Yuki 1. Seri Haftalık Resimli Roman Mecmuası Sayı 049

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,311
Yuki 1. Seri - Sayı 049
Yuki dergisi, 2 Kasım 1965 tarihli 49. Sayısı
Müdahelesiz, 54 MB, 300 dpi, 36 sayfa, CBR

yuk196511kas49kapak.jpg

Son düzenleme:

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,311
Gerçek çizgi roman sevgisi bu olsa gerek
İşte gerçek çizgi roman sevgisi bu olsa gerek. Yuki dergisinin rastgele birkaç sayısının (19, 29, 31 ve 40. sayılar) "Yuki Kulübü Üyeleri" sayfalarında fotoğrafları yer alan birkaç beyefendi dikkatimi çekti. Bu beyefendiler diğer fan kulüp üyelerinden yaşça ileride olmalarına rağmen bu sayfada fotoğraflarını sergiletme medeni cesaretini ve özgüvenini gösterebilmiş, üstelik 'nick name' filan da kullanmamışlar. Doğrusu ben o tarihte sekiz-dokuz yaşlarındaydım ama bu dergiye bir fotoğraf göndermekten çok çekiniyordum nedense. Bu arada fotoğraflar derginin okuyucu profilini de aşağı yukarı ortaya koyuyor: 7'den 17'ye diyebiliriz (ZıpZıp'ın üzerinde 7'den 77'ye yazıyordu!). 1960'lardaki profili kastediyorum tabii ki. Şimdi bizler gibi orta yaş grubundan insanlar Yuki'yi çok sıkı takip ettiğimize göre, bugün aynı "Fan Kulübü" sayfasını ÇD'da yeniden oluşturacak olsak, söz konusu beyefendiler hepimizden daha genç duracaklardır.

Sonradan dikkat ettim, diğer bazı Yuki sayılarında da ara sıra olgun bir okuyucunun fotoğrafı çok genç okuyucuların fotoğraflarının arasına serpiştirilmiş, ancak sıklık sayfa başına bir adetle sınırlı. Acaba şaka olsun diye arkadaşları mı bu fotoğrafları gönderiyordu, yoksa dergi idaresi "okuyucu profilimiz aslında daha farklı" mesajını vermek için mi bunları teşvik ediyordu?. Ya da son ve uçuk bir olasılık, bir komplo teorisi: Basında bir zamanlar ara sıra rastlanırdı, gazete veya dergiden işine son verileceği kesin olan bir çalışan, kurumuna son bir madik atabilmek için, çaktırmadan redaktörün gözünden kaçabilecek kıyıda köşede kalmış bir alana, küfür de içerebilen, çoğunlıkla komik bir ibare ekleyebiliyordu. Leman dergisinde bunlarla ilgili bir köşe bile vardı, basını tarayarak bu tür minik ilân(!)ları yakalayıp mizah dergilerinde sergiliyorlardı. Şimdilerde pek rastlanmıyor galiba (bilgisayarlar yakalıyor?). Eğer bulabilirsem bunun örneklerini de paylaşırım.
buldum (12.5.2014), şurada...

yukikulb.jpg

Son düzenleme:

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,592
34,891
İstanbul
Kim bilir belki de bu resimdeki şahıslardan bir tanesi hatta daha fazlası Çizgi Diyarı'na üyedir.

Şayet böyle olup da, buraya bir kaç cümle yazsalar;
ne kadar güzel bir nostalji diyaloğu olurdu değil mi?.. :)

ertuğrul

Admin
5 Nis 2009
24,851
137,094
Eline sağlık değerli dostum.
Güzel paylaşım için teşekkür ederim.
İkinci başlık kitap kadar değerli olmuş.
Teşekkür ederim.

savok

Admin
30 Eki 2009
19,991
83,645
Kasımpaşa
Üstadım çok teşekkürler. Fotoğraflardaki akrabalıklar da dikkat çekici ama yine de çok güzel.. Umarım bu seriyi de tamamlarız. Saygılarımla..

12 Şub 2010
15,006
543,719
Bu akşam eve geldiğimde torunum deftere resim çiziyordu. Çizdiği çöp adamın şemsiyeye ihtiyacı varmış. Ben de hanenin en ünlü ressamı:D olduğumdan " dedeciğim bir şemsiye çizer misin " diye kağıdı önüme dayadı. Çizdiğim şemsiye, Nasrettin Hocamızın " kar helvası" na benzedi:D

Sevgili scanfan'ın bu paylaşımını o sırada görmüş olsaydım, ressamlıktaki şöhretim zedelenmeyecekti:D

Emeklerin için teşekkürler sevgili dostum.

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,311
...Ya da son ve uçuk bir olasılık, bir komplo teorisi: Basında bir zamanlar ara sıra rastlanırdı, gazete veya dergiden işine son verileceği kesin olan bir çalışan, kurumuna son bir madik atabilmek için, çaktırmadan redaktörün gözünden kaçabilecek kıyıda köşede kalmış bir alana, küfür de içerebilen, çoğunlıkla komik bir ibare ekleyebiliyordu. Leman dergisinde bunlarla ilgili bir köşe bile vardı, basını tarayarak bu tür minik ilân(!)ları yakalayıp mizah dergilerinde sergiliyorlardı. Şimdilerde pek rastlanmıyor galiba (bilgisayarlar yakalıyor?). Eğer bulabilirsem bunun örneklerini de paylaşırım.

Bahsettiğim köşeyi klasörleri karıştırırken tesadüfen buldum ve daha iyi hatırladım. Bu köşenin adı "AntiMedya" idi. "Leman" dergisinde 1990'lı yılların başında çıkıyordu. Bir örneğini buraya alıyorum:

Leman-"AntiMedya "köşesi, 1993-94
Antimedya_Leman_1993_4.jpg

Son düzenleme: