Tex 359-Sioux-Renkli

Julien Sorel

Kıdemli Üye
10 Eki 2010
177
943

Altın bulunduğuna inanılan Kızılderili bölgesi…
Bölgenin sömürüsünden nemalanmak isteyen bir politikacı…
Bir de ırkçı komutan…

Bu kombinasyon dünyanın her yerinde felaket getirdi/getiriyor. Tabii Tex’iniz yoksa…

* * *
Sömürü ve ırkçılık deyince…
Bugün 3 Haziran…
Ömrü boyunca sömürüyle, ırkçılıkla –ve tabii gericilikle- mücadele eden Nazım’ın 51. ölüm yıldönümü…
Anısı önünde saygıyla…

tappers

Onursal Üye
24 Eyl 2013
637
2,217
yorgun bir akşamın başlangıcında şahane bir hediye..
Julien Sorel sevgi ve saygılarımla, teşekkürler.

direnc11

Yönetici
11 May 2009
10,090
36,767
İstanbul
Önce Nazım Usta'ya saygımı ifade edeyim, sonra da bu güzel çalışma için sevgili dostumuzu tebrik edeyim. Balonlamayı çok beğendim. Çok güzel olmuş. Eminim Teks severler çok memnun kalacaktır.

Balonlama yaparken hangi programı kullanıyorsun acaba, dostum? Balon temizliği ile ilgili ufak bir sorun var. Zaten, nefis çalışmada gözüme çarpan tek husus bu. Anlaşılan teker teker her bir balonda temizlik yapmaya çalışıyorsun. Bu işin photoshop kullanarak çok basit, etkili ve hızlı bir yöntemi var. Forumda çizgi roman balon temizlemesi başlığı altında bu pratik yöntem izah edilmiş durumda. Bir göz at istersen, sonraki çalışmalarında fayda sağlayabilir ve işini kolaylaştırabilir.

Teşekkür ederim.

Zo®ba

Kıdemli Üye
12 May 2012
232
249
Renkli Teks okumak ayrıcalıktır. Bu ayrıcalığı sağladığınız için teşekkürler. Emeğinize sağlık.

Julien Sorel

Kıdemli Üye
10 Eki 2010
177
943

Balonlama yaparken hangi programı kullanıyorsun acaba, dostum? Balon temizliği ile ilgili ufak bir sorun var. Zaten, nefis çalışmada gözüme çarpan tek husus bu. Anlaşılan teker teker her bir balonda temizlik yapmaya çalışıyorsun. Bu işin photoshop kullanarak çok basit, etkili ve hızlı bir yöntemi var. Forumda çizgi roman balon temizlemesi başlığı altında bu pratik yöntem izah edilmiş durumda. Bir göz at istersen, sonraki çalışmalarında fayda sağlayabilir ve işini kolaylaştırabilir.

Teşekkür ederim.

İlk kitap Kumpas dışında diğerlerini CS6'da ve elle tek tek sildim.
Yazma işlemini Photoscape'te yapıyorum. CS6'da nasıl silineceğini biliyorum ama o yöntem bazen balon kenarlarını da götürüyor. Birincisi onu engelleyemedim. İkinci ve daha önemlisi, zamanımın çok kısıtlı olduğunu birkaç yerde vurguladım. Elle silerken bir yandan da müzik dinleyebiliyorum. En azından silme işleminde zamanım boşa gitmemiş oluyor. Güzel düşüncelerin için teşekkür ederim.

senefru

Süper Üye
14 Eki 2010
1,123
1,365
Şu TeX'siz Aylık, va altın serinin çıkmayan günlerinde bizlere ilaç gibi geldi, eline koluna sağlık, iyiki varsınız......

gandor08

Yönetici
6 Ocak 2013
18,366
141,645
Renkli tex için teşekkürler. Yapacağınız balonlamalarda mesaj atarsanız balonlamalardan önce balon temizlemelerini seve seve yapabilirim.

Julien Sorel

Kıdemli Üye
10 Eki 2010
177
943
Renkli tex için teşekkürler. Yapacağınız balonlamalarda mesaj atarsanız balonlamalardan önce balon temizlemelerini seve seve yapabilirim.

