Kara Karga Aylık Kültür Edebiyat Mizah Mecmuası Sayı 1 Nisan 2016

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,039
75,338
hiçbiryerde :)
CeZs1TwW4AAYVs4.jpg

kara-karga-dergi-banner.jpg

Kutlukhan Perker, Karakarga Dergi’yi HABERTÜRK'e anlattı
20 Mart 2016 Pazar
Ünlü çizerimiz Kutlukhan Perker’le çizgi roman âleminin en önemli eserlerini yayınlayacak olan
yeni yayınevi Karakarga’yı ve 1 Nisan’da bayilerde olacak Karakarga Dergi’yi konuştuk

1212452_620x410.jpg

Gülenay BÖREKÇİ/ HABERTÜRK PAZAR
Kutlukhan Perker, Yelda Cumalıoğlu’nun sahibi olduğu Destek Yayınları’nın alt markası
olarak yeni bir yayınevi kurdu. Çizgi roman âleminin yeni ya da klasikleşmiş önemli eserleri
Karakarga’dan çıkacak. En heyecan verici işlerden biri, Kutlukhan Perker-Murat Menteş
ortaklığının ürünü olan ve fasiküller halinde yayınlanacak “Dehşet Bey”. 1 Nisan’daysa,
Karakarga Dergi’yi okumaya başlayacağız. Perker’le yayınevini ve kadrosu
sır gibi saklanan Karakarga Dergi’yi konuştuk...
Karakarga Yayınları’ndan bahseder misin Kutlukhan, ne amaçla yola çıktınız?
Kitap okumayı sevenler için çizgi romanlar yayınlayacağız. Çizgi roman dediğimiz şey
sadece süper kahramanlardan ibaret degil çünkü ve dünyada bu alternatif tarzın
muhteşem örnekleri var. Örnegin edebiyat okurları pek bilim kurgu ya da western okumaz,
hele çizgi roman hiç okumaz. Oysa bu alanda da edebiyat ve sinema estetiği taşıyan
birçok eser var. Yayın takvimimizi bu anlayışla hazırladık.
“Alternatif” diye adlandırmanın sebebi ne?
ABD’de çıkmış bir tanım bu. Mainstream, yani anaakım çizgi romanların dışındaki
çizgi romanlar için kullanılıyor. Tıpkı müzikte ya da sinemada olduğu gibi.
Başka kitaplar da yayınlayacak mısınız?
Hayır, sadece çizgi romanlar ve dergiler yayınlayacağız.
Kimin fikriydi?
Destek Yayınları’nın sahibi Yelda Cumalıoğlu en yakın arkadaşlarımdan.
Fikir ondan çıktı ve Karakarga’yı birlikte oluşturduk.
“Büyüklere Masallar” diye bir seriniz var. Neden büyüklere ve neden masal?
Bütün hikâyeler özünde masal aslında. Büyüyoruz ve
her konuda yaptığımız gibi, masalları kategorize ediyoruz.

