D-DAY 16 - Beyaz Yıldız (Çeviri/Balonlama)

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,231

D-DAY 16 - Beyaz Yıldız (Çeviri/Balonlama)
"D-DAY 16 - The White Star" (İngilizce adı)
"JOUR J 16 - L'Étoile Blanche" (Fransızca adı)
Delcourt, 2014, 58 sayfa, 122 MB, CBR
Fontlar: CCJoeKubert (balonlar), MyriadPro-BoldCond (kapak)

file

(Mega)
(MediaFire)

Fransızca ve İngilizce versiyonlarının kapakları.
file

Bilindiği gibi Fransız Delcourt yayınevinin çıkarttığı bu serinin orijinal adı "Jour J" ve bugüne kadar 25 Fransızca albüm çıktı. Sanırım İngilizce olanların tamamı gayrıresmi "İngilizce Balonlama"lar ve serinin başlığını "D-Day" olarak çevirmişler. 25 albümün sadece 12'si İngilizceye çevrilmiş (buradakiyle birlikte 7 tanesini de ben Türkçeye çevirdim). Buradaki Türkçe çeviri de her zaman olduğu gibi İngilizce'sinden yapıldı. Her bir bölümünde tarihin bir başka sayfasında ilginç çarpıtmalar yapan "alternatif tarih" temalı bu dizinin genel konsepti "tarihteki bazı olaylar bilindiği gibi değil de farklı bir seyir gösterseydi acaba neler olurdu" sorusu üzerine kurulu. 16 numaralı bu albümde de, 10 Nisan 1912 tarihinde İngiltere'nin Southampton limanından ilk seferine çıkan Titanic, gemideki bir çocuğun dikkati ve teleskobu sayesinde buzdağına çarpıp batmaktan kurtuluyor ve New York'a sağ salim ulaşıyor (Gerçekte, 15 Nisan 1912'de batan gemi, buradaki hikâyede bundan yıllar sonra, 1936 tarihinde Hamburg-New York seferini yaparken batıyor, hem de içinde Hitler, Einstein vb varken). Bu çocuk büyüyünce ABD'de tıpkı "Orson Welles"in filmindeki "Yurttaş Kane" gibi çok zengin ve çok etkili bir gazete kodamanı oluyor, ancak dünyayı değiştirecek tuhaf plânları vardır.

Daha önce de dikkatimi çekmişti, bu serinin senarist ve çizerleri zaman zaman sinemadan fazlaca esinleniyorlar. Bu albümde de ilk sayfalarda Sergio Leone'nin 1984'te çektiği "Bir Zamanlar Amerika'da" filmine göndermeler var (depodaki gözetleme sahnesi vb). Yurttaş Kane benzerliğinden yukarıda bahsetmiştim.

Hepinize keyifli okumalar dilerim, saygılarımla.

Çeviri/Balonlamasını Yaptığım D-Day Albümlerinin Sıralı Listesi

Moderatör tarafında düzenlendi:

hggurak

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
8 May 2015
1,132
8,143
İstanbul
İşte bu tam bir sürpriz oldu benim için, kendi adıma çok sevindim!
Bu seferki konu da diğerlerinde olduğu gibi çok ilginç.
Titanik'in öyküsünü bir başka yorumla okumak çok keyifli olacak eminim.
Her zamanki "scanfan" titizliği ve kalitesiyle yapmış olduğunuz paylaşım, ayrıntılı sunum ve bitmeyen enerjiniz için sizi kutluyorum.
Şimdi bize kalan bu nadide "mücevher"i bir an önce indirip okumak...
Çok teşekkür ederim... Sağolun, varolun...

lotoloto

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
6 Kas 2009
4,131
20,696
Kapak tasarımı, Kitabı türkçe okuyorum. Seri devam ediyor. Yeni çıkan kitaplar karşımızda, hatta aslından daha güzel. Sağol, varol, Scanfan.:)

savok

Admin
30 Eki 2009
19,988
83,571
Kasımpaşa
Çok keyifle okudum. Hep öyledir ya tercihler hayata yön çizer, seçtiğimiz yol, verdiğimiz kararlar, akla gelebilecek milyonlarca olasılık vardır yaşamak için...
Ama yine de içimde kekremsi bir tat bıraktı..
Üstadım sağol sayende enfes bir çizgi roman okudum.
Saygılar, sevgiler.

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,039
75,336
hiçbiryerde :)
D-Day serisinin en ucu açık hikayelerinden
biri bu sanırım. Ben de okumak üzere alırken
bize sunduğun tüm güzellikler için tekrar
tekrar teşekkür etmek istiyorum "scanfan"
üstadım. Sevgi ve saygılarımla.

baybora

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
16 Şub 2012
892
4,652
İzmir
Sunumu, içeriği, çizimi ve akla gelen ufacık ayrıntıları bile önemseyerek bize açıklamanız ile mükemmel bir çalışma.
Bu güzellikleri bizlerle paylaştığınız için çok teşekkürler scanfan.

ertuğrul

Admin
5 Nis 2009
24,847
136,874
Ben keyifle takip ediyorum ve okuyorum.
Okuma şansımız olmayan farklı bir titanik macerası.
Okumayanlara tavsiye ederim.
Teşekkürler üstadım.