Kral Conan Alfa Yayınları Sayı 04 Tranicos'un Hazinesi

prince

Onursal Üye
20 Ağu 2012
4,471
27,004

file
file

300 dpi. orijinal taramayı paylaşıyorum.

Güzel bir hafta diliyorum...

Conan ve çizgilere gönül vermiş dostlarıma saygılarımla...

mediafire

mega.co

Moderatör tarafında düzenlendi:

hüseyin aksakal

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
7 Eyl 2010
773
5,728
Kdz. Ereğli
Tranicos'un Hazinesi başlığı altında burada uyarlaması yapılan öykünün başına gelmeyen yok denilse yeridir. Robert E. Howard, ölümünden önceki iki yılda merak sardığı Amerikan sınır adamları ve kızılderililer arasındaki hikayeleri Hyboria çağı'na uyarlar. Bu çerçevede yazılan ve büyük ilgi gören "Kara Nehrin Ardında" öyküsünden sonra iki ayrı Hyboria çağı öyküsüne başlar. Bunlardan biri "Kara Yabancı" adındaki öykü, öbürü de benim http://www.cizgidiyari.com/forum/huseyin-aksakal/96948-bir-hyboria-cagi-oykusu.html başlığı altında paylaştığım "Sınırın Ardındaki Kurtlar" dır. Bu öykülerden "Sınırın Ardındaki Kurtlar" ı tamamlamaya ömrü yetmez. Kara Yabancı ise Weird tales editörü Farnsworth Wright tarafından geri çevirilir. Bunun üzerine Howard öyküyü orijinal dönemine geri çevirir ve kızılderililer ve Avrupalı denizcilerin arasında geçen bir öyküye dönüştürür. "Kızıl Kardeşlik Kılıçları" adındaki öykünün kahramanı Black Vulmea adında bir korsandır.

"Yüzüklerin Efendisi" trilojisinin dünya çapında ün kazanmasının ardından Conan evrenine el atan Lyon Sprague de Camp, "Kara Yabancı" öyküsünü Conan'ın yaşam öyküsüne uygun göndermeler ekleyerek yeniden yazar ve yayınlar.

Son olarak Roy Thomas, yayınevinin de Camp öykülerini çizgi romana uyarlama hakkını satın almasıyla, öyküyü çizgi roman senaryosuna dönüştürür. Sonuç işte buradaki öyküdür....

12 Şub 2010
15,006
543,776
Kont Valenso, Kara Zarono, Strombanni, Leydi Belesa, Zingelito, Tutamon, Piktler ve Tranikos'un Hazinesi
Ve elbette Conan

Krallık yolunda ilerlemesini sürdüren Conan'ın uzun soluklu, heyecan fırtınası bir macerası

Conan'a başladığım dönemde Alfa Yayınlarının büyük ebatlı, orta boy, cep boy muhtelif serilerinden karma karışık, bölük pörçük, bir ortadan, bir sondan, bir baştan okuyabildiğim bu macerayı kavramak için bir hayli zaman geçmişti

Bu söylediğim olayı Conan'ın uzun soluklu bir çok macerasında yaşadım.
Khitai'li kaptan ve kızının da yer aldığı, sonunda büyücü bir kadının ölümüyle sonuçlanan, yılan adamlarla dolu macerası gibi

Tetra'lı maceralar gibi

Hem bu maceraları okuyarak Conan hastası olanlar ve hem de Conan'a yeni başlayanların zahmete girmemesi için bu maceraların sıralaması dikkate alınarak derleme seriler yapılması fevkalade olurdu

Hali hazırda Belit'li maceraları sırasına göre bulup okuma imkanına sahibiz. Bunda Alfa Yayınları'nın Belitli maceraları ayrı bir seri halinde yayınlamış olmasının rolü var. Ayrıca bizde 10 cilt yayınlanan ama daha sonra başta prospero dostumuzun emekleriyle bir kaç cildini daha okuma imkanın bulduğumuz Conan Klasik Maceralar serisinde de üstelik renkli olarak yayınlanmış olması da bu şansı ikinci kez yakalamamıza sebep olmuştur.

Umarım günün birinde bir veya bir kaç dostumuzun emeğiyle yukarıda bir kaçını saydığım ve diğer maceraları sıralı listeyle ve ardışık olarak okuyabilir, arşivleyebiliriz

Gönüllülük esası ve keyif alma kıstaslarımız nedeniyle bu arzu, bir dilekten başka anlam taşımıyor

Defalarca okuduğum bu macerayı bu kez sevgili prince dostumun pek güzel tarama düzenlemesiyle acele etmeden, sindire sindire büyük keyif alarak bir kez daha okudum

Sevgili Hüseyin Aksakal dostumuz, senaryonun bilmediğim perde arkasını ve evveliyatını gerçek bir uzman bilgisiyle bizimle paylaşmış oldu; kendisine müteşekkirim

Yorumda bulunan diğer dostlar da çok güzel katkı sağlamışlar ve böylece bu harika paylaşım taçlanmış oldu

Hep böyle keyifler yaşamak dileğiyle başta sevgili prince olmak üzere tüm dostlara teşekkür ediyorum