1212452_131e289c7fa5b29bd09ce43ca8d5cec3.jpg

Çizgi roman dünyası nasıl bir dünyadır, çizgi romancılar nasıl adamlardır,
orada bizi nasıl hazineler bekler?
Ürün verdikleri janr’lara göre çizgi romancılar da değişkenlik gösterir. Mesela ana akım
çizgi romanların tanıtıldığı San Diego Comic Con gibi festivallerdeki görüntülere,
yani kostümlü hayranlara falan, New York’daki Mocca gibi alternatif çizgi roman
festivallerinde rastlayamazsınız.
Bizden sanatçıların çizgi romanları da var mı programınızda?
Elbette var, çıkış amaçlarımızdan biri de yerli sanatçılara uygun bir platform sunabilmek.
Popüler kültüre de dokundurmalar içeren bir manifestoyla yola çıktığınıza göre,
bizdeki çizgi romancılıkta neyi eksik ya da yanlış gördünüz diye sorabilir miyim?
Popüler kültürü beğenmiyor değiliz, sadece her şeyin popüler kültürden ibaret
olmadığını söylüyoruz. bizdeki çizgi romancılığı eleştirmek yazar çizerlere haksızlık olur,
Uğur Yücel’in meşhur İbrahim Tatlıses taklidinde dediği gibi, “Oxford vardı da biz mi gitmedik?’
derler adama ve haklı olurlar. Ama yayıncıları eleştirebilirim. Mesela bir aralar
Türkiye’de furya halinde klasik romanların çizgi romanları basılmaya başladı.
Birkaç yabancı örneğin ardından da hemen yerli versiyonları yapıldı. Yayınevleri çizerlere
para vermek istemediği için de amatör çizerlerden yararlandılar ve bütün trendler gibi bu da bitti.
Önerilere, farklı projelere açık mısınız, yeni isimler keşfetmek istiyor musunuz?
Bunu sorduğun için özellikle teşekkür ederim. Evet, yapmak istediğimiz şeylerden
biri de kapılarımızı yeni çizerlere açmak. Yakında dergimiz de çıkıyor.
Adı, “Karakarga Dergi”. 1 Nisan’da bayilerde olacak.
Kadroda kimler var?
Onu sorma, çünkü şimdilik kadromuzu sır gibi saklıyoruz. Şu kadarını söyleyeyim:
Çok büyük ve güzel sürprizler var.
Karakarga Manifestosu’ndan
“1968’in şubat ayında Robert Crumb, kendi yazıp çizdiği Zap Comics’in ilk sayısını bir bebek arabasına koyup San Francisco sokaklarında satmaya başladı. Bu olay, alternatif çizgi romanın başlangıcı olarak kabul edilir. Gerisi ‘tarih’tir. Çizgi roman sadece tayt giyen süper kahramanlardan, pelerinli savaşçılardan, fantastik yaratıklardan ve kovboylardan ibaret değildir. Tıpkı sinemanın starlarla dolu büyük bütçeli filmlerden, müziğin ünlü star şarkıcılardan ve sahne şovlarından, edebiyatın milyonlar satan Nobel ödüllü yazarlardan ibaret olmaması gibi. Çizgi romanda, Daniel Clowes, Marjane Satrapi, Art Spiegelman, Chris Ware, Nicolas de Crécy, Gipi de vardır. Onlar alışılmışın, konforlu olanın, klişe olanın dışındaki ‘başka’ hikâyelerini başka türlü anlatır. Karakarga olarak hikâyelerimizi çizgilerle anlatmayı seviyoruz ve Robert Crumb’ın arabasını devralıyoruz. Alışılmadık, orijinal, akıllı, alternatif hikâye ve çizgilerle, sokaklarınızda dolaşmaya başlıyoruz. Çünkü hayat sadece metro ve metrobüs rotalarından ibaret değildir; alternatif sokaklar da vardır.”

1212452_f54caf97b3b43a42eac8db08f124f1a8.jpg

M.K. Perker’e göre 10 çizgi roman başyapıtı
10. En Kahraman Rıdvan, Bülent Arabacıoğlu
9. Persepolis, Marjane Satrapi
8. Asterix, Goscinny & Uderzo
7. İlban Ertem’in bütün eserleri
6. Blankets, Craig Thompson
5. Daniel Clowes’un bütün eserleri
4. Peanuts, Charles M. Schulz
3. Sergio Toppi’nin bütün eserleri
2. Sandman, Neil Gaiman
1. İhtiyatsız Adam, Kemal Aratan

Dergiden:
12912265_552976558196149_515360454_n.jpg

12424444_1718241898446837_1190599130_n.jpg

64 sayfa büyük boy renkli bol
çizgi romanlı dergi fiyatı 6 lira.

comedian

Onursal Üye
13 Tem 2012
1,275
4,694
ben çıktığı gibi aldım dergiyi güzel görünüyor daha tümünü okumadım. :) yalnız dehşet bey çizgi romanını verme şekilleri beni "DEHŞET"e :Z:eek: düşürdü. hala bir yol bulup hem dergiye hem o fasüküle zarar vermeden nasıl ayıracağım ikisini onu düşünüyorum. :Z

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,039
75,338
Ben de dün aldım çok
azını okudum ve düşündüm,
sonunda hiç ayırmadan
öylece saklamaya karar
verdim:)... Yalnız herkese
bu ay 3. sayısı çıkan "OTLAK"
Dergisini de hararetle
öneriyorum. Muhteşem,
dokunaklı, edebi, şiirsel
hikayeler var orada ve
o dergi de büyük boy
48 sayfa ve tamamı çizgi
roman tefrikalarından
oluşuyor...

