Sinemaya Emek Verenler: “Leblebici Horhor” Filmi

reader20

Onursal Üye
23 Kas 2011
855
18,785
Denizli
Sinemaya Emek Verenler: “Leblebici Horhor” Filmi
YdZQ9j.jpg

Leblebici Horhor (1923)
Yönetmen ve Senaryo: Muhsin Ertuğrul (Tekfor Nalyan-Dikran Çuhacıyan ikilisinin aynı adlı operetinden)
y9PGqj.jpg

Görüntü Yönetmeni: Cezmi Ar
Oynayanlar: Behzat Butak, Elena Artinova, Maurice Mea, Gavros Tolayan, Jenya Gordenskaya, Vasfi Rıza Zobu, Refik Kemal Arduman, Ali Rıza, Meddah Sururi, M. Kemal Küçük
Yapım: Kemal Film (Seden Kardeşler)
1GHH85.jpg

Konu: Dört arkadaşıyla köye giden Hurşit Bey, köyde gördüğü Leblebici Horhor Ağa'nın kızına âşık olur. Arkadaşlarıyla birlikte kızı İstanbul'a götürür. Ancak Hurşit Bey'i bırakmak istemeyen kızın köyde bir yavuklusu vardır. İşler gittikçe karışır.
(Onaran, Muhsin Ertuğrul Sineması, 172-174).
Gösterim Tarihi: 7 Aralık 1923 – Beyoğlu Elhamra sinemasında orkestra eşliğinde müzik çalınarak gösterildi.
GVdVb1.jpg

Not 1: Sessiz çekilen film, Elhamra sinemasında orkestra eşliğinde müzik çalınarak gösterildi.
(Bkz.: Vatan gaz. 5 Ocak 1923)
Not 2: Filmin dış sahneleri Kâğıthane’de çekildi. Muhsin Ertuğrul'un çevirdiği ilk 6 filmin en başarısızı idi. Hiç tutulmadı. Oysa "Leblebici Horhor", Kemal Film'e en pahalıya mal olan kordeladır. Fakat devrin heyecanına tercüman olamadığından başarı kazanamadı. (Gülşah Nezaket Maraşlı, “Osman Fahir Seden‘le Türk Sinemasında Düet” syf: 51-52)
c9sDsB.jpg

Muhsin Ertuğrul
"Leblebici Horhor" filminin yönetmenidir. Ayrıca incelenmiştir.
Sinemaya Emek Verenler: Muhsin Ertuğrul

Behzat Butak
"Leblebici Horhor " filminde "Leblebici Horhor ağa" rolünü oynamıştır. Ayrıca incelenmiştir.
Sinemaya Emek Verenler: Behzat Butak

Elena Artinova
Hakkında herhangi bir bilgiye ulaşamadım. İsmi bazı sitelerde “Helena Artinova” olarak geçmektedir. "Leblebici Horhor " filminde "Fadime" rolünü oynamıştır.

FİLMLERİ:
Leblebici Horhor (1923)

Sözde Kızlar (1924)
Yönetmen ve Senaryo: Muhsin Ertuğrul (Peyami Safa'nın aynı adlı romanından)
Görüntü Yönetmeni: Cezmi Ar
Oynayanlar: Elena Artinova, Jenya Gordenskaya, Panayota, Behzat Butak, Kemal Küçük, Refik Kemal Arduman, Maurice Mea, Gavros Tolayan, Kadri Ögelman
Yapım: Kemal Film (Seden Kardeşler)
Konu: Yunan işgalinden sonra kaybolan babasını aramak üzere İstanbul'a gelen Mebrure'nin büyük kentteki öyküsü.

SNAQax.jpg

Maurice Mea
İtalyan olması dışında başka bir bilgiye ulaşamadım. İsmi “Moris” olarak okunduğu için “Tarkan” filmlerinde oynayan “Moris” ile karıştırılmaktadır. "Leblebici Horhor " filminde "Hurşit" rolünü oynamıştır.

FİLMLERİ:
Leblebici Horhor (1923)

Sözde Kızlar (1924)

Gavros Tolayan
Hakkında herhangi bir bilgiye ulaşamadım. "Leblebici Horhor " filminde "Hurşit" rolünü oynamıştır.

FİLMLERİ:
Leblebici Horhor (1923)

Sözde Kızlar (1924)

Jenya Gordenskaya
Hakkında herhangi bir bilgiye ulaşamadım. "Leblebici Horhor " filminde "Kamer" rolünü oynamıştır.

FİLMLERİ:
Leblebici Horhor (1923)

Sözde Kızlar (1924)

Vasfi Rıza Zobu
Ayrıca incelenmiştir.
Sinemaya Emek Verenler: Vasfi Rıza Zobu

Refik Kemal Arduman
Ayrıca incelenmiştir.
Sinemaya Emek Verenler: Refik Kemal Arduman

Ali Rıza
Daha önce incelenmiştir.
Sinemaya Emek Verenler: “Boğaziçi Esrarı (Nur Baba)” Filmi

Meddah Sururi
Hakkında herhangi bir bilgiye ulaşamadım.

M. Kemal Küçük
Ayrıca incelenmiştir.
Sinemaya Emek Verenler: Kemal Küçük

SAYGILAR!..