Türkiye'de Korku Dergilerinde Yayımlanmış Öykülerin Listesi

direnc11

Yönetici
11 May 2009
10,086
36,743
İstanbul
Bugün hggurak üstadımın açtığı BERNIE WRIGHTSON Çizgi Roman Albümü için Çevirmen arıyorum... başlıklı konuda iki tane öyküye talip olmuştum. Üstadım bu iki öykünün orijinallerini gönderince internet üzerinde biraz arama yaptım ve inanılmaz bir şeyle karşılaştım: İsmini bilemediğim çok mübarek bir insan Türkiye'de korku (Korku, Süper Korku, ...) dergilerinin içeriklerini teker teker listelemiş. Binlerce satır tutan bu çalışmada hangi dergide hangi öykülerin yer aldığı, bu öykülerin yazar ve çizerleri, dergide hangi sayfalar arasında yer aldığı, öykünün orijinal adı, orijinal öykünün nerede yayımlandığı gibi bilgiler yer alıyor. Özetle muazzam ötesi bir şey. Bir kere daha söylüyorum bu çalışmayı yapan insan(lar) mübarek.

Belki forumun uçsuz bucaksız sokakları arasında bu çalışma yer almıştır ama ben bulamadım. Bir excel dosyasından oluşan çalışmayı aşağıdaki dosyadan indirebilirsiniz:

Ve sürpriz; hızlı bir göz gezdirmeyle hggurak üstadımın konusunda yer alan 12 öykünün birkaç tanesinin (1, 2, 8, 10) daha önce Türkiye'de yayımlanmış olduğunu gördüm. Listeyi detaylı inceleyince bu sayı artabilir. Bizim çalışmamızda bu çevirilere de göz atarız.

Not: Çalışmanın sahibine çok teşekkür ediyorum. Belki tanıdık birisidir. Öyle olsun, olmasın kendisiyle iletişime geçebilmeyi çok isterdim.

Son düzenleme:

hggurak

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
8 May 2015
1,132
8,147
İstanbul
Ancak fırsat bulup bakabildim konuya sevgili dostum.
Gerçekten 'öte' bir çalışmaymış...
Çalışmayı gerçekleştiren dostumuz için kullandığın "mübarek" deyimine de (+1) diyorum...
Uygun olan ilk zamanda bu muhteşem çalışmayı incelemeye başlayacağım...

Çok teşekkürler bu 'nadir' paylaşım için...

savok

Admin
30 Eki 2009
19,991
83,645
Kasımpaşa
Başlığı okuduğumda ilk aklımdan geçen "yok canım daha neler" oldu...
Ama şu alemde mucizeden hallice çok mümkünsüz şeye rastladığım için ses çıkarmadan kabullendim...
Hey gidi gidinin koca dünyası ne vatan evlatları doğuruyorsun....
Neyse abartmayayım..
Ama her şeyin altından direnc11 çıkıyor kardeşim...
Saygılar üstadım...

gandor08

Yönetici
6 Ocak 2013
18,367
141,608
Korku başlığı altında iyi bir çalışma yapılmış. Yapana ve bulana teşekkürler.

Edgar Allan Poe - Comic Book Collection indirdim yüklüyorum belki çevrilmemiştir.