Son düzenleme:

Hakan Alpin

Çizgi Roman Ustası
Onursal Üye
24 Şub 2015
1,781
15,130
Dergiyi ben de alıp inceledim, oku oku bitmiyor.. Karakarga'yı sürekli alacağımı söyleyebilirim. Kadrosu da, mizanpajı da, konuları da hoşuma gitti. Emeği geçenlerin eline sağlık..

atsinaa

Onursal Üye
27 Tem 2011
357
3,057
Tokat -Niksar
Ben de dergiyi beğendim, tek dert ettiğim yanı büyük boy olması. Penguen dergisinin ebatını çok beğeniyorum, keşke onun gibi olsaydı. Tabii yazıların rahat okunması gerektiğini düşününce büyük boyda mantıklı geliyor ama gönül daha küçük olsun istiyor yinede.

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,231

"KaraKarga" dergisi bundan sonra maalesef çıkmayacakmış. "Artık sadece sahaflardayız" diye ilan vermişler. Üzüldüm. 1 Nisan 2016'da yayın hayatına başlamıştı, Aralık 2016 sayısıyla okuyucularına veda etmişler. Tam 8 ayda havlu attılar. Türk yayıncılığı için ne kadar acı bir durum aslında.

file

Dünyadan bazı hiciv-mizah dergilerinin ömürleri:
(Liste çok uzun da, ben az çok tanıdıklarımı yazdım)

Caras y Caretas (Arjantin) - 1898-Hâlâ çıkıyormuş
Grönköpings Veckoblad (İsveç) - 1902-Hâlâ çıkıyormuş
Le Canard enchaîné (Fransa) - 1915-Hâlâ çıkıyormuş
Krokodil (Moskova) - 1922-2004
Private Eye (İngiltere) - 1961-Hâlâ çıkıyormuş
Mad (ABD) - 1952 - Hâlâ çıkıyor.
GırGır (Türkiye) - 1972 - Hâlâ çıkıyor
Punch (İngiltere) - 1841 - Hâlâ çıkıyor.
National Lampoon (ABD) - 1970-1998
Cracked (ABD) - 1958-2007
Crazy (ABD) - 1973-1983

Moderatör tarafında düzenlendi:

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,039
75,338
Üzüldüm.
Düzgün ve çok zengin bir
içeriği vardı. Gençlere, öğrenmeye
açık insanlara daha çok güzel şeyler
verebilecek bir dergiydi.
Günümüzde böyle bağımsız
yayınların yaşama şansı az
Olsa da böyle cesur
insanlar hep oldu, hep olacak.

KARAOĞLAN

Onursal Üye
2 Şub 2010
3,004
20,630
Gaziantep
Okumayan, düşünmeyen ve sorgulamayan bir ülkede dergilerin hatta yayınevlerinin ömrü çok uzun olmuyor.
"Karakarga" ile tanışmak nasip olmadı.
Onun yerine çocukluğumuzun iki çocuk yıldızından biri olan Parla Şenol'un (Diğeri Ayşecik-Zeynep Değirmencioğlu)çocukluk, gençlik ve şimdiki halini gösteren resimlerle Karakarga'yı uğurlayayım.

file
file
file

gandor08

Yönetici
6 Ocak 2013
18,364
141,486
Yorum yapmak istemiyorum aslında, ne yazacağımı bilmiyorum.

Okumayan, üretmeyen, üreteni desteklemeyen bir toplum olduk. Hayat şartları zor, ayakta kalmak daha bi zor, ne diyelim,

bende okuyamadım ve almadım, yokluğumda çıkan bir dergi, ne yapalım bulursak sahaflardan alırız. Üzüldüm.

Daha bizler çok tartışırız, bi dünya tarihimiz var, bu tarihten neler çıkar diye. Destekleyen toplum, birey olamadıktan sonra.

savok

Admin
30 Eki 2009
19,988
83,571
Kasımpaşa
file

Karakarga yukarıdaki trump seni başkan yaptırmıcaz kapağını yaptığı gün basiretsiz olduğunu göstermişti..
Şakası bir yana üzüldüm.
Biriktirdiğim bir dergi idi.
Ancak perker tek başına derginin her tarafındaydı.