Bunlar bitti bitecek gibi... Bunun devamı Tex Color 146- El Caribe'nin 166. sayfasından sonrası... Bir aksilik çıkmazsa 20-30 gün sonra isteyebilirim... Yardımınız için şimdiden teşekkürler...

baybora

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
16 Şub 2012
893
4,656
İzmir
Bir süredir renkli Tekslere hasret kalmıştık. Siz bu hasretimizi giderdiniz. Bizler için yaptığınız bu serideki tüm çalışmalarınız için sonsuz teşekkürler, sayın Julien Sorel.

dedo11

Onursal Üye
8 Nis 2013
1,871
5,108

Sayın Julien Sorel ;

"Kızılderili Bölgesi" yerine "Üçüncü Dünya Ülkeleri" ,

"Bölgenin sömürüsünden nemalanmak isteyen bir politikacı…" yerine "emperyalist güçler" ,

"Bir de ırkçı komutan…" yerine "işbirlikçi iktidar güçleri" ,

Senin sözlerinle "Bu kombinasyon dünyanın her yerinde felaket getirdi/getiriyor."

"Tabii Tex’iniz yoksa…" işte buna itiraz ediyorum. Çünkü tek başına birey hiçtir. Bunun yerine "Tabi bilinçli yurtsever çoğunluğunuz yoksa..." diyorum.

Nazım Hikmet'i unutmaman ( şu kısa sürede tanıdığım ) sana yakışan bir davranış olmuş.

Emeğine ve paylaşım isteğine teşekkür ederim.

Julien Sorel

Kıdemli Üye
10 Eki 2010
177
943

"Tabii Tex’iniz yoksa…" işte buna itiraz ediyorum. Çünkü tek başına birey hiçtir. Bunun yerine "Tabi bilinçli yurtsever çoğunluğunuz yoksa..." diyorum.

Çok yerinde bir itiraz... Zaten bunu bilmeyenin kendine sosyalist dememesi gerekir...
Ama çizgi roman sitesindeyiz. Bilinçli yurtsever çoğunluğu sanırm Tex ile sembolize edebiliriz.
(Çağrışım: Red Kit yalnızlığında, çoğul bir Dalton'dum)

Amonopsis

Yeni Üye
19 Ara 2011
61
210
Sayın Julien Sorel,Güzel paylaşımınız için sonsuz teşekkürler.Sanırım Renkli Tex okuma ayrıcalığımızı besleyen tek Üyemiz siz kaldınız gibi görünüyor.Bu nedenle paylaşımlarınızı dört gözle bekliyoruz.Renkli tex'ler arasında eksik kalan 347 - 351 sayılarından oluşan 5 sayıyı da Renkli olarak okuma imkanımız da olacak mı acaba?
Tekrar Teşekkürler..

Julien Sorel

Kıdemli Üye
10 Eki 2010
177
943
Sayın Julien Sorel,Güzel paylaşımınız için sonsuz teşekkürler.Sanırım Renkli Tex okuma ayrıcalığımızı besleyen tek Üyemiz siz kaldınız gibi görünüyor.Bu nedenle paylaşımlarınızı dört gözle bekliyoruz.Renkli tex'ler arasında eksik kalan 347 - 351 sayılarından oluşan 5 sayıyı da Renkli olarak okuma imkanımız da olacak mı acaba?
Tekrar Teşekkürler..

Sayın Amonopsis,
Elinizde şöyle bir liste varsa eksik renkli Texlerinizin çok çok daha fazla olması lazım!

Ben Tex balonlama işine iki sebepten girdim:
1- AD-DE'nin yayınladığı 26 kitaptan -sanıyorum- ilk 16'sı küçük harflerle balonlanmıştı, kendi dijital kütüphanemde onları düzeltmek için...
2-Kaç yıldır siteden yüzlerce kitap indirdik, bir şekilde borcumuzu ödemeye çalışmak için...

Kısacası benim hedefim 16 sayı idi. Ondan sonrası Allah kerim!

Ancak ben Sayın Daltas'ın geri döneceğine inanıyorum. Forumu sık kullanan biri olmadığımdan onun ayrılmasına neden olan mesajları okuyamadım ... Zaten o aralar forumda bir çökme de olmuştu! Ancak ne olursa olsun Sayın Profesör onu ikna edecektir. Üç beş ay sonra gelir aslanlar gibi 30 tane birden yayınlar.

Güzel düşünceleriniz için teşekkürler...
Bu arada "kendi konusunu hortlatan ezik üye" durumuna düşmemişizdir umarım...

uzung

Yönetici
Yönetici
14 Ağu 2009
3,396
26,113
İstanbul
Kesinlikle çok güzel, kusursuz bir çalışma olmuş, aynı daha öncekiler gibi.
Bir solukta tekrar okudum, müthiş keyif aldım.
Teşekkürler sevgili Julien Sorel.

