkiyeden farkli olarak Kablo tv icin burada yuklu miktarda odeme yapmaniz gerekiyor , bedava TV yok . Olmadigi gibi , bence yayincilik anlayislarida son derece kotu. Bir film izlerken her 10-15 dakikada bir reklam seyretmek zorundasiniz. Bir cok dizi , film ve yayin yuzlerce kez tekrarlaniyor vs. Son donemde bunlara internetten cok ciddi rakipler cikmaya basladi NETFLIX gibi. Adamlar legal olarak hizmetinize aylik abonelik karsiligi ,ki kablo ile karsilastirinca cok komik rakamlar , digital kutuphanelerini aciyorlar istediginiz filmi, belgeseli seyredebiliyorsunuz . Mesela bu donusumun en carpici orneklerinden biri American Blockbusters , video kaset / CD/DVD hatta Video Oyunlari kiralayan magazalar zinciri topu atmis durumda . Yani bunu donusumun boyutlarini vurgulamak acisindan soyluyorum. Gunumuzde hersey digitallesiyor. Cep telefonunuzla , her turlu cihazinizi nete baglayip istediginiz anda istediginiz materyale ulasabiliyorsunuz. Burada kutuphaneler bile benzer anlamda e-book , digital audio book vs servis etmeye basladilar. Amazonun sattigi ebook sayisinin ilk defa hard copyleri gectiginden bahsediyorlardi gecenlerde.Hatta konumuzla ilgili olarak , hepinizin bildigi gibi Marvel ve DC basta olmak uzere bir cok yayinevi artik online olarak digital cizgi roman satiyor yada takip etmeniz icin abonelik sistemi kuruyor. En son duydugum /okudugum haberlerden birinde de extra 1 dolar odemeniz durumunda ozellikle anlasmaya varan kucuk CR firmalarinin cizgi romanalrin digital kopyalarini okurlara vermeye baslayacaklari seklindeydi. Yani dunya degisiyor arkadaslar ve bu degisime ne kadar direnebiliriz acikcasi ben cok umitli degilim. Benim en buyuk beklentim herturlu medyanin , cizgi romandan , filmlere , kitaptan muzige , belli bir abonelik karsiligi hizmete sunulacagi dev kutuphane hizmetlerinin devreye girmesi . Ama burada da bir sorun var benim acimdan. Hayatimin cogu bilgisayar karsisinda gecmesine ragmen bilgisayardan okumayi sevmiyorum. Ikincisi , zannediyorum damardan cizgi romancilarin hepsinde zamanla olusan kolleksiyon yapma tutkumu tatmin edemiyorum. Tabii avantajlarida var, yani butun kutuphanenizi bir flash driveda tasiyabiliyorsunuz , sayfalrin gun gectikce soldugunu gormuyorsunuz ve her okumadan sonra tahrip olmasi diye bir sey soz konusu degil ve acikcasi bundan sonra tek yol bu olacaksa bununlada yasamaya hazirim. Fakat teslim olmadan once bir kez daha direnis alternatifini gozden gecirmeye deger diyorum. Bu ve benzer sitelerde gercekten cok degerli cizgi roman dostu arkadaslarimiz var ,muhakkak bunu daha onceden de dusunmus konusmuslardir. Kisacasi benim teklifim su , bir kampanya baslatalim .Diger forumlardaki dostlarimiza ulasalim .Aramizda yeterli sayiya ulasinca bir yayinci arkadas bulup istedigimiz kitabi uzerinde anlastigimiz sartlarda biz bastiralim. Bunuda yapamadik , legal ,kaliteli dijital kopyelere bile raziyim. Burada ve baska forumlarda okuyorum bircok damardan CRci arkadas 100lerce lirayi ,bence iclerine sinmesede mevcut kitaplara veriyor. Ben daha once bu sitede bir baska yerde bu fikrimi acikladim mesela 200 lira aylikla muhtesem isler yapilabilir , ben daha fazlasina ve azinada varim. BU isin olusabilmesi icin kritik rakam ne olabilir . 