İstanbul'daki Hançer (Çeviri & Balonlama)

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,324

İstanbul'daki Hançer (Çeviri & Balonlama)
Bir Dieter Lumpen Macerası
The Dagger From Istanbul (İngilizce adı)
Un puñal en Estambul (Orijinal İspanyolca adı)

Çizen: Rubén Pellejero
Senaryo: Jorge Zentner
Çeviri & Balonlama: scanfan
Heavy Metal dergisi Kasım 1989 sayısında yayımlandı (#123)
14 (12+2) sayfa, 34 MB, 300 dpi, CBR

50931804708_afe47f6aae_o.jpg

(Mega)

Yine Heavy Metal dergisinden bir hikaye çevirdim, ama bu kez oldukça kısa: 14 sayfa. 12 sayfası orijinal hikaye, 2 sayfa da ben Photoshop'ta kapak oluşturup ekledim. Bir Dieter Lumpen hikayesi bu. Dieter Lumpen'in maceraları böyle kısa hikayeler halindedir. Orijinali İspanyolca olan bu hikayeler önce Cairo adlı bir dergide tefrika edildi. Üst başlık: "Las aventuras de Dieter Lumpen"di. İlk 3'ü S&B olan 8 kısa macera 1985-1986 yıllarında Cairo'da yayımlandı. Tüm öyküler, Norma Editorial tarafından yayımlanan Dieter Lumpen'in Maceraları ve İstanbul'da Bir Hançer adlı iki albümde renkli olarak derlendi. Başka dergilerde 3 de uzun macera yayımlandı.

Buradaki hikayenin İspanyolca orijinal adı "Un puñal en Estambul"dur ve ilk kez 1985'te Cairo dergisinin 31. sayısında siyah-beyaz olarak çıktı. Daha sonra renkli olarak Fransızca (Le Poignard d’Istamboul, Magic Strip, 1986) yayımlandı. Heavy Metal'de ise 1989 Kasımında çıktı (123. sayı). Bu arada Heavy Metal'de muhtelif sayılarda 7 kısa bir uzun macera daha yayımlandı. Bir de İngilizce bir başka yayın daha var (Euro Comics).

Maceralar uzaktan uzağa İtalyan Hugo Pratt'ın Corto Maltese'sini andırıyor. Tipik bir anti-kahraman olan Dieter Lumpen herhangi bir amaca hizmet etmez ve hayatta net bir hedefi yoktur, hiçbir şeye direnmez, karşısına çıkan maceralara gönülsüzce dahil olur. 1920'lerde geçen maceraların sahneleri Karaib adaları, Orta Doğu, Çin, Venedik vs gibi egzotik yer ve ülkelerdir. Buradaki maceranın fonunda da 1920'lerin İstanbulu var. Senaryo öyle çetrefilli filan değil, çok basit bir olay örgüsü var. Ama çizimler, renkler filan çok büyüleyici. Aslında senaryoyu genişletip çok güzel grafik romanlar çıkarabilirlermiş, ama böyle tercih etmişler. Macera hemen bitiyor, tadı damağımızda kalıyor.

Çizeri İspanyol Rubén Pellejero (d.1952). Senaryo ise Arjantinli Jorge Zentner'e (d.1953) ait. İkisi çok iyi bir takım oluşturmuşlar. Birlikte Angouleme ödülünü kazanmışlar. Bu arada Pellejero 2015 yılından başlayarak Corto Maltese'nin son 3 albümünü de resimlemiş.​

50931804413_dc2ba9966e_o.jpg

Son düzenleme:

altay1944

Onursal Üye
30 May 2009
3,147
4,519
Rubén Pellejero çok sevdiğim bir çizer .Sanıyorum bu öyküler ülkemizde bazı gazete ve dergilerde okunma mutluluğuna ulaştı.Emek için teşekkürler.

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,047
75,620
hiçbiryerde :)
EDIZIONIEPC_TORPEDO1936_001.jpg

50931804708-afe47f6aae-o.jpg

İstanbul'a çok yakışıyor bu tür hikayeler.
Kapak resmi ve sunumunuz bana
"İncal" kapağını ve o serideki
kahramanımız John Difool'u hatırlattı,
bir de Torpedo ve Agatha Christi'yi :).
Gerçi bu tarz "anti-kahraman" özelliklerine
sahip bir çok karakter yaratılmıştır ki benim
gibi bir çok kişiye hitap eden bir tarz bu.

Keyifli macera için çok teşekkür ederim
üstadım.

abartman

Onursal Üye
13 Ocak 2011
2,000
11,947
Çok teşekkür ederim, sizin özenli çeviri ve balonlama çalışmanızdan tekrar okumak güzel olacak.

Şimdilerde Hayalet Dergi'nin editörlerinden biri olarak ismini forumumuzda da görebileceğimiz ve aynı zamanda kendine ait bir çizgiroman blogu yayınlayan dostumuz Süheyl Toktan, yıllar önce dilimize bu kitabı dilimize kazandırılmıştı. Bu vesileyle ona da bir selam göndermiş olalım...

altay1944

Onursal Üye
30 May 2009
3,147
4,519
Çok teşekkür ederim, sizin özenli çeviri ve balonlama çalışmanızdan tekrar okumak güzel olacak.

Şimdilerde Hayalet Dergi'nin editörlerinden biri olarak ismini forumumuzda da görebileceğimiz ve aynı zamanda kendine ait bir çizgiroman blogu yayınlayan dostumuz Süheyl Toktan, yıllar önce dilimize bu kitabı dilimize kazandırılmıştı. Bu vesileyle ona da bir selam göndermiş olalım...
Süheyl bey e-dergimize de emek veren bir dostumuz. Yokluğu aranıyor şahsımda...