abolardis

Onursal Üye
12 Şub 2011
6,630
24,325
3 - 4 sayısını alıp çevredikelere hediye etmiştim.Arada kütüphaneya götürüp dergilerin arasına unutmuş numarası ile bırakıyordum.Yazık oldu.Umut vateden edebi yönüde bulunan bir dergiydi.Perker zaten dünya çapında bir çizer tartışmasız üretken.Yazık oldu.Keşke internet üzerinden yayın hayatına devam etseydi.
Az okuyan çokça inanan hemen ajite olan provakasyonları seven bir jenerasyon haline geldik.Gerçek edebiyat eserleri gnogi halde yaşam mücadelesi verip yoğun bakımdayken hurafeler her yerde cirit atıyor.Kendisine türlü sıfatlar takan binbir türlü insanlar bilgi birikimi olmadan yılda bir kaç kitap bile okumadan kendisini allame olarak satmaya çalışıyor.Her konuda görüş beyan edebilen her şeyi bilebilen müneccim sabunu ile yıkanmış talk pudrası ile parlatılmış bir sürü tipi tip nereye bakarsan orada.Bu ülkeyi seven insanlar olarak çokça okumalıyız.Düşüne düşüne kafamızı taşlara vura vura tarihten dersler çıkartarak olayları özümseyerek.Bu coğrafyada ayakta kalmak istiyorsak buna mecburuz.Atilla İlhan kadar mecburuz ( ben sana mecburum bilemezsin.)Ayırmadan kırmadan kendimize hakim olarak kontrol ederek analiz ederek.Bir arada yaşamanın yollarını aramalıyız.Bana değmeyen yılan hikayesi bitti.Yılanların sayısı arttı ve öç almak için ortadoğuya geldiler.Ortadoğu diyince kime göre ortadoğu ABD li bir subayın literatüre kazandırdığı bir deyimdir.İngilizlere göre belirlenir Yakın - orta ve uzak doğu yani bizim merkezimizden ortadoğunun tam ortasında Mezopotamyanın içindeyiz.Onlara göre ortadoğu bize göre tamdoğudur.Bu deyimleri bile ekranlarda kullanan araştırmacı - soruşturmacı - gazeteci - proğram yapımcısı insanlarımızında dikkat etmesi gerekir.Başkalarının tasarımlarını kullanırsanız sizi farkında olmadan kullanırlar.Bu ülkenin her rengi çok değerlidir.Emperyal merkezlerin gayrinizami harp taktikleri ve soğuk savaş stratejileri ile dizayn etme çabaları elbette sonuçsuz kalacaktır.Ama dikkatli olmalıyız.El tetikte kulak kirişte misali bulutdan nem kapmalıyız.Bu aralar düşmanlar hiç uyumuyor.Sinsi ve cani planları için her türlü insanlık dışı denemeleri tatbik ediyorlar.Ama bilmedikleri bir şey var.Bu ülke bir anka kuşu gibi İmparatorluk küllerinden yeniden doğdu.Bu güç azim ve yetenek mevcut halkımızda.Gelelim bu üst akıl denen biraz amiyane tabir kullanıcam mazur görün hakaret değil söyleyeceğim durum tespiti gerizekalı sürüsüne.Amaçları yine petrol , doğalgaz , zenginlik kısaca sadeleştirmek gerekirse yağma ve hırsızlık peşinde koskoca batılı devletler.Ya bırakın bu işleri koskoca devletsiniz medeniyetinizle övünüyorsunuz ne istiyorsunuz gariban Suriye den sefil Irak tan bitap düşmüş Afaganitan dan bu kadarmı hırsızlığı seviyorsunuz.Ortadoğuyu daha ne kadar bölüp neyin intikamını alacaksınız hiç mi kana doymazsınız upir sürüsü.Yine kimin kanını içeceksiniz medeniyet yaftalı kene güruhu.Yine kime demokrasi götürüp hangi gariban memleketi inleteceksiniz.Hödük grubu.Yetmedi doyuramadı hala sizi doğunun zenginliği iliğine kadar sömürdünüz yetmedi kendince nüfus planlaması yapıyor sırtlan dişli demokrasi havarileri.Şeytan bu riyakar batılıların yanında işsiz kalır.Ürettikleri medeniyet kan ve vahşete zemin dışında bir şey hazırlamadı.Bir ruhani liderleride çıkıp ortadoğuya lk bombayı en günahsızınız atsın diyemedi.Al biriini vur hepsine.Başlarına çalınsın teknolojileri insanlıktan nasibini alamayacak zavallılar fitne fesat provakasyon yerli işbirlikçiler maskeli emeviler sonunuz yakın merak etmeyin biz kazanacağız.Merak etmeyin her zaman insanlık kazanır.Sizlerede insanlığı öğreteceğiz.Çoktan unuttuğunuz değerleri belki sizin çocuklarınız hatırlar.