500- 1000-2000 . Yayinci arkadasin dagitim problemi olmayacak , herkes kitabini elden yada masrafi kendisine ait olmak uzere kargo ile alacak , geri donus yok ayrica yayin hakki kendinde oldugundan arzu ettigi miktari piyasayada verebilir , tamamen kapali sistem aboneliklede calisabilir. Yani bu islerin icerisinde olan arakadaslarimiz bunu benden cok daha iyi planlayabilir. Ama benim beklentim su acikcasi . Kitaplarda baski , yayin kalitesinden taviz yok . Basladigi kaliteyle bitecek kulliyat . Basladigi formati herseyiyle sonuna kadar koruyacak. Sayfa sayisi , kagit kalitesi vs. Benim icin kitabin icerisinde eskiden fasikulleri toplayip verdikleri sekilde soft /yumusak kapaklarin olmasi cok hos.Ama olmazsada sorun degil Ideal kitap ebati mesela su anda Italyada yayinlanan Renkli teksler gibi olabilir . 384 sayfa/6 fasikul bir dis karton kapak 6 ic yumusak kapak ya da 512 sayfa /8 fasikul bir dis 8 ic kapak.Ayda 1 adet cikacak boyle bir kitapla yaklasik 2-3 sene zarfinda butun Kit Taylor , K.Swing, Misterno /Martin Mystere /Dylan Dog ve Nathan Never basilabilir . Zagor , Teks ve Bazi uzun sureli Amerikan Kulliyatlar ise acikcasi daha uzun surecektir tabii . Diger sayisi az kitaplar icinse bu kadar zamana bile gerek yok. Mesela benim kusaktan herkesin cok sevdigini tahmin ettigim daha niye cikartmiyorlar dedigi bir Judas , bence gercekten zamaninda reklaminda dedikleri film gibi kitap Alaska/Ken Parker , Jeriko , Turk cizerlerin eserleri Tarkanindan Yz. Volkanina , cok kisa surelerde tamamlanarak raflarimizda yerini alabilir. Yine benim kanaatim ayda en az 10 civarinda kitap yayinlanmali , Bunlarin 7-8 adedi uzun sureli eserleri hedeflemeli Teks Zagor basda olmak uzere , 3 adedi Amerikan menselilere ait olmali Batman /Superman Spiderman gibi , bunlardan bazilari gerekirse bir ay biri bir ay digeri seklinde de yayinlanabilir. ve iki adet de kisa soluklu kahramanlara ayrilmali . Redkitinden , Asterixinden , Bonellilerden , American Comiclerden ve Turklerden, birini bitir digerine basla seklinde .Tabii bunlarin telif haklari nasil alinir vs hususunda hic bir bilgim yok. Ne dersiniz ? Biraz bunu tartisalim mi.

wolverine

Yeni Üye
27 Mar 2009
74
237
Bu başlığı okudum. Yazılanların hepsini okudum. Söylenenleri zaten aslında biliyordum. Sizlerde benim gibi çizgi roman konusunda bir geçmişe sahip iseniz zaten yolunuz kadıköy’e düşmüştür. Orada bu konuda her türlü yayını bana gösteren İlyas abi sayesinde durumun ne olduğunu da anladım ki burada eğer gözümden kaçmamışsa yazılmayan konuyuda yazayım.
Öncelikle İlyas Abinin vermiş olduğu bir örneği vereyim. Eskiden bazı imkanı olan insanlar 2 adet aynı sayıyı alıyorlarmış. İlki ambalajı içinde açılmayacak olan şekilde, ikincisi de ihtiyacı olmayan ancak yayın evine destek amacı ile iki tane alan kişiler. Zamanla yayınevlerinin artması, çıkan sayıların artması nedeni ile bu uygulamalar azalmış durumda dedi. O kişiler de haklı aslında çünkü kötüye gittiğine inandığımız çr yayın durumu aslında inanılmaz boyutlara gelmiş durumda.