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,047
75,623
hiçbiryerde :)
Mesajları okumayı seviyorum,
"like" tuşuna basmamın da iki
nedeni var, ya gerçek neden, beğeni,
ya da "okudum, gördüm" anlamında.
Mesela Vergilius dostumun
mesajına ikinci nedenle "like" demiştim.
Bazen beni çok mutlu eden, güldüren,
tamamen katıldığım mesajlara 2-3 kez like
diyebilsem diye düşünüyorum,
"kendi konusunu hortlatan ezik üye" mesajınız
gibi :D
Ben de bu çok uzamaya başlayan mesajı kısa
kesip teşekkür edeyim üstadım, selam ve saygılarla.

gandor08

Yönetici
6 Ocak 2013
18,366
141,645
Bir gecede 2 nci renkli Tex, muhteşemsiniz, konuda yapılan yorumlar ve sizin verdiğiniz cevaplar bi o kadar muhteşem.

Sayın daltas'ın foruma döneceğine bende inanlardanım. O bizsiz biz onsuz yapamayız. Umarım kısa zamanda aramıza katılır.

Siz ne zaman derseniz dediğiniz balon temizleme işlemine başlar ve yaparım. Çizgi için elimden ne gelirse sonuna kadar herkese yardım etmeye hazırım.

Tekrar teşekkürler.

Julien Sorel

Kıdemli Üye
10 Eki 2010
177
943
Bir gecede 2 nci renkli Tex, muhteşemsiniz, konuda yapılan yorumlar ve sizin verdiğiniz cevaplar bi o kadar muhteşem.
Tekrar teşekkürler.

Sayın gandor08,
Düşünceleriniz için teşekkür ederim. Yalnız içimden bir ses sizin, benim sinirlenip gideceğimi düşündüğünüzü söylüyor. Merak etmeyiniz, ben neşeli bir insanımdır, "güleryüzlü sosyalizm"e inanırım ve ufak tefek işlere sinirlenmem!

Tabii bir de size yukarıda yazdığım Hacivat dilini hiç sevmem!
Yaşasın halkçı Karagöz!

Hişşşt! Hangi konudaki cevaplarımı beğendin?.. Bu konu mu, kapanan konu mu?
Şaka şaka buna sakın cevap yazma!

gandor08

Yönetici
6 Ocak 2013
18,366
141,645
Ben gene bir şeyleri kaçırmışım neyse hiç önemli değil, önemli olan bu forumda çizgi ve ben çizgi için herşeyi yaparım.

Onun dışındaki yazılanlarla pek ilgilenmiyorum. Bu konunuza ben ilk mesaj yazmıştım diye diğer sayfalara pek bakmamıştım.

Neyse zaten önemli de değil. Yazdığınız yazılar bu konudakilerdi, sayın daltas la alakalı, bir arkadaşımızın hangisiyle devam edeceğiniz konusundaki sorusuna cevabınız, balolardaki yazılması gerekenlerle alakalı cevaplarınızdı.

Tekrar ediyorum balon temizlemede yardıma ihtiyacınız olursa seve seve yaparım. Bu sadece tex le alakalı olan bir şey değil, hangi çizgi olursa olsun , manga bile yeterki bir şeyler yapalım. Benim amacım bu. Bunu yaparken ben zevk aldığım için yapıyorum.

Uzattım gene ya.

Julien Sorel

Kıdemli Üye
10 Eki 2010
177
943
Desperadolar'ın 70 sayfasını balonladım. 40 sayfa kaldı. Silmeme yardım edersiniz demiştim ama vazgeçtim. Size sildirirsem işimi gücümü bırakıp ona yoğunlaşırım. Böyle yavaş yavaş, üzerimde baskı hissetmeden çalışması iyi... Varsın balonun içinde biraz leke kalsın! Zaten yaptığımız iş ne ki!
Herkesin okuyup bildiği, indirenlerin ( ortalama 150 kişi) bile belki çoğunun okumadığı renklendirme!

FaraDelisi

banned
7 Şub 2016
1
1
* Değerli Julien Sorel; çoktandır bu siteye üyeyim ve izliyorum... Öncelikle emeğiniz için teşekkürler. Haa! Esprileriniz için de...
* Haydi gayret şu "acemiliğinizi" sürdürün ve renkli olmayan TEX kalmasın.
[Ancak, Türkiye'de henüz yayınlanmamışları, özellikle İtalyan sıralamasında ""177-178-179."" sayıları, renkli yayınlasanız da birisi "çat" diye çatlasa, derim...]