Öncelikle eskiden Ceylan yayınları belki hatalıyımdır ancak telif hakkı ödemiyorlardır. Bir Teks için Oğlak yayınları tanesine 2-3 Euro ücret ödediğini biliyormusunuz? Bu durumda eğer fazla satamazsa zaten mecburen gider fazla oluyor. Sonra dağıtım firmasının aldığı ücret, kağıtçının aldığı ücret basım evinin aldığı ücret, vergiler, harçlar, çalışan ücretleri, ssk , v.b. giderler bunlar bilinenler. Ancak şeytan ayrıntıda gizlidir unutmayın. Yayınevleri birde sattıklarından para almalı değil mi? Bunun için dağıtıcı firma satılanlardan para veriyor. Ancak iade faturları, geri verilen çizgi romanlar, geç yapılan ödemeler ki tekel olduğunuz zaman bunlara mecburen göz yumuyorsunuz. Görünmeyen maliyetlerinizi artıcı etkileri oluyor. Hatta karda gözükürken bir den zarar pozisyonuna geliyorsunuz. Devlet siz bu kadar satmışsınız diyor. Aslında satılan yok dağıtıcıya verilen var. Devlet diyor ki ben vergimi alırım. Geri gelenler için ayrı bir uygulama ile ödeyeceğiniz vergiden düşürüyorsunuz falan ciddi detay isteyenleri Kadıköy’ü adres olarak veriyorum.
İl dışında olmaması konusunda ise yukarıda yazdığım nedenlerden dolayı sorun olmasından gitmiyor. Ancak bu ulaşamayacağınız anlamına gelmiyor. Bakın günümüzde kitapları ben kitap evinden almıyorum. İnternetten sipariş ediyorum. Hem indirimli oluyor hem de bazı kampanyalardan da yararlanma şansına sahip oluyorum. Şimdi yayın evleri kendilerinden alınan ürünlerinden indirim yapıyorlar, Kadıköy merkezde yer alan ve çizgi roman satan dükkanlar- ki Büyülü Rüzgar bu konuda insanları yönlendirmesi sayesinde ciddi bir ekoldür tavsiye ederim- % 30-40 gibi indirimle satıyorlar. Açın telefonu verin siparişi ödemeyi yapın gelsin kapınıza. İmkânınız varsa gitmenizi tavsiye ederim bu arada. Muhabbet arasında yeni yayınları da öğrenebiliyorsunuz. Yani kitabın üzerindeki fiyatın nedenleri olsa da dağıtımcı unsuru ortadan kalkınca fiyat aslında makul düzeylere ulaşıyor. Ben giderek aldığım için aynı anda Teks Altın, Kırmızı, Martine Mystere, Mister No aylık, klasik, büyülü rüzgar, bu ürünlerin özel sayıları v.b. ciddi miktarda alıyorum. Hesapladığımda aslında iki üç sayı bedavaya gelmiş oluyor. Bu durumda yayınevi de kazanıyor, satan dükkanda, sizde. Kazanmayanlar bu sektörü neredeyse öldürme noktasına getiren unsurlar oluyor.
Çizgi Roman’ı desteklemek için ne yapabileceğimiz konusunda bu başlık altında özellikle hoşuma giden okunan çizgi romanın tanıtımının yapılması oldu. Bu reklam için gerçekten güzel bir şey. Yoksa bugün ciddi bir sermaye ve grup yayını değilseniz reklam yapmak, tanıtım yapmak çok zor. Bu reklam işinin ayakları, satan dükkanlar, okuyan insanlar ve forumlar oluyor sadece. Bu yayın imkanını güzel kullanmak gerçekten hoş olabilir. Bir de benim ve yeğenimin uyguladığı gibi paylaşın alınacakları.

AltayWinchester

Yeni Üye
6 Ocak 2015
6
6
İstanbul
en başından beri ülkede filmlerler tekrardan ilgi duyulmaya başlayan çizgi romanlar için fasikul biçiminde satılmasını savunurum bir cilt çıkaracaklarına fasikul şekilde çıkarsınlar 5 ila 10 tl arası ücrette olsa illa tek tek yayınlamak zorunda değiller yarsını hep birden diğer yarısını bidaki ay felan yayınlasalar eminim dr ye giren her öğrenci en azından 1 fasikul alıp çıkar aynı gün 5 tane alması belki kafasına yatmaz ama 5 günde 5 kere gitse 5 sayıyıda alır ciltlerin +ları kesinlikle var ama ben hala fasikulu destekliyorum dövüş klübü fasikul olarak çıktı fiyatı iste 6:90 dı ve o fasikulleri alırken kimsenin bunun alırsam şundan feragat ederim diye bir düşünce olayına girmediğine eminimdir saygılarımla